بعدازيک ساعت سرخ و سفيد شدن واين پا وآن پا کردن با لکنت از خودش مي گويد و به زحمت اولين سوال نخ نما شده جلسه آشنايي را مي پرسد و دوباره سکوت تا سوالي ديگر مطرح شود .دسته گل وچاي و کله قند تزيين شده بخشي از مراسمي است که هر روزخلاصه تر مي شود تا آنجاکه در ليست مراسم هاي در خطر انقراض قرار گرفته است .

بعدازيک ساعت سرخ و سفيد شدن واين پا وآن پا کردن با لکنت از خودش مي گويد و به زحمت اولين سوال نخ نما شده جلسه آشنايي را مي پرسد و دوباره سکوت تا سوالي ديگر مطرح شود .دسته گل وچاي و کله قند تزيين شده بخشي از مراسمي است که هر روزخلاصه تر مي شود تا آنجاکه در ليست مراسم هاي در خطر انقراض قرار گرفته است .   

به گزارش  برنا ،مراسم خواستگاري ازقديمي ترين و جذاب ترين آداب ازدواج است که به اعتقاد قديمي ها خاطره انگيزترين بخش زندگي شان است . کم نيستند پدرو مادر بزرگ هايي که هنوز خاطره اولين نگاه را درجمع هاي خانوادگي مرور مي کنند.اما چقدر نسل جديد به اين مراسم ها پايبند هستند و به اجراي صحيح آن اعتقاد دارند .

ح- هاشمي با لبخند به اين پرسش جواب مي دهد ومي گويد: زماني اين مراسم اهميت داشت که دختر وپسر براي اولين بار همديگر را در کنار خانواده هايشان مي ديدند و يا به احترام خانواده قبل از اين جلسه صحبتي با يکديگر نمي کردند اما حالا خواستگاري يک مراسم فرمايشي است تا قرارهاي رسمي تر مثل تعيين مهريه و زمان عروسي را خانواده ها تعيين کنند .حتي چاي تعارف کردن عروس تازه هم بر عهده مادرش است و کسي زحمت گرداندن شيريني براي بله گفتن عروس خانم را به خود نمي دهد .

اما اين مراسم به همان ميزان بي اهميت است که حسين 20 ساله گمان مي کند ؟

اشکان صدفي هم سن انقلاب است و سه سالي است که ازدواج کرده است . او که همسرش را اولين بار در مراسم خواستگاري ديده مي گويد . براي انتخاب همسرم مدت ها کارم رفتن به خواستگاري بود . دوستان به شوخي مرا کارشناس خواستگاري مي دانستند اما درتمام اين مراسم ها چه آنها که براي نخستين بار مهمانشان بوديم وچه کساني که کاربه جلسه دوم مي رسيد، همگي به رسوم اين مراسم اعتقاد داشتند و حتي برخي براساس سنت هاي متفاوتشان از ما پذيرايي مي کردند .

او اضافه مي کند: برخي از مراسم ها با گذشت زمان کهنه نمي شوند و هنوز هم زيبا و قشنگ هستند .

ولي نظرات در اين رابطه متفاوت است ؛خديجه تشکري از مراسم خواستگاري متنفر است او مي گويد : ازاين که جماعتي ناآشنا دور هم جمع شوند و من هم زير سنگيني نگاهشان چاي ببرم، بيزارم . او مي گويد : دلم مي خواهد به جاي خواستگاري در پارک يا رستوراني با همسر آينده ام سخن بگويم .

خديجه اما به نفس مراسم موافق است . مي گويد اين جلسه مي تواند مراسمي جهت آشنايي خانواده ها باشد.

اوادامه مي دهد:با توجه به ازدواج هايي که در اطرافم صورت گرفته گمان مي کنم انتخاب ها ديگر مثل سابق نيست يعني اول پدروم ادر ها فرد مقابل را بپسندندو بعد دختر يا پسر .

اما انگارسبک ازدواج اطرافيان شيرين با خديجه متفاوت است زيرا او معتقد است دوستي ها کمتربه خواستگاري وازدواج ختم مي شود و اين تنها مسيري که هر کسي با هر کيفيتي بايد از آن عبورکند .

