آشنایی با هنر گرافیک

  

introduction to graphics 1 آشنایی با هنر گرافیک

 

هنر گرافیک هنری است که از نظر تأثیر خود، بیشتر بر طراحی تأکید دارد تا بر رنگ؛ از این نظر تمامی انواع طراحی و شکل‌‌‌های متفاوت حکاکی،هنر گرافیک را تشکیل می‌دهند. 

با این حال هنر گرافیک اساساً به روش های ماشینی یا نیمه ماشینی برای چاپ تصاویر و حروف اطلاق می‌شود که فعالیت های متعددی را که بیشترین اهمیت هنری و اجتماعی را دارا هستند در بر می‌گیرد. از میان این فعالیت ها می توان به کتاب چاپی اشاره کرد.

 

تنظیم حرف چاپی و صفحه آرایی کتاب از نظر زیبایی شناسی از کارهای گرافیکی محسوب می‌شود.

ویژگی بارز هنر گرافیک ناشی از کیفیاتی است که هم به تکنیک های تهیه و هم به آثاری که به وجود می‌آید، مربوط می‌شود.

 

اما از همه اینها اساسی تر، قصد چاپ رونوشت های دقیق با استفاده از تکنیک‌های ماشینی‌ است. در هنرهای گرافیک، این تصویر چاپی است که به محصول،ارزش هنری می بخشد.

هنر گرافیک به عنوان رسانه جمعی بسیار گسترش یافته و روش های تهیه آن متنوع شده است واز همه مهم تر نو آوری هایی است که در پاسخ به نیازهای هنر زمان ایجاد شده اند.

 

از سوی دیگر، واژه گرافیک از مصدر یونانی (نوشتن) می آید.

ریشه آن در اصل به معنای (خراشیدن) و (حک کردن) است. از لحاظ رده بندی هنرها عنصر گرافیک را شاخه ای از هنرهای تجسمی به شمار می آورند.

در گذشته هنر گرافیک به آن قسمت از طراحی و نقاشی سیاه و سفید گفته می‌شد که به وسیله فن چاپ دستی یا ماشینی تکثیر می شدند.

 

introduction to graphics 3 آشنایی با هنر گرافیک

 

ویژگی بارز هنر گرافیک ناشی از کیفیاتی است که هم به تکنیک های تهیه و هم به آثاری که به وجود می‌آید، مربوط می‌شود.اما از همه اینها اساسی تر، قصد چاپ رونوشت های دقیق با استفاده از تکنیک‌های ماشینی‌ است. در هنرهای گرافیک، این تصویر چاپی است که به محصول،ارزش هنری می بخشد.

هنر گرافیک و هنرهای تجسمی در کشور ما از یک سابقه تاریخی برخوردارند.

 

می توان گفت از زمان نقوش اولیه روی سفال ها – حجاری ها- گچ بری ها- خطوط کوفی و ثلث و نستعلیق و سایر خطوط- نگارش و مصور کردن کتاب ها و مینیاتور و تذهیب و آرایش صفحات و نیز نقوش پارچه ها و قالی و حکاکی روی وسایل مختلف زندگی و امثال اینها تا زمان ظهور چاپ هنر گرافیک یا هنرهای تجسمی در کشور ما وجود داشته اند.

 

امروزه هنر گرافیک وسیله ای برای آگاه کردن مصرف کننده از کیفیت موضوع مصرف است.

درصد کمی از موضوعات مصرفی شامل کالاهای تجارتی می شوند و قسم اعظم آن کیفیتی فرهنگی – آموزشی و روشن کننده دارند مانند شناساندن انواع فعالیت های فکری انسان به وسیله تصویر.

 

هنر گرافیک هنری گسترده است که دقیقا نمی توان حدود آن را مشخص و معین کرد. این هنر به آسانی هنرهای دیگر را به کمک می گیرد و به آنها شکل گرافیکی می دهد.

گرافیک در عصر ما علاوه بر کتاب آرایی و مصارف گذشته به عرصه تبلیغات تجاری - اعلانات دیواری (پوستر) و مطبوعاتی- نشانه ها و غیره راه یافته است.

