شایع ترین شکایت جنسی زنانه!


شایع‌ترین شکایت جنسی زنانی که با پزشک تماس می‌گیرند، با این جمله شروع می‌شود: «دیگر علاقه‌ای به رابطه‌‌زناشویی ندارم.» حتی زنان جوان این شکایت را بیان می‌کنند. نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد 40 میلیون نفر از زنان آمریکایی چنین شکایتی دارند اما مشکل چیست؟ آیا این زنان مشکل را با شوهرانشان مطرح کرده‌اند؟

اولین گام در درمان کاهش میل‌جنسی این است که ریشه آن را بشناسیم. آیا کاهش میل زن علتی درونی دارد؟ آیا به اشکال تصویر ذهنی‌اش از خودش (خودانگاره‌اش) مربوط می‌شود؟ یا اینکه ریشه مشکل را باید در سابقه روابط‌زناشویی زوج جستجو کرد؟
آیا روابط‌زناشویی زن و شوهر قربانی «جنگ قدرت» میان آنها شده است؟ آیا مشکلی فیزیولوژیک باعث درد و خشکی دستگاه تناسلی زن شده است؟ یا مشکلی عمیق‌تر در ناخودآگاه زن را درگیر کرده است که ناشی از شرم یا آسیب‌های روانی یا محیط خانواد‌ه‌ای است که زن در آن تربیت ‌شده است؟

معمولا یکی دو جلسه درمانی نخست به تعیین زمان شروع کاهش میل‌جنسی و یافتن علت آن می‌گذرد. آشنایی با سوال‌هایی که من در این جلسه‌ها می‌پرسم، به شما نیز کمک خواهدکرد تا اگر مشکل مشابهی دارید، موقعیت خود را تجزیه و تحلیل کنید: هریک از این پرسش‌ها به یک حوزه معین مربوط به اختلال جنسی می‌پردازد. در بسیاری از زنان ممکن است در چند حوزه اختلال وجود داشته باشد.
 
1- نبود اشتیاق
 
 آیا به ارگاسم (اوج لذت جنسی) می‌رسید؟ برای خانمی که تجربه ارگاسم ندارد یا به اصطلاح دچار «آنورگاسمی» است، بر اهمیت این موضوع تاکید بسیاری می‌شود.
روابط‌زناشویی به لذت، احساس، اشتیاق و رهایی نیاز دارد. یقینا زنان از رابطه‌ زناشویی فقط رسیدن به اوج‌ لذت یا ارگاسم را نمی‌خواهند اما بدون رسیدن به چنین اوجی، میل‌ جنسی‌شان کاهش می‌یابد و روند تحریک‌ شدنشان کندتر خواهدشد زیرا بدن «عاقل» است. بدن می‌گوید: «چرا خودم را برای صعود به کوهی به زحمت بیندازم که در قله‌اش برای من چیزی وجود ندارد؟»
 
پزشک متخصص به زوج یاد می‌دهد چقدر طول می‌کشد تا زنی که ارگاسم را تجربه نکرده است، به این اوج برسد و چه کارهایی برای رسیدن به این اوج باید انجام داد و از چه وسایلی استفاده کرد.
 
2. درد
 
آیا هنگام انجام روابط‌ زناشویی احساس درد می‌کنید؟ خشکی، درد هنگام آمیزش، گرفتگی عضلات واژن، درد هنگام تحریک‌شدن، دردهای پس از درمان سرطان می‌توانند رابطه‌ زناشویی را مختل کنند. در طول سال‌های کارم از مشاهده زنان فراوانی که می‌گفتند هنگام رابطه زناشویی‌شان از شدت درد دندان‌هایشان را به هم می‌فشارند، شگفت‌زده شده‌ام.
در اغلب موارد یک علت فیزیولوژیک برای احساس درد وجود دارد و زن باید تحت‌نظر متخصص زنان یا گاهی فیزیوتراپیست درمان شود. پس از درمان علت فیزیولوژیک درد، درمانگر جنسی به همسران کمک خواهد کرد دوباره چرخه روابط جنسی را به حرکت درآورند.

