یکی از اموری که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد، « دوران نامزدی» است . اگر با این دوران ، با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند در بالندگی و پرباری و استحکام دوران های بعدی ، تأثیرعمیقی داشته باشد.

                     


یکی از اموری که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد، « دوران نامزدی» است . اگر با این دوران ، با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند در بالندگی و پرباری و استحکام دوران های بعدی ، تأثیرعمیقی داشته باشد.سخن عامیانه ای بین مردم هست که می گوید : «یک روز دوران نامزدی ، بهتر از یک سال دوران بعد از عروسی است !» این سخن ، هر چند مبالغه آمیز است، اما حقیقت مهمی را بیان می کند ؛ واقعا دوران نامزدی از جهاتی مهم تر و شیرین تر و پر بارتر و لذت بخش تر و سازنده تر از دوران پس از عروسی است و می توان در این دوران ، شالوده و پایه های زندگی آینده را بنا نهاد .منظور ما از « دوران نامزدی » ، فاصله ی بین عقد و عروسی است . یعنی عقد صورت گرفته باشد و یا اگر طرفین برای عقد دائم آمادگی ندارند و می خواهند در فرصت و مناسبتی خاص و با برپایی جشن، عقد کنند ، می توانند عقد موقت بخوانند تا زمان عقد دائم فرا رسد . عقد موقت ، قانون و شرایط مخصوصی دارد که باید رعایت شود و یکی از شرایط آن این است که : حتما باید با اجازه ی پدر دختر باشد ( مانند عقد دائم ).نامزدیوظایف دختر و پسر در این دوران


1- افزایش شناخت نسبت به یکدیگر، برای تفاهم بیشتر


هر چند دختر و پسر، در مرحله ی گزینش ، باید شناخت کافی نسبت به هم پیدا کرده باشند اما علاوه بر آن شناخت ، باید در دوران نامزدی ، آشنایی ملموس تر و محسوس تر و بیشتری از یکدیگر پیدا کنند و با روحیات و اخلاق و دیدگاه های هم بیشتر آشنا شوند. در حقیقت ، این آشنایی و شناخت در دوران نامزدی ، تکمیل کننده ی شناخت مرحله ی گزینشی است، آن گاه در پرتو این آشنایی نزدیک و کامل ، خود را برای تفاهم و سازگاری در زندگی مشترک ، آماده می کنند. آن شناخت ، برای«انتخاب » بود و این شناخت ، برای « تفاهم و سازگاری».

2- اصلاح وتربیتاگر کسی صفت و خصوصیتی را در نامزدش مشاهده کند که مورد پسندش نباشد و بخواهد آن را برطرف و یا اصلاح کند ، یا صفت و حالتی را در او ایجاد کند، بهترین دوران برای این « اصلاح و تغییر و تربیت »، دوران نامزدی است. چون هنوز روابطشان عادی نشده و نسبت به هم احترام و محبت خاصی قائلند . در نتیجه پذیرششان از همدیگر بیشتر است و زمینه ی تحول و تغییر و اصلاح ، مساعدتر. ( اما نباید از یاد برد که نمی توان فردی را که سال ها به شیوه و عادت خاصی خو گرفته ، اساسا و به طور کلی تغییر داد و متحول کرد؛ بنابراین ، منظور اصلاح و تغییر در اصول بنیادین فرد نیست)

3- افزایش محبت


از شرط های اصلی سعادت در زندگی زناشویی ،« محبت » است و زمینه ی آن باید قبل از عقد فراهم شده باشد. اما دوران نامزدی ، بهترین فرصت برای افزایش و تحکیم محبت است. رفتار و گفتار و تمام اعمال نامزدها، در افزایش محبت و یا کاهش آن ، مؤثر است.

