*چگونه می توان پیش از ازدواج، به خصوصیات روحی و روانی همسر پی برد؟ *آیا می توان با رعایت موازین شرعی و عرفی، شخصی را پیش از ازدواج شناخت؟

 
*چگونه می توان پیش از ازدواج، به خصوصیات روحی و روانی همسر پی برد؟
*آیا می توان با رعایت موازین شرعی و عرفی، شخصی را پیش از ازدواج شناخت؟
دقت کنید شخصی که برای ازدواج انتخاب می کنید، آیا شخصیت اجتماعی، یعنی مجموعه ی حرکات، رفتارها، آداب معاشرت و برخورد اجتماعی اش با عقاید شما همخوانی دارد یا خیر؟ اگر همخوانی وجود داشت، تحقیقات جزئی در مورد خانواده اش به عمل آورید و خانواده ی او را با خانواده ی خود از لحاظ اقتصادی و اجتماعی مقایسه کنید، اگر در یک ردیف بودید، به خواستگاری بروید و یا اجازه دهید به خواستگاری تان بیایند.
*در مراسم خواستگاری، زیباترین لباس های تان را به تن کنید و پوششی مناسب داشته باشید چرا که اولین دیدارها همیشه در اذهان باقی می ماند. 
*در تمام طول مراسم خواستگاری، متانت و وقار باید از ناحیه ی هر دو خانواده مراعات شود.
*هنگام صحبت کردن فرد مورد نظرتان، سراپا گوش باشید و دقت لازم را به عمل آورید تا مطالب گفته شده را بهتر بتوانید به خاطر بسپارید و هنگامی که خودتان صحبت می کنید نیز سعی نمایید سنجیده حرف بزنید.
*در هنگام صحبت کردن با فرد مورد نظر، بنا را بر صداقت بگذارید و متعهد شوید که آن چه می گویید، کاملاً از سر صدق و صفا باشد و به این تعهد خود نیز پایبند شوید. بهتر است به عنوان اولین سؤال، از فرد مقابل بخواهید خودش را به طور کامل معرفی کند و خلاصه ای از گذشته ی زندگی اش را برای شما بگوید و خودتان نیز متقابلاً خلاصه ای از سرگذشت خود را مطرح نمایید.
*پس از این که از گذشته و شرح حال فرد مقابل مطلع شدید، می توانید دیدگاه او را درباره ی مذهب جویا شوید و بعد، متقابلاً دیدگاه خودتان را راجع به مذهب مطرح نمایید.
*مطلب دیگری که می توانید سؤال کنید، نگرش مخاطب شما درباره ی مسائل اقتصادی و نحوه ی درآمد است. شغل و میزان درآمد ماهیانه ی خود را مطرح کنید و آن چه واقعاً هست را بگویید. آقایان باید امکانات مالی خود را توضیح دهند، اگر توان مالی شان در شرایط فعلی، بیش تر از امکانات موجود نیست، این مورد را نیز تذکر دهند و سپس، نظر دختر خانم را در این مورد بپرسند و ببینند ایشان چه مقدار پول را برای داشتن یک رفاه نسبی لازم می دانند و اگر خواسته های ایشان با درآمد آنان همخوان نیست، موضوع را مطرح و روی آن تأکید نمایند.
وعده ها و قول هایی که با امکانات شما نمی خواند و امکان برآورده شدنش نیست، ندهید. همیشه برای بهتر شدن زندگی، تلاش کنید اما قول های نا به جا ندهید. علاوه بر نگرش خود و فرد مورد نظر در مورد مسائل مادی و اقتصادی، باید موقعیت اقتصادی هر دو خانواده را با یکدیگر مقایسه کنید. بسیار مهم است که دختر و پسر از یک ردیف اقتصادی با یکدیگر ازدواج کنند و ازدواج طبقات متضاد اجتماعی، اصلاً صلاح نیست.
*یکی دیگر از مطالبی که حتماً باید در جلسه ی خواستگاری پرسیده شود، ارزش های خانوادگی ست. باید پی ببرید که در خانواده ی فرد مقابل، چه چیزهایی ارزش است. برای نمونه، اگر در خانواده ی شما، تحصیل جایگاه مهمی دارد و برای تحصیلات و فرد تحصیلکرده ارزش زیادی قائل اید، اما در خانواده ی شخص مورد نظر، هیچ بهایی به تحصیل داده نمی شود، جای تأمل دارد؛ باید اندکی دست نگه دارید.
