پیشینیان ما در طول هزاران سال زندگی بر روی سیاره خاکی آثاری از حیات و زندگی خود برجای گذاشته‌اند و حال این وظیفه باستان‌شناسان است تا با بررسی بقایایی چون استخوان‌ها‌، لوح‌های گلی‌، ابزارها، بناها و دیگر موارد به حقایقی درباره روزگاران کهن دست یابند،‌ اکتشافاتی که گاه آنقدر تکان‌دهنده هستند که نحوه نگرش انسان امروزی را به خود دچار دگرگونی می‌کنند.

اکتشافات عجیب در قرن حاضر


پیشینیان ما در طول هزاران سال زندگی بر روی سیاره خاکی آثاری از حیات و زندگی خود برجای گذاشته‌اند و حال این وظیفه باستان‌شناسان است تا با بررسی بقایایی چون استخوان‌ها‌، لوح‌های گلی‌، ابزارها، بناها و دیگر موارد به حقایقی درباره روزگاران کهن دست یابند،‌ اکتشافاتی که گاه آنقدر تکان‌دهنده هستند که نحوه نگرش انسان امروزی را به خود دچار دگرگونی می‌کنند.

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

رهاورد قرن بیست و یکم ظهور فناوری و تکنیک‌های جدیدی برای باستان شناسان بوده است که به کمک آن توانسته‌اند به کشفیات قابل ملاحظه‌ای از دوران باستان دست یابند و جایگاه اصلی بقایای باستانی را درتاریخ دریابند. در زیر نگاهی به مهمترین اکتشافات باستان شناسی در قرن بیست و یکم میلادی خواهیم داشت:

هابیت‌های انسان‌نما

کشف اسکلتی کوچک در سال 2003 در جزیره «فلورس» اندونزی موجب بوجود آمدن بحث‌های فراوانی درباره ماهیت این اسکلت شد. آیا این بقایا متعلق به یک انسان است و یا اسکلت متعلق به گونه دیگری از انسان است؟ در این منطقه استخوان‌های بیشتری نیز یافت شد که قدمت آنها به 12 هزار سال پیش بازمی‌گردد. در ابتدا همه متقاعد شدند که اسکلت کشف شده که اندازه آن نصف انسان امروزی بود متعلق به گونه دیگری از انسان است که آن را براساس فیلم «ارباب حلقه‌ها» هابیت نامگذاری کردند. اما همه دانشمندان به این باور نیستند که هابیت‌ها گونه‌ مستقلی‌اند و برخی نیز معتقدند موجودات با مغز کوچکی به اندازه هابیت‌ها قادر به ساخت ابزارهای کشف در آن محوطه نبودند. این بحث‌ها همچنان ادامه دارد.

قدیمی‌ترین سند خطی تاریخ در دارالسلام

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

باستان‌شناسان در سال 2014 اعلام کردند، قدیمی‌ترین نسخه خطی از بشر مربوط به قرن چهاردهم پیش از میلاد را در شهر دارالسلام کشف کرده‌اند. این لوح کشف شده که بخش کوچکی از یک لوح بزرگتر بوده است دارای حکاکی‌هایی آکادی با خط میخی است. دانشمندان معتقدند کیفیت بالای نوشتار حاکی از تعلق آن به خانواده‌ای سلطنتی است. این کشفیات نشان از اهمیت شهر دارالسلام پیش از عصر برنز دارد.

شهر گمشده مصر

باستان‌شناسان در منطقه‌ای از کشور مصر که پیش از این تصور می‌شد هیچگاه در طول تاریخ سکونتگاه آدمی نبوده است،‌ نشان‌هایی از یک شهر یافتند که در کنار یک مسیر پر رفت و آمد تجاری قرار داشته است. این شهر که «ام مواقیر» نام داشته، در طول دوران پرتلاطم تاریخ مصر بین سال‌های 1650 تا 1550 قبل از میلاد مرکز استقرار ماموران دولتی کنترل کننده تجارت پر رونق میان شهر اقصر و غرب بوده است. همچنین این جاده که مسیر «جیرگا» نام داشته، بسیار پیش از شهر «ام مواقیر» ایجاد شده بوده است. باستان شناسان در کنار این جاده موفق به کشف اولین نمونه‌های نوشتار با الفبای آوایی شده‌اند که روی قطعات سرامیکی با قدمت 3800 سال حکاکی شده بودند. البته نام «ام مواقیر» تنها یک لقب است و هنوز هیچ‌کس از نام واقعی این شهر کهن آگاهی ندارد.

