نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام، با فاطمه(س)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. خواستگاران حضرت زهرا (س) که بودند؟

دامادی که ستاره تاریخ شد


نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام، با فاطمه(س)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خدا، آخرین فرستاده خویش را بر این پیمان گواه گرفت. خواستگاران حضرت زهرا (س) که بودند؟

علی و فاطمه

پیش از حضرت علی -(ع) افرادی مانند ابوبکر و عمر آمادگی خود را برای ازدواج با دختر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم اعلام کرده بودند و هر دو از پیامبر یک پاسخ شنیده بودند و آن اینکه در باره ازدواج زهرا منتظر وحی الهی است. آن دو که از ازدواج با حضرت زهرا نومید شده بودند با سعد معاذ رئیس قبیله اوس به گفتگو پرداختند و آگاهانه دریافتند که جز حضرت علی(ع) کسی شایستگی ازدواج با حضرت زهرا (س) را ندارد.

 

عروس بی همتا

اشراف عرب دختران خود را به کسانی می دادند که در قبیله و قدرت و زر و زور مثل آنها باشند. روی این عادت دیرینه، اشراف و بزرگانی اصرار داشتند که با دختر گرامی پیامبر، فاطمه(س) ازدواج کنند؛ غافل از آنکه این دختر با همه دختران دیگر فرق داشته و به موجب آیه مباهله مقام بلندی دارد. فاطمه(س) به تصریح آیه تطهیر معصوم بود و شوهری جز معصوم نمی توانست داشته باشد؛ از این رو، پیامبر از طرف خدا مأمور بود که در پاسخ خواستگاران بگوید ازدواج فاطمه باید به فرمان خدا صورت گیرد.

 

کسی مانند زهرا (س)

سفارش اسلام در ازدواج، توجه به هم شأنی عروس و داماد است، و یکی از مهم ترین موارد هم شأنی، هم ترازی در ایمان و اسلام است. در جریان ازدواج حضرت فاطمه (س) نیز افراد زیادی خواهان ازدواج با ایشان بودند؛ کسانی که از جایگاه اجتماعی یا اقتصادی بالایی برخوردار بودند، ولی همه آنها با جواب رد روبرو شد. تقدیر الهی برای فاطمه(س) برتر از آن بود که فکرهای مادی می انگاشتند. اصحاب پیامبر فهمیده بودند که جریان ازدواج فاطمه (س)  آسان نیست و هر فردی نمی تواند با او ازدواج کند؛ هرچند جایگاه مادی و اجتماعی بالایی داشته باشد. شوهر فاطمه(س) باید شخصیتی باشد که از نظر کمالات معنوی و سجایای اخلاقی، پشت سر پیامبر بوده و چنین فردی کسی نبود غیر از علی بن ابی طالب علیه السلام، همراه همیشه پیامبر صلی الله علیه و آله. آن حضرت همیشه می فرمود «لو لم یخلق علیٌ لم یکن لفاطمة کفو (هر گاه علی آفریده نمی شد، کسی که لایق همسری فاطمه باشد وجود نداشت.)

 

عشق علی علیه السلام

پاسخ های منفی پیامبر و دخترش فاطمه(س) و نیز توجه ویژه آن حضرت به علی بن ابی طالب علیه السلام، جمعی را بر آن داشت که برای این وصلت سهمی ایفا کنند. به همین دلیل روزی به در خانه علی آمدند تا او را برای خواستگاری فاطمه (س) تشویق کنند. او در منزل نبود. دانستند که در نخلستان مشغول آبیاری است. به آنجا روانه شدند و حضرت را مشغول کار دیدند. یکی از آنان پیشنهاد خواستگاری را مطرح کرد. چشمان علی(ع) پر از اشک شد و فرمود: «احساساتم را به هیجان آوردی و آرزوی دیرینه ام را بیدار کردی. به خدا سوگند فاطمه (س) مورد خواست و رغبت من است، ولی چه کنم که دستم خالی است». آن مرد گفت: تو می دانی که همه دنیا نیز پیش خدا و پیامبرش ناچیز است و پیامبر به مال و ثروت چشم ندارد. علی کار آب دهی نخلستان را رها کرد، شترش را به خانه آورد و آن را بست و خود را برای رفتن به خانه رسول خدا آماده کرد. 

ای رسول خدا! اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم. آیا مرا می پذیرید؟» چهره پیامبر چون گل شکفته شد. گویا انتظار این لحظه را می کشید. خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده فاطمه(س) گذاشت

علی( ع) به خواستگاری رفت

هنگامی که حضرت علی(ع) برای خواستگاری فاطمه (س) رفت، پیامبر در خانه ام سلمه بود. علی در زد. ام سلمه پرسید: کیست؟ قبل از پاسخ خواستگار، پیامبر دستور داد: «در را باز کن و بگو داخل شود. کسی پشت در است که محبوب خدا و رسول است». علی(ع) وارد شد، سلام کرد و در حضور رسول خدا نشست. چشمان خود را بر زمین دوخت. شرم از پیامبر مانع گفتن خواسته اش می شد. پیامبر صلی الله علیه و آله که خود علی را بزرگ کرده و از روحیات او باخبر است، سکوت را شکست و فرمود: «می بینم برای حاجتی اینجا آمده ای. خواسته ات را بر زبان آور و آنچه در دل داری بازگو که خواسته ات پیش من پذیرفته است».

