مطالبی است مفید و آموزنده كه به درد همه جوونا می خوره و از یه روزنامه برداشت شده . امیدوارم استفاده مفیدی برای شما داشته باشد..

مطالبی است مفید و آموزنده كه به درد همه جوونا می خوره و از یه روزنامه برداشت شده . امیدوارم استفاده مفیدی برای شما داشته باشد..

جلسه خواستگاری به دلیل بینش و شناختی كه به آدم نسبت به طرف مقابلش می دهد جلسه مهمی است اگر ما توی این جلسه به شناخت درست و درمانی نمی رسیم به خاطر این است كه  سوالات و صحبتهای درست و درمانی را ردوبدل نمی كنیم. و اما نكته های مهم جلسه خواستگاری:

اول از همه توانایی ها، ضعفها و خصوصیات اخلاقی و رفتاری خود را خوب بشناسید و تكلیفتان را با خودتان مشخص كنید بعد هدفها، معیارها، ویژگی ها و خط قرمزهای زندگی و همسر آیندتان را برای خودتان لیست كنید تا حداقل بفهمید چی از این زندگی می خواهید! این خودشناسی به سوالات و صحبتهایتان توی جلسه خواستگاری جهت می دهد و شمارا از پرسیدن سوالات بی خود و بی فایده دور می كند.

برای شروع صحبت از موضوعات روز شروع كنید تا همین اول كار ، نگاه و دید طرف مقابل را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی روز متوجه شوید و البته خط مشی فكری اش هم دستتان بیاید.

اگر می خواهید او را خوب بشناسید خودتان را خوب معرفی كنید . همه موارد زیر را درباره خودتان بگویید تا او هم متقابلا همین كاررا بكند.

درباره شكل گیری زندگیتان بگویید یعنی تحصیلات، شغل و فعالیتهایتان را بیان كنید.

اعتقادات خودتان را كاملا باز كنید مثل این كه خداكیه؟ كجای زندگی شما قرار دارد و ... .

ویژگی های روحیتان را نام ببرید اینكه آدم آرامی هستید یا بدخلق یا آدم شادی هستید البته بگویید چه نوع آدم شادی و اصلا شادی را توی چه می بینید!

برنامه و چشم انداز زندگیتان هم یادتان نرود این كه قرار است به كجا برسید، طرح زندگیتان چیست ابزار و امكاناتی كه دارید و روشهای زندگی كردن و... خوش آمدها و بد آمدهایتان را هم نام ببرید.

محاسن و معایب را هم فراموش نكنید مخصوصا معایب جسمی و روحی تا بعدا به دروغگویی متهم نشوید!

طوری سوال كنید كه بتوانید كاملا طرف را بشناسید مثلا درباره چرایی وچگونگی بینش ها و گرایشهایش سوال كنید این كه چرا می خواهد ازدواج كند چرا این شغل را دارد، چرا درس می خواند، از نماز خواندن چه چیزی را می خواهد، منظورش دقیقا از حجاب چیست و... اینطوری سطحی یا عمقی بودن باورها و عقایدش را می فهمید.

یادتان باشد كه آدمها توی نظرات خود دنبال بیان جوابهای درست و صحیح هستند نه معرفی آن چیزی كه واقعا هستند پس سوالات مصداقی بپرسید.

درباره ویژگی های روانشناختی، روحی و ذاتی جنس مخالف هم اگر اطلاعاتی داشته باشید خیلی خوب است اینطوری راحت تر ابعاد شخصیتی او را می شناسید و براساس ذهنیتهای خودتان اورا ارزیابی نمی كنید!

مسائل خانوادگی معاشرتها و مخصوصا نوع رابطه با والدین و میزان تاثیر گذاری یا تاثیر پذیری از آنها را هم توی سوالتتان قرار دهید.

