راهکارهای کاهش نزاع در جامعه

سرویس زناشویی جوان ایرانی؛ بخش دانستنی های جنسی:

یک رفتار‌شناسی با اشاره به انواع خشونت‌ها گفت: خشونت‌ برخوردهای لفظی، فیزیکی و در نهایت ابزاری هستند.

براساس آمارهابخشی از پرونده‏های قضایی درمحاکم مربوط به خشونت و نزاع است. با وجود کاهش 6/1 درصدی آمار مراجعه‎کنندگان نزاع به پزشکی قانونی بازهم 607 هزار و 349 مراجعه در سال گذشته به پزشکی قانونی‎های سراسر کشور مربوط به نزاع و درگیری بوده است.

بر اساس گزارش سازمان پزشكي قانوني كشور، در سال گذشته به ترتيب استان‌هاي تهران با 106 هزار و 950،‌ خراسان رضوي با 55 هزار و 761 و اصفهان با 43 هزار و 867 بيشترين و استان‌هاي خراسان جنوبي با سه هزار و 171، ايلام با 4هزار و 258 و سمنان با 4 هزار و 737 مورد كمترين آمار مراجعان نزاع به مراكز پزشكي قانوني را داشته‌اند.
 
 عقلی که در بازوها جمع می شود

یک رفتار‌شناسی با اشاره به انواع خشونت‌ها گفت: خشونت‌ برخوردهای لفظی، فیزیکی و در نهایت ابزاری هستند. در خشونت ابزاری از سلاح سرد استفاده می‌شود که به ضرب، جرح و گاهی هم قتل منجر می‌شود.البته این معضل در همه جای کشور وجود ندارد. «حسین باهر» با اشاره به اینکه ژنتیک هم در خشونت‌ها تاثیر دارد، افزود: گاهی مشکلات اقتصادی خشونت را درافراد تشدید می کند.

وی ادامه داد: ماهواره ازابزارهایی است که خشونت و برهنگی فرهنگی را درجامعه توسعه می دهد.

وی به افزایش مصرف مواد محرک و روانگردان در بین جوانان نیز اشاره کرد و گفت: استفاده از مواد روانگردان، مخدرصنعتی جدید و قرص‌های مهلکی که جوانان را از عقل خارج می‌کند، نیز دراین امردخیل است.

وی افزود: شیوع پدیده‌ای به نام «بدنسازی» در بین برخی جوانان هم معضل دیگری است؛ به عبارتی با دارو بدنسازی کردن یعنی مقداری از مغز جوان را برداشتن و به بازوها اضافه ‌کردن. برخی از جوانان در جامعه به دنبال آن هستند که خودی نشان دهد و اگر کسی به او نگاه کند ناخودآگاه نزاع و دعوا را شروع خواهد کرد.

این جامعه شناس ادامه ‌داد:. فقر اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی و مذهبی هم به این معضل دامن می‌زند.

باهر درمورد تاثیر آموزش‌های قانونی در پیشگیری از نزاع نیز تصریح کرد: اطلاع مردم از حق و حقوق قانونی خود و آموزش‌ قانون، بخشی از پیشگیری است.اما بخش قابل توجهی به فرهنگ‌پذیری افراد و عوامل محیطی بستگی دارد.

وی ادامه ‌داد: گاهی از خلافکاران دررسانه ها با عناوین مختلف همانند سلطان هروئین استفاده می‌شود. این عنوان ها در بین طوایف خلافکار اعتبارمحسوب می‌شود. نباید به افراد القابی با اعتبار منفی داد زیرا کسانی با بزهکاری، چاقوکشی و خلاف مشهور می‌شوند.
 
 بیکاری؛ سرمنشا گرفتاری‌ها

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نزاع در حدود 20 تا 25 درصد پرونده‌های کیفری را به خود اختصاص داده است. ولی در جواب اینکه چرا نزاع در جامعه صورت می‌گیرد؟ به نظرم باید گفت که متاسفانه در جامعه ما قبح عمل ریخته شده است. وقتی قبح عملی ریخته شود ارتکاب آن خلاف برای افراد ساده و راحت خواهد بود.

محمدعلی اسفنانی ‌افزود: متاسفانه صدا و سیما و سینما به عنوان نهادهای فرهنگی نقش بسزایی در این ترویج این موضوع ایفا می‌کنند. خوب دقت کنید. متاسفانه کمتر فیلم و سریالی را می‌بینید که در آن دعوا و نزاع، زد و خورد منجر به جرح و خون‌آلودشدن وجود نداشته باشد. به گفته وی، متاسفانه صدا و سیما، آموزش و پرورش و دانشگاه که متولی آموزش و گوشزد کردن حقوق افراد هستند، این وظیفه را به طور کامل فراموش کرده‌اند و یا در حد بسیار محدودی به آن پرداخته‌اند.

