ممکن است کودک شما در منزل رفتار خوبي داشته باشد اما بيرون از خانه و در مکان‌هايي مانند فروشگاه‌ها، رستوران و پارک به حدي شيطنت ‌کند که حس ‌کنيد او را نمي‌شناسيد.

 امام موسى كاظم عليه ‏السلام می فرماید: اداى امانت و راستگويى روزى را زياد مى ‏كند و خيانت و دروغگويى باعث فقر و نفاق مى ‏شود.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، آیا کودک 4 ساله‌تان ناگهان در فروشگاه شلوغ جيغ مي‌زند و داد و فرياد راه مي‌اندازد؟ معمولا مشکل اينجاست که اينگونه بچه‌ها به تجربه ديده‌اند تنبيه رفتارهاي نادرستشان در بيرون از خانه با تنبيه همان رفتار در منزل تفاوت دارد. دکتر سهامي در اين‌باره مي‌گفت: «اينکه شما به هر دليلي كودك را در جمع تنبيه نمي‌کنيد و هميشه جمله آشناي «بعد تو خونه باهات کار دارم» را مي‌شنود، باعث مي‌شود بداند مي‌تواند چنين کند و فقط عايد او وعده تهديد‌آميز هميشگي است.»

 

راه‌حل : اولين توصيه ما پيشگيري است؛ يعني بايد از دردسر و بروز بدرفتاري جلوگيري کنيد تا مجبور نشويد بچه را در جمع تنبيه کنيد يا بدرفتاري‌اش را بي‌پاسخ بگذاريد. با يک برنامه‌ريزي ساده، مانند همراه بردن وسيله سرگرمي يا اسباب‌بازي براي کودک مي‌توانيد با درايت، قبل از اينکه به‌دليل خستگي بدقلق شود، مانع بدرفتاري‌اش شويد. حتي مي‌توانيد با کودک در مورد برنامه خارج از منزل حرف بزنيد. اينکه اول به کجا مي‌رويد و مي‌خواهيد چه کنيد يا انتظارتان از او چيست واقعا کمک‌کننده است.

 

کودک شما هم در بیرون از خانه بیشتر شیطنت می کند؟ - تصویر 1

 

دکتر سهامي رمز موفقيت والدين را در اين مي‌ديد که: «مدام اين نکته را به خود يادآوري ‌کنيد که مطابق سن کودک و درک او حرف بزنيد و از او انتظار داشته باشيد.» گاهي علت اصلي بدرفتاري بچه‌ها بيرون از خانه توقعات بيش از حد ما از آنهاست. يک کودک 3 ساله هرگز نمي‌تواند يک ساعت تمام صبور و ساکت در صف فروشگاه يا رستوران منتظر بماند مگر اينکه شما براي هر 10 دقيقه او سرگرمي خاصي در نظر گرفته باشيد. بايد سعي کنيد بيرون از منزل براي بچه خوشايند و لذت‌بخش شود. رفتار مثبت و همکاري او را ببينيد و تشويق کنيد: «از اينکه تو خريد کمک کردي و قفسه ماکاروني‌ها را پيدا کردي (ترفند ظريف مادري آگاه براي سرگرم کردن کودک و دادن حس خوشايند همکاري به او) ممنونم.» «از اينکه تو صف صندوق اين‌قدر آرام ايستادي ممنونم و جايزه تو اين آبنبات(جايزه همان لحظه) يا تماشاي 10 دقيقه بيشتر تلويزيون.»

