همه ما در مقابل افكار و اعمال اطرافیان و دوستان واكنش های خاصی نشان می دهیم؛ عصبانی می شویم، به وجد می آییم، آنها را تحسین و تشویق می کنیم و...

همه ما در مقابل افكار و اعمال اطرافیان و دوستان واكنش های خاصی نشان می دهیم؛ عصبانی می شویم، به وجد می آییم، آنها را تحسین و تشویق می کنیم و... ستایش و تحسین افراد باعث تشویق آنها در انجام كارهای خوب و طرد كارهای بدشان می شود. این را روانشناسان می گویند و معتقدند که هر انسانی در هر سن و سالی كه باشد دوست دارد در مركز توجه اطرافیان قرار بگیرد و مدام مورد تعریف و تمجید باشد.

رعایت این اصل در زندگی زناشویی نیز مزایای بسیاری به همراه داشته و شیرینی آن را دو چندان می كند. زن و مرد باید سعی كنند كه از همان ابتدای دوران آشنایی و نامزدی نسبت به این اصل مهم توجه ویژه ای مبذول دارند. زیرا تعریف و تحسین از همسر به او نیرویی دو چندان داده و وی را در مقابله با مشكلات و سختی های زندگی به خصوص مشكلات و فشارهای مالی و عاطفی دوران پر استرس عقد توانمندتر و مقاومتر می كند. در واقع تحسین و تشكر از همسر به خاطر كوچكترین و بزرگترین كارهایش باعث ایجاد حس شادی و سرزندگی در فرد شده و او را نسبت به زندگی مشترك آینده اش دلگرم و امیدوار می گرداند. 
وقتی فردی به هر دلیلی همسر خود را تحسین می كند به او این پیام را می رساند كه قدر لطف و محبتش را دانسته و آنها را جزء‌ وظایف فرد مقابل نمی داند. البته افراد باید در این راستا به برخی اصول مهم و اساسی توجه نمایند.

- تعریف و تمجید باید به جا و به موقع باشد. یعنی اگر فرد مقابل كاری یا لطفی در حق ما كرد باید در همان لحظه از وی تشكر كرده و او را تحسین كنیم. سپردن این كار به زمان های بعد هم باعث فراموشی آن شده و هم ارزش كار فرد مقابل و ارزش تحسین ما را از بین می برد.

- تعریف و تمجید باید به اندازه باشد. به بیان دیگر اگر فردی مدام و بدون دلیل از همسرش تعریف كند، این ذهنیت به او منتقل می شود كه همسرش به صورت نمادین و به قول معروف الكی در حال تعریف از اوست و او هیچ ویژگی مثبتی ندارد كه همسرش واقعا او را تحسین كند. در عین حال روحیه چاپلوسی و دروغ گویی در میان همسران را باب می كند. 

- در هنگام تحسین فرد مقابل باید از لحنی گرم و صمیمی استفاده كنیم تا هم به دل فرد مقابل بنشیند و هم باور كند.
از افكار منفی و غلطی مثل این که «تعریف باعث پررو شدن فرد مقابل می شود»، «وظیفه اش را انجام داده»،‌ «مردم چند برابر این كارها را بریا همسرشان می كنند» و... بپرهیزید. این افكار شما را از داشتن یك یزندگی موفق فردی و اجتماعی باز داشته و فردی متوقع و مغرور بار می آورد


- هنگام تعریف از نامزدتان سعی كنید دستهایش را در میان دستهایتان بفشارید و به چشمانش نگاه كنید. این امر عمق تحسین شما را چند برابر می كند. 
- از افكار منفی و غلطی مثل این که «تعریف باعث پررو شدن فرد مقابل می شود»، «وظیفه اش را انجام داده»،‌ «مردم چند برابر این كارها را بریا همسرشان می كنند» و... بپرهیزید. این افكار شما را از داشتن یك یزندگی موفق فردی و اجتماعی باز داشته و فردی متوقع و مغرور بار می آورد.

- از تشویق و تحسین به عنوان یك خصیصه نیكوی اخلاقی بهره مند باشید نه یك تكنیك (چاپلوسی) برای رسیدن به اهداف ریز و درشتتان.

چرا نامزدتان از ازدواج با شما پشیمان شده؟-پرشین پرشیا

http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=22751&parentid=54&catid=84

28 سپتامبر 2014 ... چرا نامزدتان از ازدواج با شما پشیمان شده؟,و بسیاری از زنان نمی دانند که ... توجه کنید که شاید بعضی از این دلایل به نظر شما خانم ها اصلا ناراحت ... آقایان به پذیرش، تحسین و تشویق نیاز دارند و خانم ها به درک، احترام و تایید اهمیت می دهند.

چگونه قلب همسرم را از عشق سیراب کنم؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/movafaghiat-raz/love-outsiders.html

*براي ما بگوييد که چه چيزي از ما را تحسين مي کنيد و به آن افتخار مي کنيد. ... بيشتر مردها احساس مي کنند که از نامزدشان تشکر و قدرداني لازم را به عمل آورده اند ( حتي ...

هفته چهارم مهر 1393 - حسنیه امام حسن مجتبی (علیه السلام )

http://hasaniyeh14.blogfa.com/1393/07/4

شوهر یا نامزدتان را آزرده خاطر کند .... از همسر یا نامزدتان بد بگویید اولین چیزی که به ذهن آنها می‌رسد ... مردتان را تحسین کنید و مطمئن باشید که او همیشه قدردان خواهد بود.