کدام رشته دانشگاهی را سراغ دارید که درس حقوق را برای دانشجویان گذاشته‌اند تا با مباحث مبنایی آن آشنا شوند؟ کدام برنامه تلویزیونی را سراغ دارید که به طور عام و مستمر حقوق اولیه مردم را به آنان یادآوری کرده‌ است؟ اکثرا برنامه‌‌های محدود، کوتاه و خشک را به مباحث حقوقی اختصاص داده‌اند در حالی که می‌توان در قالب برنامه‌های تلویزیونی، سریال‌ها و حتی طنز این مباحث را منتقل کرد.

این نماینده مجلس یکی از مواردی را که در روحیه جوانان به ویژه پسرها ـ که پرخاشگری نماد بارز بلوغشان به حساب می‌آید ـ اثرگذار است طبیعت و فیزیک بدنی آنان دانست و افزود: در این سنین جوانان پرخاشگرهستند به همین دلیل مدیران، مربیان و خانواده باید روی آنها احاطه داشته باشند تا با رفتارهای پرخطر آشنا نشوند.

وی تصریح ‎کرد: مشکل بعدی بیکاری است. کسی که بیکار شود طبیعی است که افکار نامتعارف در ذهنش ورود پیدا می‌کند. بیکاری منشا بسیاری از گرفتاری‌هاست و فرد را به برخی جرایم مانند اعتیاد، سرقت و... سوق می‌دهد.

وقتی کسی به این وادی وارد شود خیلی کم می‌توان روی آن اثر فرهنگی و تربیتی داشت. بخشی از این مشکلات هم متوجه دولت‌هاست که نتوانستند فضایی را ایجاد کنند تا جوان احساس امنیت روانی و شغلی داشته باشد. اگر جوانی در موعد مقرر بتواند تحصیل، ازدواج و امرار معاش کند به ندرت برخورد نامعقولی خواهد داشت.

اسفنانی به جوانان و افرادی که در محیط‌های در معرض آسیب زندگی می‌کنند، اشاره  و تاکید کرد: این افراد از حریم تربیتی و پیشگیرانه گذشته‌اند، به همین علت باید کنترل شوند. به طورمعمول با برخورد صرف نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. این افراد که هم آسیب‌دیده هستند و هم آسیب‌زننده، باید شناسایی شوند تا زیرچتر حمایتی قرار گیرند و آسیب نبینند. این افراد باید مورد توجه قرار گیرند تا آسیب هم نزنند زیرا روال و وضعیتی متفاوت دارند.

راهکارهای کاهش نزاع در جامعه - مشرق نیوز | mashreghnews.ir

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/310720/راهکارهای-کاهش-نزاع-در-جامعه

به گزارش مشرق، براساس آمارهابخشی از پرونده‏های قضایی درمحاکم مربوط به خشونت و نزاع است. با وجود کاهش 6/1 درصدی آمار مراجعه‎کنندگان نزاع به پزشکی قانونی بازهم ...

راه‌های جلوگیری از خشونت و نزاع در جامعه - صراط نیوز

http://www.seratnews.ir/fa/news/191444/راه‌های-جلوگیری-از-خشونت-و-نزاع-در-جامعه

14 آگوست 2014 ... یک روانشناس معتقد است به جای اقدامات مقطعی برای کاهش خشونت و نزاع در سطح جامعه باید از روش های علمی و تحقیقات دانشگاهی استفاده کرد.

Center for Reduction of Religious-based Conflict

http://www.center2000.org/

Works to reduce religious-based conflict by publicizing its costs to the world, its causes, and by offering long-term solutions.

تربیت نادرست یکی از عوامل بروز نزاع های اجتماعی است - پژوهشکده عفاف

http://efafinstitute.ir/fa/News/item/اخبار/اخبار عمومی/1275/تربیت نادرست یکی از عوامل بروز نزاع های اجتماعی است

10 ساعت قبل ... راهکارهایی برای کاهش ترس از بارداری و زایمان و تغییر سبک زندگی (5) ... افزود: نزاع های اجتماعی یکی از مسایل و معضلاتی است که آرامش جامعه را برهم می زند.وی ادامه داد: نزاع های اجتماعی نیز همچون دیگر پدیده های اجتماعی، به علت عوامل ...

پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین - وقوع روزانه 300 نزاع خیابانی در ...

http://www.qudsonline.ir/detail/News/243289

3 روز پیش ... در این میان بالا بردن سطح انتظارات مردم بدون پیداکردن راه حل، برای ... اگر به دنبال کاهش رفتارهای خشونت آمیز در جامعه هستیم باید عوامل موثر در ...