تپه تاراهینج

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

باستان شناسان در حالی که پیش از احداث اتوبان در سال 2007 مشغول کاوش در منطقه تاراهیل در ایرلند بودند، یک سازه دایره‌ای شکل متعلق به عصر آهن - دو هزار سال پیش از دوران جدید - کشف کردند. این محوطه کشف شده در فاصله 1.5 کیلومتری منطقه تاراهیل قرار دارد که سینت پاتریک در آنجا مردم بومی را دین مسیحی فرامی‌خواند. جست وجو در این مناطق به کشف آثاری متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح شده است. این در حالیست که طرفداران میراث فرهنگی ایرلند در نهایت موفق به متوقف کردن پروژه ساخت اتوبان در این منطقه با ارزش باستانی نشدند.

شامپانزه‌های ابزار ساز

در سال 2007 باستان‌شناسان از کشف شواهدی خبر دادند که طبق آن شامپانزه‌های ماقبل تاریخ از ابزار استفاده می‌کردند. با این اکتشاف دانشمندان نظریه‌پردازی کردند ویژگی‌هایی که تصور می‌شد منحصر به انسان است در شامپانزه‌ها نیز دیده می‌شود. باستان شناسان یک چکش سنگی 4300 ساله را در جنگل‌های استوایی آفریقا کشف کردند‌، زمانی که هیچ انسانی در آن زندگی نمی‌کرده است‌، بنابراین شامپانزه‌ها این چکش را به تقلید از روستاییان نساخته‌اند.

باستان شناسان در کنار این جاده موفق به کشف اولین نمونه‌های نوشتار با الفبای آوایی شده‌اند که روی قطعات سرامیکی با قدمت 3800 سال حکاکی شده بودند

قایق‌های باستانی 8 هزار ساله

باستان‌شناسان در سال 2010 پارویی به طول 1.8 متر را از زیر گل و لای حاشیه رودخانه‌ای در چانگ نیونگ کره‌جنوبی کشف کردند. در سال 2005 نیز باستان‌شناسان بخش‌هایی از قایقی با طول 12 متر و با قدمت 8 هزار سال کشف کرده بودند و پاروهای کشف شده در سال 2010 نیز متعلق به همان دوره شناخته شده‌اند و به دلیل این که در زیر لایه‌های متعددی از گل و لای دفن شده بودند و اکسیژن نمی‌توانسته به آنها دسترسی داشته باشند و به همین دلیل در طول این سالیان دراز حفظ شده‌اند. باستان شناسان در سال 1999 در سواحل این کشور قایقی مشابه کشف کردند که معتقدند 6000 سال قدمت دارد.

اولین کفش‌های تاریخ با قدمت 40 هزار سال

باستان‌شناسان بقایای اولین انسان متمدن در شرق آسیا را در دهه 1920 در چین کشف شد، اما در سال 2009 به این نتیجه رسیدند که وی اولین انسانی بوده است که کفش به پا داشته است. دانشمندان معتقدند وی حدود 40 هزار سال پیش پوششی برای محافظت از پاهای خود استفاده می‌کرده است و 40 هزار سال پیش از این کفش استفاده می‌کرده است.