در جلسه اول سوالات كلی تر را مطرح كنید اما در جلسات بعدی وارد مباحث جزئی تر عمیق تر و واقعی تر شوید. راستی خیلی هم جلسات خواستگاری را لفت ندهید وتوی همان 2 یا 3 جلسه خلاصه اش كنید چون بعدا تصمیم گیری درباره انتخابتان احساسی می شود تا عقلانی!

و آخر اینكه زیادی روی جوابهای طرف مقابل كه توی جلسه می گوید حساب باز نكنید چون جوابهای ما همیشه باورهای قلبی ما نیستند بلكه ذهنیات مارا تشكیل می دهند پس سعی كنید ارزیابی تان از جلسه خواستگاری سوال محور باشد تا جواب محور! بد نیست بدانید سوالات افراد سطح بینش و فهم افراد را نشان می دهد و جوابهای آن سطح دانش و حافظه افراد را نشان می دهد پس به سوالاتی كه از شما می شود بیشتر دقت كنید. چون سوالات نشان دهنده دغدغه های فرد و اولویتهای اوست. 

در مراسم خواستگاری چه بپرسم؟ | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/در-مراسم-خواستگاری-چه-بپرسم؟

لطفا سوالات اساسي كه در مراسم خواستگاري كه از ابعاد مختلف شخص مقابل را نمايان مي كند. ... مشخص باشد، بايد هنگام گفتگو مانند آدم آهني خشك نباشيم و سعي كنيم سئوالات را در ... به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پايبند است؟

آداب خواستگاری - گفتگوی دینی

http://www.askdin.com/thread14183.html

اهمیت مراسم خواستگاري فواید خواستگاری مقدمات جلسات خواستگاري زمان خواستگاري مکان.

آداب خواستگاری - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/courtship2-rituals.html

آداب خواستگاری پایداری ازدواج,خواستگاری جمعی,خواستگاری جمعی,گزینش همسر, همسر ... اگر مراسم خواستگاری انجام شود، علاوه بر اینكه سنتی پسندیده رعایت شده است، به .... ولی برایتان قابل تحمل بود، با او به گفتگو بپردازید؛ شاید نظرتان عوض شد.

حتما پیش از خواستگاری بخوانید! - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/danestani/read3-before-woo.html

حتی در هر خانواده ای رسم و رسوم و آداب این کار متفاوت است اما معمولا استانداردهایی برای ... در مراسم خواستگاری مطرح شود؛ زیرا بعد‌ها خانواده‌ها به خاطر مخفی‌کاری و یا دروغ  ...

10نکته برای اولین جلسه خواستگاری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=159840

28 مارس 2011 ... یعنی مجموعه حرکات، رفتارها، آداب معاشرت و برخورد اجتماعی اش با عقاید شما همخوانی دارد یا خیر؟ ... 2- در مراسم خواستگاری، زیباترین لباس های تان را به تن کنید و پوششی مناسب داشته باشید چرا که اولین ... ارزیابی جلسه گفتگو.

پیش از خواستگاری بخوانید - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=183478

17 ا کتبر 2011 ... در صورتی که طرفین از گفتگوی جلسه اول به طور نسبی راضی بودند، بهتر است ... 2 - بهتر است خانواده عروس در مراسم خواستگاری از شیرینی تر استفاده نكنند، چون خوردن آن سخت است. ... آداب خواستگاری جلد8 از مجموعه کتب آموزشی ساج.

خواستگاری | حوزه مشاوره فرهنگی - zolal.ir

http://www.zolal.ir/site/node/754

3 ژانويه 2012 ... ولی در کل می توان برای ایران که یک کشور شرقی محسوب می شود آداب مخصوصی را بیان کرد: اصول رایج خواستگاری : 1-تعیین زمان مراسم با وقت قبلی ...

جلسه خواستگاري - پرسمان

http://porseman.org/showarticle.aspx?id=773

در اهميت اين موضوع بايد گفت كه اگر جوانان عزيز در چگونگي و آداب خواستگاري دقت ... اين مراكز، به كمك مصاحبه و گفتگو در حضور متخصص يا پركردن پرسشنامه هايي خاص، ... اگر در تحقيقات خود قبل از مراسم خواستگاري به علايق دخترخانم در مورد رنگ،  ...

