هرجا که صحبت از سیستم های جدید مخابراتی، سیستم های تلویزیون کابلی و اینترنت باشد، در مورد فیبر نوری هم چیزهایی می‌شنوید. فیبرنوری چیست؟

هرجا که صحبت از سیستم های جدید مخابراتی، سیستم های تلویزیون کابلی و اینترنت باشد، در مورد فیبر نوری هم چیزهایی می‌شنوید.
فیبرنوری چیست؟
فیبرهای نوری رشته های بلند و نازکی از شیشه بسیار خالصند که ضخامتی در حدود قطر موی انسان دارند. آنها در بسته هایی بنام کابل‌های نوری کنار هم قرار داده می‌شوند و برای انتقال سیگنال‌های نوری در فواصل دور مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنها همچنین برای عکسبرداری پزشکی و معاینه های فنی در مهندسی مکانیک استفاده می‌شود. 

اگر با دقت به یک رشته فیبر نوری نگاه کنید، می بینید که از قسمت‌های زیر ساخته شده :
• هسته _ هسته بخش مرکزی فیبر است که از شیشه ساخته شده و نور در این قسمت سیر می‌کند.     
• لایه روکش _ واسطه شفافی که هسته مرکزی فیبر نوری را احاطه می‌کند وباعث انعکاس نور به داخل هسته می‌شود.
• روکش محافظ _ روکشی پلاستیکی که فیبر نوری در برابر رطوبت و آسیب دیدن محافظت می‌کند.
صدها یا هزاران عدد از این رشته های فیبر نوری بصورت بسته ای در کنار هم قرار داده می‌شوند که به آن کابل نوری گویند. این دسته از رشته های فیبر نوری با یک پوشش خارجی موسوم به ژاکت یا غلاف محافظت می‌شوند.

فیبرهای نوری دو نوعند :
1. فیبرهای نوری تک وجهی: این نوع از فیبرها، هسته های کوچکی دارند ( قطری در حدود inch (4-) 10x 5/3  یا   9 میکرون ) و می‌توانند نور لیزر مادون قرمز ( با طول موج 1300 تا 1550 نانومتر ) را درون خود هدایت کنند.
2. فیبرهای نوری چند وجهی: این نوع از فیبرها هسته های بزرگتری دارند ( قطری در حدود inch (3-) 10x 5/2 یا  5/62  میکرون ) و نور مادون قرمز گسیل شده از دیودهای نوری موسوم به LED ها را ( با طول موج 850 تا 1300 نانومتر ) درون خود هدایت می‌کنند.
برخی از فیبرهای نوری از پلاستیک ساخته می‌شوند. این فیبرها هسته بزرگی ( با قطر 4 صدم inch یا یک میلیمتر ) دارند و نور مرئی قرمزی را که از LED ها گسیل می‌شود ( و طول موجی برابر با 650 نانومتر دارد ) هدایت می‌کنند.
بیایید ببینیم طرز کار فیبر نوری چیست.

یک فیبر نوری چگونه نور را هدایت می‌کند؟
فرض کنید می‌خواهید یک باریکه نور را بطور مستقیم و در امتداد یک کریدور بتابانید. نور براحتی در خطوط راست سیر می‌کند و مشکلی ازین جهت نیست. حال اگر کریدور مستقیم نباشد و در طول خود خمیدگی داشته باشد چگونه نور را به انتهای آن می‌رسانید؟
برای این منظور می‌توانید از یک آینه استفاده کنید که در محل خمیدگی راهرو قرار می‌گیرد و نور را در جهت مناسب منحرف می‌کند. اگر راهرو خیلی پیچ در پیچ باشد و خمهای زیادی داشته باشد چه؟ می‌توانید دیوارها را با آینه بپوشانید و نور را به دام بیندازید بطوریکه در طول راهرو از یک گوشه به گوشه دیگر بپرد. این دقیقا همان چیزی است که در یک فیبرنوری اتفاق می افتد.
نور در یک کابل فیبرنوری، بر اساس قاعده ای موسوم به بازتابش داخلی، مرتبا بوسیله دیواره آینه پوش لایه ای که هسته را فراگرفته، به این سو و آن سو پرش می‌کند و در طول هسته پیش می‌رود.
از آنجا که لایه آینه پوش اطراف هسته هیچ نوری را جذب نمی‌کند، موج نور می‌تواند فواصل طولانی را طی کند. به هر حال، برخی از سیگنال‌های نوری در حین حرکت در طول فیبر، ضعیف می‌شوند که علت عمده آن وجود برخی ناخالصی‌ها داخل شیشه است. میزان ضعیف شدن سیگنال به درجه خلوص شیشه بکار رفته در داخل فیبر و نیز طول موج نوری که درون فیبر سیر می‌کند بستگی دارد.