اگر علت درد هنگام برقراری روابط‌زناشویی علایم یائسگی باشد، می‌توان با هورمون‌ها یا درمان‌های طبیعی آنها را برطرف کرد و مانع قطع روابط جنسی زوج شد. شایع‌ترین تشخیص‌هایی که در این موارد داده می‌شوند عبارتند از: واژینیسموس (گرفتگی عضلات مجرای بیرونی واژن)، وستیبولیت (درد در ورودی واژن )، دیس‌پارونیا (درد هنگام روابط‌زناشویی)، تقریبا همه این مشکلات قابل‌حل یا ‌بهبود هستند. لازم نیست حتی یک روز دیگر به تحمل درد ادامه دهید. به پزشک متخصص دردهای لگنی و درمانگر جنسی مراجعه کنید.
 
3. تخیل
 
 در «یک ماه» چند‌بار به روابط‌ زناشویی‌تان فکر می‌کنید؟ افکار زنان درباره روابط‌زناشویی ممکن است از لذت ساده شنیدن یک ترانه عاشقانه که احساسات مثبت یا حتی احساسات قبلی‌شان را در آنها برانگیزد، متفاوت باشد.
برای زنانی که دچار کمبود میل‌جنسی هستند، همه این انواع احساسات مثبت سودمند است. حتی اگر کسی در پاسخ به پرسش اول این بخش، پاسخ بدهد «دو‌ بار در ماه»، به حل مشکل زن امیدوار می‌شوم و می‌دانم که می‌توانم روابط‌زناشویی زوج را به مسیر طبیعی بازگردانم. با تشویق زن به اینکه با همسرش بر حداقل یکی از این افکار مثبت متمرکز شوند و اجازه دهد میلی پذیرنده در او ایجاد شود که آغازگر رابطه باشد. سرانجام زمانی می‌رسد که مرد می‌تواند تمایل همسرش را احساس کند
 
4. رابطه
 
 آیا همسرتان به شما احترام می‌گذارد؟ به حرف‌های شما گوش می‌دهد؟ ‌بار امور زندگی به‌طور منصفانه‌ای بین شما تقسیم شده است؟
پرسیدن چنین سوال‌هایی از زن اطلاعات بیشتری در اختیار درمانگر می‌گذارد تا اینکه فقط از او سوال کند از ازدواجش راضی است یا نه و یک پاسخ ساده دفاعی بشنود.
کیفیت ارتباط میان دو همسر نقش مهمی در کاهش میل‌جنسی زن دارد. در بیشتر زنان «پیوند عاطفی»، اساس تداوم تمایل جنسی است بنابراین او و همسرش باید بیاموزند که چگونه رفتارهایشان را به شیوه‌ای تغییر دهند که رابطه‌‌زناشویی‌شان از بند «جنگ قدرت» رها شود.
سوال‌های دیگری که باید از زن پرسید اینهاست: آیا همسرش برایش جذابیت دارد و نظرش درباره جذابیت خودش برای همسرش چیست؟ آیا از همسرش می‌ترسد؛ آیا همسرش آدم بدخلقی است؟ از چه وقتی کاهش برانگیختگی جنسی‌اش شروع شد؟ پس از ماه‌عسل؟ پس از به دنیا آمدن بچه‌ها؟ پس از یائسگی یا بالا رفتن سن؟ آیا مشکل بی‌وفایی مطرح بوده است؟
 