 

پيگيري و قاطعيت توصيه سوم براي از بين بردن اين مشکل است. نبايد رفتار کودک را چه مثبت و چه منفي بدون واكنش رها کنيد. جو فراست مي‌گويد دليل اينکه شما از راه‌حل‌هايتان نتيجه نمي‌گيريد، بي‌قانوني است. بايد پيامدي که ممکن و قابل‌اجرا باشد، در نظر بگيريد و به موقع از آن استفاده کنيد. مثلا وقتي در رستوران مي‌بينيد پسرتان چنگالش را پرت مي‌کند يا باوجود تذکر شما به وسايل روي ميز دست مي‌زند، همان موقع به او اخطار دهيد: «اگه يکبار ديگه اين کار را انجام بدي از رستوران مي‌ري و بايد تو اتومبيل بنشيني.» در صورت ادامه بدرفتاري، او را از جايش بلند و از رستوران خارج کنيد، حتي اگر جيغ زد. در اتومبيل آرام و قاطع بگوييد: «هر وقت آروم شدي مي‌توني برگردي وگرنه نمي‌توني سرميز بروي.» شايد لازم باشد چند دقيقه در اتومبيل بمانيد، غذايتان سرد شود يا 5 بار اين جمله را تكرار كنيد اما اگر قاطعيت شما را ببيند، دفعه بعدي وجود نخواهد داشت و اگر هم باشد، با يک اشاره کوچک «بايد بريم تو اتومبيل» ساکت مي‌شود. هرگز حرفي نزنيد که به آن عمل نمي‌کنيد و همه مي‌دانند يک تهديد است چون نه‌تنها اين همه شدت عمل لزومي ندارد، بلكه با اين کار رفتار بد در کودک تثبيت مي‌شود.

 

سلامت ایران/ 2005

شیطنت و اذیت و آزار کودکان - تربیت فرزند

http://farzand.persianblog.ir/tag/شیطنت_و_اذیت_و_آزار_کودکان

14 مه 2013 ... با مطالعه و اظهار نظر در مورد مطالب، ما را در ارائه اطلاعات بیشتر تشویق نمایید. ... بیرون از خانه فوق العاده آرامه، اما نزد کسانی که میشناسه خیلی خیلی شیطنت میکنه. ... و در بیرون از منزل بخاطر خجالت از غریبه ها یا سختگیری شما در مورد رفتارش در ملأ ... چرا بچه شیطنت می کند و چرا عصبانی می شویم نویسنده: مدیر سایت ...

ریشه این همه شیطنت کودکان، کجاست؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/baby/psychology-baby/naughty1-children.html

شاید شما هم این موضوع را شنیده باشید که در گذشته های نه چندان دور بسیاری از کودکان ... مختلفی مانند مدرسه یا خانه دچار مشکل می کند و حتی با گروه دوستان و همسالان خود نیز ... این بیماری دردوران مدرسه بیشتر مشکل آفرین می شود زیرا کودک تمرکز کافی ... دارودرمانی هم در صورت تجویز پزشک کمک بسیاری به این دسته از کودکان می کند.

۱۱ رفتاری که بچه ها فراموش می کنند - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1397071905p1.php/۱۱-رفتاری-که-بچه-ها-فراموش-می-کنند

10 آوريل 2014 ... بیشتر مادران، هنگامی که مستقیم یا غیرمستقیم به شیطنت های کودک خود ... خانه دیگران بیشتر خطا می کنند و این از موقعی شروع می شود که کودک ... در می کوبد تا هنگامی که بدون خداحافظی از منزل میزبان​ بیرون می دود. ... کند تا صحبت تان تمام شود ضمن این که شما هم رعایت حال او را می کنید و ملاقات خود را کوتاه می کنید.