 

مرا به دامادی بپذیر!

علی(ع) که برای خواستگاری دختر پیامبر به خانه ایشان رفته بود، با سخنانی شیرین خواسته اش را چنین بازگو کرد: «پدر ومادرم فدای شما، وقتی خردسال بودم مرا از عمویتان ابوطالب و فاطمه بنت اسد گرفتید. با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم کردید. نیکی و دل سوزی شما درباره من از پدر و مادرم بیشتر و بهتر بود. تربیت و هدایتم به دست شما بوده و شما ای رسول خدا به خداسوگند ذخیره دنیا و آخرتم می باشید. ای رسول خدا! اکنون که بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری کنم. آیا مرا می پذیرید؟» چهره پیامبر چون گل شکفته شد. گویا انتظار این لحظه را می کشید. خوشحال شد، ولی جواب قطعی را برعهده فاطمه(س) گذاشت.

 

سکوتی بهتر از سخن

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ماجرای خواستگاری پسر عموی خویش را برای دخترش بازگو کرد و فرمود: «دختر عزیزم! تو علی را خوب می شناسی و به سابقه ایمان و خویشاوندی و فضیلت و پارسایی او آگاهی داری. من همیشه آرزو داشتم تو را خوشبخت کنم و به عقد کسی درآورم که بهترین مرد روی زمین است. آیا راضی هستی همسر علی باشی؟»فضای اتاق لحظاتی غرق در سکوت بود؛ سکوت از سر حیا. فاطمه خاموش ماند و چیزی نگفت. نغمه تکبیر پیامبر بلند شد: «اللّه اکبر! فاطمه راضی است. سکوت او نشانه رضایت اوست». واکنش فاطمه(س) در برابر خواستگاران قبلی، برگرداندن چهره و اظهار ناراحتی بود، اما این بار با سکوت خود صد سخن گفت و روی خود را هم بر نگرداند. آن حضرت نزد علی(ع) که در انتظار پاسخ بود برگشت و رضایت فاطمه را خبر داد.

 

برای اطلاع از طرح همسان گزینی تبیان اینجا کلیک کنید

 

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از عقیق

دامادی که ستاره تاریخ شد - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=286466

13 ا کتبر 2014 ... نخستین روز از آخرین ماه سال قمری، سالروز پیوندی آسمانی است که دیگر هیچ گاه مانند آن در تاریخ تکرار نشد. علی علیه السلام، با فاطمه(س)، برترین ...

ازدواج بامردی به جای پدر - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=283353

21 آگوست 2014 ... به خصوص در دوره و زمانه فعلی که دیگر خبری از فاصله سنی های زیاد قدیم نیست، این ازدواج ها می توانند آسیب زا تر باشند. .... دامادی که ستاره تاریخ شد.

آوچکین، ستاره هوکی روسیه - اخبار - ورزش - صدای روسیه

http://persian.ruvr.ru/2014_08_23/276282522/

23 آگوست 2014 ... آوچکین، چهره اول انواع ضیافت ها، دامادی دلخواه و یکی از سکسی ترین مردان روسیه ... خود به امضا رساند که یک قرارداد رکورد در تاریخ لیگ ملی هوکی شد.

ستاره شناسی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/science_education/astronomic/c3c1219299770_astronomy_p1.php/ستاره-شناسی

ستاره شناسی ، علمی است که با مشاهده و توضیح وقایعی که در خارج از زمین و جو آن رخ می دهد سر و ... در طی قسمتی از قرن بیستم ، ستاره شناسی به سه شاخه تقسیم شده بود: ... آثار مشاهدات آسمان حتی از دوران ما قبل تاریخ، یعنی قبل از آغاز ثبت رخدادها ، بر جای مانده است. .... تازه عروس و دامادی که پس از هشت سال انتظار به خانه بخت رفتند، …

موعود عصر از نشانه ای بزرگ خبر می دهد - خانه

http://nahadiust.ir/index.php/87-nahad/mahdaveat/6235-2014-10-19-09-14-23

19 ا کتبر 2014 ... حضرت مهدی علیه السلام در دعایی که برای اعیاد اربعه از ایشان نقل شده است درباره حضرت علی علیه السلام می فرماید: « . .... دامادی که ستاره تاریخ شد ...

اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_236.html

اعتراف ستاره اسبق فوتبال به‌ جیب‌ بری +تصاویر ... بوتیک دیوید بکهام که به دست معمار ایرانی ساخته شده بود افتتاح گردید · عکس های دیدنی از ... فرهاد مجیدی گفت بهترین استقلال تاریخ را می‌سازم ... عکس های ویژه و داغ از ژاوی هرناندز در لباس دامادی.

