داستین هافمن از مراجعه همیشگی به روانشناس میگوید


داستین هافمن از مراجعه همیشگی به روانشناس میگوید - تصویر 1

به گزارش نامه داستین لی هافمن مشهور به داستین هافمن متولد هشتم اوت 1937 است. او بازیگرتحسین شده و برنده اسکاری است که یک ماه پیش اعلام شد به بیماری سرطان مبتلاست اما توانسته این بیماری را شکست دهد. داستین هافمن فیلم های خاطره انگیزی در کارنامه اش دارد از «کابوی نیمه شب» گرفته تا «فارغ التحصیل»، «توتسی»، «پاپیون»، «کرامر علیه کرامر»، «رین من» و... او دو سال پیش برای نخستین بار پشت دوربین رفت و طعم نخستین تجربه فیلمسازی را هم چشید: «کوارتت». هافمن در این گفتگو از شکست ها و اشتباهات اش می گوید. از شبی که می خواست از پنجره به بیرون بپرد. و از پاسخ جالبی که لارنس الیویر به پرسش او داد.

 

گفت وگویی که روی دیگری از شخصیت داستین هافمن را رو می کند.

آقای هافمن ،آیا تا به حال به روان درمانگر مراجعه کرده اید؟
-تمام عمرم گاه وبی گاه. نخستین باری که به روان درمانگر مراجعه کردم چند سالی پس از بیکار شدنم بود و بعد «موفقیت » تحلیل روانشناختی ام را خراب کرد. چون «فارغ التحصیل» را بازی کردم و یکهو در تمام نقاط دنیا مشغول فیلم بازی کردن شدم و روان درمانگرم در شهر نیویورک بود.

 

 

چه آموختی؟
اینکه (ضمایر) خود آگاه، نیمه خودآگاه و غیرخودآگاه وجود دارد. و ضمیر غیر خودآگاه را بی خودی غیر خودآگاه نمی خوانند. چون اگر شروع به فهمیدن کنی، دیگر غیرخود آگاه نیست(می خندد) از زیر روان درمانی شانه خالی می کردم چون واقعا نمی خواستم این چیزهای دردناک را درباره خودم بشناسم. این ذات بشر است.

 

 

چه عواملی یک روان درمانگر خوب را می سازد؟
بداند چه زمانی یک جمله بُرنده را بگوید و آن را هدر ندهد. من فهمیدم که این کار در زندگی بکار می آید. نباید همیشه آنچه درباره ی کسی فکر می کنید به او بگویید چراکه اگر جمله را نگیرد شما آن را هدر دادی. زمانی که می گویم: «بگیرد» منظورم این است که او ظرفیت درک آن را داشته باشد. مگر که او یک حالت دفاعی داشته باشد. یعنی همه ما حالت های دفاعی را داریم که به گمانم می تواند یک فرم هنری باشد.

 

 

درک این مساله چگونه به شما کمک کرد؟
-گمان نمی کنم بدون بکارگیری این روش شانسی داشتم.

 

 

در سروکله زدن با زندگی؟
-نه، نه. در سروکله زدن با اشتباهات و شکست ها. (می خندد)

 

 

اما شما که شکست /اشتباهات زیادی نداشته اید؟
چرا داشتم. منظورم این است که «فارغ التحصیل» دوازده سال پس از یک بازیگر شکست خورده بودن اتفاق افتاد. بعد تلاش کردم هر نقشی را نپذیرم. یک سال کار نکردم. پس از آن یک نقش مکمل را قبول کردم. فکر نمی کنم بازیگران زیادی باشند که پس از آنکه برای فیلم بعدی شان به یک ستاره تبدیل شده اند، نقش مکمل بپذیرند.

