اگر این موضوع را به خاطر بسپارم که نباید به کسی اعتماد کرد و دنیای اطراف دنیای خوبی نیست، هیچ گاه آسیب نمی بینم.

همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز


اگر این موضوع را به خاطر بسپارم که نباید به کسی اعتماد کرد و دنیای اطراف دنیای خوبی نیست، هیچ گاه آسیب نمی بینم.

مچ گیری

بی اعتمادی از آن بلاهایی است که فرد را محکوم به زندگی در جهنمی دائمی می کند ، او در جامعه جایی ندارد و محکوم به تنهایی ابدی است. کسانی که دچار بی اعتمادی هستند نسبت به روابطشان دیدی منفی دارند، و بیش از هر کسی خودشان را آزار میدهند چرا که هیچ گاه نمی توانند یک رابطه خوب و صمیمانه را تجربه کنند. در اعماق درون، خواهان عشق ورزیدن و از بین بردن تمام شک ها هستند و فکر می کنند این اتفاق هیچ وقت رخ نخواهد داد. اغلب به مسخره کردن دیگران می پردازند. همیشه می توانند به جنبه های یأس آور و منفی هر امری نگاه کنند .افرادی بدبین و اهل طعنه زدن اند.

 

ویژگی های شخصیتی افراد شکاک

 

همیشه با دیدی منفی به مسائل می نگرند

همیشه درباره بعد منفی مسائل صحبت می کنند و هیچ امیدی به بهتر شدن اوضاع ندارند.

 

در مورد برقراری ارتباط بی نهایت دو دل و مرددند. به عبارتی دوسوگرا هستند

این افراد خواهان برقراری ارتباطی صمیمی هستند ولی مثلامی گویند :" دیگه هیچ مرد خوبی وجود نداره" یا " چیزی به نام عشق وجود نداره" . در واقع آن ها همیشه خواهان ارتباط با دیگرانند ولی باور دارند که این امر امکان پذیر نیست. این حس دوسوگرایی آزار دهنده است.

 

ابراز احساسات دیگران را تحمل نمی کنند

آسیب روحی باعث شده تا آن ها به تدریج احساسات خود را نادیده بگیرند. برای مثال آن ها عصبانیت خود را در تعریف کردن یک جوک خلاصه می کنند. ارتباط با احساسات باعث می شود تا به یاد حوادثی بیفتند که برای نخستین بار آن ها را به افرادی شکاک تبدیل کرد. آن ها نه تنها احساسات خود را سرکوب می کنند بلکه به هیچ وجه تحمل ندارند با احساسات دیگران روبرو شوند. بنابراین سعی می کنند تا با بدگمانی ، کوچک شمردن موضوع و یا سرگرم کردن، شما را از احساساتتان دور کنند و اگر هیچ کدام از این موارد جواب نداد ترک تان می کنند.

 

دنیایی برای خود ساخته اند که هیچ کس را به درون آن راه نمی دهند

این انسان ها همانند افرادی هستند که برای انجام کارهایشان کمک دیگران را نمی پذیرند. حتی اگر بخواهید تا با عشق ومحبت خود این تنهایی را از آن ها دور کنید، ولی نمی توانند این لطف شما را بپزیرند.

افرادی که در روابط خود مشکل اعتماد کردن دارند باید بیاموزند که چگونه اعتماد کنند. این افراد باید درک کنند که در هر رابطه ای می توان به تدریج درصد اعتماد را بالا برد. قرار نیست که تا آخر عمر در پشت دیواری از بی اعتمادی زندگی کنید. زیرا در این صورت دیگر با کسی رابطه نخواهید داشت

بی اعتمادی که ریشه در گذشته دارد

به این افراد در گذشته خیانت یا بی مهری سنگین شده است و رنج روحی این افراد همین است و در نتیجه خیلی سخت به کسی یا چیزی اعتماد می کنند. موردی که باعث به وجود آمدن حس بی اعتمادی می شود دریغ کردن توجهی است که کودکان آن را از والدین خود طلب می کنند . وقتی کودک از لحاظ روحی تغذیه نشود و توجه لازم را از والدین خود نگیرد، ناخودآگاه نتیجه گیری می کند که دنیای اطراف به هیچ وجه شایسته اعتماد نیست. افرادی که در دوران کودکی چنین مواردی ( رها شدن، دروغ شنیدن درباره مرگ یکی از والدین، بی توجهی از طرف والدین) را تجربه می کنند وقتی به دوران جوانی می رسند دیگر به هیچ کس اعتماد ندارند .