تحلیلی بر رشد ضرب و شتم و نزاع و درگیری در جامعه | گفتمان تركمنها ...

http://turkmentalk.wordpress.com/2014/10/20/تحلیلی-بر-رشد-ضرب-و-شتم-و-نزاع-و-درگیری-د/

20 ا کتبر 2014 ... تحلیلی بر رشد ضرب و شتم و نزاع و درگیری در جامعه ... دکترمهدی قربانی ثمینی افزود: بعد ازبحث نزاع وباوجود کاهش 6درصدی نسبت به سال 92 اما ... راهکار از طریق آموزش های صحیح و رساندن آگاهی به افرادازطریق رسانه ها ،مطبوعات ومدارس ...

زیرپورتال مرکز رباط کریم /برگزاري همايش نزاع و درگيري و راهكارهاي ...

http://teh-robatkarim.pnu.ac.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=News&CategoryID=01dfaa66-dace-4327-b8af-837586cf3995&WebPartID=80285251-86d7-4809-9b39-c3ad4d84a617&ID=91dce306-0139-4701-a389-43617e115a81

نزاع به عملي گفته مي شود كه به قصد آسيب رساندن به فرد ديگر به همراه آسيب روحي، ... را در جامعه وارد مي سازد و از سوي ديگر براي جلوگيري و كاهش آن بايد در جامعه سرمايه  ...

Development and Conflict Paul Collier Centre for the Study of ...

http://www.un.org/esa/documents/Development.and.Conflict2.pdf

Oct 1, 2004 ... Introduction. 1. I am going to focus on one distinctive and destructive form of conflict – civil war – and ... Each of these plays a part in the overall reduction in the incidence of ... Solutions based on Long Term Prevention .... The traditional instrument available to the international community for raising growth in.

Protracted social conflict - Wikipedia, the free encyclopedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Protracted_social_conflict

"Reducing overt conflict requires reduction in levels of underdevelopment. ... the " how" of "cooperatively resolving the conflict and its core through integrative solutions. ... wanted a union with Greece, to which the Turkish community opposed.

افزایش نزاع های خیابانی؛ «انسجام اجتماعی در ایران وجود ندارد» - فردا

http://www.radiofarda.com/content/f4_clashes_iran_reasons_integrity/24648956.html

18 جولای 2012 ... در صحبت‌های مسئول قوه قضاييه ايران آمده که ثبات در روند اقتصادی از راه‌کارهای کاهش نزاع خيابانی است. چرا جامعه ايران نسبت به سخت شدن شرايط ...

میگنا - «فحاشی» عامل 60 درصد نزاع‌های خیابانی

http://www.migna.ir/vdchzvnz.23n-vdftt2.html

30 دسامبر 2012 ... نزاع، درگیری، خشونت و مسائلی از این دست البته سابقه بسیار کهنی دارند. ... راهکارهای ممانعت از ناخن جویدن کودکان .... توجه به سلامت روان می‌تواند در کاهش نزاع و درگیری موثر باشد، ولی در جامعه ما، هم مسئولان و هم مردم بی‌توجه هستند.

Lucens Guidelines for Protecting Schools and Universities - Global ...

http://www.protectingeducation.org/draft-lucens-guidelines

universities in times of armed conflict and, in particular, to a reduction in their use by the fighting forces ... requiring pragmatic solutions. • The Guidelines reflect ...

Structure and Strategy in Ethnic Conflict Donald L. Horowitz April ...

http://siteresources.worldbank.org/INTABCDEWASHINGTON1998/Resources/horowitz.pdf

Apr 20, 1998 ... passionate conflict, and those who see them as social constructs, with a .... A sense of community of this sort—Gemeinschaft rather than Gesellschaft— .... The reduction of transaction costs also informs a quite different ...

کاهش سن متهمان نزاع‌های مرگبار - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/268479/Incidents/localincidents

11 آگوست 2014 ... همشهری آنلاین: جنایی ترین قاضی ایران گفت: اغلب قربانیان نزاع های مرگبار ... مالی، اختلالات روحی و روانی از دیگر عوامل افزایش نزاع در جامعه هستند.

Conflict, Conflict Prevention, Conflict Management and Beyond:

http://www.silkroadstudies.org/new/docs/ConceptPapers/2005/concept_paper_ConfPrev.pdf

11 M. Deutsch, The Resolution of Conflict (New Haven: Yale University Press, 1973). 1. The situation .... reduction of military forces, third party intervention, informal and .... where more concrete and long-term solutions can be found and.

آمار رو به رشد نزاع و درگیری های خیابانی / چه باید کرد - جمهوریت

http://jomhouriat.ir/fa/content/19891/آمار-رو-به-رشد-نزاع-و-درگیری-های-خیابانی--چه-باید-کرد-؟

19 ا کتبر 2014 ... پیامد نزاع خشن‌شدن جامعه و به خشونت گراییدن جامعه در ساحت‌های مختلف است. ... کاهش میزان پرونده های قضایی مرتبط باید مساله را از اساس دید و راهکار ...