بنابراین ، دختر و پسر باید کاملا مواظب اعمال خود باشند و از هر عمل پسندیده ای که باعث افزایش محبت می شود، کوتاهی نکنند و از کارهایی که موجب دلسردی و کاهش محبت می شود، اجتناب کنند.
4- بها دادن به احساسات و عواطف یکدیگر


نامزدها باید مواظب عواطف و احساسات یکدیگرباشند و به آن بها و جواب مناسب دهند. بعضی از نامزدها، به عواطف و احساسات لطیف نامزدشان ، بهای لازم را نمی دهند و به او «بی اعتنایی» می کنند و خیال می کنند این کارشان باعث عزیزتر شدنشان می شود! حال آنکه کاملا برعکس است و چنین رفتاری باعث جریحه دار شدن عواطف نامزدشان می شود و در نتیجه کینه ی او را به دل می گیرد و ممکن است لطمه های سنگینی به زندگی شان بزند.خاطرات دوران نامزدی معمولا تا آخر عمر در ذهن می ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ ).بنابراین ، رفتار نامزدها باید کاملا حساب شده باشد و از اعمالی که به غرور و شخصیت یکدیگر لطمه می زند، اجتناب گردد. بی اعتنایی و سرسنگینی و تکبر در مقابل نامزد، لطمه های سنگینی به عواطف و شخصیت او می زند.متأسفانه فراوان مشاهده می شود که پسران جوان از بی اعتنایی و سرسنگینی نامزدشان گله و درد دل دارند و مثلا می گویند :« هدیه ای برای نامزدم گرفتم و با هزار امید و آرزو به دیدارش رفتم ، اما او بی اعتنایی و بی احترامی کرد و مرا تحویل نگرفت و با دلی شکسته و پر خون از منزلشان بیرون آمدم...»دختران متدین و با عفت بدانند که این کارها، لازمه ی تدین و عفت نیست ، بلکه حرام است.معنا ندارد که دختر، در مقابل نامزدش که به او محرم است و در حقیقت شوهر اوست ، خود را مخفی کند و به او بی اعتنایی نماید ! بله، این را قبول داریم که : دختران عفیف و با حیا در اوایل دوران نامزدی ، خجالت می کشند و نمی توانند با نامزدشان رفتاری خیلی صمیمی و محبت آمیز داشته باشند؛ پسران هم باید رعایت حال آنان را بکنند؛ اما این حالت و خجالت باید به زودی برطرف گردد و رابطه شان صمیمی و پر محبت ، و در عین حال همراه با احترام متقابل باشد .

5- هدیه دادن


« هدیه » در جلب دل ها و افزایش محبت ها ، نقش عجیبی دارد. بر نامزدها لازم است که از این نکته ی زیبا و مهم غفلت نکنند.

لازم نیست که هدیه ، گران قیمت باشد، بلکه لازم است زیبا و مورد علاقه ی طرف باشد و مهمتر آن که : « با ظرافت داده شود!». هدیه دادن ، ظرافت و سلیقه ی خاصی را می طلبد!

این هم فراموش نشود که : هدیه دادن باید از دو طرف باشد، نه این که فقط پسر به دختر هدیه بدهد . البته پسر باید بیشتربدهد!
6- نامه نگاری های محبت آمیز


نوشتن نامه های پر محبت و با صفا ، تأثیر نکویی در افزایش محبت و استحکام رابطه ی بین نامزدها دارد. حتی اگر دو نامزد به هم نزدیک باشند و همیشه یکدیگر را ببینند، باز هم نوشتن نامه تأثیر خود را دارد. نامزدها می توانند نامه ها را بنویسند و پس از ملاقات و هنگام جدا شدن از هم ، نامه ها را به یکدیگر بدهند. البته هرگاه مسافرتی پیش آمد و از هم دور شدند ، نامه ها باید بیشتر و مفصل تر شود.همسرانی را می شناسم که پس از گذشت سال ها از زمان ازدواجشان ، هنوز نامه های دوران نامزدی را نگه داشته و مطالعه می کنند و برایشان خاطره انگیز و لذت بخش است !