سیستم ارتباط بوسیله فیبرنوری
برای پی بردن به اینکه فیبرهای نوری چگونه در سیستم های ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اجازه دهید نگاهی بیاندازیم به فیلم یا سندی که مربوط به جنگ جهانی دوم است. دو کشتی نیروی دریایی را درنظر بگیرید که از کنار یکدیگر عبور می‌کنند و لازم است باهم ارتباط برقرار کنند درحالی که امکان استفاده از رادیو وجود ندارد و یا دریا طوفانی است. کاپیتان یکی از کشتی ها پیامی را برای یک ملوان که روی عرشه است می‌فرستد. ملوان آن پیام را به کد مورس ترجمه می‌کند و از نورافکنی ویژه که یک پنجره کرکره جلو آن است برای ارسال پیام به کشتی مقابل استفاده می‌‌نماید. ملوانی که در کشتی مقابل است این پیام مورس را می‌گیرد، ترجمه می‌کند و به کاپیتان می‌دهد. (ملوان کشتی دوم عکس عملی را انجام می‌دهد که ملوان کشتی اول انجام داد.)
حالا فرض کنید این دو کشتی هر یک در گوشه ای از اقیانوسند و هزاران مایل فاصله دارند و در فاصله بین آنها یک سیستم ارتباطی فیبرنوری وجود دارد.
سیستم‌های ارتباط بوسیله فیبرنوری، شامل این قسمت هاست:
• فرستنده: سیگنال‌های نور را تولید می‌کند و به رمز در می‌آورد.
• فیبرنوری: سیگنال‌های نور را تا فواصل دور هدایت می‌کند.
• تقویت کننده نوری: ممکن است برای تقویت سیگنال‌های نوری لازم باشد. (برای ارسال سیگنال به فواصل خیلی دور)
• گیرنده نوری: سیگنال‌های نور را دریافت و رمزگشائی می‌نماید.

فرستنده
نقش فرستنده شبیه ملوانی است که روی عرشه کشتی فرستنده پیام ایستاده و پیام را ارسال می‌کند. فرستنده ابزار تولید نور را در فواصل زمانی مناسب خاموش یا روشن می‌کند.
فرستنده درعمل به فیبر نوری متصل می‌شود و حتی ممکن است دارای لنزی برای متمرکز کردن نور به داخل فیبر هم باشد. قدرت اشعه لیزر بیش از LED‌ هاست اما با کم و زیاد شدن دما شدت نورشان تغییر می‌کند و گرانتر هم هستند. متداول‌ترین طول موج‌هایی که استفاده می‌شود عبارتند از: 850 نانومتر، 1300 نانومتر و 1550 نانومتر. (مادون قرمز و طول موج‌های نامرئی طیف).

