مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی که همه کم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا کم تجربگی ممکن است باعث شود خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار کنند. بنابراین این نکات را بخوانید تا جزئیات یک خواستگاری استاندارد را یاد بگیرید.

                                

مراسم خواستگاری راه و رسم خاص خودش را دارد. راه و رسمی که همه کم و بیش از آن اطلاع دارند اما تفاوت های فرهنگی یا کم تجربگی ممکن است باعث شود خارج از انتظارات طرف مقابل رفتار کنند. بنابراین این نکات را بخوانید تا جزئیات یک خواستگاری استاندارد را یاد بگیرید.

بردن گل

در جلسه اول بردن گل را به دو جهت انجام می دهند. اول: اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود به حساب بی احترامی خود بگذارند.

دوم: اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی) از یک نوع به تعداد فرد باشد.

زمان خواستگاری:

بهتر است زمان خواستگاری بعد از ظهر باشد.

افرادی که به خواستگاری می روند

بهتر است افرادی که به خواستگاری می روند از بردن عروس خانواده، دختر مجرد خودداری کنند دختر خانم های مجرد قدرت تجزیه و تحلیل کامل فضای خواستگاری را ندارندو ممکن است عملی انجام دهند که مشکل ساز شود.

لباس خواستگاری

آقا پسر باید لباس سنگین و مناسبی بپوشد و دختر خانم نیز در جلسه هایی که با مردان حضوردارند باید به این نکته توجه کنندکه از پوشیدن لباس آستین کوتاه و مدل های جلف که علامت نقص عقل تلقی می شود خودداری کنند.
اضطراب خواستگاری

اگر قرار است سوالاتی از یکدیگر بپرسید قبل از مراسم آن ها را مرور کنند و خوب است که دختر خانم قبل از آمدن میهمان کمی تمرین کند تا اضطرابش کاهش یابد.

ساعت خواستگاری:

ساعت 4-7 بعد از ظهر زمان مناسبی برای خواستگاری است.


کنترل عروس و داماد

عروس و داماد باید هر لحظه توسط خودی ها تحت نظر باشند تا ایراد های ظاهری لباس وچهره ی خود را بر طرف کنند. اولین دیدار و ملاقات رسمی دختر و پسر به یاد ماندنی و تأثیر گذار است.

زنگ زدن در منزل:

  توصیه می شود وقتی زنگ توسط خواستگاران زده شد بلافاصله در را باز نکنید، زیرا علامت عجله و اشتیاق خانواده ی دختر است باید توجه کرد که در هم از قبل باز نباشد چون معنی خوبی ندارد.

وقت جلسه اول :

بهتر است مدت زمان جلسه اول محدود باشد. 45 دقیقه تا یک ساعت مدت قابل قبولی است.

فضای خواستگاری:

فضا باید بدون محرک باشد.

زن ومردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند و اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند. چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد

خوردنی ها و نوشیدنی ها:

در مراسم خواستگاری نباید از شیرینی تر استفاده کرد. همچنین در این میهمانی رسمی بهتر است ظرف میوه حاوی میوه های نظیر سیب، کیوی، گیلاس، زردآلو باشد. خوب است یک نوشیدنی مناسب فصل سال و فرهنگ جامعه نظیر چای برای پذیرای آماده شود.

شکستن سکوت:

برای شکسن سکوت می توان سخن را از مسائل فرهنگی، اجتماعی، خبر های داغ صدا و سیما، و مانند این ها آغاز کرد.

پذیرایی:

عروس خانم هنگام پذیرایی به نکات زیر توجه کند:

1- سینی چای یا شربت زیاد سنگین نباشد.

٢- هنگام پذیرایی لبخندی برلب داشته باشد. قبلاٌ نوع لبخند را در مقابل آینه امتحان کند.

٣- هر وقت عروس خانم احساس کرد که تحت فشار خنده پر سرو صدای است به بهانه درست کردن چادر دهان را باز کند تا خنده اش تمام شود.

٤- در هر سینی باید حاوی شش ظرف نوشیدنی باشد.