این موارد که باعث به وجود آمدن حس بی اعتمادی می شود، دید کودک را نسبت به دنیای اطراف تغییر می دهد. او دیگر نمی تواند خوبی ها و بدی ها را در کنار هم بیابد و دنیای خوبی ها برایش نابود می شود. زیرا آن سکوت ها و دروغ ها زخمی بزرگ بر روحش حک کرده اند. کودکان این بی مهری ها را در عوض محبت و عشق دریافت کرده اند و آن هم نه از سوی همکلاسی یا معلم یا یک فرد غریبه بلکه از طرف والدینشان. والدینی که کودک به آن ها اعتماد دارد. این افراد با خود می گویند اگر این موضوع را به خاطر بسپارم که نباید به کسی اعتماد کرد و دنیای اطراف دنیای خوبی نیست، هیچ گاه آسیب نمی بینم.

تنهایی

 

باید بیاموزند که

افرادی که در روابط خود مشکل اعتماد کردن دارند باید بیاموزند که چگونه اعتماد کنند. این افراد باید درک کنند که در هر رابطه ای می توان به تدریج درصد اعتماد را بالا برد. قرار نیست که تا آخر عمر در پشت دیواری از بی اعتمادی زندگی کنید. زیرا در این صورت دیگر با کسی رابطه نخواهید داشت و تا آخر عمر تنها می مانید.

 

 

چگونه می توانند به خود کمک کنند؟

 

مواری که باعث آزارتان شده را شناسایی کنید و با آن ها کنار بیایید

در اکثر مواقع نیاز به راهنمایی و درمان از سوی پزشک دارید. سعی کنید تا آن حادثه و تجربه های مربوط به آن را به خاطر آورید. احساس خشم خود را به یاد آورید، با غم خود ارتباط برقرار کنید و سعی کنید به همدردی با خود بپردازید و به سوی بخشش قدم بردارید زیرا این کار باعث می شود تا این حس بد ( شکاک بودن) از شما دور شود و کم کم اعتماد کنید. انجام تمامی این مراحل برای بهبود حال شما ضروری است.

 

به عشق فرصت بدهید

برای غلبه بر حس بی اعتمادی خود که روز به روز شما را منزوی تر و تنها تر خواهد کرد لازم است دید و نگرش خود را بازتر کنید. هر چه بیشتر به خود اجازه دهید عشقی را که به شما می دهند بپذیرید بیشتر می توانید دوستان، همسر، کودکان، پدربزرگ و مادربزرگ و تمام کسانی را که به نوعی خواسته اند شریک زندگی تان باشند دوست بدارید.

برای این که متوجه شوید چه قدر دوست داشتنی هستید می توانید هر روز تمام مواردی را که باعث می شوند احساس کنید دیگران دوستتان دارند و حس دوست داشتن را در شما بر می انگیزند، یادداشت کنید. سعی کنید که به هدیه ها ونشانه های طبیعت و دیگران توجه کنید. هدیه هایی مانند: روز آفتابی، این حقیقت که خانه ای دارید که شب ها به آن پناه ببرید، کسی که سعی می کند در حل مشکل به شما کمک کند. وقتی شروع کنید متوجه خواهید شد موارد زیادی وجود دارد که حس کنید دیگران دوستتان دارند البته امکان دارد همه این موارد خیلی شخصی و صمیمی نباشد ولی شما همه آن ها را در نظر بگیرید. پس از این که یادداشت کردن را شروع کردید حس بی اعتمادی خود را به تدریج ضعیف نمایید. سپس خواهید دید که دیگر زندگی در نظرتان تیره، ناامید کننده و بی ارزش نیست.

 

درد خود را برای دیگران تعریف کنید

مورد دیگری که افراد شکاک را در دنیای غم انگیز شک و تردید نگه می دارد این است که درد خود را با کسی در میان نمی گذارند و همیشه فقط خودشان با آن رابطه دارند. برای خارج شدن از این دنیا فقط باید از آن خارج شد.