5. فیزیولوژی
 
 آیا مشکلات خلقی بر تمایل جنسی شما تاثیر می‌گذارد؟ افسرده یا مضطرب هستید؟ برای درمان اختلال‌های خلقی مانند افسردگی داروهایی مانند فلوکستین که ممکن است میل‌جنسی را مهار کنند، مصرف می‌کنید؟ آیا قرص ضدبارداری خوراکی مصرف می‌کنید؟ قرص‌های ضدبارداری خوراکی شهرت بدی در کاستن از میل‌جنسی و خشکی یا دردناکی واژن دارند.
آیا ‌بارداری و زایمان بر بدن و واژن شما اثر گذاشته است؟ دچار افسردگی پس از زایمان شده بودید؟ پس از بچه‌دار شدن هنوز به جذابیت خود توجه دارید؟ تمام توجه شما و شوهرتان به تامین نیازهای فرزندانشان متمرکز نشده است؟

آیا در سن یائسگی هستید؟ برای تغییرات جنسی‌ای که در این دوره رخ می‌دهد، درمان شده‌اید؟ بسیاری از زنان در سن یائسگی علایمی را تجربه می‌کنند که روابط‌زناشویی آنها را مختل می‌کند؛ تعریق و گر گرفتگی که آنها را فرسوده می‌کند، کاهش تولید هورمون‌ استروژن که باعث تغییرات در احساس نیاز به رابطه‌زناشویی می‌شود، خشکی و تحلیل‌رفتگی واژن و... زنان در گروه سنی 45 تا 60 سال بیشتر از کاهش میل‌جنسی‌شان شکایت می‌کنند.
آیا به سرطان پستان یا سرطان زنانه دیگری مبتلا بوده‌‌اید؟ آیا به دلیل برداشتن پستان (که نماد زنانه بسیار آشکاری است) برای درمان سرطان، خودانگاره‌تان آسیب دیده است؟ آیا به شما گفته شده است که درمان‌های سرطان (شیمی‌درمانی، دارودرمانی، پرتودرمانی) ممکن است بر رابطه جنسی‌تان اثر بگذارد؟
آیا شوهرتان به سرطان پروستات مبتلا بوده است؟ او دچار اختلال‌های فیزیولوژیک مختل‌کننده کارکرد جنسی است؟
 
6. تحریک
 
 آیا رابطه زناشویی برایتان جذابیت دارد؟ رابطه‌زناشویی برایتان مفرح است یا به کاری تکراری، روزمره و ملال‌آور تبدیل شده است؟ رفتار همسرتان هنگام رابطه زناشویی چگونه است؟ رابطه‌‌تان چقدر طول می‌کشد؟ آیا روابط‌‌زناشویی‌‌تان با شوهرتان قبلا تحریک‌کننده‌تر بوده است؟ عملکرد همسرتان خوب نیست؟ تا چه حد درباره شیوه‌هایی که واقعا باعث تحریک شما و لذت جنسی می‌شود، با همسرتان حرف زده‌اید؟ آیا شما و همسرتان هنگام صحبت درباره نیازهای‌ جنسی‌تان مهربان و موقع‌شناس هستید؟
 
7. تعداد
 
چند‌بار در هفته رابطه زناشویی دارید؟ چند‌بار در ماه؟ چند‌بار در سال؟ دانستن پاسخ این پرسش‌ها و پیوند عاطفی دو همسر بسیارمهم است و اینکه آیا پاسخ زن و مرد به این پرسش‌ها تفاوت دارد یا یکی است؟
یک زن دچار کمبود میل‌جنسی ممکن است بگوید هفته‌ای یک‌بار اما شوهرش پاسخ دهد: «نه،  9 ماه قبل در هفته‌ای که مادرت به دیدن ما آمده بود»!
اگر زن و شوهر درباره دفعات برقراری رابطه زناشویی توافق نداشته باشند، یعنی رابطه‌شان مختل است. در بسیاری از موارد زوج‌ها به من می‌گویند مساله فقط دفعات رابطه‌زناشویی نیست، بلکه مشارکت زن در رابطه‌ و تمایل او به آن است.
گاهی همسر زن انتظارهای غیرمعقولی درباره دفعات برقراری رابطه‌ زناشویی دارد، در این موارد ممکن است به اشتباه میل‌جنسی زن به‌دلیل تطبیق نداشتن آن با میل‌جنسی شوهر، مختل شمرده شود.
نمی‌توان برای حل مشکل میل‌جنسی شدید یک طرف و میل‌جنسی کم طرف دیگر، بسادگی حد میانه‌ای را در نظر گرفت. هنگامی که مساله شمار فعالیت جنسی مطرح است، هر همسری باید به نیازهای طرف دیگر توجه و درک عمیقی از آن پیدا کند. با اینکه این پرسش‌ها همه ریشه‌های میل‌جنسی کم را در برنمی‌گیرند، اما اغلب نقطه‌ شروع خوبی برای شروع بحث و یافتن راهی هستند که حل مشکل ممکن است از آن شروع شود.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : sara.jamejamonline.ir


