دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است.

حضرت امام رضا علیه السلام می فرمایند: هرکس در ماه شعبان هفتاد بار از خداوند طلب مغفرت نماید ، خداوند گناهانش را اگرچه به عدد ستارگان باشد می آمرزد.

 

گاهی کودکان حرفهایی می‌زنند یا کارهایی می‌کنند که والدین و یا اصطلاحاً بزرگتر‌ها با بیان جملاتی به حرف و رفتار آنان واکنش نشان می‌دهند بدون آنکه درباره اثرات خوب یا بد این جملات در کودکان خود فکر کرده باشند. در این نوشتار با جملاتی خوب از این دست آشنا می‌شوید.

 

۱ – مناسب سن خودت رفتار کن!

گاه والدین به رفتار کودک انتقاد می کنند، زیرا آن رفتار تأثیر بدی بر بزرگترها داشته است. در صورتی که رفتار کودک، نشان دهنده احساس درونی اوست و والدین وظیفه دارند احساس کودک را درک کنند. کودک ۶ ساله ای که نمی داند چه می خواهد و گریه می کند ، یا کودک ۴ساله ای که از محدود شدن در صندلی اتومبیل ناراحت است و گریه می کند ، هر دو متناسب سنشان عمل می کنند؛ اگر چه ما انتظار داریم رفتار آنها ما را آزار ندهد. به جای اینکه به کودک بگویید “مناسب سن خودت عمل کن” بگویید: “به نظر می رسد خیلی عصبانی هستی”، “می دانم وقتی چنین اتفاقی برایت افتاده بسیار ناراحت شده ای” این جملات به کودک آرامش می دهد و شرایط را قابل تحمل خواهد کرد.


۲ – شوخی کردم

دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است. هنگامی که کودک عصبانی است، خندیدن به او باعث می شود احساس بدتری پیدا کند. شما به عنوان والدین کودک وظیفه دارید او را حمایت کنید نه اینکه باعث اذیت و آزار او شوید. اگر چنین منظوری ندارید هنگامی که کودک ناراحت است شاد نباشید.


۳ – چـرا مـثـل … نـیستی؟

با مقایسه کـودکـان، آنـهـا احـسـاس مـی کـنـنـد در مرتبه پایین تری قرار گرفته اند و این راه مناسبی برای وا داشتن آنها به فعالیت نیست. زمانی که کودک خود را پایین تر از دیگری احساس کند ، روحیه خود را می بازد و دست از فعالیت خواهد کشید. شما باید ضعف و قوت کودکان را بپذیرید و آنها را بر اصلاح رفتار خودشان تشویق کنید.


۴ – ندو و گرنه می افتی!

علی رغم تمام توجه شما به محافظت از کودک، به کار بردن این نوع جملات باعث می شود کودک بیفتد، زیرا به او القا می کنید منتظرید که او به زمین بخورد و این برای کودکی که تلاش می کند مستقل باشد بسیار مضر است. بهتر است در این موارد بگویید: “قبل از دویدن از محکم بودن بند کفش هایت مطمئن باش.” در این صورت شما در مورد اشکال کفش صحبت کرده اید نه ناتوانی کودک.

 

به هیچ وجه این 7 جمله را به کودکتان نگویید - تصویر 1


۵ – چی بهت گفتم؟

چرا سوالی را می پرسید که خودتان جواب را می دانید؟ انتظار دارید کودک چه پاسخی بدهد؟ وقتی می پرسید: لباست را کجا پرتاب کردی؟ لبخندی موذیانه می زند و می گذرد. اگر از رفتار او رنجیده اید بگویید: “من متاسفم که مجبورم برای بار سوم تکرار کنم که لباست را روی چوب لباسی آویزان کن.”


۶ – به تو قول می دهم که…

به کودکان باید نه وعده داد و نه وعده از آنها گرفت. روابط ما با فرزندانمان باید بر اساس اعتماد و اطمینان باشد.

وقتی پدر و یا مادر برای تأیید گفته خود مجبور است وعده بدهد، یعنی دارد اقرار می کند که “وعده داده نشده اش” اعتبار ندارد و قابل اعتماد نیست. وعده ها باعث می شوند که توقعات غیرواقعی در کودکان به وجود بیاید. وقتی به کودک وعده داده می شودکه او رابه باغ وحش ببرند، او آن وعده را یک تعهد به حساب می آورد و فکر می کند که براساس این تعهد، در روز موعود نه باران خواهد بارید، نه اتومبیل عیب و ایرادی پیداخواهد کرد و نه خود او مریض خواهد شد.

 

از طرفی نباید از کودکان وعده گرفت که درآینده رفتاری خوب داشته باشند یا رفتار بدشان را اصلاح کنند. وقتی کودک وعده ای ناخواسته می دهد، وعده ای که متعلق به خود او نیست، در واقع چکی بانکی می کشد که در آن بانک اصلاً حساب ندارد. ما نباید مشوق و محرک این قبیل اعمال فریب آمیز باشیم.