 

فراوری: زهرا سادات طباطبایی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: 9 دسته از عشاق

 

مطالب مرتبط:

حذف آدم های منفی، بی عذاب وجدان

چگونه از افکار بیهوده رها شویم

با خودت مهربان باش

همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=286363

12 ا کتبر 2014 ... بی اعتمادی از آن بلاهایی است که فرد را محکوم به زندگی در جهنمی دائمی می کند ، او در جامعه جایی ندارد و محکوم به تنهایی ابدی است. کسانی که دچار بی ...

مهربان باش، بدون دینداری! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=286620

16 ا کتبر 2014 ... همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز! ... در دین مبین اسلام به همه این کارها سفارش شده، با غریبه و آشنا، حتی با کسی که غیر دین و اعتقاد تو را دارد، ...

www.jbf-lr.ir،جمعيت بانوان فرهيخته استان لرستان|زنان,حجاب,كتاب,مقالات

http://jbf-lr.ir/

همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز. ۲۹ مهر ۱۳۹۳ ۰ 4 بازدید ... کودکان خجالتی. ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ۰ 3 بازدید. پرسش دختری ۴ ساله دارم که از همه دوری میکنه و با ... متن کامل » ...

سایه روشن

http://mrezagh.blogfa.com/

کامنت گذاشتم که دوست عزیز کاش لااقل نام منبعی که این متن را از آنجا آورده اید را هم می نوشتید. می دانید .... همه ترسيده اند. ... مشکل من با همسرم به هیچ کس مربوط نیست حتی به شما آقای عزیز. ... /پوزخند/ اینجا همه مشکوک هستند وگرنه شما الان اینجا نبودید .

مشکوک، مسموم، مطرود!!!

http://shadaneh.blogfa.com/

حتی آنهایی از شما که چند ساعت تمام تماس میگیرند وچند روز تمام اشک می ریزند و چند ماه تمام آرام و قرار ندارند! همه تان! به تو: بگذار حداقل بعضی دلخوشیها را اینجا مرور کنم؛ سرمای زمستان هشتاد و نه، ... با عالی رتبه ترین کارمند دولت فخیمه در لباس دوست: خوش باش ... به بهانه هفتاد و هفت ساله زندگی ام: شرمنده ام عزیز ... اینقدر احمقانه اند؟

به شوهرم مشکوک شدم - تالار روانشناسی و مشاوره همیاری

http://hamyaryiran.ir/thread7813.html

الان 5,6ماهه بهش مشكوك شدم كه با خانمي در ارتباطه ماجرا از جايي شروع شد كه من يكي دو ... منم خيلي دوست داره ولي از طرفي اين همه سو تفاهم خيلي بعيده كه واسه يك نفر بيش بياد. ... نه تنها علم روانشناسی بلکه حتی اسلام عزیز به شدت تجسس در کار ... دوست عزیز تا زمانی که شما نیازهای همسرتون معقولانه ارضا کنید ایشون به ...

مشــــــــــــــاوره

http://moshaver8990.blogfa.com/

دیر وقت خونه میومد و خیلی مشکوک بود اما من چون من خیلی بهش اعتماد داشتم اصلا فکر ... اونم از این که این همه بهش بی اعتمادم خیلی رنج می بره اما من دیگه دست خودم نیست.و این که من مشکلاتمو به هیچ کس نگفتم حتی با خونوادمم دردودل نکردم و عملا داغونه داغونم. ... سلام خدمت شما دوست عزیز من یک مشکلی دارم که نمیتونم با کسی در میان بگزارم ...

نگاهي به فراسوي فراماسونري - تبیان

http://www.tebyan.com/index.aspx?pid=177637

10 سپتامبر 2011 ... شیطان را می توان در همه جا مشاهده کرد. ... همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز! ... تکیه زیاد و حتی افراطی تئوریسین های این تفکرات بر ایجاد و پروراندن ...

تبیان کردستان: خانواده

http://tebyan-kd.ir/FA/family

شما خائن هستید! .... همه مشکوک اند، حتی شما دوست عزیز ... علم شهرسازی تا کنون مشخصات مختلفی را برای انواع ورودی ها ، از ورودی شهر تا ورودی محله و غیره بیان کرده اند .

آن ها باید محاکمه شوند! - (پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران ...

http://isdle.ir/news/index.php?news=9512

26 دسامبر 2013 ... خبر را که حتما همه خوانده اند:« به گفته نماینده مبارکه اصفهان، به علت تخلیه ... بقیه مسائل آن قدر زیاد است که اگر بخواهیم اینجا لیستی حتی ضمنی از آن ها تهیه .... حداقل شما انصاف را رعایت کن و آدم ها را بر اساس عملکردشان و نه عقیده شان مورد نقد .... مشکوک. avatar. دوست عزیزم جناب آقای مومنی عزیز. علت اینکه تو ذهنتون ...

