نکات شیرینی پزی - ریزه کاریهای پخت شیرینی


نکات شیرینی پزی - ریزه کاریهای پخت شیرینی


 


 

شیرینی پزی,نکات شیرینی پزی,پخت شیرینی

1. اگر می‌خواهید شیرینی‌هایی با مقدار زیاد بپزید، فر را روی حرارت متوسط تنظیم کنید و آنها را در مدتی طولانی بپزید. اما برای شیرینی‌های ریز و کوچک (مثل شیرینی‌نخودچی)، با حرارت زیاد، می‌توانید در وقتتان صرفه‌جویی کنید...

2. اگر روی شیرینی‌تان پخته ولی داخل آن خمیر مانده، یکی از دلایلش این است که حرارت فر زیاد بوده. یک تکه فویل را چندلایه کنید، روی شیرینی‌ها بیندازید و دوباره شیرینی‌ها را در فر بگذارید. این کار باعث می‌شود خمیر وسط شیرینی‌ هم پخته شود.

3. نکاتی درباره‌ی پیمانه‌ها:
1 پیمانه آرد: 100 گرم
پیمانه‌ها را همیشه با قاشق پر کنید و هیچ‌وقت خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.
1 پیمانه پودر قند: 125 گرم
برای خارج شدن هوای آزاد داخل پیمانه، آن را تکان دهید و روی پیمانه را با پشت قاشق صاف کنید.
1 پیمانه شکر: 150 گرم
1 پیمانه روغن: 150گرم

 


4. همیشه قبل از تهیه‌ی شیرینی و کیک در منزل، مواد آن را آماده کنید؛ سپس پخت شیرینی را آغاز کنید.


5. سعی کنید بهترین مواد اولیه را برای تهیه‌ی شیرینی و کیک عید آماده کنید و بخرید تا در نهایت، شیرینی‌های مرغوب‌تر و خوشمزه‌تری بپزید.


6. تخم‌مرغ وقتی زده می‌شود، قدرت نگهداری هوا را در خود دارد. بنابراین باعث می‌شود کیک یا شیرینی عید شما خوب پف کند. به‌طور معمول، سفیده‌ی تخم‌مرغ است که پس از زدن کف می‌کند و هوا را درون خود نگه می‌دارد، نه زرده.


7. از تخم‌مرغ سردی که توی یخچال بوده استفاده نکنید، بلکه بگذارید گرم شود؛ چون در غیر این صورت، مجبورید زمان طولانی‌تری مخلوط را هم بزنید. چه بهتر که از تازه‌اش استفاده کنید.


8. هیچ‌گاه در فر را قبل از این‌که سه‌چهارم از زمان پخت سپری شده باشد، باز نکنید؛ چون پف کیک می‌خوابد.


9. نشانه‌ی کاملا پخته‌شدن کیک، این است که روی آن طلایی شده باشد و خوب پف کرده باشد و تا حدودی از دور قالب فاصله گرفته باشد.


10. برای تهیه‌ی شیرینی‌های عید، نهایت دقت و حوصله را به کار ببرید؛ چون لطف این شیرینی‌ها به ظرافت و یک‌شکل بودن و هم‌اندازه بودن آنهاست.


11. قبل از شروع پختن شیرینی یا کیک، یک بار دستور پخت را بخوانید تا در وسط کار که مواد را مخلوط کرده‌اید، گیج نشوید و مایه و خمیر شیرینی خراب نشود.


12.پانزده دقیقه قبل از قرار دادن شیرینی‌ها و کیک، فرتان را گرم کنید.


معمولاً کیک و شیرینی هایی که دارای حجم زیادتری هستند با حرارت متوسط و مدت زمان زیاد، پخته می شوند. کیک و
شیرینی هایی که ریز و کوچک هستند (به جز شیرینی هایی که سفیده یا زرده زیاد در آنها به کار رفته) حرارت زیاد و وقت کمتری برای پخت نیاز دارند.

اگر حرارت فر برای پخت شیرینی زیاد باشد باعث می شود که روی آن پخته و وسط خمیر خام بماند، زمانی که این حالت پیش آمد بهتر است یک تکه کاغذ فویل را چند لایه کرده روی شیرینی بیاندازید به نحوی که به شیرینی آسیب نرساند و دوباره آن را در فر قرار دهید، در این حالت وسط خمیر نیز پخته خواهد پخت. درجه حرارت فر در فرهای مختلف بر اساس سانتی گراد و فارنهایت است که با در دست داشتن جدول زیر می توان هر کیک یا شیرینی را در هر فری به راحتی پخت.

 

درجه سانتی گراد| درجه فارنهایت
120 |250
150 |300
160 |325
180 |350
190 |375
200 |400
230 |450

توجه: با وجود داشتن این جدول، حتماً به دستورالعمل فر نیز توجه کنید.
فرهایی که حداکثر حرارت آنها 500 یا 550 باشد بر اساس فارنهایت تنظیم شده اند. فرهایی که حداکثر حرارت آنها 250 تا 300 درجه است بر اساس سانتی گراد تنظیم شده اند.

 

تبدیل درجه های سانتی گراد به فارنهایت یا برژس دارای فرمول است ولی می توان به صورت تقریبی درجه فارنهایت را نصف کرد و درجه سانتی گراد را به دست آورد مثلاً اگر حرارت روی 400 درجه فارنهایت باشد باید فرهای سانتی گرادی را روی درجه 200 تنظیم کرد. برای طبخ انواع شیرینی یا غذا باید فر را حداقل 30-15 دقیقه قبل از پخت گرم کرد.


