درباره اعتیاد جنسی چه می دانید؟


 
اگرچه اعتیاد جنسی اغلب جدی گرفته نمی شود، اما اختلالی است که بنیان خانواده، روابط و زندگی مشترک را نابود می سازد.

در گذشته روانپزشکان رفتار جنسی خارج از کنترل را یک اختلال روانی نمی دانستند، زیرا تحقیقات در این زمینه بسیار اندک بود. اما در سال های اخیر این سوال همواره مطرح بوده است که آیا اعتیاد جنسی یک بیماری تلقی می شود یا نه؟

اعتیاد جنسی با اصطلاحات و تعابیر مختلفی معرفی می شود از جمله وابستگی جنسی، فعالیت جنسی بیش از حد، اختلال رفتار جنسی و ...

نتایج تحقیقات نشان می دهند که اعتیاد جنسی یک اختلال روانی جدی است و باور این واقعیت، به مطالعات بیشتر، دست یابی به تکنیک های درمانی و پیشگیری در مورد افراد در معرض خطر می انجامد.

در تشخیص اعتیاد جنسی به عنوان یک اختلال روانی شرایطی در نظر گرفته می شود، از جمله اینکه فرد، رفتارهای جنسی، برانگیختگی و تمایلات جنسی شدید و تکرار شونده حداقل به مدت 6 ماه داشته باشد و این حالت به دلیل عوامل خارجی مانند داروها، بیماری، سوء مصرف مواد و یا مشکلات روحی مربوط به اختلال دوقطبی، ایجاد نشده باشد.

معمولا واکنش این گونه افراد در برابر نوسانات خلقی، فعالیت جنسی است. به عنوان مثال این بیماران از روابط جنسی برای بهبود افسردگی و رفع استرس استفاده می کنند. 

یکی دیگر از مشخصات این بیماران این است که برای کاهش یا توقف فعالیت جنسی خود تلاش می کنند اما موفق به انجام این کار نمی شوند. معمولا رفتارهای جنسی این افراد در روابط، شغل و سایر جنبه های مهم زندگی آنها اختلال ایجاد می کند.

مطالعات نشان می دهند که اعتیاد جنسی عواقب فردی و اجتماعی بسیاری به همراه دارد از جمله از دست دادن شغل، ابتلا به بیماری های مقاربتی، از دست دادن رابطه و زندگی مشترک و اختلال در فعالیت جنسی طبیعی و سالم.

اغلب این بیماران معتقدند که مشکل جنسی آنها قبل از 18 سالگی و یا بین 18 تا 25 سالگی ایجاد شده است.

در افراد مبتلا به اعتیاد جنسی، سایر اختلالات جنسی از جمله خود ارضایی، افراط در تماشای فیلم ها و تصاویر مبتذل، هم جنس گرایی، رابطه جنسی از طریق تلفن و اینترنت، رابطه جنسی گروهی، ارتباط جنسی با افراد نامناسب و داشتن چندین شریک جنسی نیز مشاهده می شود.

متخصصان معتقدند که بسیاری از افراد سالم به طور طبیعی از رابطه جنسی برای مقابله با استرس و رسیدن به آرامش استفاده می کنند اما در بیماران مبتلا به اعتیاد جنسی این الگوی رفتاری، ثابت، تکرار شونده و خارج از کنترل بوده و تمایلات جنسی تمام زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و بیمار در تغییر این الگو احساس ناتوانی می کند.
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


مطالب پیشنهادی:
راه حل های طبیعی برای از بین بردن بوی بد دهان
موثرترین ذخیره سازی ویتامین
مهار افسردگی با خوراكی‌های خوشمزه
رژیمی برای آلزایمر
کمبود چه ویتامین ها و مواد معدنی شما را بی حال می کند؟

22 راز درباره اعتیاد که نمی‌دانید - جام جم

http://www.jamejamonline.ir/NewsPreview/1404217456630694513

3 مارس 2014 ... حرفم درباره اعتیاد است اما آن بازی خاص را بهانه کردم که یادتان بیندازم بیشتر ... آیا می دانید ایران هم اکنون یک میلیون و 325 هزار معتاد دارد که اصلی ترین .... آیا می دانید آنها که می گویند برخی مواد مخدر باعث افزایش میل جنسی می شود هم ...

22 راز درباره اعتیاد که نمی‌دانید - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/324244/22-راز-درباره-اعتیاد-که-نمی‌دانید

4 مارس 2014 ... آیا می دانید سن نخستین دفعه مصرف مواد مخدر در کشورمان به 15 سال رسیده است؟ ... حرفم درباره اعتیاد است اما آن بازی خاص را بهانه کردم که یادتان بیندازم .... آیا می دانید آنها که می گویند برخی مواد مخدر باعث افزایش میل جنسی می شود هم همه ...

ایسنا - درباره ترسناک‌ترین اعتیاد چه می‌دانید؟

http://isna.ir/fa/news/93042313441/درباره-ترسناک-ترین-اعتیاد-چه-می-دانید

14 جولای 2014 ... درباره ترسناک‌ترین اعتیاد چه می‌دانید؟ .... همیشه پول داشتی جنسی را که می‌خواهی بخری؟ همیشه که ... حدس‌هایی زده می‌شود و رقم‌هایی از گلو به زبان می رسد.

درباره مشکلات جنسی سالمندان چه می دانید؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/learn/know2-problems-people.html

تغییرات جنسی علل کاهش میل جنسی در سامندان مشکلات جنسی سالمندان توان ... درباره مشکلات جنسی سالمندان چه می دانید؟ ..... پذیرش اعتیاد و ارتباط صحیح با معتاد.

سلامت » سلامت جنسی » بیماری جنسی - HiPersian.Com

http://www.hipersian.com/health/jensi-health/jensi-diseases

مطالبی که با موضوع سلامت - سلامت جنسی - بیماری جنسی موجود می باشند را مشاهده می ... آنچه درباره خطرات اين نوع رابطه جنسي نمي دانيد ... درباره اعتياد جنسي چه مي دانيد؟

آگاهی هایی درباره ی اعتیاد جنسی - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/new/archives/209860.php

مشکلات اعتیاد جنسی و پورنو گرایی , افزایش سایتهای پورنو , افسردگی . ... آگاهیهایی درباره ی اعتیاد جنسی ..... از ترس‌های طبیعی و نابهنجار کودکان چه می‌دانید؟

اعتیاد و ترک اعتیاد به پتیدین Pethidine addiction? - Addiction ...

http://rhodium.blogsky.com/اعتیاد-و-ترک-اعتیاد-به-پتیدین-2

زیاد هم هراسان نشوید ما بیشتر از انچه شما درباره اعتیاد به پتیدین می دانید اگاه .... عوارض خطرناک و مرگ آور قطره های محرک جنسی برای زنان و مردان چیست -اسپانیش فلای  ...

درباره کمبودهای عاطفی نوجوانان چه می دانید؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/6547_درباره-کمبودهای-عاطفی-نوجوانان-چه-می-د.html/

5 سپتامبر 2013 ... درباره کمبودهای عاطفی نوجوانان چه می دانید؟ ... جدید “اعتیاد نو و مدرن” و افزایش آسیب‌های اجتماعی شده است، خاطرنشان می کند: «استفاده خارج از حد متعارف ...