دخالت مشکوک نمایندگان آبادان، خرمشهر، مسجدسلیمان و رامهرمز در حوزه ...

http://www.khoorna.com/archives/35265.html

5 فوریه 2014 ... همه مشکلات کلان کشور را پیگیری کرده اند؟ ..... نمايندگانی كه حتی عرضۀ پيگيري ابتدايي ترين امكانات برای حوزه شان را ندارند ولی بخاطر دزديها و رانت .... اون موقع چرا به یاده امام عزیز نبودین چونکه به نفع شما و… .... اما دوست گرامی و عزیز سربندری به جای اینکه اینطوری تعصبی به مسائل و موارد نگاه کنی و یا از دهن آدم ...

جام‌جم سرا | زندگی با بدبینی تلخ می‌شود

http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/1642100392168906502

13 سپتامبر 2014 ... همه ما در دوره‌هایی از زندگی مان دچار بدبینی، شک و تردید درباره یک فرد خاص یا موقعیتی شده‌ایم. ... شرایط بد مالی، از دست دادن یکی از عزیزان، ضربه خوردن از کسی که حتی تصورش ... چنانچه شما بتوانید در مورد اولین افکار همراه سوءظن خود فکر کنید و ... دوست یا حتی نزدیکان خود را مشکوک و ناراحت کننده تفسیر می‌کنیم.

انفجار مشکوک و - فرارو

http://fararu.com/fa/news/192782/غافلگیری-تهرانی‌ها-در-تندباد-خسارت‌های-توفان-بدرقه-فوتبالیست‌های-ایران-تشویق‌کنندگان-تیم-ملی-انفجار-مشکوک-و-

3 ژوئن 2014 ... شما نبايد عكس زن و بچه مردم را كه گرفتار طوفان شده اند با اين وضعيت منتشر كنيد. ... همه از یک سرزمین هستیم و حتی اگه نبودیم باز هم به حکم انسانیت نباید از ... دوست عزیز شما مشابه این نظرو در یه صفحه دیگه هم داده بودید اونجا جواب ...

بخش مشاوره | یک فراکاو

http://1farakav.com/faq/

اگر در همه موارد دچار خشم و پرخاشگری می شوید. ... برای مواردی که به ذهن شما نیامده اند شما می توانید دلیل آن را یاداشت نمایید تا دیگر بار برای شما اتفاق بوجود نیاید. .... دوست عزیزم سلام ناامیدنباش به خدا توکل کن وبرای حل مشکلت حتمادعای ناد علی رو .... را توجیح کنم چون هنوز مادرم سر این موضوع با من بد اخلاقی و بسیا مشکوک شده است.

پیروزی برزیل در سایه درخشش نیمار و عملکرد مشکوک داور - سایت ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/407772/پیروزی-برزیل-در-سایه-درخشش-نیمار-و-عملکرد-مشکوک-داور

13 ژوئن 2014 ... با همه این‌ها اکنون برزیل تیم برنده بازی است که با دو گلی که نیمار و .... همان گونه که گفتم و شما نیز پذیرفتید، باز هم می‌گویم که ما مستحق نتیجه بهتری بودیم. .... در جواب اون کسی هم که گفته عقده ای باید بگم متاسفانه حتی بلد نیستیم با هم حرف بزنیم! ... دوست عزیز لباس تماشاگرها خوشبختانه هیچ مشکلی نداره .

همه سوالات از ویروس مرگبار ایبولا - پایگاه اطلاع رسانی دکتر ناصر عمادی

http://dr-emadi.ir/index.php/faq/88-همه-سوالات-از-ویروس-مرگبار-ایبولا

9 سپتامبر 2014 ... ... و وجودی مهربان و دلسوز برای ارتقاء سلامتی مردم عزیز کشورمان و همه دنیا باشیم و بر ... اگرچه محققین اعلام نموده اند بیماری زمانی قابل سرایت به دیگران میباشد ... این بدان معنا میباشد که شما و آن دوست کانادایی حلقه مشکوک از بیماری میباشید ... 10- فرد مشکوک را حتی برغم میل خودش به مراکز بهداشتی معرفی و دوستانه ...