*هریک از طرفین در جلسه ی خواستگاری باید از طرف مقابل بپرسد به نظر او، یک همسر ایده آل چه شرایطی باید داشته باشد؟ اگر خصوصیاتی که مطرح می شود، در وجود او نیست، به سرعت اعلام نماید که این خصوصیات فردی مورد نظر شما، در من نیست و یا اصلاً نمی توانم این گونه باشم.
*خانم ها حتماً باید از خواستگارشان سؤال کنند که به نظر او زن باید با چه نوع پوششی در اجتماع ظاهر شود، چگونه باید با مردم نشست و برخاست نماید، نظرش راجع به شاغل بودن زن چیست و ...
*اگر خانم ها در شرایط فعلی شاغل بوده و به شغل شان نیز علاقه مند هستند و کار کردن برای شان اهمیت دارد، اما احساس می کنند که خواستگارشان نظر چندان مساعدی نسبت به شاغل بودن آنان ندارد، باید به این نکته تأکید شدید کنند؛ حتی در صورت لزوم، آن را شرط ضمن عقد قرار دهند.
*مسأله ی دیگری که باید در خواستگاری مطرح شود، برنامه های فعلی و برنامه های آینده است. وضعیت فعلی تان را کاملاً مشخص نمایید، برنامه های آینده را نیز حتماً مطرح کنید. اگر قصد ادامه ی تحصیل دارید، این نکته را تذکر دهید. اگر قصد جا به جایی و مسافرت خارج از کشور دارید، باید پیش از ازدواج مطرح نمایید. اگر بیماری جسمانی خاصی دارید و یا قبلاً در زندگی شما اتفاقی افتاده است( نامزدی یا عقدی داشته و ناموفق بوده اید یا مسائل مشابهی داشته اید) آن را پنهان نکنید.
شاید همه ی این مطالب را در جلسه ی خواستگاری نتوان مطرح کرد؛ هیچ اشکالی ندارد، تعداد جلسات خواستگاری را اضافه نمایید، مشروط بر این که حسن نیت داشته باشید.
پس از این که در طول جلسات خواستگاری، اطلاعات لازم را دریافت کردید و نکته ای برای تان مبهم نماند، زمان ارزش یابی و تجزیه و تحلیل فرا می رسد؛ فرد مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهید، نکات مثبت را در شخصیت و موقعیت او جست و جو کنید و آن را در یک ستون زیر هم قرار دهید. در مقابل، ستونی را نیز به صفات و خصوصیات منفی اش اختصاص دهید. آن مورد یا مواردی از خصوصیات منفی که اطمینان صد در صد دارید تغییر می نماید را مثبت حساب کنید و سپس، آن ها را مورد سنجش قرار دهید و تحلیل کنید. گاهی اوقات یک مورد منفی به تمام موارد مثبت برتری دارد. برای نمونه فرد مورد نظر، تحصیلات و شغل خوبی دارد، از خانواده ی خوب و نجیبی برخوردار بوده و موقعیت اقتصادی اش نیز مناسب است، اخلاق خوبی هم دارد اما معتاد است؛ در این شرایط باید دست نگه داشته و برای ازدواج، عجله نکرد.
پس از آن که ارزش یابی انجام شد و وجوه اشتراک و تفاهم، زیاد بود، باید تحقیقات کامل در محل زندگی و محیط کار در مورد چگونگی رفت و آمد با دوستانش و دیگر موارد به عمل آید. تحقیق، شناخت شما را نسبت به همسر آینده و فرد مورد نظرتان افزایش می دهد.
البته پشتوانه ی تمامی مسائل گفته شده، توکل به خداوند متعال است. در صورتی که تشابهات، زیاد و تحقیقات انجام شده، مثبت بود، با توکل به خدا ازدواج کنید؛ به یاری او، زندگی آرام و سرنوشت خوبی در انتظار شما خواهد بود.
منبع:نشریه شادکامی، شماره 735سوال مهم در خواستگاری - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/important2-question-matchmaking.html