 

حتی از این حد هم تجاوز کرده و با ورود به عالم سینما و تلویزیون در عنوان بندی (تیراژ) فیلم ها و برنامه های تلویزیونی- نقاشی متحرک (انیمیشن) و تبلیغات تجارتی در این گونه رسانه ها کاربرد یافته است.

اگرچه ترکیب طبیعی تصویر و نوشته نشان می دهد که طرح گرافیکی از دو سیستم ارتباطی کاملا متفاوت با یکدیگر برخوردار است، اما نوشته یا کلام به عنوان جایگاه یا محل واژه ها و تصویر به عنوان یک اثر خطی صریح و چند رنگ و یا گاهی نیز تفسیر سه بعدی اشیاء و مفاهیم انتزاعی و مطرح هستند.

 

introduction to graphics 4 آشنایی با هنر گرافیک

 

از این رو طرح گرافیکی نقش عمده خود را در تاریخ پدیده خط و نگارش نشان می دهد.

این دو مقوله هماهنگ با نقش های مختلف خود و در مدت زمانی به درازای صدها و یا هزاران سال به شکل کنونی خود رشد و نمو کرده است، اما هر دو آنها از نیاز بشر برای انتقال مفاهیم مورد نظر خود به دیگران، برقراری ارتباط و همچنین از نیاز و تمایل بشر برای بقاء ارتباط خود در قالب تصویر یا کلام نشأت می‌گیرد.

اگر به گذشته بنگریم خواهیم دید که اولین اثر گرافیکی که انسان ها از خود به جای گذاشته اند،در هر دو قالب تصویر و کلام بوده است.

- سایت آسمونی Asemooni.com

آشنایی با هنر گرافیک - همشهری آنلاین

http://hamshahrionline.ir/details/145184

11 سپتامبر 2011 ... با این حال هنر گرافیک اساساً به روش های ماشینی یا نیمه ماشینی برای چاپ تصاویر و حروف اطلاق می‌شود که فعالیت های متعددی را که بیشترین اهمیت ...

معرفی رشته گرافیک - بیتوته

http://www.beytoote.com/scientific/introduction/introducing-graphic.html

رديف, نام درس. 1, آشنايي با رشته هاي هنري معاصر. 2, آشنايي با هنر در تاريخ 1. 3, آشنايي با هنر در تاريخ 2. 4, آشنايي با هنر سنتي ايران. 5, ادبيات داستاني ايراني 1.

آشنایی با هنر گرافیک - آفتاب

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/168665/آشنایی-با-هنر-گرافیک

29 مارس 2012 ... با این حال هنرهنر گرافیک هنری است که از نظر تأثیر خود، بیشتر بر طراحی تأکید دارد تا بر رنگ؛ از این نظر تمامی انواع طراحی و شکل‌‌‌های متفاوت ...

دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد 30

http://www.fh30-uast.ac.ir/

با استعانت از درگاه ايزد منان مركز آموزش علمي – كاربردي فرهنگ و هنر واحد 30 تهران از ... دانشگاه علمی کاربردی · آشنایی با هنر و رشته گرافیک · آشنایی با رشته خبر ...

آشنایی با «دایرةالمعارف هنر» (نقاشی، پیکره سازی، گرافیک) - ایران‌بوم

http://www.iranboom.ir/ketab-khaneh/ketab/14347-dayere-moaref-honar.html

5 روز پیش ... دایرة المعارف هنر (نقاشی، پیکره سازی، گرافیک) نوشته ی: رویین پاکباز 3 + 1033 – 45000 تومان چاپ اول: 1378 چاپ سیزدهم: 1392 ناشر: انتشارات ...

از طراحی گرافیک تا داوری مسابقات هنری در آثار علی دل زنده روی پان آرت

http://panart.ir/fa/علی-دل-زنده-روی-طراح-گرافیک/

12 سپتامبر 2014 ... بعد از اون بود که بواسطه آشنایی با سبکهای متعدد هنری همچنین تحصیلات آکادمیک در رشته‌ی گرافیک و فارغ التحصیل شدن در اون رشته، جایگاه ویژه‌ی ...

