زندگی در «دنیای جدید» مهارت های متناسب و ویژه خود را می طلبد و شیوه مناسب خواستگاری در این شرایط نیاز به رعایت اقتضائات همین دنیا دارد. سخت ترین مرحله ازدواج و خواستگاری در دنیای جدید شناخت فرد موردنظر برای ازدواج است که بخش مهمی از سوالات و دغدغه های جوانان امروز را به خود اختصاص می دهد. واقعا بهترین راه برای انجام خواستگاری و شناخت طرف مقابل در دنیای جدید چیست؟


Description: خواستگاری

زندگی در «دنیای جدید» مهارت های متناسب و ویژه خود را می طلبد و شیوه مناسب خواستگاری در این شرایط نیاز به رعایت اقتضائات همین دنیا دارد. سخت ترین مرحله ازدواج و خواستگاری در دنیای جدید شناخت فرد موردنظر برای ازدواج است که بخش مهمی از سوالات و دغدغه های جوانان امروز را به خود اختصاص می دهد. واقعا بهترین راه برای انجام خواستگاری و شناخت طرف مقابل در دنیای جدید چیست؟

نه فقط پدران و مادران ما که نسل های قبل از آنها هم اینطور ازدواج می کردند. تمام خانم های محله جمع می شدند در حیاط یکی از همسایه ها، مادرها دست دخترهای جوانشان را می گرفتند، جعبه های گوجه نیمی از حیاط را پر کرده بود، دخترهای جوان زیر نگاه بعضی خانم ها سرخ و سفید می شدند، یک هفته بعد گذشته بود یا نگذشته بود، پیغام و قرار خواستگاری و ... از آن طرف پدر در حجره بازاری اش کم کم سر صحبت را با پسر باز می کرد و از دختری حرف می زد که مادر پسر در مراسم رب درست کردن در خانه یکی از همسایه ها برای پسرش زیر نظر گرفته بود.

اصل و نسب یکدیگر را می دانستند، عمری همه در همان محله زندگی کرده بودند، در غم و شادی با هم بودند و ... از ماجرای زندگی یکدیگر آگاه بودند. خواستگاری های سنتی هرچه بود این اطمینان را به طرف مقابل می داد که دختر یا پسر موردنظر در چه خانواده ای با چه عقایدی و با چه پیشینه ای رشد کرده است. اما حالا همسایه ات را نمی شناسی، با خاله، عمه، عمو و دایی گاهی 2 یا 3 بار بیشتر در سال رفت و آمد نداری که دختر و پسرش را بشناسی و اخلاقشان دستت بیاید.

واقعیت این است كه مدل و شیوه خواستگاری به ویژه در کلان شهرها تغییر کرده است. در حال حاضر برخی خانواده های مذهبی و اصیل برای دستیابی به شناخت، به این شیوه عمل می کنند که خانواده پسر برای آشنایی بیشتر با خانواده دختر چند جلسه رفت و آمد می کنند تا با شغل، اصل و نسب، ارتباطات و رفتار و منش خانوادگی یکدیگر آشنا شوند، در این شیوه 2 یا 3جلسه خانواده ها با هم رو به رو می شوند و گاهی بستگان نزدیک مثل دایی، عمو، خاله، عمه و ... هم حضور دارند و از نگاه خود بررسی هایی انجام می دهند.

بعد از این جلسات، خانواده دختر به دیدن خانواده پسر می روند و بعد از این رفت و آمدها به دختر و پسر فرصت آشنایی می دهند و آن دو مثلا دوماه فرصت دارند تا زیرنظر خانواده گفتگو کنند. این شیوه خواستگاری که ابتدا خانواده ها جلو می روند و سپس فرصت را در اختیار جوان ها قرار می دهند، می تواند مناسب باشد زیرا هم مبتنی بر نظر خانواده هاست و هم بر نظر دختر و پسر و معمولا پس از گذشت 2 یا 3 ماه تکلیف آن ها مشخص می شود.