تقویت کننده نوری
همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد، نور حین عبور از فیبر ضعیف می‌شود. (مخصوصا در فواصل طولانی بیش از نیم مایل یا حدود یک کیلومتر مثلا در کابل‌های زیر دریا) بنابرین یک یا بیش از یک تقویت کننده نوری در طول کابل بسته می‌شوند تا نور ضعیف شده را تقویت کنند.
یک تقویت کننده نوری دارای فیبرهای نوری با پوشش ویژه ای است. نور ضعیف شده پس از ورود به این تقویت کننده تحت تاثیر این پوشش خاص و نیز نور لیزری که به این پوشش تابیده می‌شود تقویت می‌شود. ملکول‌های موجود در این پوشش ویژه با تابش لیزر به آنها، سیگنال نوری جدید و قوی تولید می‌کنند که مشخصات آن مشابه نور ورودی به تقویت کننده است. درواقع تقویت کننده نوری یک آمپلی فایر لیزری برای نور ورودی به آن است.

گیرنده نوری
گیرنده نوری مشابه ملوانی که روی عرشه کشتی گیرنده پیام بود عمل می‌کند. این گیرنده سیگنال‌های نوری ورودی را می‌گیرد، رمزگشائی می‌کند و سیگنال‌های الکتریکی مناسب را برای ارسال به کامپیوتر، تلویزیون یا تلفن کاربر تولید و به آنها ارسال می نماید. این گیرنده برای دریافت و آشکارسازی نور ورودی از فتوسل یا فتودیود استفاده می‌کند.

     

فیبر نوری چیست و چگونه کار می‌کند؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40570

24 آوريل 2007 ... فیبر نوری چیست و چگونه کار می‌کند؟ قسمت اول. هرجا که صحبت از سیستم های جدید مخابراتی، سیستم های تلویزیون کابلی و اینترنت باشد، در مورد ...

فیبر نوری چیست و چگونه کار می‌کند؟-قسمت دوم - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=40768

30 آوريل 2007 ... فیبر نوری در مقایسه با سیم‌های فلزی مرسوم (سیم‌های مسی)، دارای این مزایا است...

هنر فیزیک !!! - فیبر نوری چگونه کار می کند؟

http://www.major-physics.blogfa.com/post-432.aspx

در این مقاله میخوانیم که این فیبرهای نوری چگونه نور را منتقل میکنند و نیز درمورد روش عجیب ساخت آنها ! فیبرنوری ... بیایید ببینیم طرز کار فیبر نوری چیست.

فيبرنوري چگونه کار ميکند؟ (قسمت اول) - 1

http://www.ssme.ir/article/550.aspx

بياييد ببينيم طرز کار فيبر نوري چيست. يک فيبر نوري چگونه نور را هدايت ميکند؟ فرض کنيد ميخواهيد يک باريکه نور را بطور مستقيم و در امتداد يک کريدور ...

اینترنت چگونه کار می کند - دیجیاتو

http://digiato.com/article/2014/05/16/اینترنت-چگونه-کار-می-کند/

16 مه 2014 ... چگونه ها: اینترنت چگونه کار می کند؟ ... اینترنت چیست؟ ... بنابراین کیلومتر آخر برای ما شامل خطوط قدیمی تلفن و فیبرهای نوری (برای ADSL)، و ...

ساخت ، روش ، اندیشه - 231 - لیزر چیست و چگونه کار می کند؟ (کلیک ...

http://making.blogfa.com/post/231

ساخت ، روش ، اندیشه - 231 - لیزر چیست و چگونه کار می کند؟ (کلیک ... لیزر به عنوان یک منبع نوری در تمامی فیبرهای نوری مورد استفاده قرار می گیرد. پهنای باند این ...

مقاله - مبدل فیبر نوری

http://www.odincctv.com/product.php?page=263

فیبر نوری چگونه کار می کند؟ فیبر نوری یک استوانه ی نارسانا است که نور در طول محور آن منتقل می شود. ... فیبر نوری چیست و چرا جایگزین کابل مسی شده است؟

چطور اینترنت کار می‌کند؟ - همشهری آنلاین

http://hamshahrionline.ir/details/2134

12 آگوست 2006 ... اما اینترنت چگونه کار می‌کند؟ ... این شرکت آن قدر بزرگ است که خودش با استفاده از خطوط فیبر نوری .... مفاهیم: غنی‌‏سازی پایگاه وب (SEO) چیست؟

فیبر نوری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/فیبر_نوری

فیبر نوری یا تار نوری (به انگلیسی: Optical Fiber ) رشتهٔ باریک و بلندی از یک ... به همین دلیل، اگرچه دستگاه بل ظاهراً کار می کرد اما از موفقیت تجاری برخوردار نبود. .... در این نوع حسگرها، از فیبر نوری به عنوان عنصر اصلی حسگر بهره‌گیری می‌شود ...