مطالب پیشنهادی:
مشکلات جنسی در خانمها
این زنان دچار مشکلات جنسی می شوند
تاثیر دارو در مشکلات جنسی زنان
درمانگر مشکلات جنسی کیست؟
بالا برنده های ميل جنسی

مشاوره مامایی جوانه :: شایع ترین شکایت جنسی زنانه!

http://javaane.blog.ir/1393/08/شایع-ترین-شکایت-جنسی-زنانه

22 ساعت قبل ... شایع ترین شکایت جنسی زنانه! اگر زن و شوهر درباره دفعات برقراری رابطه زناشویی توافق نداشته باشند، یعنی رابطه‌شان مختل است. شایع‌ترین ...

7 دلیل برای شایع ترین شکایت جنسی زنان! - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2074/206493.html

شایع‌ترین شکایت جنسی زنانی كه با دفتر من تماس می‌گیرند، با این جمله شروع می‌شود: .... آیا به دلیل برداشتن پستان (که نماد زنانه بسیار آشکاری است) برای درمان ...

واژینیسموس؛ اختلال جنسی شایع در زنان - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/zanashooi/2014125235729.html

واژینیسموس؛ اختلال جنسی شایع در زنان اختلال جنسی,زنان,واژینیسموس. ... باید گفت عمده ترین علت این اختلال، علل روانی است. .... شایع ترین شکایت جنسی زنانه!

پزشک آنلاین | شکایات شایع بانوان

http://www.pezeshkonline.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=12631

مثل بعضی عفونت ها و یا دردهای مقاوم به درمان و یا اختلالاتی که در روابط جنسی تاثیر می گذارند و یا بیماری ... علت های مختلفی دارد که شایع ترین آنها عبارت است از:

روابط زناشویی,پرده بکارت,دستگاه تناسلی زنان,آمیزش,انواع کاندوم ...

http://www.jazzaab.ir/news_cats_38.html

مناسب ترین زمان برای بچه آوری چه موقع است؟ ... افزایش لذت جنسی با تقویت عضلات کف لگن – تمرینات کیگل · مدت زمان مطلوب ... شایع ترین شکایت جنسی زنانه!

بیماری های زنانه را بشناسیم - مهرخانه

http://mehrkhane.com/fa/news/5550/بیماری-های-زنانه-را-بشناسیم

11 فوریه 2013 ... در واقع این سرطان شايع ترين سرطان و شايع ترين علت مرگ و مير ناشي از سرطان در ... این متخصص زنان و زایمان ضمن اشاره به تأثیر رفتارهای پرخطر جنسی در .... دفع مدفوع مانند يبوست، اسهال، دل ‌پيچه و بي ‌اختياري مدفوع شكايت دارند.

7 نکته درباره کاهش ميل جنسي زنان - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/learn/about2-desire-women.html

شايع‌ترين شکايت جنسي زناني كه با دفتر من تماس مي‌گيرند، با اين جمله شروع مي‌شود: .... آيا به دليل برداشتن پستان (که نماد زنانه بسيار آشکاري است) براي درمان ...