 

مشکلات ازدواج به سبک امروزی

معیارها باتوجه به تحولاتى که صورت گرفته فرق کرده است. به طورى که جوانان امروزه نمى خواهند به صورت چشم و گوش بسته تن به ازدواج بدهند و اعتقادشان بر این است که باید خودشان در این امر نقش داشته باشند. حالا با توجه به فضاى موجود این سۆال پیش مى آید که آیا نظام تربیتى خانواده هاى ما که در آن پدر و مادر انتخاب همسر را براى فرزندشان حق خود مى دانند، با این نگرش درمیان جوانان ایجاد تضاد نمى کند؟ و آیا اصلاً جامعه ما با توجه به مسائل مذهبى و فرهنگى مان پذیراى ازدواج مدرن هست یا خیر؟ و اصولاً آمار و ارقام ازدواجهاى سنتى را موفق تر مى دانند و یا ازدواج هاى مدرن را؟

امروز شاهد هستیم که در برخی خانواده های امروزی تر، آشنایی ابتدا بین دختر و پسر صورت می گیرد و بعد از چند ماه صحبت و آشنایی در محیط دانشگاه یا محیط کار که با آشنایی در محیط خانواده، بسیار تفاوت دارد، تصمیم می گیرند که با هم ازدواج کنند که این گونه ازدواج ها با اشکالاتی همراه است.

اما این گونه ازدواج ها که ابتدا دختر و پسر بدون دخالت خانواده با یکدیگر آشنا می شوند و تصمیم می گیرند ازدواج کنند اشکالات و ایرادهایی هم دارد. یکی از مسائلی که چنین ازدواج هایی در پی دارد، مخالفت خانواده هاست. دختر و پسر جوان پس از آشنایی و ارتباط با یکدیگر نسبت به هم احساس و عاطفه پیدا می کنند و بعد خانواده ها مخالفت می کنند. در ایران نظر خانواده بسیار مهم است. این افراد چه با هم ازدواج کنند و چه به خاطر مخالفت خانواده ازدواج نکنند، به دلیل احساسات و عواطفی که پیدا کردند باز هم مشکلاتی پیدا می کنند.

موضوع بعدی تأخیر در ازدواج است، جوان ها به خاطر مشکلات اقتصادی و نداشتن ثبات شغلی مجبورند ازدواج شان را به تأخیر بیندازند. در این شرایط معمولا دخترها دوست دارند زودتر ازدواج کنند و پسرها مخالفند چون کسی نیست که از آن ها حمایت کند. گاهی اوقات اصلا خانواده از موضوع بی خبر است، بنابراین رابطه آن ها طولانی می شود و با طولانی شدن این رابطه مشکلاتی پیش می آید و گاهی اصل رابطه زیر سوال می رود. در چنین شرایطی دو نفر که هنوز با هم ازدواج نکرده اند، با هم مشکل پیدا می کنند و این مشکلات به بعد از ازدواج هم منتقل می شود یا اصلاً نسبت به ازدواج با یکدیگر دچار تردید می شوند و ازدواج نمی کنند.

اشکال ازدواج هاى مدرن در این است که در بسیارى از مواقع پسر و دختر از دید احساسى به مسأله نگاه مى کنند و بدون داشتن آگاهى تن به این ازدواج ها مى دهند و مشکلات آنها پس از شروع زندگى مشترک در زیر یک سقف، مشخص شده و بروز مى کند.

بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب مى کنند ولى تنوع فرهنگى، ضعف شناخت از یکدیگر و صرفا شناخت هاى ظاهرى و تکیه کردن به یک سرى از معیارهاى کمى باعث شده است ازدواج هاى مدرن در جامعه ما آسیب پذیر باشند.

هر چه جامعه کوچکتر و بسته تر بود، شیوه انتخاب همسر ساده تر و دوام و بقاى زناشویى بیشتر بود. به همراه گسترش جوامع و توسعه شهرنشینى و افزایش تحصیلات به تدریج از سهم ازدواج هاى سنتى کاسته شده و به طرف ازدواج هاى مدرن حرکت شد ولى این تحول به یکباره بیانگر یک ازدواج مدرن نیست.

 طلاق پیش از ازدواج!