 

 

موفقیت شما را شادتر کرد؟
نه. وقتی مشهور می شوی یکی از چیزهایی که یاد می گیری این است که شهرت یک افسانه را از پرده ی ابهام بیرون می آورد چون هیچ چیزی تغییر نمی کند. یادم هست نخستین باری که به عنوان بازیگری بیکار به روان درمانگر مراجعه کردم بیست ساله بودم . روان درمانگر ازم پرسید: «چی می خواهی؟» و من جواب دادم: «می خواهم تمام زندگی ام کار کنم، می خواهم یک زندگی زناشویی معرکه داشته باشم، می خواهم آنقدر پول درآورم که خانه ی در شهر نیویورک بخرم.» اما وقتی به همه اینها دست یافتم ، هیچ چیزی تغییر نکرد.

 

 

دست کم رویای کار به وقوع پیوست. آیا زمانی وجود داشت که دیگر نخواهی بازیگری را ادامه دهی؟
-یک بحران واقعی داشتم. پس از آنکه احساس فلج شدن بهم دست داد، حدود سه و سال نیم کار نکردم. جالب بود چون درست بعد از آنکه جایزه یک عمر دستاورد هنری را از موسسه فیلم آمریکا گرفتم، اتقاق افتاد. با لباس رسمی تاکسیدو در سالنی پر از مردم گام بر می داشتم در حالی که دیوارها پر از تصاویر شخصیت هایی بود که ایفا کرده بودم و این ویرانم کرد. احساس خوبی بهم نداد. همیشه حیرت زده می شدم وقتی دیگران برایم می گفتند که دچار شوک ناشی از ترس شده اند. اما آن شب که به خانه برگشتم، تاکسیدو را از تنم درآوردم ، به تخت خواب رفتم و دچار شوک ناشی از ترس شدم. هرگز چنین حمله ای را تجربه نکرده بودم. وحشتناک بود.

برای نخستین بار می توانستم منظور آدم هایی را درک کنم که ادعا می کنند وقتی دچار این حالت می شوند می توانند خودشان را از پنجره پایین بیاندازند. چون می خواهند از این حالت رهایی یابند. احساس عجیب وغریبی بود. بیشتر از حس خوب داشتن نسبت به آن جایزه، احساس می کردم همه چیز تمام شده و اینکه به نوعی، دیگر نخواهم توانست با کسانی ارتباط برقرار کنم که از طریق کارم (بازیگری) واقعا می خواستم ارتباط برقرار کنم. چون تلاش می کنی چیزی را در بازیگری پیدا کنی که یک جوری شبه به فراسو رفتن است.

 

 

تا چه اندازه حفظ شرافت در مقام بازیگر دشوار است؟
-خب موفقیت فاسد می کند. سیستم ستاره سازی فاسد می کند. چگونه می توان جلوی آن را گرفت؟ شما خلوصت کمتر می شود. زمانی که بازیگران با من در یک فیلم همکاری می کنند، می گویند: «کارگردان از من می خواهد این شکلی بازی کنم اما می دانم که اشتباه است. نمی توانم این جوری بازی کنم. بامن موافقی؟» به آنها می گویم که حق با آنها است دوباره می پرسند که به کارگردان چه بگویم؟ پاسخ شان می دهم به او بگو این را بازی نخواهی کرد. می گویند :«اخراجم خواهد کرد.» می گویم: «بسیارخوب بگذار اخراجت کند.» پاسخ می دهند: «گفتن این جمله برای شما راحت است.» اما من می گویم: «نه بازی بد را انجام نده. انجام نده. بهتر است اخراج شوی تا بازی بد کنی.» من به این حرف اعتقاد دارم. هنوز هم اعتقاد دارم.

 

 

چه اتفاقی می افتد اگر شما تسلیم چنین چیزی شوی؟
فکر می کنم یکدفعه تسلیمش می شوی. تسلیمِ فرصت خوبی که به شما داده شده. تسلیم نگاه آسان گیری می شوی که:«خب، آره. طرف خیلی خوب نیست. ولی نقش ِ معرکه است. پولش هم خوبه... و و و...» و شما به زانو درمی آیی. اما نتیجه کار حتی امروزه هم اهمیت ندارد. مردم به فیلم ها اهمیت نمی دهند چه خوب بازی کردی باشیم چه بد؛صرفا ملاک موفقیت شان از تگاه جدول فروش است.برای استودیوها هم مهم نیست.