پیمانه یک، یک دوم، یک سوم و یک چهارم است که مقدار پیمانه 1 یا کامل از مواد مختلف به قرار زیر می باشد:

مواد وزن به گرم
1 پیمانه آرد 100 گرم
1 پیمانه پودر قند 125 گرم
1 پیمانه شکر 150 گرم
1 پیمانه روغن (جامد یا مایع) 150 گرم
پیمانه ها را همیشه با قاشق پر کنید و هیچ گاه خود پیمانه را در آرد و روغن فرو نکنید.
هوای اضافی داخل مواد جامد را با حرکت عمودی قاشق در پیمانه بگیرید و روی پیمانه را با کارد صاف کنید. اندازه تخم مرغ مصرفی در دستورات به مقدار تقریبی 60-50 گرم است که معادل وزن یک تخم مرغ متوسط با پوست می باشد.
اگر در دستور العمل ها مقدار وزنی تخم مرغ داده شده است، ابتدا آن را به آرامی هم زده سپس مقدار مورد نیاز را وزن و جدا می کنیم، توجه کنید که تخم مرغ باعث تغییر طعم شیرینی می شود بنابراین حتماً مقدار ذکر شده باید مصرف شود. هر جا کلمه تخم مرغ به تنهایی ذکر شد منظور یک تخم مرغ کامل است.

 

 

نکاتی در خصوص تهیه کیک و تزیین آن :

قبل از اینکه شروع به پخت و تزیین هر کیکی بکنیم چند نکته ی مهم و در عین حال ساده را باید در نظر داشته باشیم .

۱- همیشه دستور کیکی یا شیرینی را که تصمیم داریم بپزیم از اول تا آخر کاملا میخوانیم ،مطمئن شویم که تمام مواد لازم را دراختیار داریم .
۲- هیچگاه سعی نکنیم که مواد دیگری راجایگزین بعضی از مواد کنیم .
۳- تمام مواد را یک ساعت قبل از پخت در آشپزخانه گذاشته تا همه ی مواد هم دما شوند .
۴- مواد را به دقت وزن کنید .
۵- حدود یک ربع قبل از پخت فر را روشن کنیم .
۶- هیچگاه در فر را قبل از اینکه سه چهارم زمان پخت سپری شده باشد باز نکنیم چون پف کیک می خوابد .
۷- یک کیک وقتی کاملا پخته است که به اندازه ی کافی پف کرده باشد و روی ان طلایی شده باشد و کیک تا حدودی از دور قالب فاصله گرفته باشد.

ریزه کاریهای پخت شیرینی - شیرینی پزی آکا - نکات شیرینی پزی

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/shirnipazi1/11470.html

اما برای شیرینی‌های ریز و کوچک (مثل شیرینی‌نخودچی)، با حرارت زیاد، می‌توانید در وقتتان صرفه‌جویی کنید... شیرینی پزی,نکات شیرینی پزی,پخت شیرینی ...

نکات مهم و ضروری در شیرینی پزی و آشپزی - آکاایران

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/shirnipazi1/13941.html

... در مورد پخت شیرینی و نحوه کارکردن با فرهای خانگی نکات زیر را بدانید: نکات شیرینی پزی ,ترفندهای آشپزی, آموزش شیرینی پزی ... ریزه کاریهای پخت شیرینی  ...

نکات مهم در تهیه شیرینی ها - نکات شیرینی پزی

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/shirnipazi1/201291141754.html

مواد اولیه ی تهیه ی شیرینی و بیسکویت را با دقت اندازه گیری نکرده ... صفحه خانگی نکات شیرینی پزی نکات مهم در تهیه شیرینی ها ... ریزه کاریهای پخت شیرینی ...

نکات شیرینی پزی - آموزش شیرینی پزی - آکاایران

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/shirnipazi1/

در این بخش شما با انواع شیرینی پزی,درست کردن شیرینی,نکات مهم در شیرینی پزی ,شیرینی کشمشی,شیرینی ... ریزه کاریهای پخت شیرینی - شیرینی پزی آکا ...

نکات اولیه شیرینی پزی - نکات شیرینی پزی - آکاایران

http://shirinipaz.akairan.com/shirinipazi/shirnipazi1/11469.html

نکات اولیه شیرینی پزی ... هر کسی که حداقل یک بار شیرینی تهیه کرده باشد به خوبی به اهمیت پختن آن پی برده و متوجه شده است که اگر ... ریزه کاریهای پخت شیرینی ...

آشپزی،نکات آشپزی،دانستنیهای آشپزی - بیتوته

http://www.beytoote.com/housekeeping/cookery/

... بخریم و بخوریم؟ نکاتی برای پخت شیرینی نخودچی,طرز تهیه شیرینی نخودچی عید نوروز ... 8 ریزه کاری مهم در آشپزی ... نکات مهم و ضروری در آشپزی و شیرینی پزی  ...

آشپزخونه سپیده - نکات ریز آشپزی و شیرینی پزی ( 8 )

http://puriahelena.blogfa.com/category/2

آشپزخونه سپیده - نکات ریز آشپزی و شیرینی پزی ( 8 ) - شيريني، كيك، نان، غذا، نوشيدني، تزئينات غذا، دسر، سس، سالاد و ...

لی لی آشپز - ریزه کاریهای پخت نان (1)

http://liliashpaz.blogfa.com/post-79.aspx

11 ا کتبر 2010 ... واقعا چقدر نون پختن نکات ریز داره! چند پست رو فقط می ذارم در مورد ریزه کاری های پخت نون و البته منابع شو هم میذارم، این دفعه منابعم ... در ترجمه دستور های نان و شیرینی پزی با انواع متفاوتی از آرد گندم برای پخت مواجه می شویم: ... از این آرد برای تهیه ی انواع نان، کیک یا شیرینی در مصارف خانگی استفاده می شود.