روابط و دوستی های 2-3 ساله كه با اسم و هدف آشنایی شکل می گیرد و ادامه پیدا می کند آسیب هایی به همراه دارد. این روابط وقتی به جدایی و فروپاشی می رسد گرچه دختر و پسر با هم ازدواج نکرده اند اما آسیب روحی که با آن رو به رو می شوند همانند تجربه روحی طلاق است. یعنی یک یا دو سال درگیر آسیب های آن هستند. آن ها به خاطر شرایط روحی که دارند نمی توانند رابطه جدیدی برای ازدواج داشته باشند و اگر هم وارد رابطه جدیدی شوند هنوز در فکر فرد قبلی هستند و دچار افسردگی می شوند. کارشناس ازدواج ادامه داد: آشنایی از یک حد و سطح مشخصی که بگذرد، دیگر اسم آن رابطه است نه آشنایی و وقتی از حد معمول بگذرد، مشکلات آغاز می شود و این دوستی و رابطه به ضرر آن ها تمام می شود.

مثلاً وقتی فردی یك سال به طور جدی با کسی رابطه دارد دیگر نمی تواند به ازدواج با کسی دیگر فکر کند. چنین ارتباط هایی پیچیدگی های زیادی به وجود می آورد.

راه و رسم خواستگاری در دنیای امروز -آکا - دانستنیهای قبل از ازدواج

http://aroosi.akairan.com/marriage/danestani/2013102621400.html

26 ا کتبر 2013 ... سخت ترین مرحله ازدواج و خواستگاری در دنیای جدید شناخت فرد موردنظر برای ازدواج است که بخش مهمی از سوالات و دغدغه های جوانان امروز را به خود اختصاص ...

زشت و زیبا در مراسم خواستگاری - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=263391

23 نوامبر 2013 ... سخت ترین مرحله ازدواج و خواستگاری در دنیای جدید شناخت فرد موردنظر ... این نوشته به بررسی برخی از مهم‌ترین اصول یک خواستگاری موفق می‌پردازد ... چه روز و ساعتی برای خواستگاری می‌روید باید مقدمات خواستگاری رفتن را فراهم كنید ...

پولکی‌ترین خواستگاری دنیا! | فرهنگ نیوز

http://www.farhangnews.ir/content/93286

5 ا کتبر 2014 ... زمانی که دختر و پسر به یکدیگر علاقه مند هستند معمولا با خواستگاری سعی می کنند این علاقه را در راه ... امروز : دوشنبه 5 آبان 1393 / ساعت : 10:56:18.

طنز باحال روز خواستگاری - ایران ناز

http://www.irannaz.com/comic-cool-day-matchmaking.html

مجموعه بی نظیر 250 کارتون دوبله فارسی جدید · صفحه نخست .... طنز باحال روز خواستگاری. مجموعه : مطالب خنده دار و ... نتیجه اخلاقی : همیشه موقع خواستگاری رفتن کبریت همراهتون داشته باشین! .... اختصاص عنوان جذاب ترین مرد دنیا به سرباز اسپانیایی.

خواستگاری,دانستنیهای ازدواج,هوس,نامزدی ,دستگاه تناسلی زنان,روابط ...

http://www.jazzaab.ir/news_cats_10.html

چطور جلسه اول و دوم خواستگاری را بگذرانیم؟ می خواهم ازدواج کنم ... راه و رسم خواستگاری در دنیای امروز · چطور هیجان ... امکانات و قابلیت های جدید ویندوز ۱۰ · طرز تهیه سوپ ...

پولکی ترین خواستگاری دنیا+تصاویر - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/newspaper/view/066170.php

5 ا کتبر 2014 ... پولکی ترین خواستگاری دنیا+تصاویر ... لباس روز خواستگاری از نوع خانومانه! .... سلفی های جدید و متفاوت سارا منجزی بازیگر سینما + تصاویر.

خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

مقابلــه با استرس های دردسر ساز روز خواستگــــاری · پوشش مناسب مراسم ... خواستگاری در دنیای جدید امروز · جولان سايت هاي غيرمجاز همسريابي در نبود واسطه هاي سنتي ...

