مهمترین بخش خواستگاری گفتگوی دختر و پسر است که گاهی خانواده‌ها و حتی عروس و داماد خیلی سرسری از کنار آن می‌گذرند و با این توجیه ‌که «وقت برای شناختن هم بسیار است» فرصت گفتگوی مقدماتی را به کمترین زمان ممکن تقلیل می‌دهند. اما باید بدانید که این گفتگو، نه تنها به زمان کافی احتیاج دارد، بلکه راه و رسم خاصی هم دارد تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بهترین شناخت را از طرف مقابلتان به دست بیاورید. برای یادگیری، این روش‌ها مطلب زیر را بخوانید.

مهمترین بخش خواستگاری گفتگوی دختر و پسر است که گاهی خانواده‌ها و حتی عروس و داماد خیلی سرسری از کنار آن می‌گذرند و با این توجیه ‌که «وقت برای شناختن هم بسیار است» فرصت گفتگوی مقدماتی را به کمترین زمان ممکن تقلیل می‌دهند. اما باید بدانید که این گفتگو، نه تنها به زمان کافی احتیاج دارد، بلکه راه و رسم خاصی هم دارد تا بتوانید در کمترین زمان ممکن بهترین شناخت را از طرف مقابلتان به دست بیاورید. برای یادگیری، این روش‌ها مطلب زیر را بخوانید.

 

- سعی کنید سوالاتتان را از قبل بر روی کاغذی بنویسید تا مبادا در جلسه خواستگاری و در مواجهه با فرد مقابل فراموشتان شود. برای فراموش نکردن پاسخهای فرد مقابل میتوانید آنها را یادداشت کنید تا بعداً بهتر و با دقت بیشتری مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

 - توجه داشته باشید که همیشه اولین سوالات فرد مقابل مهمترین دغدغه‌ها و حساسیتهای فردیاش را نشان میدهند. بنابراین از این طریق می‌توان بهتر و بیشتر فرد مقابل و دل مشغولی هایش را شناخت.

 به عنوان مثال اگر دختری اولین سوالش در مورد مسائل مادی مانند مسکن، ماشین وغیره باشد مطمئناً دغدغه¬اش دنیای بیرون فرد و مادیات او است.

 - سوال محور و پاسخ محور باشید. یعنی هم به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود و هم به پاسخ هایی که به شما داده می‌شود، توجه کنید. سوالات فرد مقابل دغدغه‌ها و پاسخ هایش افکار و عقایدش را نشان می‌دهند.

 - بهتر است از پرسیدن سوالات بی¬ارزش و بی اهمیتی چون رنگ و غذای مورد علاقه و... خودداری کرد. چون اولاً در اکثر این موارد افراد سعی می¬کنند سلایقشان را شبیه به فرد مقابل نشان دهند. ثانیاً لزومی ندارد سلیقه¬ها یکسان باشند . مهم این است که نگاهها، تفکرات، باورها و... افراد با یکدیگر همسو، همجهت و همسنخ باشند.

 - سعی کنید از پرسیدن سوالات کلی خودداری کنید چون اینگونه سوالات برای شروع خوب ولی فایدهاش اندک است. مثلاً نظر شما در مورد حجاب چیست؟

 پاسخ سوالهای کلی، جوابهای کلی است و چون جوابهای کلی مبهم و ناشفاف هستند، طرفین همانگونه که دوست دارند و براساس ذهنیات خود آنها را تفسیر میکنند. این امر باعث اجتناب افراد از شناخت درست و دقیق یکدیگر میشود. پس بهتر است به جای سوالات کلی، مفاهیم را به طرف مصداقها و مثالهای عینی کشانده و با طرح مسئله، فرد را در موقعیتهای واقعی قرار دهید. موقعیتهایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش میآید و زوجین نسبت به آن واکنش احساسی، فکری یا رفتاری نشان می دهند مثلاً میتوان به جای سوال کلی بالا سوالات جزئی زیر را پرسید:

 آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟

 شما حجاب همسر خود را چه می دانید؟

 - متاسفانه در جلسه خواستگاری عمده دغدغه‌‌ی افراد، خوب حرف زدن است به همین دلیل فراموش میکنند که باید به حرفهیا فرد مقابل نیز خوب گوش دهند. مهارت خوب گوش دادن را از همین الان تمرین کنید.