شناخت در خواستگاری

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=59:1390-05-15-12-25-46&catid=15:2011-08-02-08-08-09

کسانی که ازدواج سنتی را بر اساس آداب قبلی باور ندارند . آن ازدواج های بسته و بدون گفتگو که حتی متاسفانه در یکی از استان کشور بودم که می گقتند ما مطلقاً اجازه حرف زدن نداریم . خوب این ...... این مسائل باید در مراسم خواستگاری باز بشود. مرحله ی دوم ...

خواستگاری - وبلاگ جامع آموزشی ازدواج

http://313rah.persianblog.ir/tag/خواستگاری

23 مه 2012 ... -درزمان وقوع اختلاف نظر ، اگر با گفتگو به نتیجه نرسیدیم ، چه کسی نظر آخر را بدهد ؟ ..... آداب خواستگاری -16 .... در تمام طول مراسم خواستگاری متانت و وقار باید از ناحیه هر دو خانواده مراعات شود و رفتارهای نامناسب و جلف ، ذهنیت های بدی را ...

آداب مراسم بله برون - عروس | لباس عروس | آرایش عروس | عروسی

http://www.arus.ir/مشاوره-ازدواج/دوران-عقد-و-نامزدی/آداب-مراسم-بله-برون.html

این مراسم کمی از خواستگاری مفصل تر است و معمولاً به فاصله چند روز بعد از آن برگزار می شود. میزبان این مراسم مثل خواستگاری، خانواده عروس است. با این تفاوت که ...

فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو - مهارت های ارتباطی و ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-62.aspx

مهمترين بخش خواستگاري گفتگوي دختر و پسر است که گاهي خانواده‌ها و حتي عروس و داماد خيلي ..... اگر شما هم مثل یکی از دوستان من، اکرم، قصد دارید توی این عید مراسم آشتی کنان راه بیندازید، آماده ..... آداب سخن گفتن از دیدگاه قران کریم و اهلبیت (ع)

اعتماد به صحبت های جلسه خواستگاری | گروه اینترنتی رهروان ولایت

http://www.jonbeshnet.ir/forum/اعتماد-به-صحبت-های-جلسه-خواستگاری

13 ا کتبر 2014 ... 2اگه اجازه بدم تشریف بیارن،چجوری تو مراسم خواستگاری از ایشون سوال کنم تا هم ایشون متوجه اهمیت موضوع از طرف من و خوانواده ام بشن هم من به اون نظر ...

روز خواستگاری چی بگیم ؟! - سایت سرگرمی تفریحی

http://www.mrrw.ir/1392/09/17/post-13/Matchmaking-Day

8 دسامبر 2013 ... مجلس خواستگاری و آداب آن از اساسی ترین مراحل ازدواج است که معمولا پس ... ۳- گفتگوی مستقیم (ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف) با یکدیگر و ... به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد.

آداب خواستگاری و عروسی-جوابگو

http://www.javabgoo.isri.ac.ir/index.php?/Knowledgebase/Article/View/10/35/

زمان مناسب: مستحب و نیکو است مراسم عروسی در شب برگزار شود؛ زیرا خداوند شب .... آداب خواستگاری: برخی فقهاء خواستگاری را مستحب دانسته‌اند و همچنین مستحب است ... با یکدیگر به گفتگو نشسته و از نزدیک در باره شخصیت خود و اهداف و دیدگاه ها و ...

گفتگو با هرمز شجاعی مهر: برای "بینندگان عزیز" خواستگاری هم رفته ام!

http://kelash.persianblog.ir/post/523/

3 مارس 2013 ... در مراسم خواستگاری؟ .... که من خیلی نگران آن هستم این است که مردم ما مطالعه‌شان کم است، دانش اجتماعی ما باید افزایش پیدا کند، ما مهارت‌ها و آداب زندگی را ...