چه کسی “کارآگاه گجت” را معرفی کرد؟

اصغر افضلی متولد ۱۳۱۷ در شهر تهران و دوبلور ایرانی است که از سال ۱۳۳۹ شروع به فعالیت دوبله نموده و بجای بازیگران مهمی همچون وودی آلن و استنلورل صحبت نموده است. اصغر افضلی متولد ۱۳۱۷ ...اصغر افضلی متولد ۱۳۱۷ در شهر تهران و دوبلور ایرانی است که از سال ۱۳۳۹ شروع به فعالیت دوبله نموده و بجای بازیگران مهمی همچون وودی آلن و استنلورل صحبت نموده است.

2125931_585

اصغر افضلی متولد ۱۳۱۷ در شهر تهران و دوبلور ایرانی است که از سال ۱۳۳۹ شروع به فعالیت دوبله نموده و بجای بازیگران مهمی همچون وودی آلن و استن لورل صحبت نموده است. از تیپ‌های کاتونی ماندگار او، می‌توان بیگلی بیگلی (در کارتون گوریل انگوری)، وروجک (در سریال وروجک و آقاینجار)، کارآگاه گجت، پرنس جان (در کارتون رابین هود) رویژگی صدا: تیپ سازی‌های متفاوت کمدی در فیلم‌ها و کارتون‌ها، نقشهای شاخص: خالق تیپ‌های فیلمهای کمدی مثل فرانکو فرانکی، وودی آلن، بود آبوت، استن لورل، بهمن یار، اسدزاده، عزت الله وثوق وتوتو. کارتون: وروجک و آقای نجار (وروجک)، گوریل انگوری (بیگلی بیگلی)، کارآگاه گجت، قلعه هزار اردک، رابین هود (پادشاه/ پرنسجان)، گربه‌های اشرافی (دمتکار/ ادگار)، سریال: هزار دستان، دایی جان ناپلئون (پروین سلیمانی!).

صدا و استعداد گویندگی افضلی را نخستین بار احمد رسول‌زاده کشف کرد. «نمایشنامه‌ای به نام اسمال در نیویورک را در تئا‌تر فردوسی کار می‌کردیم که آقای رسول‌زاده هم در آن حضور داشتند و این همکاری باایشان مدتی ادامه پیدا کرد تا اینکه آقای رسول‌زاده وارد دوبله شدند و مرا تشویق به حضور در دوبله کردند. من هم پذیرفتم و با مراجعه به آنجا فهمیدم که برای آن‌ها غریبه نیستم، چون استودیو دی. سی. آی روبروی تئا‌تر فردوسی بود و اکثر دوبلورهای آنجا برای تماشا می‌آمدند که از آن زمان رابطه دوستانه‌ای بین ما برقرار شد».

اولین بار افضلی در فیلم فرانسوی سه چرخه سوار در نقش کوتاهی حرف زد و این فیلم در استودیو پلازا دوبله شد، وی در خصوص دوبله این اثر گفته است: «دوبله آن زمان حال و هوای دیگری داشت و مثل حالا ماشینی نبود که همه چیز با عجله پیش می‌رود. فیلم به وسیله آپارات نمایش داده می‌شد و برای تکرار دیالوگ‌ها باید فیلم متوقف می‌شد و به صحنه قبلی بر می‌گشت. اینکار سه تا چهار دقیقه زمان می‌برد و فرصت مناسبی برای گوینده بود که به کارش فکر کرده و دیالوگ‌ها را چند بار مرور کندتا اینکه واژه‌ها ملکه ذهنش شوند، در حالیکه امروز شاهد این شیوه در دوبله نیستیم. افرادی که از قدیم در دوبله فعالیت می‌کنند عاشقانه این کار را شروع کردند. در آن سال‌ها برای گفتن یک نقش کوتاه احتیاج به ده‌ها بار تمرین بود.»

زمان می‌گذرد تا اینکه زنده یاد محمدعلی زرندی در استودیو مولن روژف دوبله فیلمی را به عهده می‌گیرد با شرکت چیچو و فرانکو. زرندی از صدای دو استاد تیپ گویی استفاده می‌کند، یعنی منوچهر اسماعیلی (به جای چیچو) و اصغر افضلی (فرانکو).