 - می‌توانید از فرد مقابل بخواهید که گفتگویتان را در اتاق شخصی او انجام دهید. چون نظم وچینش وسایل اتاق، تابلوها، کتابها و... همه و همه شما را در راستای شناخت دقیقتر او یاری میرسانند. شاید همین امور سوالهای تازهای در ذهن شما ایجاد کند.

 - به طرح زیرکانه سوال‌های معکوس بپردازید. همه سوال‌هایتان را مستقیم نپرسید، زیرا پاسخ‌های آن قابل اعتماد نیستند. به عنوان مثال اگر به بگویید من خیلی اهل تفریحم نظر شما درباره تفریح وگردش چیست؟ او نیز در پاسخ به شما میگوید: من هم همینطور.

 در این گونه مواقع باید به صورت معکوس سوال بپرسید. مثلاً نظرتان راجع به کسانی که می¬گویند هیچ جا خانه نمی-شود، چیست؟ در این صورت فرد مقابل نمیتواند نظر واقعی شما ا تشخیص داده و طبق آن پاسخ دهد. جوابی که در پاسخ به این سوالات داده میشود نظر حقیقی فرد مقابل است.

 - سوالاتی که پاسخ آنها بله یا خیر است هم سوالات معتبری نیستند. چرا که جواب کامل و قانع کنندهای نمیدهند. اولاً سوالهایتان را طوری طراحی کنید که فرد مقابل بتواند در پاسخ به آنها توضیح دهد و ثانیاً حتماً از فرد مقابل بخواهید در مورد پاسخ‌هایی که نوع نگاهش به زندگی را بیان می‌کنند، توضیح بیشتر و کاملتری بدهد.

 - توجه داشته باشید که گفتن همه چیز لازم نیست. برخی از مسائل باید تا آخر عمر در دل فرد به عنوان راز بمانند. مثلاً اگر فرد با دوستی از جنس مخالف دوست بوده ولی بعد از مدتی پشیمان شده و این کار را کنار گذاشته است و کسی هم جریان را نمی‌داند و احتمال آشکار شدن آن هم صفر است، نگوید. اما اگر احتمال لو رفتنش وجود دارد، حتماً بگوید.

 اما مطرح کردن مسائلی که به زندگی آینده و مشترک دو نفر ربط دارد، ضروری است. مانند بیماریهای حاد یا خاص جسمی و روحی، ازدواج پیشین، هرگونه اعتیاد و...


سوالات خواستگاري را چطور بپرسيم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/suit-questions-to-ask-how.html

سوالات خواستگاري را چطور بپرسيم؟ ... يعني هم به سوالاتي که از شما پرسيده مي‌شود و هم به پاسخ هايي که به شما داده مي‌شود، ... مهم اين است که نگاهها، تفکرات، باورها و.

در خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟ - آکاایران - انتخاب همسر با چشمان باز

http://aroosi.akairan.com/marriage/chashmebaz1/19956.html

در خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟ سوالات روز خواستگاری مهم ترین بخش از آشنایی های مقدماتی شما با همسر احتمالی تان هستند که کمک می کنند در کوتاه ترین زمان با ...

در جلسه خواستگاری، چه سوالاتی بپرسیم؟ - صفحه اصلی

http://pn4.iribtv.ir/روانشناسی/219-در-جلسه-خواستگاری،-چه-سوالاتی-بپرسیم؟

14 سپتامبر 2013 ... یکی از حساس ترین و مهمترین قسمت های این مرحله هم زمان خواستگاری است و ... و در واقع قبل از جلسه خواستگاری، باید به یک سوال مهم پاسخ داده باشید؛ ...

چه سئوالاتی در جلسه خواستگاری بپرسیم؟! - همدردی

http://hamdardi.com/redirect/?id=586

چه سئوالاتی در جلسات آشنایی دختر و پسر جهت خواستگاری و ازدواج باید مطرح شود: من بیشتر .... همچنین سئوال از رابطه های عاطفی او به طور مشخص مهم هست. آیا او دوست ...

در خواستگاری چه بپرسیم - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/marriage/1149-در-خواستگاری-چه-بپرسیم

پس مهم است که بدانید در مورد خانواده چطور فکر می کند، چه دیدگاهی دارد و روابطش را با اعضای خانواده چطور ... سوالات خواستگاری درباره ویژگی های شخصی و احساسات.