شيرين تاکيد مي کند :شايد ديگر مثل قديم تمام آداب ورسوم مراسم خواستگاري رعايت نشود اما باز هم در اکثر ازدواج ها شروع داستان با مراسم خواستگاري است .

ريحانه فرهنگي مولف کتاب درباره سنت هاي قديمي خواستگاري مي گويد :يكي ازاصول پذيرايي قديمي و سنتي درمجلس خواستگاري،مراسم چاي گرداندن است.در قديم از طريق اين رسم،دختر براي نخستين بار اجازه مي يافت كه در جمع خانواده داماد حضور يابد.از سوي ديگر حسن سليقه دختر نيز به طور كلي در نحوه پذيرايي كردن او با چاي سنجيده مي شد.امروز گرچه اين سنت دگرگون شده است و در بسياري از موارد به مفهوم اجازه ورود دختربه مجلس خواستگاري نيست ،اما همچنان پا بر جاست .

او توصيه مي کند: بهتر است پس از ورود و جاي گزين شدن ميهمانان و احوال پرسي هاي اوليه،سيني چاي را خود عروس خانم بياورد و به ميهمانان تعارف كند.

اين نويسنده اضافه مي کند: سنت شيريني گرداني و بله برون و ...سنت هايزيبايي هستند که هرکدام دراين مراسم نماد پيامي از جانب فاميل داماد بهخانواده عروس هستند .

او به آقايان پيشنهاد مي کند: در انتخاب نوع گل و نحوه لباس پوشيدن دقت کنندو تميزي استکان هاي چاي و دقت در نحوه پذيرايي را نيز به دختر خانم ها يادآوري مي کند .

اما اين مراسم كه ريشه مذهبي دارد مورد توجه قانونگذار نيز قرار گرفته است. خواستگاري از ناحيه جنس مذكر انجام مي شود كه مطابق فطرت و طبيعت انسان امري است طبيعي. اين قاعده حتي در مورد حيوانات نيز جاري است و رجوع و درخواست از جنس مخالف اكثراً از ناحيه جنس مذكر آغاز مي شود. دين مقدس اسلام نيز كه آئينه فطرت است بر اين رويه فطري و طبيعي صحه نهاده و بر اين مبنا و اساس است كه در قرآن و سنت در امر ازدواج مردان مخاطب گشته اند و مستقيماً به آنان دستور ازدواج و همسر گزيني داده شده است. براي نمونه آيه 3 سوره نساء مي فرمايند: «فانكحوا ما طاب لكم من النساء» يعني با زنان طيب ازدواج كنيد. بنابراين خواستگاري عبارت از اين است كه از زني تقاضاي ازدواج كنند. عمل خواستگاري قبل از مراسم عقد و اجراي صيغه نكاح صورت مي گيرد و چنانچه مورد قبول واقع شود اين فاصله زماني بين خواستگاري و اجراي مراسم عقد شرعي را نامزدي مي گويند. خواستگاري ممكن است توسط زوج يا به وسيله خويشان و دوستانش صورت پذيرد.

در قانون مدني يك ماده به خواستگاري اختصاص داده شده كه مبتني بر فقه اسلامي است و آن ماده 1034 قانون مدني است كه مي گويد: «هر زني را كه خالي از موانع نكاح باشد، مي توان خواستگاري نمود.»

هنوزهم شنيدن خاطره تکراري چاي هاي ريخته شده و خواستگار سوخته جذاب است ومي توان سالها به خجالت وسربزيري هاي ساختگي شوهرتان دراولين مهماني بخنديد .


ماجرای تداخل مراسم خواستگاری شهید طهرانی‌مقدم با جلسه محرمانه رهبر ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/356775/ماجرای-تداخل-مراسم-خواستگاری-شهید-طهرانی‌مقدم-با-جلسه-محرمانه-رهبر-انقلاب

6 روز پیش ... ماجرای تداخل مراسم خواستگاری شهید طهرانی‌مقدم با جلسه محرمانه رهبر انقلاب ... سرانجام در 21 آبان‌ماه 90 در پادگان شهید مدرس و در حال آماده‌سازی آزمایش موشکی بر اثر انفجار زاغه مهمات همراه ... تازه های سایت ... ۶ کرگدن سفید در حال انقراض+تصاویر · چه کسانی به رئیس جمهور اطلاعات غلط می‌دهند؟ خروج احتمالی شیث از لیست راه‌آهن.

خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

سوال های مهم خواستگاری را چطور بپرسیم؟ ... خواستگاري در ليست مراسم هاي درحال انقراض · خواستگاری در دنیای جدید امروز · جولان سايت هاي غيرمجاز همسريابي در نبود ...

راهنمای شناخت خواستگار از کف دست! (طالع بینی) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_23790.html

عکس های زیباترین حیوانات در حال انقراض .... پس فراموش نكنید، هنگام خواستگاری حتما به انگشتان خواستگارتان توجه كنید، شاید رازهایی در آن نهفته باشد. كدام مردها ...

عکاسی از جانوران در حال انقراض (تصویری) - ایران ناز

http://www.irannaz.com/news_detail_8177.html

میزان اهمیت توجه به گونه های در حال انقراض زمین به اندازه ای بوده است که سال 2010 نیز به همین نام یعنی سال تنوع گونه های زیستی نامگذاری شود. elizabet rolex ...

TurkmenStudents.com - اولين پايگاه اطلاع رساني دانشجويان و دانش ...

http://www.turkmenstudents.com/

اخبار اجتماعي : سنت های جالب خواستگاری و عروسی در بین قوم ترکمن ... جهت دیدن گزارش تصویری از این مراسم اینجا را کلیک کنید ... در جامعه در حال تحول و پیشرفت هنوز هم صحنه هایی مشاهده میشود که با گذشت سالها در همان حالت اولیه بدون ... ترکمن این ناحیه در حال انقراض و صنعت قدیمی شترداری در منطقه ترکمن صحرا روبه نابودی است.

جوک دخترونه - جوکستان و طنز

http://jokestan1740.persianblog.ir/tag/جوک_دخترونه

16 آوريل 2014 ... موجودی که در نهایت منجر به انقراض دخترها خواهد شد .... و اسمشون رو به سرعت وارد لیست خواستگار هایی میکنن که پاشنه ی در خونشون رو .... وقتی یک زن در حال رانندگی احساس میکند که راه را گم کرده، کنار یک فروشگاه ... هنگام یاد کردن از عروسی ها، زنان در مورد "مراسم جشن" صحبت میکنند، مردان درباره "میهمانی های دوران مجردی.

10 جانور دیدنی نادر در ایران +عکس - آکا - دیدنی های جهان از هر پنج قاره

http://jahangasht.akairan.com/asia/word/201462855546.html

بهاره رهنما با چند میلیون در مراسم افطاری شما شرکت می کند؟ ... خواستگاری متفاوت یک باغبان از دختر مورد علاقه اش! ..... هر چند این عصر، روزهای سیاهی برای این گونه‌ها در ایران است و سرعت انقراض آنها بسیار زیاد شده و شهرنشینی .... حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز (در حال انقراض) قرار دارد فوک‌خزری ‌کوچک‌ترین‌گونه فوک در‌جهانفوک خزری ...

الفبای حفاظت از محیط زیست - حیوانات - محیط زیست - سلامت نیوز

http://www.salamatnews.com/news/107474/الفبای-حفاظت-از-محیط-زیست-

11 مارس 2014 ... در حال حاضر نرخ انقراض تنوع زیستی به دلیل آثار منفی فعالیت های انسانی ... انتشار مداوم «لیست قرمز» پایش وضعیت تهدید گونه ها را ممکن می کند.

magiran.com: روزنامه ايران، شماره 5768

http://www.magiran.com/nptoc.asp?mgid=2825&number=5768

آسيب شناسي كلاهبرداري هاي اينترنتي در قالب خواستگاري مريم طالشي مشاهده متن ... كشف گونه در حال انقراض قورباغه هاي پوست شيشه اي مشاهده متن ... عصاي حقوق شهروندي در دست روشندلان / در مراسم بزرگداشت روز عصاي سفيد مطرح شد محدثه جعفري ...