7- ملاقات های صمیمانه


دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یاد ماندنی ، دیدارهای دوستانه داشته باشند. این ملاقات ها ، امید و شور و علاقه را درهر دو تقویت می کند. این کار نه تنها خلاف عفت نیست ، بلکه باعث تقویت عفت در هر دو می شود. در این ملاقات ها ، با یکدیگر صحبت های محبت آمیز داشته باشند و به هم عشق و علاقه و محبت نشان دهند و درباره ی زندگی آینده شان گفت و گو کنند ؛ به هم دل گرمی و امید بدهند و باهم به گردش و تفریح و مسافرت بروند.


دوران نامزدی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=10846

21 مارس 2005 ... یکی از اموری که در زندگی مشترک نقش حساسی دارد، « دوران نامزدی» است . ... اما حقیقت مهمی را بیان می کند ؛ واقعاً دوران نامزدی از جهاتی مهم تر و شیرین تر و پُر بارتر و لذت بخش تر و سازنده تر از دوران پس ... وظایف دختر و پسر در این دوران ...

نامزدی - مددکاری اجتماعی

http://madadkarir.blogfa.com/cat-143.aspx

دوران نامزدی دورانی است که چه بسا از شیرین ترین و به یاد ماندنی ترین روزهای تمام عمر هر زوجی ... به نظر شما روابط دختر و پسر در دوران نامزدی چگونه باید باشد؟ ... اگر با این دوران ، با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند در  ...

شـــبکه جـــوانان رضـــوی

http://www.shajar.ir/

متاسفانه این روزها در گوشه و کنار شهرمان شاهد روابط آزاد بین دختر و پسر هستیم. ..... لطفا دختر خانم هایی بخوانند که به هیچ عنوان دوست ندارند بیخیال دوران شیرین خواهر ...

خرداد ٩٠ - زیتون(روان شناسی ازدواج)

http://zatun2002.persianblog.ir/1390/3/

21 ژوئن 2011 ... موارد مهم جهت موفقیت در روابط قبل از ازدواج تا نامزدی ( شناخت جنس مخالف ) ..... وظایف دختر و پسر در دوران عقدبستگی ... مهمی را بیان می کند ؛ واقعاً دوران نامزدی از جهاتی مهم تر و شیرین تر و پُر بارتر و لذت بخش تر و سازنده تر از دوران پس ...

نامزدی (مقالات) - صفحه 2 - ایران سلامت

http://forum.iransalamat.com/در-آستانه-ازدواج-424/نامزدی-مقالات-9157/index2.html

28 آوريل 2012 ... نامزدیوظایف دختر و پسر در این دوران ۱) افزایش شناخت نسبت به ... دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یاد ماندنی ، دیدارهای دوستانه داشته باشند.

کسب و کار این مرد و زن به وسیله پسر 10 ساله (عکس) - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_detail_19151.html

کتاب عشق شیرین .... آتلیه این پسر بچه در ورودی آشپزخانه منزلشان است و با مداد رنگی های ظریفش و سه پایه نقاشی اش هر ..... وظایف دختر و پسر در دوران شیرین نامزدی .

پدر و پسری که 30 سال با شاتل ها بودند..(عکس) - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_detail_1813.html

کتاب عشق شیرین .... افرد بسیاری در این دوران 30 ساله از فعالیتهای شاتلها شاهد پرتاب و فرود این فضاپیماها بوده اند، اما ..... وظایف دختر و پسر در دوران شیرین نامزدی .

خوب و بد یک نامزدی طولانی - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده

http://www.tanzimekhanevadeh.com/marriage/757-1389-12-07-20-47-42

27 فوریه 2011 ... نامزدی طولانی مدت خوبه یا بد. ... وظایف دختر و پسر در این دوران ... تا آخر عمر در ذهن می ماند و در زندگی آینده تأثیر دارد ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ ).

یک روز نامزدی به از صد سال زندگی! - آکاایران - پیش نیازهای ازدواج

http://aroosi.akairan.com/marriage/pishniaz1/22101.html

دورانی که اگر ماهرانه طی شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود، می تواند ازدواج موفقی را در پی داشته باشد. ... 5- والدین دختر و پسر نیز برای عروسی فرزندانشان نیاز به آمادگی دارند، دوران نامزدی فرصت لازم را برای این آمادگی در ... ( چه خاطرات شیرین و چه تلخ).