10نکته برای اولین جلسه خواستگاری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=159840

28 مارس 2011 ... در خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟ در خواستگاری چه سوالاتی بپرسیم؟ (1) سوالات روز خواستگاری مهم ترین بخش از آشنایی های مقدماتی شما با همسر احتمالی ... در ازدواج های سنتی بخش مهمی از شناخت در جلسه خواستگاری اتفاق می افتد. ... بسیار مهم است که دختر و پسر از یک ردیف اقتصادی با یکدیگر ازدواج کنند و

5سوال مهم در خواستگاری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=219290

26 آگوست 2012 ... خواستگاری و گفتگوهای بعد از آن، یكی از تعیین كننده ترین و مهم ترین جلسات ... سوالات خواستگاری را چطور بپرسیم؟ ... پرسش های جلسه اول خواستگاری ... هنوز هم دیده می‌شود كه سوالات خواستگاری محدود می‌شود به مسایل كوچكی مثل: رنگ ...

جمع آسمانی ما - چه سوالاتی در جلسات خواستگاری بپرسیم؟

http://womanart-2.blogfa.com/post/23

سلام سوال من اینه که در جلسات خواستگاری بهتره چه سوالاتی بپرسیم که ... میشوم چه چیزی برایش مهم است، دغدغه های یک انسان را مشخص میکند) باشد؛ هم خوب سوال کنید و ...

درمجلس خواستگاری چه حرفهایی بایدزدوچگونه صحبت کنیم

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-222.aspx

طرح پرسش های معکوس در جلسات خواستگاري ... برچسب‌ها: خواستگاری, هنر گفتگو, اخلاق گفتگو, مهارت های گفتگو ... سوالات خواستگاري را چطور بپرسيم؟ ... گاه آنقدر برای فرد بزرگ و مهم می شوند كه اصل قضیه یعنی صحبت كردن و شناختن فرد مقابل به  ...

مهارت های ارتباطی و چگونه خوب حرف بزنیم و بشنویم - فن بیان،اصول ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-62.aspx

فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو - مهارت های ارتباطی و چگونه خوب ... سوالات خواستگاري را چطور بپرسيم؟ ..... نوع صحبت، در كاري كه دارم بسيار مهم است.

کندو | ازدواج برای اندروید

http://cando.asr24.com/app.jsp?appId=1547229

پس یکی از نیازهای مهم وکاربردی هرکس شناخت درمورد ازدواج است ... چطور به خواستگاری برویم ودرخواستگاری چه بگوییم ... سوال های خواستگاری را چطور بپرسیم

آقاشیر

http://agashir.parsiblog.com/

31 جولای 2014 ... چه سوالاتی را در جلسه خواستگاری بپرسیم؟ نوشته شده ... سوالات مربوط به مسائل فرهنگی .... همچنین سئوال از رابطه های عاطفی او به طور مشخص مهم هست.

سوالات جلسه خواستگاری و چگونه مطرح کردن آن برای رسیدن به پاسخ های ...

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/سوالات-جلسه-خواستگاری-و-چگونه-مطرح-کردن-آن-برای-رسیدن-به-پاسخ-های-صحیح

سوالات جلسه خواستگاری و چگونه مطرح کردن آن برای رسیدن به پاسخ های صحیح ... حتي برخي خانواده ها پس از گذر از اين مرحله حياتي و مهم، در جلسه اول خواستگاري، پس از صحبت .... و اینکه چه سوالی بپرسیم که ببینیم تا چه حد مسئولیت پذیر هست یا نه؟

خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

... سوالات مهم مفید و کلیدی در خواستگاری · سوالات کلی و مبهم در خواستگاری ممنوع! سوال های مهم خواستگاری را چطور بپرسیم؟ زیاد خواستگاری نروید، بدبخت می شوید !

همراه من دمو در کافه بازار برای اندروید

http://cafebazaar.ir/app/hamrahe.man.demo/?l=fa

لطفاجهت حمایت از ما ازدیگربرنامه های ما دیدن فرمایید. ازدواج وشناخت بهتر بهمراه اس ام .... رازهای مهم طلایی موفقیت و شادکامی در ازدواج سوال های خواستگاری را چطور بپرسیم.

مهارتهاي گفتگو در خواستگاري๑ پرسش هاي گفتگو در خواستگاری - گفتگوی دینی

http://www.askdin.com/thread14322.html

مهارت هاي گفتگو در خواستگاري پرسش هاي گفتگو در خواستگاري جلسه اول محورهاي هشتگانه. ... نکته: البته سلیقه هاي افراد اهمیت دارند اما مهم این است که نگاه ها، تفکرات ، باورها و ... بررسی شوند که آیا هم سو، هم جهت ... در مورد خودتان چطور؟