اما به هر حال مشت نمونه خروار است و اگر در دوران نامزدی تان با مشکلاتی روبه رو بودید، به احتمال قریب به یقین همین مشکلات به صورت تشدیدیافته ای به زندگی مشترکتان هم راه پیدا می کند، مگر این که از همین حالا به فکر اصلاح خود و رابطه دو نفره تان باشید.
دوران نامزدی از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی است. دلیلش هم این است که بجز شیرینی، چگونگی برخورد و عملکرد افراد در این دوران قانون اساسی زندگی مشترک آینده شان را رقم می زند. بنابراین اگر کمی پا کج بگذارید یا خطا کنید، ممکن است روزهای خوش نامزدی و حتی بعد از آن را تلخ و سیاه کنید. 

بابک رهبری ـ روان شناس بالینی و عضو انجمن علمی روان شناسی بالینی ـ درباره دوران نامزدی می گوید: دوران نامزدی، بهترین فرصت برای محک زدن روابط آینده است. اگرچه این دوران در مقایسه با زندگی زیر یک سقف خیلی سطحی است،


اما به هر حال مشت نمونه خروار است و اگر در دوران نامزدی تان با مشکلاتی روبه رو بودید، به احتمال قریب به یقین همین مشکلات به صورت تشدیدیافته ای به زندگی مشترکتان هم راه پیدا می کند، مگر این که از همین حالا به فکر اصلاح خود و رابطه دو نفره تان باشید. 

● چگونه رفتار کنیم؟ 

همه ما در دوران نامزدی ممکن است اشتباهاتی کنیم، اگر اشتباهات کوچک باشد قابل جبران است، اما اشتباهات بسیار بزرگ قابل جبران نیست. در این باره رهبری می گوید: زن یا شوهر گاهی تصور می کنند باید برای این که نشان دهند با هم توافق دارند از خواسته های خود چشم پوشی کنند که این خیلی اشتباه است و در آینده به روابط آسیب می رساند. 

وی ادامه می دهد: دوران نامزدی، بهترین فرصت برای محک زدن روابط آینده است. اگرچه این دوران در مقایسه با زندگی زیر یک سقف خیلی سطحی است، اما به هر حال مشت نمونه خروار است و اگر در دوران نامزدی با مشکلاتی رو به رو بودید، به احتمال قریب به یقین همین مشکلات به صورت تشدیدیافته ای به زندگی مشترکتان هم راه پیدا می کنند، مگر این که از همین حالا به فکر اصلاح خود و رابطه دو نفره تان باشید. 

درست است که ما باید با همسر آینده مان روراست باشیم، اما دلیلی ندارد که وی بداند مثلا پسرخاله ما شش سال پیش از ما خواستگاری کرده یا ما در هفده سالگی به دختر همسایه مان علاقه مند شده بودیم. البته اگر مساله جدی مانند نامزدی قبلی وجود داشته حتما باید عنوان شود، اما مطرح کردن موارد عاطفی که اهمیت چندانی نداشته، تنها موجب بی اعتمادی طرف مقابل شده و ممکن است وی از این مساله به عنوان نقطه ضعف شما استفاده کند. 

بابک رهبری معتقد است شاید شما تصور کنید آشنا شدن با فرد ایده آل تان برای خوشبختی شما کافی است و دیگر نیازی نیست زمانی را به خانواده یا دوستانتان اختصاص دهید، شاید هم دخالت خانواده و دوستان در مورد رابطه شما و نامزدتان باعث شده چنین تصمیمی اتخاذ کنید. به هر حال، دلیل این تصمیم هرچه باشد، دلیل درستی نیست. 

افراد بویژه در اوایل زندگی مشترک برای حل مشکلات خود به یک شبکه حمایت اجتماعی قوی نیاز دارند؛ شبکه ای که اعضای خانواده و دوستان قدیمی از مهم ترین اعضای آن به شمار می روند. شما با تقسیم وقت خود و اختصاص دادن بخشی از آن به خانواده و دوستانتان، به آنها نشان می دهید هنوز هم برای شما مهم بوده و به آنها در کنار آمدن با این تغییر کمک می کنید. 