Internet 101 – وب خود را بشناسید – خوب است بدانید – Google

https://www.google.com/intl/fa/goodtoknow/web/101/

وب چیست و چگونه می‌توانید آن را به اختیار خود درآورید؟ ... آنها روش‌های مختلفی مانند اتصال با شماره‌گیری، کابل، فیبر نوری یا Wi-Fi را برای اتصال به ... برخی از دستگاه‌ها، مانند دستگاه‌های همراهی که با Android کار می‌کنند، می‌توانند از طریق Wi-Fi نیز به ...

فیبر نوری چیست؟ - مخابرات استان کرمانشاه

http://www.tck.ir/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=34

16: روتر چیست و چگونه کار می کند ؟ ... فیبر نوری چیست؟ ایران در راه اصلی طولانی ترین مسیر فیبر نوری جهان قرار دارد؛ مسیری به نام جاده ابریشم که شانگهای را از ...

تاريخچه

http://ssu.ac.ir/cms/fileadmin/user_upload/Moavenatha/MBehdashti/Mbehdashti/pdf-magazine/Fiber-optic.pptx

1970، تهـيه اوليـن فــيبر‌نـوری SingleMode; 1972، تهـيه فــيبرهــای نـوری MultiMode. 6 ... فيبر نوری چيست ؟ فيبر‌نوری يک موجبر عايق است که در فرکانس‌های نوری کار می‌کند و معمولاً به شکل استوانه است . ... فيبر‌نوری چگونه کار می‌کند ؟ 17.

مقالات آموزشی - فیبر نوری چیست؟ - شرکت آرمان الکترونیک پاسارگاد

http://www.armanguard.com/آموزش/مقالات-آموزشی/4/فیبر-نوری-چیست

کابلهای مسی اطلاعات را از طریق سیگنالهای الکتریکی منتقل میکند همانند سیمهای ... ولی این کار در فیبر نوری بدون قطع کردن کامل لینک و به کار بردن دستگاه ها و ..... به اینکه فیبرهای نوری چگونه در سیستم های ارتباطی مورد استفاده قرار می گیرند، ...

میگنا - فيبر نوري چيست و كاربرد و عملكرد فيبر نوري چگونه است

http://www.migna.ir/vdcd.o0f2yt0nja26y.html

26 دسامبر 2010 ... فيبر نوري چيست و كاربرد و عملكرد فيبر نوري چگونه است ... يك موج‌بر نوري اشعه را در مقابل مزاحمت هاي جوي مصون مي‌دارد و اين كار با بكارگيري عدسي ... مي‌شود. صدها و هزاران فيبر نوري در كلافهايي كه توسط روكشي به نام Jachet محافظت ...

آشنایی با اصطلاحات مخابراتی(فاواژه ها) - شرکت مخابرات خراسان رضوی

http://www.tci-khorasan.ir/tabid/2861/Default.aspx

اگر به صورت فرستنده به كار رود ، امواج فرستنده را به امواج الكترو مغناطيس تبديل .... بك بن ها معمولا شاهراهايي از جنس فيبر نوري هستند كه براي انتقال داده ها در حجم .... ها بر اساس شماري از قواعد خط مشي ( Policy rules ) تعريف شده ، انجام وظيفه مي كنند.

اطلاعات عمومی - Pishgaman ADSL Support

http://85.9.64.68/pky/pages/etelaat.htm

سرعت دانلود چیست و چگونه باید سنجید؟ ... اينترنت چگونه كار مي كند؟ ... به دلیل استفاده از خطوط فیبر نوری اینترنت ADSL نسبت به اینترنت E-1 و بیسیم ...