پولکی‌ترین خواستگاری دنیا! - پویش

http://puyesh.net/fa/news/20330/پولکی‌ترین-خواستگاری-دنیا

5 ا کتبر 2014 ... زمانی که دختر و پسر به یکدیگر علاقه مند هستند معمولا با خواستگاری سعی ... او سپس ۴ روز وقت برای درست کردن گل ها گذاشت که هر کدام آن ها ۵ دقیقه ...

پولکی ترین خواستگاری دنیا+تصاویر - خبرنگار فارسی

http://www.inroozha.com/description.php?id=259785?title=پولکی ترین خواستگاری دنیا تصاویر

5 ا کتبر 2014 ... این جوان ۲۷ ساله برای خواستگاری ۹۹۹ گل رز ساخته شده است اسکناس را ... در روز 22 بهمن/ احتمال شارژ کارت 5 میلیون مشمول جدید سبد کالا همزمان با ...

رابطه نامشروع نوعروس امروز با خواستگار دیروز - روزگار نو

http://www.rouzegareno.ir/fa/news/108770/رابطه-نامشروع-نوعروس-امروز-با-خواستگار-دیروز

6 روز پیش ... جدید و خنده دارترین ترول های مشهدی (۱۰ نظر) ... مسابقه بلندترین پله نوردی دنیا + عکس (۴ نظر) ... رابطه نامشروع نوعروس امروز با خواستگار دیروز ... يک روز که خانواده ام براي ديدنم آمده بودند از استاد معذرت خواهي کردم که زودتر بروم.

عکس هایی از پولکی ترین خواستگاری دنیا - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/photos-of-the-most-avid-suitor-in-the-world.html

عکس هایی از پولکی ترین خواستگاری دنیا ,زمانی که دختر و پسر به یکدیگر علاقه مند هستند ... پس از ارسال بسته های گل روز اسکناسی، دختر و والدین او درخواست خواستگاری را قبول کرده و .... عمل جراحی عجیب و جدید برای مشکل خر و پف شبانه + عکس.

تك داستان آموزنده

http://takdastanha.loxblog.com/

رفیقم رفته خواستگاری ، تو اتاق دختره پرسیده شما نظرتون واسه مهریه چقده ؟ رفیقم ام گفته من ... تکنیک جدید آقایون برای تماشای فوتبال مرد: بزن 3 میخوام فوتبال ببینم .... امروز هرچقدر بخندی و هرچقدر عاشق باشی از محبت دنیا کم نمیشه پس بخند و  ...

بهار نیوز - پولکی‌ترین خواستگاری دنیا!/تصاویر

http://www.baharnews.ir/vdcjhoei.uqem8zsffu.html

5 ا کتبر 2014 ... پولکی‌ترین خواستگاری دنیا! ... او سپس ۴ روز وقت برای درست کردن گل ها گذاشت که هر کدام آن ها ۵ دقیقه زمان نیاز ... روزنامه های اقتصادی امروز 8 آبان.

در چه نقاطی از دنیا دخترها به خواستگاری پسرها می روند؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/artandculture/adetails.php?articleid=21312&parentid=1&catid=16

17 ژوئن 2014 ... ... دختر را بپذیرند. دختر روز بعد از خواستگاری با دسته گلی سفید نزد داماد می رود. ... مدل های جدید کت سفید دخترانه,ساده و شیک. ○ چگونه در ذهن ...

خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

مقابلــه با استرس های دردسر ساز روز خواستگــــاری · پوشش مناسب مراسم ... خواستگاری در دنیای جدید امروز · جولان سايت هاي غيرمجاز همسريابي در نبود واسطه هاي سنتي ...

خواستگاری و ازدواج | خواستگاری,ازدواج کردن,اصول خواستگاری,مطالب ...

http://www.yaspatogh.com/marriage

خواستگاری کردن,مطالب راجع به خواستگاری,ازدواج کردن,ازدواج و خواستگاری,مطلب های ... در جلسه خواستگاری چه بگوییم و چه بپرسیم ... خواستگاری در دنیای جدید امروز.