نکته: گاهی افراد متوجه تفاوت های اساسی و مشکلات در طرف مقابل می شوند، اما چون فکر می کنند می توانند او را تغییر دهند این مسائل را نادیده می گیرند اما همان طور که قبلا هم اشاره کردیم کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که او را همان طور که هست بدون هیچ تغییری می پذیرید 

گاهی افراد دوره آشنایی را طی می کنند، اما با وجود مشکلات به دلیل قضاوت منفی مردم در مورد خود، آنها را نادیده می گیرند. گاهی افراد پیش از این که از همدیگر شناخت پیدا کنند، قول ازدواج می دهند و برای خود تعهد ایجاد می کنند. برخی اوقات حتی اگر طرف مقابل درخواست زمان بیشتر برای آشنایی را از آنها بکند، او را متهم به زیر پا گذاشتن تعهد می کنند. 

● چقدر نامزد بمانیم؟ 

دوران آشنایی و نامزدی چه مدت باید باشد؟ شش ماه؟ یک سال؟ در این باره بابک رهبری می گوید: همان طور که داشتن دوران آشنایی کوتاه مدت توصیه نمی شود، طولانی شدن دوران آشنایی هم تبعات منفی دارد که از مهم ترین آنها می توان به از دست دادن تمایل و انگیزه طرفین برای ازدواج، احتمال افزایش دخالت والدین و حساس شدن طرفین و به تبع آن، افزایش توقعات و تعارض ها اشاره کرد. 
● ۸ اشتباه مهم 

ـ نامزد شما همکارتان نیست که اشتباهات کاری اش را با صراحت و جدیت یادآوری کنید. درباره نامزد و همسر، فقط پیشنهاد وجود دارد، حتی جایی که می خواهید انتقاد کنید باید پیشنهاد دهید. یادتان باشد صحبت کردن درباره کلیات خیلی بهتر از صحبت کردن درباره جزئیات است. 

ـ همسر آینده شما انتظار دارد وقت بیشتری برای با هم بودنتان بگذارید و برای شناخت همدیگر، واکندن سنگ های هم و آشنا شدن با اخلاق یکدیگر اهمیت قائل شوید. اگر قرار باشد بیشتر وقتتان را با کار، دوستان یا درگیری های شخصی تان بگذرانید، هیچ قدم مثبتی برای شناخت همدیگر و آمادگی برای زندگی برنداشته اید. 

ـ نامزد شما دوست دارد شما را آراسته و زیبا ببیند. باور کنید نامرتب بودن شما چیزی به ارزش های وجودی تان اضافه نمی کند. البته این به معنای از آن طرف بام افتادن نیست. 

ـ قرارها، تلفن ها، رفت و آمد و جیک و پیک همسرتان را زیر نظر نگیرید. روی مکالمات او با خانواده اش، دوستان یا همکارانش ریز نشوید و مرتب سوال و جواب نکنید. مگر آن که بخواهید در همان لحظه نامزدی تان را مختومه اعلام کنید و زندگی آینده تان را از دست بدهید. 

ـ ممکن است در روزهای اول، شما سوگلی خانواده همسرتان باشید که در هر مهمانی باید حضور پیدا کرده و زیر ذره بین عمه، عمو، خاله و دایی نامزدتان قرار بگیرید. همسرتان را به دلیل این که مجبورید در جمع خانواده او حاضر شوید سرزنش نکنید و اگر کلافه شدید، سعی نکنید این کلافگی را به نامزدتان نشان دهید یا بیان کنید. 

ـ بعضی از افراد به علت این که بتوانند علاقه طرف مقابل را به خود جلب کنند، سعی می کنند بعضی از رفتارهایشان را تغییر دهند. البته تغییر دادن رفتار فی نفسه کار بدی نیست، اما اگر قصد ما این باشد 
که فقط در دوران آشنایی این کار را انجام داده و بعد از ازدواج به روال خود برگردیم یا به عبارتی برای مدتی نقش بازی کنیم، این کار ما نوعی فریب محسوب شده و بعدها موجب بروز مشکلات بزرگی در زندگی مشترک می شود. 

گاهی هم بدون این که هیچ علاقه و جذابیتی باشد به فکر ایجاد تفاهم هستیم و فکر می کنیم با ازدواج علاقه ایجاد می شود. همان طور که تنها با علاقه نمی توان تفاهم ایجاد کرد تنها با تفاهم هم نمی توان انتظار علاقه و جذابیت داشت. تفاهم مهم است، اما علاقه، تعهد و تفاهم در کنار همدیگر است که به ازدواج موفق منجر می شود. 