 

 

آیا تابه حال بازیگری بی حوصله بوده ای؟
هرگز بی حوصله نبوده ام، تمام! به راستی می توانم ادعا کنم که اصلا به خاطر ندارم در زندگی بی حوصله بوده باشم. ؛ افسرده، غمگین، مضطرب و هراسان بله بوده ام. اما هرگز بی حوصله نبوده ام. چون هرگز نمی دانم قرار است در زندگی چه پیش بیاید. بنابراین این مانع از بی حوصله شدنم می شود.

 

 

چه چیزی باعث می شود بازیگری را ادامه دهی؟
ما با بقیه مردم فرق داریم. بهتر است بگویم با همه فرق داریم. با مردمی فرق داریم که ترجیح می دهند مقابل دیگران نباشند. زمانی که با لارنس اولیویر (در ماراتن من.م) همکاری می کردم با او دوست شدم. از لارنس این سوال را پرسیدم. «ما چرا این کار را انجام می دهیم؟ چه چیزی ما رامتفاوت می کند؟» و او رک ترین پاسخی را به من داد که تا حالا شنیده ام. از او پرسیدم چرا این کار را می کنیم؟ و لارنس جواب داد: «چرا؟ به من نگاه کن. نگاه کن.نگاه کن.نگاه کن.نگاه کن.» من از این جواب تکان خوردم و موهای تنم سیخ شد. پاسخ سوال همین است.

مراجعه همیشگی بازیگر مشهور به روان درمانگر - بیوگرافی آکاایران

http://biografiaka.akairan.com/biography/actor1/201410202067.html

20 ا کتبر 2014 ... مراجعه همیشگی بازیگر مشهور به روان درمانگر داستین لی هافمن,سینما. ... هافمن در این گفتگو از شکست ها و اشتباهات اش می گوید. از شبی که می خواست ...

"چارلي و کارخانه شکلات سازي" و "پدرخوانده 2" فیلم های آخر هفته تلویزیون

http://www.asriran.com/fa/news/181301/چارلي-و-کارخانه-شکلات-سازي-و-پدرخوانده-2-فیلم-های-آخر-هفته-تلویزیون

14 سپتامبر 2011 ... ... او را به صورت زمزمه هاي دروني درذهن خودش مي شنود، به منظورکشف هويت اين راوي دروني به روانشناس مراجعه مي کند. ويل فرل ، داستين هافمن و اما تامپسون ...

Iran Actor | Facebook

https://fa-ir.facebook.com/iranactor

داستین هافمن در مدرسه "اکتورز استودیو" درباره بازیگری می گویند: ... برای دیدن این ویدئو به قاب ایران آکتور در صفحه اول سایت مراجعه کنید. ... خیلی خیلی خوشحال شدم رامین عزیز همیشه موفق و پیروز باشی از صمیم قلبم ..... ایران آکتور همزمان با راه اندازی نسخه آزمایشی خود، روز ملی سینما را به تمامی هنرمندان و هنردوستان تبریک می گوید.

شیوه‌های رفتار با کسانی‌ که مشکلات شخصیتی دارند | سایت علمی ...

http://www.daneshju.ir/شیوه‌های-رفتار-با-کسانی‌-که-مشکلات-شخ.html

13 ژانويه 2010 ... چیزی که در بین دانشجوهای تازه‌وارد روان‌شناسی هم خیلی شایع است. ... مثلا در اروپا کسی که همیشه بد رانندگی می‌کند، به احتمال خیلی زیاد رگه‌هایی از اختلال ... دنیا چه رابطه‌ای است، می‌گویم: «2 دقیقه تنها ماندن با یک نفر آدم مبتلا به اختلال .... اوتیسم را نمایش می‌دهد با بازی فوق‌العاده داستین هافمن ویژگی‌های این اختلال را به ...