زبان و ادبیات فارسی - ریشه های تاریخی اصطلاحات و ضرب المثل های ...

http://aryaadib.blogfa.com/post-180.aspx

به نوشته ی خواجه نظام الملک : « چون خبر به متوکل رسید آن چنان پریشان شد که از فرط ... است " عبارتی است که ریشه ی تاریخی دارد و از زبان بیگانه به فارسی ترجمه شده است ). ..... ستاره شناسان درباره ی این پسر فال بد زدند و به زال گفتند که هنگامی که وی ... شد و اکنون که شغاد به دامادی شاه کابل در آمده بود از برادرش رستم انتظار

شبات

http://www.7dorim.com/cultures/shabbat2.asp

و خدای تو از نجات تو خوشحال خواهد شد . مانند دامادی که از ورود عروسش خوشحال است . ***. بیایید به پیشواز عروس محبوبم برویم و شبات را پذیرا شویم . در شرق و غرب ...

احمد کسروی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/احمد_کسروی

احمد کسروی در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ و در سن ۵۷ سالگی، در اتاق بازپرسی .... در همین هنگام ملای جوانی در هکماوار به دامادی میرمحسن آقا -قیم خانواده کسروی- درآمده ... کسروی که در این زمان هفده‌ساله بود به ناچار خانه‌نشین شد و به خواندن کتاب پرداخت. ... خودش این ستاره و کنجکاوی برای دانستن رازش بود که کسروی را به دانش‌های روز آن زمان رهنمون‌شد.

آقای دامادی! به آبرو و حیثیت مردم شهرتان دست درازی شده، کجایید ... - بلاغ

http://www.bloghnews.com/news/24643/آقای-دامادی!-به-آبرو-و-حیثیت-مردم-شهرتان-دست-درازی-شده،-کجایید؟!.html

18 ا کتبر 2013 ... اما انگار سرنوشت این تازه سیاستمدار هم آمیخته با بازی های سیاسی شد! ... مهم نیست اما آقای دامادی مردم خوب بیاد دارند که شما در تاریخ 8/8/91 به همراه ...

کوچکترین دختر که ستاره جهانی رسانه ها شد(عکس) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_23778.html

دختر نوزادی که 8 هزار پوند لباس و کفش از برندهای معروف تجاری دارد سوژه رسانه ها شد. به گزارش پارس ناز این دختر کوچک که به لطف تلاشهای مادرش به یک ستاره رسانه ای ...

پژوهشی در فرقه صابئین

http://hablolmatin.dmsonnat.ir/?_action=articleInfo&article=291

در این مقاله سعی شده است براساس منابع قرآنی، تفسیری، فقهی و تاریخی، زوایای ... و این کلمه درباره ستارگان هم به کار میرود: «صبأت النجوم» وقتی که ستارگان از مطلعهای خود ..... عروس و دامادی که هنوز مراسم عقد برای آنان اجرا نگردیده است، هر کدام دوبار.

کریمهٴ اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) - تبیان مبلغین

http://tebyan-mobaleghin.ir/?cat=130

8 سپتامبر 2014 ... فرمود:از این جهت قم نامیده شد که اهل آن در اطراف قائم آل محمد گرد می‌آیند و در رکاب ..... مشهور بین تاریخ نویسان آن است که آن بزرگوار در روز ۲۵ رجب سال ۱۸۳ هجری از دنیا رفت. .... داماد آن حضرت شود، زیرا دامادی آن حضرت، از نظر دستگاه طاغوتی هارون، موجب خطر ..... برگو به آسمان که مناز از ستارگان در من ستاره شرف است و خور نهار.

یوسین بولت - صفحه نخست

http://www.khabarsport.com/tags/254/یوسین-بولت

بیل حرکت تماشایی‌اش(‌که منجر ‌به گل دوم رئال شد) را دقیقاً قبل از رسیدن به وسط زمین ... یوسین بولت، ستاره دوی جامائیکایی قرار است با یک اتوبوس مسابقه بدهد. ... کرد و مجبور شد با عروس و دامادی که با هیجان به سمت او آمدند عکس یادگاری بگیرد. ... خواهد شد، مسئولان و مربیان استقلال و پرسپولیس درخواست تغییر تاریخ را به سازمان ...

گوهر خیراندیش (ستاره ایرانی) این هفته شد - طنز و تبسم

http://ttiran.ir/index.php/اخبار/ادبی-و-هنری/item/8-گوهر-خیراندیش-ستاره-ایرانی-این-هفته-شد

پاسخ مسابقه جمعه ایرانی پاسخ مسابقه‌ي «ستاره ايراني» يك بانوي نام آور عرصه بازيگري تئاتر، سينما و تلويزيون ... تاریخچه طنز ... از ابتدا که وارد عرصه سینما و تلویزیون شد بازی‌اش را همگان پسندیدند. ... یک اشتباه کوچولو (محسن دامادی ۱۳۸۷).

مجلات : غزال،زن تاریخی فیلم

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3992/4008/22453

فاطمه دختر حسین(ع)، ستاره ای که خوش درخشید. آیت اللّه ... زنی که در مسیر تحولات تاریخ واقع شده است و صدای مظلومیت او تا به حال ادامه دارد. زنی که رنج ... دامادی که به شدت طرفدار کشف حجاب رضاخانی است و آن را زمینه سازی ترقی ملت می داند. غزال، روزی در ...