دیری نمی‌پاید که فیلم‌های نه چندان بامزه این دو بازیگر به واسطه هنر این دوبلور‌ها طرفداران فراوانی در ایران پیدا می‌کند. افضلی بر این نکته پافشاری دارد که برای دیدن فیلم‌های فرانکو پس از دوبله، با مردم به سینما می‌رفته و نحوه کارش را از طریق واکنش‌های آنان ارزیابی می‌کرده است.

روند دوبله فیلم‌های کمدی برای افضلی طی می‌شود تا زمان برای دوبله شاهکارهای وودی آلن فرا می‌رسد. اولین فیلمی که او به جای وودی آلن صحبت کرد «دوباره بنواز سام» است. در همین مرحله بود که افضلی تکنیک جاودانه سرعت در نقش گویی به جای آلن را بر می‌گزیند و در فیلم‌های پولو بردار و فرارکن، موز‌ها، عشق و مرگ و… این شیوه را ادامه می‌دهد و به آنی هال می‌رسد که در آن شاهد اوج کار و پختگی افضلی هستیم: «جنس بازی ودی آلن را خیلی دوست دارم و هنگام کار، انگار مثل دو دوست کنار همدیگریم، همسطح و یکرنگ با هم حرکت می‌کنیم، چون شناخت کاملی از راز و رمز‌ها و ریزه کاری‌های هنر نقش آفرینی او دارم.»

فیلم آنی هال در استودیو راما و به مدیریت محمود قنبری طی ۲ روز دوبله شد و اجرای مینو غزنوی به جای دایان کیتن پا به پای افضلی فوق العاده است. افضلی در دوبله فیلم‌های ایرانی نیز حضور چشمگیری داشت که نمونه مشهورش صدای شخصیت قوچعلی در مجموعه فیلم‌های صمد و نقش گویی به جای پرسوناژ صاحب جواهرفروشی قازاریان (با بازی زنده یاد سروش خلیلی) در دوبله سریال هزاردستان است.

ایفای نقش رادیویی «رحمت گردچاقه» در برنامه پرمخاطب صبح جمعه با شما از خاطرات شیرین حضور افضلی در رادیو است. در میانه دهه ۱۳۶۰ و سالهای پررونق جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان، این دوبلور پیشکسوت با تعدادی از همکارانش، دوبله همزمان فیلم را تجربهمی کند: «این دوبله همزمان بود که در اصفهان مردم را به سمت سینما می‌کشاند. مردم دوست داشتند که گویندگان را از نزدیک ببیننند و با دوبله بیشتر آشنا شوند. وسط این همه جمعیت می‌نشستی و تماشاگر هم استقبال می‌کرد و حتی باعث ازدحام در سینما می‌شد. اما در مراسم اختتامیه، افراد مسئول یک کلام درباره دوبله حرف نمی‌زدند و فقط از هم تعریف و تمجید می‌کردند.» این اواخر در دوبله سریال افسران پلیس (قبل از تغییرات دوبله کنونی‌اش)، اصغر افضلی عهده دار نقش گویی بانمکی به جای شخصیت جووانی بود که دریغ است بعد از تغییرات ناگهانی مدیریت دوبلاژ و گویندگان این سریال، دیگر صدای رنگین کمانی افضلی (تن‌ها تعبیری که درخور این صدای ماندگار است) را نمی‌شنویم.

دوبله‌های شاخص

خالق تیپهای فیلمهای کمدی مثل فرانکو فرانکی، وودی آلن، بود آبوت، استن لورل، بهمن یار، اسدزاده، عزت الله وثوق وتوتو.

انیمیشن‌ها

وروجک و آقای نجار (وروجک)، گوریل انگوری (بیگلی بیگلی)، کارآگاه گجت، قلعه هزار اردک، رابین هود (پادشاه/ پرنسجان)، گربه‌های اشرافی (دمتکار/ ادگار).

سریال‌های تلویزیونی

هزاردستان، دایی جان ناپلئون (پروین سلیمانی!)
وی در سریال هزاردستان نیز به گویندگی پرداخته. در سریال دایی جان ناپلئون، نقش مادر آسپیران غیاث آبادی با بازی پروین سلیمانی را با صدای خود پرداخته است!

گزارش از الهه علیزاده

چه کسی "کارآگاه گجت" را معرفی کرد؟ - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4785551/چه-کسی-کارآگاه-گجت-را-معرفی-کرد

چه کسی "کارآگاه گجت" را معرفی کرد؟ اصغر افضلی متولد ۱۳۱۷ در شهر تهران و دوبلور ایرانی است که از سال ۱۳۳۹ شروع به فعالیت دوبله نموده و بجای بازیگران مهمی همچون ...