٥- اساسا خوردنی ها کمکی است برای کم کردن استرس و اضطراب

معرفی

عروس خانم و آقا داماد باید در اولین جلسه ای که همدیگر را می بینند، خود را معرفی کنند. پس از این که ملاقات دختر و پسر پایان یافت، باید در انتظار تلفن خواستگار بود اگر پاسخ مثبت بود زمان جلسه بعدی مشخص می شود. در کشور ما رسم نیست خانواده پسر پاسخ منفی خود را به خانواده دختر اطلاع دهند، عدم پیگیری خانواده پسر پس از گذشت چند هفته به مفهوم پاسخ منفی آنهاست.

کشش و جاذبه ی ظاهری دختر و پسر

زن و مردی که می خواهند عمری در کنار هم به سر برند، باید جاذبه و کشش لازم را نسبت به یکدیگر داشته باشند و اگر این کشش و جاذبه در میان نباشد، شرایط مناسب دیگر، این کمبود را جبران نمی کند. چون آنچه ادامه زندگی را ممکن می کند تنها زیبایی نیست، وجود تفاهم و کمالات روحی و اخلاقی همسر، در این میان نقش برجسته تری را بر عهده دارد.

مکان و تعداد جلسات

پسر و دختر باید چند جلسه با هم صحبت كنند به فرهنگ خانواده، سن آنها، بزرگی و كوچكی شهری كه در آن زندگی می كنند بستگی دارد. برخی مطالب جنبه عمومی داشته و لازم است روی آن بحث شود.

یكی از كارها و شیوه های دیگر، ارایه ی مكتوب مطالب راجع به خود طرف مقابل است. مطالب مكتوب به دلایل زیر دارای مزیت هستند: 1- با تمركز و تفكر بیشتری به رشته تحریر در می آید 2- به دلیل پیوستگی، منطقی تر كم كم تناقص تر هستند. 3- برای هر دو طرف باز خوانی مجدد فراهم می شود 4- در صورت ایجاد شرایط ازدواج، طرفین همواره خود را متعهد به انجام آن دانسته و با مراجعه های بعدی می توانند در اصلاح و تصحیح انحرافات بكوشند.

نوع سوالات

بستگی به عوامل گوناگون مثل اهمیت موضوعات مختلف برای دختر و پسر میزان شناخت آنها از یكدیگر دارند. از طرح پرسش هایی كه جواب آنها از قبل روشن است جدا پرهیز كنید. بهتر است از شیوه های توضیحی- سوالی استفاده كنید به این ترتیب كه ابتدا هریك از طرفین توضیحات كاملی پیرامون خود در همان زمینه ارائه و سپس مشابه آن را از طرف مقابل در خواست كنید.

آغاز گفتگو

هر كدام از طرفین می توانند گفت گو را شروع كنند و باعث كاهش اضطراب طرف مقابل شوند معرفی مجدد خود و خانواده، اطلاعات مربوط به سن، تولد، شغل، سابقه شغلی و غیره را بیان كنند. یك زن و شوهر در دراز مدت بیش تر با وی ‍ ‍ ژگی های اخلاقی و شخصیتی منش ها و باورها یكدیگر زندگی می كنند تا با ویژگی های نظیر موقعیت خانوادگی، اجتماعی، و تیپ و چهره.

و اما یک نکته مهم:

1- الزام شرعی در خواستگاری از طرف مرد وجود ندارد و خواستگاری از طرف زن حرام نیست.

2- رسم خواستگاری مرد از زن، منحصر به ایران، جوامع اسلامی و زمان حاضر نبوده بلكه از دیر باز در میان اقوام و ملل مختلف مرسوم بوده است.

3- انجام خواستگاری از سوی مرد، مطابق راز خلقت انسان و هماهنگ با روحیات و نقش زن و مرد درزندگی است.

4- شكست و ناكامی در خواستگاری، برای مرد قابل تحمل است.

5- خواستگاری مرد، ضامن حفظ تعادل نظام اجتماعی و ایجاد توازن میان قدرت جسمانی مرد و ضعف جسمانی زن است.