در اینجا تلاش كردیم كه مهم ترین نكات را یادآوری كنیم. اكنون شما به خوبی می‌دانید كه چه سوالاتی را در جلسه خواستگاری و آشنایی پیش از ازدواج مطرح كنید تا به شما و طرف ...

مهم ترین سوالات خواستگاری - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/questions3-good-matchmaking.html

سوالات مفید در جلسه خواستگاری,پرسش های جلسه خواستگاری درباره رابطه با خانواده, پرسش‌های جلسه خواستگاری درباره ویژگی ... نکات مهم برای عکاسی از مجالس عروسی.

نکات مهم در جلسه خواستگاری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=12784

1 سپتامبر 2005 ... نکات مهم در جلسه خواستگاری. معیارهای انتخاب همسر ( قسمت دوم ). نکات مهم در جلسه خواستگاری. در قسمت قبل به مطلب همسر ایده ال من پرداختیم . اینک در ...

۲۵+۱ توصیه مهم برای جلسه خواستگاری - سایبان مهر - دانشگاه فردوسی ...

https://saybanemehr.um.ac.ir/index.php/1392-06-09-14-37-07/1392-06-09-14-37-39/318-1392-06-30-20-15-52

مجردها/ خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب مهم آماده ...

نکاتی مهم در جلسه خواستگاری که شما را یک همسر موفق می کند -آکا ...

http://aroosi.akairan.com/marriage/marasem/2013914235827.html

خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب مهم آماده شوید.

ده نکته برای اولین جلسه خواستگاری - راهنمای ازدواج - آکاایران

http://aroosi.akairan.com/marriage/chashmebaz1/18886.html

جلسه خواستگاری موفقیت آمیز,اولین جلسه خواستگاری,ازدواج ازدواج آسان,اولین برخوردها ... بسیار مهم است که دختر و پسر از یک ردیف اقتصادی با یکدیگر ازدواج کنند و ... فرد مورد نظر را مورد مطالعه قرار دهید، نکات مثبت را در شخصیت و موقعیت او جست و ...

نکات مهم درباره سین جیم های روز خواستگاری! - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/hamechiz/archives/217213.php

7 آگوست 2014 ... ازدواج , مراسم خواستگاری , خواستگاری , دانستنی های قبل خواستگاری , سوالات خواستگاری , قبل ازدواج , مطرح کردن سوالات در خواستگاری.

نکات مهم در مورد خواستگاری و بله برون - علمی هنری سرگرمی

http://stormboy.persianblog.ir/post/15/

نکات مهم در مورد خواستگاری و بله برون. نویسنده: stormboy - ۱۳۸۸/٤/٤. خواستگاری معمولا با مراسم خاصی همراه است که پسر بهمراه خانواده و بزرگان خود برای دیدن و ...

در جلسه خواستگاری، چه سوالاتی بپرسیم؟ - صفحه اصلی

http://pn4.iribtv.ir/روانشناسی/219-در-جلسه-خواستگاری،-چه-سوالاتی-بپرسیم؟

14 سپتامبر 2013 ... یکی از حساس ترین و مهمترین قسمت های این مرحله هم زمان خواستگاری است و در واقع می توان گفت که ... در گفتگوهای خواستگاری، چه نکاتی مهم است:

25+1 توصیه برای جلسه خواستگاری - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/295693/251-توصیه-برای-جلسه-خواستگاری

15 سپتامبر 2013 ... خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست که احتمالا تجربه زیادی درباره آن ندارید. بنابراین با خواندن این توصیه ها می توانید بهتر برای این شب ...

نکاتی کلیدی در رابطه با مجلس خواستگاری | هم اندیشی دینی

http://www.hamandishi-dini.ir/نكاتي-كليدي-در-رابطه-با-مجلس-خواستگاري/

بسم الله الرحمن الرحیم. سلسله درس هایی از ازدواج. توجه به چند اصل مهم در مجلس خواستگاری. خوش بینی ممنوع! مجلس خواستگاری جای حسن ظن نیست. لذا به صرف حدس و ...

خواستگاری,دانستنیهای ازدواج,هوس,نامزدی ,دستگاه تناسلی زنان,روابط ...

http://www.jazzaab.ir/news_cats_10.html

چطور جلسه اول و دوم خواستگاری را بگذرانیم؟ ... مهارت های اساسی و مهم گفتگوی همسران در زندگی زناشویی · آیا شما هم توهم عاشقی ... نکات مهم برای پسران در روز خواستگاری.

جلسه خواستگاری - مرکز آموزش مزدوجین بهار نکو

http://ezdevaj.sums.ac.ir/add.aspx?id=12

در مرحله خواستگاری سه سوال مهم مطرح است: 1. ... که به طور معمول از آن ها استفاده نمی شود، خودداری کند؛ در جهت هر چه مفیدتر بودن این گفتگو، توجه به نکات زیر لازم است:

مدت زمان و تعداد جلسه خواستگاری و فضای آن

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=70:1390-05-15-12-44-42&catid=16:2011-08-06-11-40-14

ولی مهم این است که شما جلسه اول خواستگاری را بروید و اطلاعات را ثبت کنید و .... سوال اختصاصی ضرورت ندیدیم ولی خانم ها بخاطر حساسیتی که دارند و نکاتی که در ...

مشاوره خواستگاری و ازدواج

http://ezdevaj-moshavere.blogfa.com/

یكی از نکات بسیار مهم در جلسات خواستگاری این است که فرد تا چه حد می تواند اسرار زندگی خود را به فرد مقابل بیان نماید؟ آیا اگر خطا و اشتباهی یا مسئله ای در زندگی ...

چند سوال مهم براي جلسات خواستگاري

http://www.dte.ir/portal/home/?paper/51103/12322/111553/چند سوال مهم براي جلسات خواستگاري

حقيقتا اين سوالات كليد طلايي هستند و اگر شما و همسرتان اين نكات را از يكديگر بدانيد امكان شكست ... بسيار مهم است كه هر دو موافق يك نوع روش تربيتي خاص باشيد.