شهریور 1390 - روانشناسی خانواده

http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/9006.aspx

فهمیده و یا می فهمد که دزد وجود دارد و احتمال دارد شبی هم به خانه آنها بیاید. ... اگه دزد هم بیاد خودم با لگد می ندازمش بیرون ، مگه جرأت داره بچه من رو اذیت کنه ؟ ... این جملات ، از شما در ذهن کودکتان ، یک پناهگاه امن خواهد ساخت و کودک شما مطمئن است که اگرهم ... این تبعیض شما ، اولین لطمه را به همان فرزندی وارد می کند که بیشتر از بقیه دوستش

مشاوره و روانشناسی

http://hbromand.blogfa.com/

بيشتر از ابزار براي كارهاي غير معمول استفاده مي كنند و ابزار خود را هم به راحتي گم ... همچنين علايم ديگر مثل شيطنت و بازيهاي كودكانه كه به خاطر كم حوصله گي و عدم درك ... ديده ايد كه كودكي از در و ديوار بالا مي رود با يك توپ خانه را به هم مي ريزد همه چيز را مي .... اين تنبيه ها مي توانند شامل محدود كردن و كوتاه كردن زمان هاي بيرون بودنشان باشد.

چگونه از کودکم عکس بگیرم؟ - نی نی بان

http://niniban.com/fa/news/50801/چگونه-از-کودکم-عکس-بگیرم

4 سپتامبر 2014 ... آموزش،عکاسی،کودک،طبیعت،بچه،تلاش،صبر،لباس،خانه،پارک،پدر،مادر،عکاس. ... کودکان بزرگ تر حدود یک تا دو ساعت بیشتر زمان نمی خواهند. ... زمانی که کودک سیر است و کامل استراحت کرده بهتر بازی و شیطنت می کند و احتمال ... هنگامی که شما خود را هم قد کودک می کنید، او نیز برخورد راحت تر و بهتری با شما خو

پانسیون حیوانات خانگی

http://petshelters.persianblog.ir/

7 جولای 2014 ... اگر شما علاقه مند به تفریح در بیرون خانه هستید، به احتمال زیاد شما ... نژاد هایی که می توانند مدت طولاتی تری را در بیرون خانه صرف کنند ، بیشتر راه ... Bernards” هم بازی کودکان در همه ی سنین هستند و از آن ها مواظبت می کنند. ... اگر سگ شما سرکشی و شیطنت میکند بهترین راه وقفه ای در بین تمرین و د

گفتگو با رتبه یک کارشناسی ارشد مدیریتIT - دانشجو آنلاین

http://daneshjooonline.com/newsDetails.php?newsId=1118

بیشتر بخوانید: ... از کودکی شروع می‌کنیم؛ اولین تصویری که در ذهن داری چیست؟ ... همیشه هم از آن شاگردهایی بودم که ردیف اول می نشستم و بقیه شیطنت‌هایشان را با ... ولی این شیطنتها به خاطر طبیعت من نبود؛ کنجکاویهایی بود که به شیطنت تعبیر می‌شد. .... کمک می‌کند این است که شما باید یک دوست خوب داشته باشید و یک تیم باشید.

مناسب ترین رفتار با کودکان بیش فعال - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/16819_مناسب-ترین-رفتار-با-کودکان-بیش-فعال.html/

26 فوریه 2014 ... امروزه والدین توجه بیشتری نسبت به سلامت روحی کودکشان دارند به همین علت ... او ادامه می دهد: برخی کودکان فقط دچار بیش فعالی هستند و برخی هم بیش فعالی و ... والدین با مشاهده این شیطنت ها، تصور می کنند کودکشان دچار بیش فعالی است؛ در ... کودک بیش فعال همه جا علائم بیش فعالی را دارد و اگر بچه ای فقط در خانه یا ...

جام‌جم سرا | روش برخورد با کودک بیش‌فعال

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1533985943463503348

17 ژوئن 2014 ... جام جم سرا: برعکس فرزندی که تحرک زیادی دارد و شیطنت می‌کند را ... نیاز به توجه و تمرکز بیشتری دارد، معمولا مشکلات بیشتری ​ نشان می‌دهند . ... در نوع دیگر در بعضی کودکان ​​علائم بیش‌فعالی ـ تکانشگری و ​ بی‌توجهی با هم ... به جای آن برای اصلاح رفتارهای کودک خود قوانینی را در خانه یا بیرون ... پیام‌های شما.