گاهی افراد متوجه تفاوت های اساسی و مشکلات در طرف مقابل می شوند، اما چون فکر می کنند می توانند او را تغییر دهند این مسائل را نادیده می گیرند، اما همان طور که قبلا هم اشاره کردیم کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که او را همان طور که هست بدون هیچ تغییری می پذیرید. 

● مشکلات را حل کنید نه جذب! 

بابک رهبری می گوید: آنجا که شما و نامزدتان تازه با هم آشنا شده اید، طبیعی است که در مورد بعضی از مسائل زندگی با هم کمی تعارض و اختلاف نظر داشته باشید، اما نکته مهم این است که هیچ مشکلی با گذشت زمان خودبه خود حل نمی شود. 

درست است که شما با گذشت زمان به اخلاق و روحیات نامزدتان بیشتر آشنا می شوید، اما آشنایی به تنهایی برای حل مسائل کافی نیست، تنها در صورتی که شیوه های حل تعارض را با نامزدتان تمرین کنید، می توانید به داشتن یک زندگی مشترک موفقیت آمیز امیدوار باشید. 
به گفته این کارشناس، اگر در مواردی نظر نامزدتان با شما متفاوت است از روش اولویت بندی کمک بگیرید. ببینید از کدامیک از این خواسته ها می توانید بگذرید و کدامیک برایتان کلیدی تر است. 
اگر همه خواسته های خودتان برایتان مهم باشد و همه گفته های او بی اهمیت، هیچ اتفاق خوبی در انتظار رابطه شما نخواهد بود. یادتان نرود اگر می پذیرید از چیزی بگذرید، حق ندارید از این لحظه به بعد همسرتان را به خاطر گذشتتان زیر سوال ببرید.


همسرداری و ازدواج - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_10.html

کتاب عشق شیرین · سایت همسریابی · عضویت در .... توصیه های مهم و اساسی برای دوران نامزدی · بررسی علت های .... چه چیزی عروسی را تلخ می کند؟ چگونگی برنامه‌ریزی  ...

14 راه خراب کردن رابطه جنسی با همسرتان - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/doran-zendegi/relationship1-spousee.html

دوران نامزدی,دوره شیرین نامزدی, ... پس برای اینکه حسابی رابطه جنسی با همسرتان را خراب کنید، راه های زیر را عملی کنید: 1. ..... 5 نکته که جشن عروسی‌تان را تلخ می‌کند.

شـب عروسـی (شب زفاف) - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/doran-zendegi/wedding1-night.html

دوران نامزدی,دوره شیرین نامزدی, · این توصیه ها را برای دوران نامزدی تان جدی بگیرید ... اینها سوال های رایجی هستند که در ذهن بسیاری از افراد ایجاد می شود و اگر شما هم در ذهنتان یک چنین سوالاتی را دارید، مطمئن ..... 5 نکته که جشن عروسی‌تان را تلخ می‌کند.

عقد - ازدواج

http://match24.ir/category/عقد-1005

نامزدتان را تحسین کنید · “نامزد قبلی” و یا روابطی که هر یک از طرفین در گذشته تجربه کرده اند · لخ و شیرین های دوران نامزدی · فوت و فن های نامــــزد داری! عوامل دعوا در ...

سایت تخصصی بانوان

http://banoo1.com/

در این مطلب نکته هایی را برایتان یادآوری کرده ایم که شاید تاکنون نمی دانسته اید. نکاتی که به .... نکاتی حساس درباره 4 هفته اول دوران نامزدی! ... آشپزی و شیرینی پزی .

سایت سرگرمی تفریحی رهافان | اس ام اس ، زناشویی ، عکس بازیگران ...

http://www.rahafun.com/

آموزش مسائل زناشویی · دانستنی های زناشویی · دوران نامزدی · قبل از ازدواج · اخبار · اس ام اس ... بازدید : 215 بازدید بار. دسته : آموزش مسائل زناشویی , دانستنی های زناشویی  ...

پرشین وی پرتال فرهنگی، سرگرمی، روانشناسی، سلامت، مد، دکوراسیون ...

http://www.persianv.com/

نکاتی بسیار مهم برای امنیت بیشتر هنگام استفاده از کارت های بانکی ..... راههای پیشگیری و درمان ترک های پوستی در دوران بارداری ..... جدایی تلخ تازه‌عروس و داماد عاشق‌پیشه .... شخصیت شناسی شما از روی حلقه نامزدی دلخواه +عکس ... کیک پنیر تنوری (شیرینی ترش و شور و شیرین برای مهمانی های عصرانه ) ...