تالار گفتگوی ایرانیان - مسائل و مشکلات جنسی زنان

http://www.iran-forum.ir/forum-1008.html

شایع ترین شکایت جنسی زنانه! md.mitra ... چرا زنان در مورد نیازهای جنسی شان حرفی نمی زنند · زندگی کن ... هر آنچه در مورد آلت تناسلی زنانه و عملکرد آن باید بدانید.

پـــــــایــــیــــــــــــــــــزان

http://faceboy.mihanblog.com/

15 مه 2014 ... فکر کردن به این که در حین رابطه جنسی چگونه ممکن است به نظر برسید، ... برچسب ها : شایع ترین شکایت جنسی زنانه، جنسی، زنانه، خانواده، رابطه، ...

پايگاه اطلاع رسانی سلامت ايرانيان : وقتي هورمون مردانه کم مي‌شود...

http://www.salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=57956&type=2

6 مارس 2013 ... در بزرگسالان يكي از شايع‌‌ترين علل تشخيص‌ندادن به‌موقع كمبود هورمون ... تأثير بر عملکرد جنسي: شايع‌ترين شکايت در مردان مبتلا به کم‌کاري غدد ...

جام‌جم سرا | زنانه: هر آنچه باید از بیماری‌های جنسی و مقاربتی بدانید

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1580349305441478918

24 جولای 2014 ... زنانه: هر آنچه باید از بیماری‌های جنسی و مقاربتی بدانید ... در فواصل عادات ماهیانه یا در زمان نزدیکی، وجود ترشحات چرکی، زخمی یا شکننده بودن دهانه رحم و زخم تناسلی شکایت دارند. سوزاک یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است.

مسائل جنسی - سرگرمی,مدل لباس,مدل مانتو,آرایش,اس ام اس | کمپ فارسی

http://www.campfa.ir/cat/سبک-زندگی/مسائل-جنسی/

21 ژانويه 2014 ... شایع‌ترین شکایت جنسی زنانی که با پزشک تماس می‌گیرند، با این جمله شروع می‌شود : ... ادامه مطلب شایع ترین شکایت جنسی زنانه را بشناسید !

زگیل رحم، بیماری شایع زنانه - پارسینه

http://www.parsine.com/fa/news/177696/زگیل-رحم-بیماری-شایع-زنانه

15 ژانويه 2014 ... ... در دوره سیکل ماهانه و به دنبال آن کم‌خونی از شکایات شایع خانم‌های مبتلا به فیبروم است. ... این بیماری در ایران بسیار شایع است و بسیاری از خانم‌های جوان را با مشکلات باروری مواجه می‌سازد. ... که چاق هستند یا چربی زیاد می‌خورند (چون هورمون‌های جنسی در بافت چربی نگهداری می‌شوند) یا .... دوئل با کشنده ترین سرطان زنانه.

۷ نکته درباره کاهش میل جنسی زنان - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/medical_advise/c13_1357028980p1.php/۷-نکته-درباره-کاهش-میل-جنسی-زنان

1 ژانويه 2013 ... شایع ترین شکایت جنسی زنانی که با دفتر من تماس می گیرند، با این جمله شروع می شود: .... آیا به سرطان پستان یا سرطان زنانه دیگری مبتلا بوده اید؟

‫مرکز سلامت جنسی و باروری | Facebook‬

https://www.facebook.com/pages/مرکز-سلامت-جنسی-و-باروری/145739742276388

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد اختلالات جنسی یکی از علل شایع اختلافات بین زوج ها، طلاقها، بیماری های .... شایعترین شکایات جنسی در یائسگی مردانه

هنر زندگی - شهرک اکباتان

http://www.ekbatanonline.com/fa/artofliving

افزایش لذت جنسی با تقویت عضلات کف لگن - تمرینات کیگل · با این روش ها ... ناتوانی جنسی در زنان و هر آنچه باید درباره آن بدانید ... شایع ترین شکایت جنسی زنانه!