آشنایی با هنر گرافیک ، طراحی و نقاشی | Takht

http://takht.ir/?p=11

8 ا کتبر 2014 ... گرافیک شاخه ای از هنر است که از نظر تاثیرگذاری روی مخاطب، بیشتر روی طراحی تاکید دارد تا روی رتگ و از لحاظ رده بندی هنرها، شاخه ای از هنرهای ...

کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی- گرافیک - مرکز آموزش علمی کاربردی ...

http://guast.ir/رشته-های-مرکز/پودمانی/کاردانی-حرفه-ای-گرافیک

22 فوریه 2014 ... هدف از برگزاري اين دوره تربیت کاردان هنری است که با استفاده از آموخته های تئوری و عملی از قبيل ... آشنايي و مهارت در کار با نرم افزارهاي گرافيكي.

PersianGFX - پرتال تخصصی دانلود، آموزش گرافیک و مالتی مدیا ...

http://persiangfx.com/

آموزش ویدئویی After Effects - قسمت اول، آشنایی با الفبای افتر افکت به زبان ... بیش از 500 زمینه و بافت گلچین شده مناسب برای خلق هر اثر پوستر و اثر هنری ...

‎خانه هنر،گرافیک و معماری ایرانیان‎ - Shiraz, Iran - Educational ...

https://www.facebook.com/shirazihim

خانه هنر،گرافیک و معماری ایرانیان‎, Shiraz, Iran. ... و برگشت ، سرو صبحانه ، پذیرایی ،اقامت در خانه های روستایی ، بازدید از مناطق تاریخی و آشنایی با رسوم روستا و.

Vije

http://www.vijecorp.com/

آشنایی با سبک‌ها، جنبش‌ها و طراحان گرافيک .... آشنایی با سبک ها، جنبش ها و طراحان گرافیک ..... نمايشگاه آثار طراحي گرافيك هنرجويان مدرسه ي ويژه و خانه ي هنر عماد.

گرافیک و هنرهای دیجیتال مقدماتی - لایتک

http://www.laitec.ir/?page_id=1462&idCourse=173

در دوره های طراحی گرافیک و چاپ کلیه آموزش های لازم برای طراحی انواع شاخه های گرافیک و اجرا در تبلیغات و ... خلاصه ای از سبک های هنری و آشنایی با شاخه های گرافیک.

پردیس هنر های زیبا - دانشگاه تهران

http://ut.ac.ir/fa/contents/Academic_Centers/Arts_Architec_School/پردیس.هنر.های.زیبا.html

آشنایی با حوزه معاونت پژوهشی پردیس هنرهای زیبا. اهداف: .... اکثر اساتید گرافیک مدارس ایران فارغ‌التحصیل این رشته در پردیس هنرهای زیبا هستند. این رشته دارای ...

تصویر - اهمیت آشنایی با رشته های هنری معاصر

http://mehrdadsedghi195.blogfa.com/post-109.aspx

آقای مرتضی ممیز هم تصویرساز، طراح گرافیک، کارگردان و انیماتور چند انیمیشن و طراح صحنه تئاتر بودند. آقای علی اکبر صادقی هم همین طور چند هنر را همزمان با هم پیش  ...

مرتضی ممیز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/مرتضی_ممیز

سال ۱۳۳۵ او وارد دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشتهٔ نقاشی شد و در آنجا زیر نظر ... آشنا می‌شود، در ۱۳۴۴ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل راهی فرانسه ... در سال ۱۳۶۵ با پیشنهاد به علی اصغر محتاج اولین بی ینال طراحان گرافیک را راه ...

معرفی رشته های دانشگاهی هنر (25) - حامد_معرفي كامل رشته هاي دانشگاهي

http://medical1387.tebyan.net/default.aspx?TopicID=1888

گرافیک(ارتباط تصویری) .... آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌ ، مواد و روش‌های‌ ساخت‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌ ، مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌ ، عکاسی‌ پایه‌، ریاضی‌ کاربردی‌ ، نقشه‌کشی‌ ...