۷ – آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟

پدر یا مادری که در استفاده از سخنان نیشدار و طعنه آمیز استعداد ذاتی دارد، خطر و تهدیدی جدی برای سلامت روانی کودک به حساب می آید. این پدر یا مادر جادوگری است که از واژه ها استفاده می کند و با بیان این واژه ها، مانعی در برابر ایجاد ارتباط موثر برقرار می کند و مانع از پدید آمدن رابطه ای مثبت بین پدرومادر با کودک می شود. ” آخر چند بار باید یک چیز را تکرار کنم؟ مگر تو کری؟ پس چرا گوشت به من نیست؟ …”

 

این پدرو مادرها شاید ندانند که سخنان طعنه آمیز و کنایه دار جملاتی هستند که برخوردی متقابل طلب می کنند. این پدر و یا مادر آگاه نیست که با این اظهار نظرهای توهین آمیز، کودک را تحریک کرده و ذهن او را از نقشه های خیالی انتقام، پر می سازد ودر نتیجه باعث مسدود شدن راه ارتباطی بین خود او و کودکش می شود.

 

فیفادی/ 2005

جام نیوز :: JamNews - به هیچ وجه این 7 جمله را به کودکتان نگویید

http://jamnews.ir/detail/News/357234

6 ژوئن 2014 ... به هیچ وجه این 7 جمله را به کودکتان نگویید. دست انداختن کودک اگر چه ظاهراً شرایط را شاد می کند ولی در واقع به شدت مخرب است. به این مطلب امتیاز دهید.

نظم آموزی به کودکان | حوزه مشاوره فرهنگی - zolal.ir

http://www.zolal.ir/site/node/683

در اين روش انضباط به معناي اطاعت محض و فرمانبرداري نيست و به جاي فرمان دادن و گفتن پي در ... اين جمله كه «من روش تو را در كاربرد متفاوت رنگ‌ها و خطوط سياه اطراف نقاشيت .... به كودكان نگوييد«مرتب باش» بلكه براي او توضيح دهيد كه مي‌خواهيد پس از ..... نكته مهم ديگري كه بايد به آن توجه داشت اين است كه در نظم آموزي به كودك به هيچ وجه ...

آنچه مادران باید بدانند | فیس‌بوک - Facebook

https://fa-ir.facebook.com/maadaraneh

‏‏1.793‏ پسند · ‏202‏ نفر درباره این صبحت می‌کنند‏. ... ‏جمله خوب و 7 جمله بد برای کودکان ۵ جمله خوشایند برای کودکان 1) ..... این جملات را به کودکتان نگویید! ..... مادران این نکته را به یاد داشته باشند که به هیچ عنوان شکر به غذای نوزاد خود اضافه ... به چربی دارند و گذشته از آن چربی خود یک ماده مغذی است و نبای

‫آنچه مادران باید بدانند | Facebook‬

https://www.facebook.com/maadaraneh?fref=photo

جمله خوب و 7 جمله بد برای کودکان ۵ جمله خوشایند برای کودکان 1). ‎اصول رفتار با کودک 2 تا 3 ساله کودکان دو تا سه ساله، معمولاً. ‎این جملات را به کودکتان نگویید!

تعلیم و تربیت در عصر امروز

http://karshenasi-ebtedaee.blogfa.com/

این 7 جمله مخرب را هرگز به کودک تان نگویید .... آنها می‌توانند خیلی راحت به عقب برگردند و معمولاً هیچ چیز را جدی نمی‌گیرند. ...... دارند، حداقل شما در زندگی تان این اشتباه را مرتکب نشوید، همسر شما هر کس که باشد، همسر شماست، به هیچ وجه به خود اجازه ندهید ...

10 اشتباه والدین در تربیت کودک - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50896/10-اشتباه-والدین-در-تربیت-کودک

15 سپتامبر 2014 ... به هیچ وجه تصور نکنید تکرار جملات دستوری باعث می شود تا کودک ... هرگز نگویید: «اجازه بده موهایت را بشویم!» این جمله برای کودکان مثل این است که به او بگویید: « اجازه بده این ... 7 توصیه ساده، اما استراتژیک در تربیت کودک.

این کلمات را هرگز به یک زن نگویید! -آکا - خصوصیات زنان و مردان

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/zanomard1/20138114445.html

برترین ها: «آرام باش» این عبارت دو کلمه ای به هیچ عنوان کارساز نیست و به مردها توصیه می کنیم تاحد امکان از آن ... آنها با شنیدن این جمله خشمشان بیشتر می شود.

جهان کودک

http://jahanekodak.blogfa.com/

جهان کودک - دانستنیهای تربیت کودک. ... این جملات را به کودکتان نگویید! ... گفتن این جمله بعد از یک روز سخت و خسته‌کننده که فرزندتان مدام جلوی این مغازه و آن .... و دستورش را اجرا نمي کند، به هيچ وجه به وي دستور ندهيد زيرا اين کار وي را نافرمان بار مي آورد. .... 7) لازمه کار با کودک شناخت و درک کودک است، همان طور که هست( اصل پذيرش ).