نامزد بد اخلاق | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/نامزد-بد-اخلاق

دختر خوبيه با ايمان و معتقد هستش فقط ايرادهايي كه گفتم را داره. ... تاثير گذار است ، اما چگونگي تعامل زن و شوهر در شيرين شدن زندگي آنان تاثير زيادي دارد. ... برخي از مشاوران دوران عقد را به برزخ زن و شوهر تشبيه مي کنند، چرا که زن و مرد نه به ... هستند، هنوز در فضاي دوران مجردي هستند و با بسياري از وظايف يک فرد متاهل آشنا نيستند و ...

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/248194/حد-و-مرز-آشنایی-پیش-از-ازدواج

26 دسامبر 2012 ... طی این جلسات دختر و پسر و خانواده‌هایشان تا حدودی با لایه‌های سطحی شخصیت یكدیگر آشنا می‌شوند. ... و پسر شكل می‌گیرد و هرچند كه برای دو جنس مخالف دلنشین و شیرین است، اما ... شناخت‌های عمیقی كه در دوران نامزدی تجربه می‌شود برای دختر و پسر این ... مشاوره با كارشناسان دینی، دختر و پسر را به وظایف

مطالب جالبی در مورد دوران شیرین نامزدی | جلبک ستیز

http://jolbaksetiz.ir/4908/مطالب-جالبی-در-مورد-دوران-شیرین-نامزدی

اگر با این مقطع از زندگی با ظرافت و منطق مواجه شویم و به وظایف ویژۀ آن عمل کنیم، نقش ... نامزدی، مرحله‌ای برای شناخت هرچه بیشتر دختر و پسر و خانواده‌های آنان است.

نکاتی که زوج در دوران نامزدی باید در نظر داشته باشند | خانواده مطهر

http://motaharfamily.ir/?p=6791

معمولا ماه های پایانی دوران نامزدی برای خانواده ها به خصوص دختر خانم و آقا پسر دورانی پر از استرس و اضطراب است. ... وظایف دختر خانم ها و آقا پسرها در این دوران: ... تنها بوده و در مورد موضوعات شیرین و دوست داشتنی و زندگی زیبای آینده شان صحبت نمایند.

مدت زمان دوران عقد | نایت ملودی

http://www.nightmelody.com/1322/مدت-زمان-دوران-عقد.html

5 فوریه 2013 ... دوران عقد، دنیای شیرینی است كه معمولاً دختر و پسرها پس از عقد دائم تا ... متاسفانه امروزه بسیاری از جوانان از این روزهای شیرین و به یادماندنی به عنوان ... از سویی باید همان وظایف و مسئولیت های خانه پدری را انجام دهند و دختر خوبی برای ...

رادیو پیام | حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج

http://www.radiopayam.ir/extra/notes/114/

تا چندی پیش، روال بر این بود که دختر و پسری که به اصطلاح دم‌بخت بودند و قصد ... عاطفی دختر و پسر شکل می‌گیرد و هرچند که برای دو جنس مخالف دلنشین و شیرین است ، اما ... دوران نامزدی با وعده ازدواج شروع و با عقد به پایان می‌رسد و حداقل خانواده دختر و پسر از ... مشاوره با کارشناسان دینی، دختر و پسر را به وظایف شرع

دوران نامزدی Archives - - خانواده ایرانی

http://irfamily.com/tag/دوران-نامزدی/

یکی از مهمترین دغدغه‌هایی که در این نامزدی رسمی وجود دارد، حد روابط دختر و پسر است. .... اگر با این دوران با ظرافت و ماهرانه برخورد شود و به وظایف مخصوص آن عمل شود ... بیان می کند ؛ واقعاً دوران نامزدی از جهاتی مهم تر و شیرین تر و پُر بارتر و لذت بخش تر و ...