کشف گور 12 هزارساله مشترک انسان و حیوان

باستان‌شناسان در سال 2008 یک گور 12 هزار ساله متعلق به یک شمن را کشف کردند که در گذشته‌های بسیار دور یک رهبر معنوی و شفادهنده بوده است. در حالی که در آن روزگاران شمن‌ها در بیشتر مناطق وجود داشته‌اند، اما قبر کشف شده متعلق به یکی از اولین شمن‌ها بوده است‌. زن دفن شده در قبر ظاهرا قامت بلندی داشته است و بنابراعلام باستان‌شناسان در هنگام مرگ تقریبا 45 ساله بوده است. در این قبر بخش‌هایی از بدن حیوانات نیز یافت شد که از آن جمله می‌توان به دم یک گاو وحشی‌، استخوان لگن یک پلنگ و بال‌های یک عقاب اشاره کرد. همچنین به طرز شگفت آوری 50 لاک لاک‌پشت نیز به همراه جسد دفن شده بودند.

کشف سازه‌ای مشابه با استون‌هنج

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

باستان شناسان تصور می‌کردند استون‌هنج تنها سازه بشری با این شکل شمایل است، اما محققان در سال 2010 سازه‌ای چوبی با همان شکل و تنها در فاصله نیم مایلی کشف کردند که شامل 24 تیر چوبی تا ارتفاع سه متر است و آن را وود‌هنج نامیدند. محققان با استفاده از جدیدترین و پیشرفته تکنولوژی تصویر برداری موفق به کشف وود‌هنج در 90 مایلی دشت سالزبری در غرب لندن شدند این سازه اسرار آمیز نیز همچون استون‌هنج با گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره سازنده و کاربرد آن همراه بوده است. آیا این یک معبد است یا ابزاری برای مشاهدات ستاره شناسی؟ برخی از باستان شناسان معتقدند کشفیات سازه‌های دیگر در این منطقه به این ایده قوت می‌دهد که این سازه‌ها مجموعه‌ای برای تدفین مردگان بوده است.

کشف کشتی زیر برج‌های دوقلوی آمریکا

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

کارگردان مشغول کار در مرکز تجارت جهانی نیویورک در تابستان سال 2010 یک کشتی متعلق به سال 1700 میلادی را از زیرزمین کشف کردند. بین سال‌های 1979 تا 1836 ساکنین نیویورک که در تلاش برای اضافه کردن خانه‌های جدید و ندرن به جزیره‌اشان بودند اقدام به غرق کردن کشتی‌ها‌،خانه‌های قدیمی و درختان در رودخانه هادسون می‌کردند تا بتوانند روی آنها ساختمان‌های جدید بسازند. در این کاوش که در حدود دو هفته به طول انجامید بخش جلوی کشتی را که در حدود 32 فوت طول داشته است را شناسایی شد اما باستان‌شناسان بر این باورند که طول کلی این کشتی در حدود 50 فوت در پایه و 60 فوت در قسمت عرشه بوده است. طبق اسناد موجود، محققان اعلام کردند، این کشتی در حال عبور از دریای کارائیب با بادهای گرم «تردو» برخورد کرده و در این منطقه به گل نشسته و دیگر موفق به ادامه مسیر نشده است.

کهن‌ترین گور خانوادگی

اکتشافات عجیب در قرن حاضر

اولین نمونه از تدفین خانوادگ در سال 2005 در آلمان کشف شد. آزمایشات ژنتیکی نشان داد یک زن یک مرد و دو پسر در این گور خانوادگی دفن شده‌اند. این خانواده به احتمال فراوان در کشتار مربوط به 4600 سال پیش کشته شده بودند. همچنین در این محوطه گورهای دیگری متعلق به این دوره زمانی یافت شد که در بقایای همه اجساد شواهدی از اعمال خشونت دیده می‌شد. دانشمندان معتقدند دفن تمام افراد خانوداه در یک گور حاکی از آن است که خانواده از سالیان دور و در عصر سنگی نیز نقشی مهم در اجتماع بشری داشته است. محل قرار گیری اجساد در این گورها نیز اطلاعات جالبی در اختیار دانشمندان قرار داده است. مردم عصر سنگی معمولا زنان و مردان را رو به روی هم و در جهاتی متفاوت دفن می‌کردند اما در این گور خانوادگی فرزندان رو به روی والدین خود دفن شده بودند که نشان از یک رابطه میان آنهاست.