آبان 1389 - انجمن روانشناسی بالینی دانشگاه خوارزمی

http://www.baliniha.blogfa.com/8908.aspx

آنها انتقاد را به سختی قبول می کنند، همیشه در حالت تدافعی به سر می برند، و افراد ستیزه جویی هستند. ... بدانیم چنانچه گریه کردن جزء عادت‌های روزمره‌مان باشد باید به پزشک مراجعه کنیم؛ چرا .... با بازي: داستين هافمن، تام كروز .... ۳) احساس گناه و شرمزدگی، بی‌احساسی و فقر هیجانی که از طریق جمع کردن خود و انقباض عضلات صورت می‌گیرد.

09.2006 - Sir Hermes Marana

http://sirhermes.blogspot.com/2006_09_01_archive.html

2 سپتامبر 2006 ... شرح ماجرای سفر شش ساله‌ی چند فضانورد به منظومه‌ی شمسی شما آدم‌های ... یک پرش از زمین جدا شد و رفت در جاذبه‌ی ماه و برای همیشه از زمین دور شد. ..... وگرنه بازی‌گوشی حضور چند دقیقه‌ای داستین هافمن و مزه‌پرانی‌های بیل مورای که دیگر این روزها برای‌مان عادی شده است! .... دخترم، غزل‌ویزدام ات جی‌میل: به روان‌شناس مراجعه نکنی ها!

آیا هوش بیشتر، مترادف با موفق‌تر بودن است؟ | یک پزشک

http://1pezeshk.com/archives/2014/10/terman-study-of-the-gifted.html

23 ا کتبر 2014 ... می‌گویند که لانگان توانایی Autodidacticism دارد یعنی می‌تواند بدون .... در نوشته‌‌های یک روانشناس انگلیسی به نام لیام هادسن آمده است: ..... است که با مراجعه به مناطق آموزشی میتوانید به نتایج آن دسترسی پیدا کنید ..... هستند ،شخصیتشون شبیه داستین هافمن توی فیلم RAIN MAN هست هر چند که شاید قیاس جالبی نباشه

پرده سینما | سینمای ایران | طلاق نادر از سیمین؛ نقدی اجتماعی بر فیلم ...

http://www.cinscreen.com/?id=1303

تد کرامر (داستین هافمن) که برای آسایش خانواده‌اش زحمت می‌کشد علت آن را نمی‌فهمد. ... کرامر با رفتن به نزد روانشناس تجدید قوا می‌کند و حضانت فرزند را از دادگاه می‌گیرد. ... هر مردی که بخواهد زنش را طلاق دهد باید به دادگاه مدنی خاص (خانواده) مراجعه کرده و اقامۀ دعوی کند. ..... یادم میاید در دوران مدرسه همیشه از غرب و فرهنگ غربی بشدت بد میگفتند .

پاندایی که درس می دهد - Vista News Hub

http://vista.ir/article/121245/پاندایی-که-درس-می-دهد

حضور ستارگان و صداپیشگانی چون، آنجلیناجولی، داستین هافمن، جکی چان در این ... اوگ وی استاد با تجربه ای که از آن جایی که همیشه این کارکتر یک لاک پشت بوده این ... که به تقدیر سرنوشت و نیروی کائنات معتقد است و مرتب به شاگردانش می گوید که ..... با مراجعه به بخش اورژانس بیمارستان امام حسن(ع) شهرستان داراب از توابع استان ...

فیلم درمانی - شناخت شخصیت(پرسونالیتی)و اختلالات آن در سینما

http://www.filmdarmani20.blogfa.com/category/4/شناخت-شخصیت(پرسونالیتی)و-اختلالات-آن-در-سینما

21 جولای 2014 ... فیلمی بسیار خوب که می تواند در جریان درمان های شناختی رفتاری به عنوان ... مقاله های علمی همین وبلاگ مراجعه نمایید)بکار رود،فیلم اخبار کشتیرانی(لاسه هالستروم-2010) است. .... یک روانشناس (آندره دوسولیه)برای بررسی وضعیت روانی زنان ..... فیلم ماجرای یک ریاضیدان و استاد دانشگاه (داستین هافمن)را بازگو می کند ...