مجلات : قلبش را تسخیر کن!توصیه هایی برای خانم هایی که مایلند به ...

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/4892/5147/46943

در ضمن، شرایط آرامش او را مهیا کنید و تا می توانید، مهربانی کنید. این رفتار، باعث .... هر کار خوب او را تحسین کنید تا برای انجام بقیه کارها، ترغیب شود. - به تدریج ...

marriage ideal -ازدواج ایده آل

http://novinpendar.blogsky.com/category/آموزش-قبل-از-ازدواج

2 روز پیش ... 7 – رابطه ای که تفاهم جزیی با همسر یا نامزدتان دارید ... در این رابطه شما فردی را انتخاب می کنید که در او فقط به دنبال آن دسته از ویژگی هایی ..... بی اهمیت و کوچک کردن مشکل، اغراق آمیز یا بزرگ کردن مشکل، تعریف و تحسین کنید.

میگنا - با اشتباهات نامزدمان چه کنیم؟

http://www.migna.ir/vdcfyydy.w6dj1agiiw.html

23 سپتامبر 2012 ... مثلا اگر از پوشش نامزدتان ناراضی هستید، بگویید: لباس جدیدت قشنگ ... در عوض با تحسین و تمجید از او سعی کنید او را به خودتان امیدوار کنید.

رازهـایی در مورد مــردان کـه بهـتر است خــانم هـا بــداننـد ...

http://forum.moshaver.co/f24/رازهـایی-در-مورد-مــردان-کـه-بهـتر-است-خــانم-هـا-بــداننـد-53/

پس زیبایی های ظاهر تان را تحسین کنید و به خودتان باور داشته باشید. ...... کنید که شاید بعضی رفتارهای زنانه شما به‌شدت شوهر یا نامزدتان را آزرده ...

شهریور 1388 - ... فقط غیرممکن غیرممکن است...

http://faridqasemi7.blogfa.com/8806.aspx

اگر نامزدتان پیش از ازدواج با شما٬ در یک تصادف رانندگی معلول و فلج می شد٬ آیا با او ازدواج می کردید .... از او سوال بپرسید و او را به خاطر موفقیت هایش تحسین کنید.

میگنا - چرا نامزدتان از ازدواج با شما فرار می کند؟

http://www.migna.ir/vdcftmd0.w6dmmagiiw.html

به این نکته مهم خوب توجه کنید که زنان و مردان هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند بلکه ... آقایان به پذیرش، تحسین و تشویق نیاز دارند و خانم ها به درک، احترام و تایید ...

شش اشتباه رایج در دوران نامزدی - آکاایران - ازدواج با اجازه بزرگترها

http://aroosi.akairan.com/marriage/bozorgtarha1/20794.html

بنابراین سعی نکنید که در مورد تک تک حرکات نامزدتان نظر بدهید. بلکه مثلا به جای ... در عوض با تحسین و تمجید از او سعی کنید او را به خودتان امیدوار کنید. تبیان.

این موارد را هرگز در اولین قرار ملاقات با نامزدتان بیان نکنید!

http://www.niksalehi.com/hamechiz/archives/217455.php

14 آگوست 2014 ... اگر شما کسی را تحسین می کنید حال چه از دوستان و چه آشنایانتان او شروع می کند به تجزیه و تحلیل گفته های شما و نتیجه می گیرد که شما هم مثل آن ...

انواع شخصیتها ... 1 - forum mui - فهرست

http://forum.mui.ac.ir/index.php?topic=751.0

از علاقه نامزدتان به سازمان دهی استفاده کنید و اجازه دهید کارهایی را که با ... روی آن دیده نشود قابل تحسین است، اما اگر به کسی اجازه راه رفتن روی آن را ...

مشاوره نشان خرد - ایام عقد

http://lovely1360.blogfa.com/category/3

او را متوجه كنيد كه هر كاري روشي دارد و اگر از غير آن بخواهد وارد شود ممكن است ... نحوه برخورد با خانواده فرد مقابل: افراد باید بدانند كه پدر و مادر نامزدشان،‌پدر و مادر خودشان ..... ممکن است چهره جدی زندگی مشترک تحسین برانگیز باشد و شاید هم بر اثر ضربه ها، ...

راه های جذب مردها

http://jazbemard.mihanblog.com/

بشناسید و روی رفتار خودتون کنترل پیدا کنید و از راه های طبیعی مرد مورد ...... زنان برای جلب توجه مردان اعمال می كنند دریابند و مقداری در مورد آن تحسین و تمجید نمایند. .... به جای مقایسه نامزدتان (مرد) با دیگران و به رخ كشیدن اشتباهاتش، ‌سعی كنید مدام از  ...

دلم آرومه فقط با گرمای عشــــقم...

http://saeidmax.blogfa.com/

12 ا کتبر 2014 ... آنجایی که شما و نامزدتان تازه با هم آشنا شده‌اید، طبیعی است که در مورد بعضی از .... كنید و بدون اینكه به شما بگوید تغییرات ظاهری‌اش را تحسین كنید.

مقالات روانشناسي - روانشناسي

http://ravanshenasi234.blogfa.com/cat-2.aspx

اگر شما شروع کنید در مقابل دیگران از همسر یا نامزدتان بد بگویید اولین چیزی که به ذهن آنها می‌رسد ... مردتان را تحسین کنید و مطمئن باشید که او همیشه قدردان خواهد بود.