یک قرن با ساعت های هوشمند | وبلاگ ورچین

http://blog.varchin.com/1393/06/23/6245

کسانی که علاقه زیادی به گجت های پوشیدنی دارند، حتما منتظر معرفی ساعت هوشمند از طرف اپل بوده اند. حالا با ... از قابلیت های این گجت می توان به عکاسی، ساعت، ویزور( دریچه چشمی) اشاره کرد. قیمت این ... کارتون کاراگاه گجت را به یاد دارید؟ این ساعت ...

پخش سریال «کیفر» از شبکه دو - مجله اینترنتی itupdate | Itupdate.ir

http://itupdate.ir/پخش-سریال-کیفر-از-شبکه-دو-6726

... جدید کلاه قرمزی (ویژه جام جهانی ) مشخص شد · چه کسیکارآگاه گجت” را معرفی کرد؟ ... مجری طرح، محمدرضا قومی طراح گریم و بهاره امینی طراح صحنه و لباس اشاره کرد.

اخبار تکنولوژی Archives - کاراگاه گجت - خانه

http://www.ikaragah.com/category/اخبار-کوتاه/

به دست کارآگاه گجت در تاریخ Sep 15, 2014 ... این ویدیو ما را به سال 2011، زمانی که اولین سری گلکسی نوت معرفی شد، می برد. ... محبوبشان صف بسته اند، به این امید که هر چه زودتر آیفون 6 معرفی شود و جزو اولین کسانی باشند که آن را در دست می گیرند . ... اپل تایید کرد که لو رفتن عکس هنرمندان یک “حمله بسیار هدفمند” بوده است.

آموزش فناوری اطلاعات

http://www.it-learn.ir/

یا شاید شما را به یاد کارتون کاراگاه گجت بیاندازد ! ... دهد تا تعیین کنید چه کسی شما را به صورت آن لاین، و چه کسی شما را به صورت آف لاین ..... سه شنبه, 13 اسفند 1392 لنوو امروز دو محصول جدید از سری Miix خود را به‌همراه ویندوز 8.1 به بازار معرفی کرد.

ساعت هوشمند Gear S با صفحه نمایش منحنی و قابلیت تماس تلفنی ...

http://www.zoomit.ir/articles/watch/13503-gear-s-smartwatch-3g

28 آگوست 2014 ... (یاد کاراگاه گجت بیفتید.) .... مشکل اینه که کمتر کسی تو ایران برای ساعت هزینه بالا میکنه این ساعت ها هم قیمت گوشی .... و همچنین اگر ایفون یه نمونه معرفی کرد سامسونگ احتمال متفاوت بودن اش رو کم کنه که نمیتونه!!! اینکه نوکیا ...

از سیر تا پیاز: چرا باید از واتس‌اپ مهاجرت کرد؟ به کجا مهاجرت کنیم ...

http://www.zoomit.ir/software/9845-everything-about-whatsapp-migration

4 مارس 2014 ... تلگرام دارای API باز و پروتکل رایگان برای هر کسی است. ... همچنین شما می‌توانید لیست مخاطبین خود را به صورت دستی یا خودکار همگام‌سازی کنید. پس از ... این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا یاد و خاطره‌ی کاراگاه گجت را زنده کرده و پیغام‌های ...

آیا می دانید "گجت" از لحاظ علمی چه معنایی دارد؟ - عینک

http://eynakit.ir/1393/07/03/gadget/

25 سپتامبر 2014 ... گفته می شود که دریانوردان قرن نوزدهم جزو اولین کسانی اند که این واژه را مرسوم ... با عنوان گجت یاد می کرد و این تقریبا آغاز شکلگیری مفهومی جدید برای این واژه شد. ... ولی شاید بهتر باشد که دیگر برای معرفی آنها از واژه گجت استفاده نکنیم. ... را با هم مرور کردیم می توانیم متوجه شویم که چرا اسم کاراگاه گجت برای این ...