ایران ناز: پورتال جامع شامل مطالب جالب، خواندنی، عکس، اس ام اس، پزشکی

http://www.irannaz.com/

عکس,فال,اس ام اس,عکس های خنده دار,طنز,فال حافظ,تاروت,عکس های بازیگران,پزشکی و سلامتی,جالب,رژیم غذایی ... انگشتر نامزدی الماس در دل گوزن شكار شده ..... رفتاری که موجب تلخ شدن شیر مادر می‌شود! .... شیرین کاری این نوجوان در رختخواب حادثه ساز شد!

جی13

http://j13.r98.ir/

... سه شنبه 06 آبان 1393 روش های ساده برای زیبایی و تناسب اندام شما ... 06 آبان 1393 مدلهاي زيبا و جديد حلقه ازدواج و نامزدي .... راه هایی برای رفع حالت تهوع دوران بارداری.

داستان های عاشقانه

http://just4girl.mihanblog.com/

ولی بازم به زور با التماس های علی اومدن خواستگاری علی وضعش بد نبود. شغل خوبی داشت و طوری بود ..... و موضوع به بعد از اتمام دوران خدمت محسن موکول شد.محسن که ... یکی از پاهای محسن شداین خبر تلخ را مرجان برایم. آورد همان کسی که .... زندگی شیرینی را تجربه میکنیم. ما ، هنوز آن کادوی ..... هم رفتیم حلقه ی نامزدی خریدیم و و.... بالاخره روز ...

بیا 40 کلاس هنری

http://biyakelasashpazi.mihanblog.com/

لیست کلاسها: آشپزی ایرانی، فرنگی، بین المللی شیرینی و کیک پزی (تر ساز و خشک) سفره آرایی میوه آرایی و ... سفره عقد و میز نامزدی .... این پن کک با بهره گیری از عصاره ی شترمرغ که سرشار از اسید های مورد نیاز پوست از قبیل امگا3، 6 و 9 می .... برای افرادی که موهای لختی دارند نیز عالی هست چون خیلی موها را براق و زیبا می‌کند.

دیدنی های امروز

http://www.patogh98.com/

سایت سرگرمي و تفریحی پاتوق98 فال اس ام اس دانلود سریال عکس بازیگران ورزشی خبری تفریحی سرگرمی patogh98 پاتوق دانلود سریال های روز جهان سینمایی چت.

یک عاشقانه ی آرام

http://yekasheghaneyaram.persianblog.ir/

11 مارس 2011 ... آره، بالاخره خونمون با همه پیگیری ها و تلاش های خوب مجتبی سند رسمی و نهایی خورد و به نام زده شد. ... درخت‌ زیرلب‌ گفت: ولی‌ تلخ‌ تر آن‌ است‌ که‌ بروی‌ وبی ‌رهاورد برگردی. ..... قبل تر ها که دلشور های شیرین دیدارت بر جانم می افتاد گذر زمان و فشار کاری کمتر احساس می شد. ... شاید به قول بزرگترا این هم یه جور دوران نامزدی.

پاتوق کده:دانلود فیلم,دانلود کلیپ,اهنگ جدید,عکس,اس ام اس,اخبار,سریال ...

http://www.patoghkade.com/

البته اقداماتی دیگر مانند فروش شماره تلفن های اقشار خاص مثل مهندسان و ... خود که به ۱۸ سال قبل باز می گردد به یکی از همبازی های دوران کودکی خود قول ازدواج می دهد اما بر ...

جديدترين اخبار ايران و جهان ممتاز نیوز

http://www.momtaznews.com/

تازه ترین اخبار,جدیدترین خبرها,عکس های روز, قیمت روز دلار, قیمت روز طلا,قیمت روز خودرو, خبر جدید. ... شرط آیت الله هاشمی برای نامزدی ریاست خبرگان ...

عکس های جاده چالوس چهارمین جاده زیبای جهان - ایران شناسی آکاایران

http://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangardi/mazandaran-didaniha/jadeh-chaloos4.html

تصاویری تلخ از بیمارستان روانی در تهران ..... این جاده دارای رودخانه های شیرین و متعددی همچون رودخانه‌های وارنگه رود و شهرستانک است که همه و همه شاخه‌هایی ... و قلعـه‌های قدیمی که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد از جمله مهمترین نقاط دیدنی این جاده محسوب می‌شود.