6- در مجموع خواستگاری مرد، نوعی ادای احترام به شخصیت زن است.


خواستگاری - ازدواج

http://match24.ir/category/خواستگاری-1010

... خواستگاری · نکات مهم برای پسران در روز خواستگاری · مراسم خواستگاری راه و رسم خاص · گذر از هفت خان رستم برای خواستگاری · قبل از خواستگاری اول انتخاب کنید ...

هفت خوان رستم یا رسم و رسوم - دردسرهای شیرین ازدواج - راهنمای ازدواج

http://aroosi.akairan.com/marriage/dardesar1/24788.html

صفحه خانگی دردسرهای شیرین هفت خوان رستم یا رسم و رسوم ... با همان حقوق تصمیم به ازدواج گرفت و به خواستگاری مادرم رفت. تمام بروبیاهایشان دو هفته به طول انجامید  ...

تابوت صورتی

http://tabotesorati.blogspot.com/

1 مارس 2011 ... اول اینکه هر آقا پسری باید بداند که اگر فردوسی زنده بود هفت خوان رستم را بر اساس هفت خوان شب خواستگاری جوان های امروزی می نوشت چون که اینطوری ...

داستان های شاهنامه

http://dastaneshahnameh.mihanblog.com/

سروده شده و نظم داستان نخجیر كردن رستم با پهلوانان در شكارگاه افراسیاب كه در ۳۸۹ ..... در موقعی که رستم در خواب عمیق فرو رفته بود عده ای از سواران تورانی که از نزدیکی او گذر می ... چارۀ کار را جز این ندید که در همان وقت موبدی را بخواند و او را از شاه خواستگاری کند . .... همچنین در هفتخان هیچکس نتوانسته بود روئین دژ را فتح کند ، من آنرا از ...

داستان رستم و سهراب و مرگ رستم از منظر عرفان

http://www.iec-md.org/irfan/namaad_irfani_rostam_sohraab_qaaempanaah.html

... گوشة چشمي به خواستگاران و طالبانش نشان داده است، لذا هر خواستگار و طالبي نيز فقط توانسته است از منظر ... آيا علت، اين بوده كه شاعر داستان‌ِ رستم و سهراب و مرگ وي را صرفا‌ً داستان و افسانه تلقي مي‌كرده؟ .... اما گذر از جان كار ساده‌اي نيست. .... بر اين اساس رستم كه هفت خان را كه نماد هفت شهر عشق است طي كرده و بر نفس خويش غالب شده و ...

محمد نادری دره شوری (نادم) - یوسفعلی بیگ(حافظ قشقایی)

http://nademsozu.blogfa.com/post-69.aspx

22 آگوست 2012 ... چه زیباست سیروسلوک رستم و گذر از هفت خوان عشق، مبارزه باشیر و پلنگ و .... می رفته، وی را بر آن داشته، تا برای خواستگاری از او قدم پیش گذارد.

تاریخ ایران - فردوسي و شاهنامه

http://www.parskoroosh.blogfa.com/category/39

4 آوريل 2013 ... در مرکز هفت خوان رستم ، خوان زن جادو قرار دارد. پهلوان ما که همواره ..... کمان را به زه کرد و بگشاد بر<>نبد مرغ را پیش تیرش گذر سر آب را سوی بالا کردن ...

تاریخ گیلان در دوره صفویه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/تاریخ_گیلان_در_دوره_صفویه

در ۹۲۵، شاه اسماعیل به احمد خان و برخی از حکام محلی مازندران و رستم دار، از جمله ... او قبلاً هفت سال حکومت کرده به که به دلیل شکایتهای خان احمد خان به دربار .... بر ازدواج با خواستگاری از دختر جوان او برای پسرش صفی میرزا ارائه کرد که خان احمد ردش کرد.