بخش هنری تبیان


منبع:ایسنا

اکتشافات عجیب در قرن حاضر - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=283446

26 آگوست 2014 ... اکتشافات عجیب در قرن حاضر. رهاورد قرن بیست و یکم ظهور فناوری و تکنیک‌های جدیدی برای باستان شناسان بوده است که به کمک آن توانسته‌اند به ...

کنکور کارشناسی ارشد هنر | فیس‌بوک - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/pages/کنکور-کارشناسی-ارشد-هنر/1397476713821782?ref=stream

اکتشافات عجیب در قرن حاضر پیشینیان ما در طول هزاران سال زندگی بر روی سیاره خاکی آثاری از حیات و زندگی خود برجای گذاشته‌اند و حال این وظیفه باستان‌شناسان ...

زندگی و روان شناسی | بانک اخبار

http://banknews.info/life/46/1/62

اکتشافات عجیب در قرن حاضر. (31 بازدید). ۱۳ شهریور ۱۳۹۳. پرشین وی ... اسم‌های عجیب‌ و باورنکردنی‌ ایرانی ! (1 بازدید). ۶ آبان ۱۳۹۳. جام نیوز. نشنه های خطرناک کم آبی ...

اشارات علمی قرآن به ده پدیده نجومی - الكحيل

http://kaheel7.com/fa/index.php?option=com_content&view=article&id=153:2013-03-24-20-13-12&Itemid=60

24 مارس 2013 ... عجیب آنکه که می بینیم این حقایق به طور واضح در کتابی که قبل از ... از مهمترین اکتشافات دانشنمدان در قرن بیستم بی اعتبار ساختن اندیشه ازلی و .... در حال حاضر نوعی رقابت میان دانشمندان علم نجوم درباره ماهیت ماده تاریک وجود دارد.

دانستنی های علم و زندگی | اختراعات و اکتشافات - آفتاب

http://www.aftabir.com/lifestyle/subcategory/55/دانستنی-های-اختراعات-و-اکتشافات

دانستنی های علم و زندگی، اختراعات و اکتشافات. ... اختراعات عجیب ... اما پدری داشت به نام سیب‌زمینی سرخ شده که اولین بار در اواخر قرن ١٨ به وسیله شخصی به نام ...

مقالات علمی و آموزشی | علم و دانش | اختراعات و اکتشافات - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/subcategory/27/مقاله-های-علم-و-دانش-اختراعات-و-اکتشافات?subject=1704

خالقان بسیاری از اختراعات بشری، اساسا نه مخترع بودند و نه نیت آن را داشتند؛ آنها گمان نمی کردند که یک .... شاید یکی از مهم‌ترین اختراعات قرن نوزدهم، اختراع «روش اختراع کردن» بوده باشد. ... انتقام عجیب یک مرد از همسرش به دلیل ارائه درخواست طلاق.

طومارهای دریای مرده - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/طومارهای_دریای_مرده

تا سال ۲۰۰۷ میلادی، انتشارات دانشگاه آکسفورد هنوز دو جلد از مجموعه (در حال حاضر ۳۹ جلدی) ... ولی نکته عجیب این جا بود که این طومارها هیچ اشاره‌ای به عیسی مسیح و زندگی وی ... از آنجا که قدیمی‌ترین نسخه خطی عهد قدیم به قرن دهم میلادی بر می‌گردد، اکتشاف ...

ویژگیهای معلمان قرن 21 /سایت زیبا وب حمید رضا ترکمندی

http://www.zibaweb.com/teachers4.htm

ضمن این که آموزش و پرورش ما در حال حاضر با بسیاری از جوامع تطبیق داشته است ولی ... و استانداردسازی در آستانه ی قرن بیست و یکم، چیز عجیب و غریبی نیست. ... نقش ، روش نمایشی، روش بحث گروهی، روش حل مسئله، روش استقرایی، روش اکتشافی.