Telegram پیام رسانی امن و سریع- آزادراه

http://azadrah.net/2014/03/telegram-messenger-fast-and-secure/

16 مارس 2014 ... ... شکستنش ۲۰۰ هزار دلار جایزه تعیین شد که در نهایت نیز کسی موفق به اخذ این جایزه نشد. ... مدتی پس از مشاهده طرف مقابل از هر دو دستگاه پاک شود، چیزی شبیه به نامه‌های دریافتی توسط کارآگاه گجت! ... چه جوری می شه از نسخه ی تحت وبش استفاده کرد ؟ ... ممنون از سایت خوبتون اگه میشه یه دانلود منیجر خوب هم معرفی کنید.

تراوشات ذهنی خودم - کامپیوتر

http://thunderb.blogfa.com/category/5

به این دلیل بهش کارآگاه گجت می گفتن که تموم ابزار و وسایل لازم رو توی کلاه و دست و ... و گاهی دور ریختنی می سازن که گاها از گجت های گرون قیمت کارایی بیشتری دارن .... این سایتو نشون داد و کسی رو که توی ذهنم بود پیدا کرد نزدیک بود شاخ در بیارم.

تکفارس | اخبار تكنولوژي و فناوري اطلاعات - Part 10

http://www.techfars.com/page/10/

وسایلی که تا چند سال پیش تنها در کارتون خاطره انگیز کارآگاه گجت دیده ... به کسی که بدون اجازه شما به اطلاعات و یا داده هایتان دست پیدا می کنند و بسیاری هم از بدست ... نام های Apple iPhone 6 Plus و Apple iPhone 6 معرفی کرد و این اسمارت فون ها دیروز ...

5 - کنجکاو .:. اخبار علم و تکنولوژی

http://konjkav.com/index.php?start=28

محسوب می‌شود، ولی کمتر کسی نسبت به فنّاوری‌ها و فنون و چگونگی کارکردی که در ... روت در لغت به معنای ریشه و اصطلاحاً روت کردن به زبان ساده یعنی دسترسی ریشه‌ای به دستگاه اندروید. ... از بین رفتن دستورات دریافتی کارآگاه گجت هستید ، پس بهتر است از Telegram ... معرفي رشته مهندسي کامپيوتر از نگاه دانشجوي دانشگاه تهران ...

از «دختر بویر احمدی» تا مرور نوستالژی دوران کودکی با «دامور ...

http://musiceiranian.ir/62239-damoor-band-12.html

22 ا کتبر 2014 ... ... از ادوارد گریگ، خسروی دانش قطعه ای را معرفی کرد که برای اولین بار در ایران ... قسمت های کوتاهی از کارتون های کارآگاه گجت، فوتبالیست ها، جیمبو، پت و مت و ... گزارش از ایسکانیوزچه کسانی از لغو کنسرت های موسیقی سود می برند؟

حامد رضائی - وبلاگ اختصاصی دوبلاژ و صداهای ماندگار - blogfa.com

http://sedaha.blogfa.com/author-sedaha.aspx

در ارباب حلقه ها خیلی زیبا و عجیب جای 3 شخصیت کاملاً متفاوت صحبت کردند . ... و زبروزرنگ همراه میتی کومان – ایشی در فوتبالیستها-برادر زاده کارآگاه گجت و . ..... به این افراد آموزش داده شده است، چون كسی با كتاب و فیلم نمی‌تواند دوبله را بیاموزد. .... همچنین امیر عطرچی، شوکت حجت و ناهید امیریان به عنوان اعضای علی‌البدل معرفی شدند.

شهریور 1392 - سعید شیخ زاده

http://saeedsheykhzadeh.blogfa.com/1392/06

11 سپتامبر 2013 ... خبرگزاری مهر:چه کسی می تواند شهر موش ها، گلنار، دزد عروسک ها، کلاه قرمزی، الو .... و آقای نجار"، "کارآگاه گجت" و "بیگلی بیگلی" در گوریل انگوری و "واتو واتو" بود. ... شاپرکها(فریال بهزاد) را به عنوان فیلم برگزیده خود معرفی کردند.

چگونه وبلاگ بسازم +موزيك +بازي +فيلم+نرم

http://www.mortezasadatmand.blogfa.com/

مسئول خوابگاه : کارآگاه گجت ... پس از باز کردن برنامه ۶ گزینه می آید گزینه Blank Animation را انتخاب کنید . ... با کلیک کردن یک پنجره باز می شود . .... اما مشکلی که این سایت دارد اینست که برای اجاره ی فضا در این سایت باید کسی که عضو این .... سايت ها را برايتان معرفي كرده ام و در آينده هم بيشتر از اين نوع سايت معرفي خواهم كرد )