کی کاووس

http://www.m-afshar.net/future/g21/7.doc

به نظر من زال و رستم و گودرز در آنچه دربارۀ كي‌کاووس گفته‌اند به هیچ‌وجه از جادۀ صواب ..... این حادثه بزرگ با فداکاری رستم و گذشتن رستم از هفت خان و کشتن دیو سپید و دیگر ... شاه سودابه را از پدرش خواستگاری مي‌کند. ..... بر این چرخ گردان نیابد گذر.

چرا وبلاگ؟

http://old.shomaha.ir/no1/post-7.html

و بعد از گذر از هفت خوان رستم ارسال پست و. ... یا روزی که ساغر معصوم ما، بر اثر ضربات چاقوی خواستگاری که جواب رد شنیده بود، تو بغل تربیتی مدرسه‌مون، جلوی در  ...

خواستگاری - ... آخر دل شدم

http://deyar.blogsky.com/1392/09/17/post-563/

یادم هست همیشه می خواستم دیدگاه شهید مطهری را درباب حکمت انحصار خواستگاری .... منظومه هایی مانند ویس و رامین و یا داستان انتخاب رستم از سوی تهمینه ناظر همین ... این چه کاریه که دختر و خانواده اش دست روی دست بگذارند تا یک روزی روزگاری گذر مردی به آنطرف بیافتد. ..... البته اگر بتوانند از هفت خوان سنت و فرهنگ هزار ساله عبور کنند.

روایت‏های آسمانی

http://revaiat.blogsky.com/

دشمن ما فقط محمد رضا خان نبود؛ هر کس که مسیرش مسیر اسلام نباشد دشمن ماست، با هر اسم مى‏خواهد باشد. ..... همه‏ی ایرانیان قامت رعنای رستم و پهلوانی‏اش و گذر از هفت خان و آنچه را که فردوسی در بیت بیت شاهنامه ..... محمد خواستگاری را مستقیم طرح نکرد.

magiran.com: روزنامه ايران، شماره 5378

http://www.magiran.com/nptoc.asp?mgID=2825&Number=5378

يادداشت روز: هفت خوان فارغ التحصيلي و رستم هاي خسته! رهــــا مـــحسني مشاهده متن .... شوك عجيب: دوئل مهريه2 خواستگار مشاهده متن ... رضا آشتياني، تهيه كننده «يكي براي همه» در گفت وگو با ايران : تهيه كنندگي گذر از هفت خوان رستم است آزاده مختاري

تاریخی. - نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی

http://loori.blogfa.com/cat-7.aspx

اولــــیــــن و برزگترین سایت جامع شهرستان های ممسنی و رستم - نـــورآبـــاد مـــمـــســـنـــی. ... معمولاً دو گروه رقيب هر كدام تعداد هفت تخته سنگ را انتخاب و شش تخته سنگ را در .... در مرحله نخست براي خواستگاري ، خانواده داماد ، فردي از نزديكان و بزرگان خويش ...... در این رابطه می توانید به کتاب های ممسنی در گذر تاریخ " ممسنی بهشت گمشده" ...

شناخت ایران - داستان ها و حکایت های ایرانی

http://irangreat.blogfa.com/cat-9.aspx

افراسياب با لشکري انبوه از جيحون گذر کرد و بيم در دل بزرگان ايران افتاد، چه گرشاسب درگذشته بود و جانشيني نداشت و ايران بي خداوند ... اشنایی با هفت خان رستم.

خواستگاری نادرشاه از آنا ایوانوونا امپراتریس روسیه - همراه تاريخ

http://www.hamrahetarikh.ir/post/519/خواستگاری-نادرشاه.html

خواستگاری از ، ملکه روسیه,نادرشاه,زن روسينادرشاه,زن روسي نادر شاه,آنا ايوانوونا,, خواستگاری نادرشاه از آنا ایوانوونا امپراتریس روسیه,همراه تاريخ. ... عجايب هفت گانه بارگاه خسرو پرويز · عكس تخت مرمر · باز هم زاينده رود بي آب مي ... عادلشاه (عليقلي خان). سنجش افکار ..... کتاب رستم التواریخ : محمد هاشم آصف ( رستم الحکما ). معرفی و نقد .