خانه - WordPress.com

http://sinesalma.wordpress.com/

13 ا کتبر 2014 ... شیطنت هایی که رنگ خطر بیشتری روی آن کشیده است. ... یاد گرفته ای با اینکار دستت به کلید برقی خواهد رسید که چراغ اتاقت را روشن می‌کند.

علل پرخاشگري ، بد دهني و عصبانيت در كودكان و راه هاي كنترل آن : سایت ...

http://www.pezeshk.us/?p=5381

5 دسامبر 2006 ... کودکان از یکدیگر اسباب بازی می قاپند، یکدیگر را هل می دهند تا به اسباب ... استفاده می کنند؛ ولی وقتی که به کسی حمله لفظی یا بدنی می کنند بیشتر ... فرق می کند ولی کودکان از لحاظ تداوم رفتار پرخاشگرانه در طول زمان با هم فرق دارند. ... آنان برای مطالعه الگوهای کنش متقابل خانوادگی در خانه و مدرسه و ارتباط آن با ...

گپ و گفتی با دختران خانواده اسکندری! +عکس - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/fun/page/017159.php

9 ژوئن 2014 ... ستاره اسکندری هم از شیطنت های کودکی اش می گوید، اینکه تا مدت ها از دختر ... نبوده و دوست داشته پسر باشد اما امروز به زن بودن خود افتخار می کند. ... و لاله خانم چی شد که شما کارتان را با گریم آغاز کردید؟ ... کدام یک از بچه ها بیشتر شیطنت می کرد؟ مادر: شیطنت های خانه در اکثر مواقع با سرپرستی ستاره خانوم انجام می شد ...

ایمن سازی خانه برای کودکان - سایت نی نی کده

http://www.ninikadeh.ir/nursery/408

اما راه هایی هست که شما می توانید خانه خود را برای آنها ایمن کنید ... تعداد صدماتی که به پسرها وارد شده 54% بیشتر از صدماتی است که به دخترها وارد شده و احتمالا به دلیل شیطنت بیشتر پسرها ... شده که ممکنه پای شما یا کودک به آن گیر کند و زمین بخورید ، آنرا تعمیر کنید. ... برای درب ها هم محافظ لولا بگذارید تا بیخود باز و بسته نشوند.

روانشناسی - مشاوره نی نی سایت

http://clinic.ninisite.com/Pages/Cats-روانشناسی_-88-1.html

سوال: با سلام وخسته نباشیدخدمت شما دختری 8 ساله دارم که اصلا به وضعیت ظاهری خود اهمیت نمیدهد.برایش ... همیشه در حال شیطنت و بازیه. ... نسبت به من هم بیشتر واکنش نشون میده . .... خیلی نسبت به او حسادت میکند هرچه برای دخترم می خرم با گریه وزاری می خواهد. ... سوال: ﻣﻦ ﻣﺘﺎﻫﻠﻢ ﭼﻪ ﺟﻮﺭﻱ ﺑﺎ ﻣﺮﺩﻱ ﻛﻪ ﺗﻮ ﻋﺼﺒﺎﻧﻴﺖ ﻭﺩﻋﻮا ﻣﻴﺮﻩ ﺑﻴﺮﻭﻥ اﺯ ﺧﻮﻧﻪ ﺑﺮﺧﻮﺭﺩ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺮﺩ?

آداب صحیح رفتار فردی و اجتماعی

http://www.adab2020.blogfa.com/

سالشان شیطنت و شلوغی ایجاد می کنند و مدام در حرکت یا ایجاد سر و صدا هستند و .... از ایران خوشش آمده یا نه سوال کردم توریست گفت من در تعجبم شما که می گویید در ... بهتر است قبل از حرکت و بیرون رفتن از خانه کودکان را دستشویی برد . ... متاسفانه در جاهایی که مردم و گردشگران بیشتری تردد می کنند این مشکل بیشتر هم دیده می شود .