حکایتهای مدیریتی3 - به وبلاگ اموزش انلاین خوش امدید. مدیر وبلاگ ...

http://amoozeshonline.persianblog.ir/tag/حکایتهای_مدیریتی3

18 ا کتبر 2012 ... طنز ،اشپزی،دعاها ، ادعیه ، اذکار ،روانشناسی،اطلاعات عمومی .... وقتی یک روز مرخصی استعلاجی داشته باشم، من همیشه مریض هستم. ..... خداوند می گوید: ... به شعبه 264 دادگاه خانواده 121 مراجعه و با ارائه دادخواست طلاق به قاضى نحوى گفت: ..... نیومن، پیتر سلرز، داستین هافمن، مایکل داگلاس، بن کینگزلی، کرک داگلاس، گلدی ...

مرکز صبا - انیمیشن از نگاه گلپایگانی

http://golpaart.persianblog.ir/tag/مرکز_صبا

23 ا کتبر 2013 ... به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سومین جشنواره جهانی ..... وی افزود: همیشه دغدغه من این بوده است که به اندازه کافی بر روی مسائل ملی ..... «داستین هافمن» و «جکی چان» به جای شخصیت‌های اصلی حرف زده‌اند. ... ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به آدرس www.artfest.ir مراجعه کنند. ..... زنبور با آه و زاری می گوید

مرگ، نگاهم را به زندگی تغییر داد! - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/culture/3496/207077.html

مرگ بسيار ساده‌تر از چيزی است که فکر مي‌کنيم و به اين نتيجه رسيدم که بايد با ... ایشان تا من را دیدند، گفتند حالت خوب نیست و چهره‌ات مثل همیشه نیست ولی من ... و من را دیدند و گفتند بلافاصله باید به بیمارستان مراجعه کنید اما قبول نکردم و آنها ..... پیمان معادی بازیگر "کمپ ایکس ری" می‌تواند پسرخاله داستین هافمن در خاورمیانه باشد .

مرداد 1391 - دانستنیها - Blogfa

http://mnorozi.blogfa.com/1391/05

18 آگوست 2012 ... «مسجدالاقصي»، همان كه گنبد سبز رنگ دارد و سال‌هاست به اشتباه نامش را ..... دكتر ژكارتیوس، متخصص روانشناسی در دانشگاه رادباد در هلند می‌گوید .... براى توضیح بیشتر مى توان به سخنان علماى اخلاق كه برگرفته از روایات مى باشد، مراجعه نمود. ..... جی اف کی)، استیو مک کویین (نوادا اسمیت)‌، داستین هافمن( کریمرعلیه ...

فرقه های انحرافی=حامیان شیطان

http://www.hamianesheitan.blogfa.com/

مرکزیت بهائیت برای دستیابی به اهداف طرح روحی ، زمان بندی های مشخصی را معین کرده ... های محل و معابر کوهستانی ، مراجعه به آسایشگاه سالمندان و کمک به سالخوردگان بپردازند. .... به علاوه او روانشناسی «تسلیم محض» را هم وارد مسیحیت کرد که ایستادگی و .... فیربنكس، كرك داگلاس، مایكل داگلاس، هریسون فورد، ریچارد گر، داستین هافمن، ...

کودکان برتر - مقالات تخصصی در زمینه نوجوانان

http://www.koodakanebartar.blogfa.com/cat-4.aspx

برای تهیه کتابها می توانید به کتاب فروشی های تهران مراجعه کرده و یا با شماره تلفن .... دکتر شیت، استاد آموزش مشاوره در دانشگاه آلاباما در انگلستان می‌گوید: « مقوله ترس اعم از ترس‌ از ... نتیجه حاصله از این آزمایش این بود که آموزش موسيقي مي‌تواند باعث پيشرفت هوشي كودك براي مدت طولاني و شايد هم به طور دائمي شود. ...... داستین هافمن.