همه چیز در مورد کودکان

http://elaykhanoom.blogfa.com/

این روانشناس افزود: کودک تا 7 سالگی محتاج به کمک است و نمی‎تواند کارهای ریز را به ... هرگز نگویید بچه‌های بزرگ نمی‌ترسند. ... یادتان باشد که قطعاً تهدیدهایی مثل « اگر درست رفتار نکنی آقا غوله میاد تو رو می‌بره» را نباید به هیچ وجه بر زبان آورید .... از جمله مهم‌ترین ویژگی‌هایی که فرزندان از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند، تلاش در جهت بهبود ...

سلامت

http://drmarziehmoshtaghi.blogfa.com/

16 مه 2014 ... با خود عهد ببندید که دیگر به این کار مبادرت نکنید و همیشه از خوبی های دیگران حرف بزنید. ..... این اشتباه را مرتکب نشوید، همسر شما هر کس که باشد، همسر شماست، به هیچ وجه به خود اجازه ..... این 7 جمله مخرب را هرگز به کودک تان نگویید.

تیر 1385 - روانشناسی کودک

http://samiraeslamieh.blogfa.com/8504.aspx

پس اگر متوجه كمرويي فرزند خود شديد،به هيچ وجه او را با فرزندان ديگر مقايسه ... اگر ترس و نگراني شمادر مورد فرزندتان زياد از حد باشد، ناخودآگاه اين ترس را به .... خـــواب بسيار عميق: تعدادي از پزشكان به در نظر گرفتن اين عامل به‌تنهايي اعتقادي ندارند. 7 . .... اين جمله بايد اولين چيزي باشد كه كودكتان صبح‌ها، پس از بيدار شدن از خواب، ...

secret - و خداوند اين چنين پلسخ ميدهد به تو (showing 1-42 of 42)

http://www.goodreads.com/topic/show/59934

اولين جمله و به عبارتي اولين پرسش اين است:چرا هرچي دعا ميكنم خدا نميشنوه؟ ... خداوند هيچ گاه نميگويد(نه تو نميتوني ثروت رو تجربه كني)بلكه ميگويد(بيا و همه چيز را تجربه .... message 7: by Shahram ..... کودک شمع امید را برداشت و بقیه شمع‌ها را روشن کرد. .... بلكه بپرس : چگونه می توانم آن را درست و به بهتـــــــــرین وجه ممكن انجام دهم.

کودک - دردونه

http://dordoone.persianblog.ir/tag/کودک

24 جولای 2014 ... 7- روان کاوی غیر حرفه ای: "آیا می دونی که دلیل این حواس پرتی تو. از اضطراب ... مختلف به این روز اختصاص داده شده اما در ایران روز 16 مهر. ماه مصادف ... ۱-هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد. .... اگر کودک از ایده نقاشی کردن اتاقش به وجد آمده است، با جمله ... پارک بازی می کنیم» (نکته: نگویید «اگه قطعات پازل رو در جعبه.

متن کامل جزوه فرزند پروری . تالیف و گرداوری - باشگاه هیپنوتیزم

http://hipnotizm.persianblog.ir/page/10

فرزند پروری : می توان در یک جمله فرزند پروری را اینگونه تعریف کرد : .... والدین در این نوع خانواده ، پیوسته به کودکان خود توجه و دقت دارند و مرتباً آنها را مورد ... به هیچ وجه احساس مسئولیت و تعهد نکرده و هیچ کنترلی بر رفتار فرزندانشان ندارند . ..... هیچگاه به کودک دروغ نگویید و با کمال صداقت با او برخورد کنید تا الگوی مناسبی برای ...

میگنا - آداب معاشرت به زبون خودمونی!

http://www.migna.ir/vdcg3w9x.ak9tx4prra.html

علت اضطراب کودکان/ والدین از بیان خاطرات تلخ به کودکان بپرهیزند ... آن وقت است که به جای تشکر خواهید گفت : " اه" به این میگویند رسیدن به دوران بلوغ ! ... مثلا" نگویید آقای فرانسوی ساعت چند است ؟ ... مردم از سلام کردن ما خوششان می آید و چون این کار هیچ خرجی بر نمی دارد،بهتر است از سلام کردن دریغ نکنید . .... 7- حرمت به پیرها :

مردمان - پورتال جوانان ایرانی  | ترس در کودکان: علل، انواع و روشهای درمانی

http://www.mardoman.net/family/kidsfears/

این نوع رفتارها در کودک احساس گانه و ترس را به وجود می آورد. ... دروغگویی نیز از جمله رفتارهای ناپسندی است که بر اثر ترس در کودک پدید می آید . ... بخصوص به هیچ وجه به او نگویید که در بیمارستان به او بسیار خوش خواهد گذشت، زیرا واقعیت ندارد . ..... من یک پسر 7 ساله دارم که متاسفانه حدود یک سال است که به هیچ وجه