دنیایی بی جواب

http://yahoo2.blogfa.com/

ولی در حال حاضر، گویا راز این سرهای عظیم از زیر خاک بیرون کشیده شده است. ... انها بعد از قرنها توسط باستان شناسان کشف و دیگری همچنان از نظرها پنهان مانده است . ... کسانی که اتاق کهربا را دیده بودند، می‌گفتند باید آن را هشتمین پدیده عجیب دنیا دانست . .... ترین تجهیزات حفاری و اکتشاف به کار پرداخت، اما نتوانست گنج را پیدا کند.

کوچه پس کوچه های باستان شناسی

http://bastan84.blogfa.com/

7 آگوست 2010 ... اما دیگر اکتشاف عجیب دنیای باستان شناسی که جنجال فراوانی را در میان ... بر اساس تاریخ در بین قرون هفدهم و هجدهم قبل از میلاد مهاجرانی از آرکادی ها از ...

معجزات علمي قرآن

http://www.mahmelha2.blogfa.com/

وجود مناطق بسیار تاریک در دریاها و اقیانوس ها به احتمال زیاد در قرن بیستم که بشر توانست .... اکتشافات علمی که قرآن نیز از آنها سخن گفته است بسیارند . ... گر چه این مطلب یعنی کشیده شدن و گسترانده شدن زمین در وحله اول عجیب به نظر میرسد اما ...

عجیب‌ ترین پرنده قرن بیست و یکم (علمی و دانستنی ها) - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_detail_26078.html

عجیب‌ ترین پرنده قرن بیست و یکم (علمی و دانستنی ها) ... به گزارش نیوساینتیست ، در حال حاضر، مطالعات امکان سنجی این هواپیمای ویژه، در پروژه پرواز و فرود در ... برای ارسال سریع بار به جاهای دور، مانند سایت‌های جدید اکتشاف نفت، به کار گرفته شود.

Fars News Agency : بررسی چهارده اعجاز علمی قرآن در تفسیر نمونه

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13920726000283

5 نوامبر 2013 ... در تفسیر نمونه ذیل آیات علمی قرآن، اکتشافات و علوم روز مورد توجه بوده و اعجازهای علمی آن‌ها مشخص گردیده است. ... اعجاز علمی از مهم‌ترین ابعاد اعجاز قرآن در عصر حاضر است. ... به راستی این تنوع محتویات قرآن، آن هم از انسانی درس نخوانده عجیب است؛ .... از فرو ریختن پایه‏های فرضیة بطلمیوس در پرتو کشفیات قرون اخیر و ...

اگر به اسلام شک داری - عجايب فـــــضا در قرآن

http://azkar.blogfa.com/cat-3.aspx

عــــــــــــجيب ترين ها ... است و این نام گذاری با توجه به علوم و اکتشافات فضایی اخیر بسیار دقیق می نماید . .... آيا قرن 21 زمان مناسبي براي رويارويي مخلوقات فضايي با ما هست؟ بايد آنچه را كه دانشمندان سعي دارند كشف كنند وآنچه را كه قرآن 14 قرن قبل ...

همسریابی عجیب تا ثروت علی دایی - شبکه خبر

http://www.irinn.ir/news/52207/همسریابی-عجیب-تا-ثروت-علی-دایی

17 مه 2014 ... کشف ماهی ترسناک/۲۷ کیلو طلای قرن ۱۹ کشف شد/کره زمین در عصر ... یک شرکت اکتشافی در ماه گذشته بخش کوچکی از گنج غرق شده را کشف کرد. ... با نگاه به این نقشه و البته قرار دادن آن در کنار یک نقشه حال حاضر می توانید به ...

ده دانشمند معروف و برتر جهان - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/scientist/world1-famous-scientist.html

... و اذیت قرار گرفتاما حتا آن هم او را از انجام اکتشافاتی که در عصر حاضر هم مورد استفاده هستند باز نداشت. ... دستگاه گرامافون و لامپ الکتریکی از اختراعات اوست. ... ی دانشمندان گذشته باشد اما استفن هاکینکزبه لیست بزرگترین دانشمندان قرن بیستم اضافه میشود. ..... انتشار تصویر عجیب ستاره مشهور فوتبال در لباس زنانه / عکس ...