فروردین 1389 - اینجا پسفرداست

http://injafardast.ir/1389/01

به این آدرس مراجعه فرمایید. ... تولد «سانتریفیوژ»های جدید را جشن می گیریم .... کنم به جوانانی که زیر باران موشک عاشق می شدند،زیر باران موشک خواستگاری می رفتند .... ايران به نسلهاي در حال انقراض، نسل پسر شجاع را از گونه هاي در حال انقراض دانست.

تاپ ناپ - Top Nop - مرد ویتنامی که با همسر مرده اش میخوابد (2 عکس)

http://topnop.ir/4224-مرد-ویتنامی-که-با-همسر-مرده-اش-میخوابد-(2-عکس).html

16 جولای 2014 ... علیرغم مخالفت های قانونی او هنوز این کار را ادامه میدهد. ... عکس های فوتوشاپی جالب و خنده دار (17 عکس) ... ثبت فرهنگ های در حال انقراض (26 عکس) .... آدرس:TopNop.ir .... کنم اصلا تو فقط اراده کن برات خواهرمو که یک سال در میون یه خواستگار چلاق ..... اونم من گریه کردم تو مراسم خطم ولی اون مامانش گفته بود من مردم گریه نکن .

برگزیده | ساوالان خبر

http://www.savalankhabar.ir/category/برگزیده/

خواستگاری از طریق الناز شاکردوست/عکس ... در پی حواشی پیش آمده در خصوص تلاش هایی برای ممانعت از نمایش برخی فیلم های دارای پروانه نمایش بیش از ۱۵۰نفر ... گفته می شود این حیوان که از شیرهای در حال انقراض در عراق است، در صحرای استان صلاح الدین سرگردان بود. ... مراسم ترحیم و بزرگداشت مرحوم آیت الله مهدوی‌کنی در بیت رهبری.

قاتلانی که از حمایت مردمی برخوردارند - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4965897/قاتلانی-که-از-حمایت-مردمی-برخوردارند

2 سپتامبر 2014 ... مراسم غسل و تکفین آیت‌الله مهدوی کنی+تصویر ... چهارپایان در مناطق حفاظت شده و ارتفاعات نسبت به تامین غذای گونه های در حال انقراض اقدام می کند.

مهریه عروس‌های قدیمی چه بود؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/old2-brides-dowry.html

... زراعی را مهر زنان خود می‌كردند و آیا مهریه شدن دایناسورها دلیلی بر انقراض آنها بوده است! ... می‌رفتند خواستگاری و همه چیز به همین سادگی آغاز می‌شد و عروسی شكل می‌گرفت. .... بلیط های زیر قیمت ( عجله کنید) · جزیره ایی به شکل پرنده در حال پرواز - مالدیو ... لیست لوازم سیسمونی نوزاد .... جشن پاتختی,روز عروسی,برگزار شدن مراسم ازدواج ...

اخبار : جدیدترین خبرها و رویداد های مهم خبری در ایران و سراسر جهان

http://www.niksalehi.com/newspaper/view/2011_09.php

اخبار,اخبارسیاسی,اخبار حوادث,اخبارحوادث,تجاوز جنسی,روزنامه حوادث,روزنامه های امروز, تیتر روزنامه های ... مراسمی که قالیباف با موتورسیکلت به آنجا رفت ... جديدترين ليست قيمت خودروها در بازار کشور .... عكس/ سيد حسن خميني در حال رانندگي ... دختر نوجوان در دام خواستگار قلابي ..... یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض خارج می‌شود (+عكس ) ...

بازیافت زباله ها ما را نجات می دهد ؟ - Vista News Hub

http://vista.ir/article/295552/بازیافت-زباله-ها-ما-را-نجات-می-دهد-؟

آمریکائی ها در حال حاضر به ازاء هر نفر ۴/۴ پوند در روز زباله تولید می کنند و این مقدار دو ... المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی د رحدود ۱۵۵۸۹ گونه در لیست گونه های در ... عمدتا به این دلیل که صید چند عضو تا آخر یک گونه ی در حال انقراض بسیار هزینه بر .... در مراسمی ویژه چهره‌های سرشناسی همچون سپ بلاتر رئیس فیفا، فابیو کاناوارو  ...