موفقیت، موفقیت می آورد و متاسفانه حسادت! خیلی سخت است که وقتی همکارانتان با حسادتشان ناراحتتان می کنند از موفقیتتان لذت ببرید.

امان از دست همکار حسود!


موفقیت، موفقیت می آورد و متاسفانه حسادت! خیلی سخت است که وقتی همکارانتان با حسادتشان ناراحتتان می کنند از موفقیتتان لذت ببرید.

حسادت

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به بیماری حسادتدچار شده اید و برچسب «همکار حسود» روی شما خورده است، بهتر است هرچه زودتر خود را از این حس آزاردهنده رها کنید. چون حسادت باعث تحلیل شما شده و به واسطه آن نمی توانید به خوبی از عهده وظایف خود در محیط کار بر بیایید. این جمله را با خود تکرار کنید: «خدا هرآنچه به دیگران داده، 2 برابرش را به من خواهد داد!» موفقیت ها و شادی های دیگران را با همه وجود بخواهید تا واکنش چنین حس خوبی  همه زندگی تان را غرق شادی و برکت کند.

 

اما اگر چنین همکاران حسودی در محیط کارتان دارید، نکات زیر می تواند در برخورد با آنها برایتان مفید باشد:

قبل از اینکه باعث به وجود آمدن حسادت در بین همکارانتان شوید، رییس رفتار خودتان باشید و حرفی نزنید که دیگران را با آن تحریک کنید. تنها در موفقیت ها و استعدادهای ویژه خود صحبت نکنید، بلکه توانایی های همکارانتان را هم در نظر بگیرید و با آنها در موردش صحبت کنید تا آنها را نسبت به خودتان علاقمند کنید. باور کنید تحسین دیگران همیشه معجزه می کند.

 

نشان دهید که حس رقابت ندارید

بیشتر وقت ها حس حسادت در همکارانتان زمانی پدید می آید که فکر کنند شما با آنها دشمنیدارید. وقتش رسیده که همکارانتان را افرادی ببینید که با کمک آنها باید کار را به درستی و به موقع به اتمام برسانید، نه رقیبانی که می خواهند تلاش های شما را بدزدند یا به نفع خودشان شما را خراب کنند. البته این کار زمان می برد اما همکارانتان از تلاش های شما برای شرکت در کار گروهی تقدیر می کنند و دیگر در برابر شما احساس تهدید نمی کنند.

 

دوستانه رفتار کنید

یکی دیگر از دلایلی که باعث به وجود آمدن حس حسادت در محل کار می شود این است که همکارانتان تصور می کنند شما آنها را تحویل نمی گیرید. اگر از شرکت در بحث های خصوصی آنها یا بیرون رفتن با آنها خودداری کنید ممکن است فکر کنند که آنها را تحویل نمی گیرید. حتی اگر واقعاً از آن دسته از همکارانتان زیاد خوشتان نیاید باید سعی کنید آن را نشان ندهید. چند لحظه هم که شده خودتان را جای آنها بگذارید. آنوقت چه احساسی داشتید؟ ببینید می توانید وجه اشتراکی بین خودتان و آنها پیدا کنید. با پیشنهاد کمک به همکارانتان به آنها نشان می دهید که غیر از خودتان به آنها هم اهمیت می دهید. اشتباهات آنها را تشخیص دهید، پیشنهادی برای رفع آن بدهید و برنامه ها و نقشه های جایگزی به آنها معرفی کنید.

اگر همکارانتان فکر کنند که شما فردی باانگیزه هستید که موفقیت همه اعضای گروه را می خواهید، موفقیتتان با حسادت کمتری دیده می شود. پس سعی کنید تصویری که همکارانتان از شما ساخته اند را تغییر دهید

تحسین کنید

خیلی از همکاران به این خاطر حسادت می کنند که اعتماد به نفس بالایی ندارند. چون احساس حقارت می کنند وقتی می بینند که یکی کاری را بهتر از آنها انجام می دهد طبیعی است که حسادت کنند. شما می توانید با تعریف و تمجید از کارهای آنها وضعیت را بهتر کنید. وقتی کار خوبی از آنها مشاهده کردید از آن تعریف کنید و اینکار مداوم باشد. این باعث می شود انگیزه بیشتری برای انجام کارهای بهتر پیدا کنند. اعتماد به نفسشان بالا می رود و مطمئناً پیشرفت می کنند. بعد وقتی خود را با شما برابر ببینند دیگر دلیلی برای حسادت کردن پیدا نمی کنند. برای کنار آمدن با حسادت در محل کار خیلی مهم است که از منطقه امن خودتان بیرون بیایید و سعی کنید خودتان را جای دیگران بگذارید. وقتی بفهمید چرا چنین احساسی داشتند متوجه می شوید که چطور باید به آنها کمک کنید.

 

تصویرتان را تغییر دهید

بااینکه نباید به خاطر همکارانتان خیلی خودتان را عوض کنید اما می توانید با تغییر تصویرتان در ذهن آنها حس حسادتشان را کمتر کنید. اگر همکارانتان فکر کنند که شما فردی باانگیزه هستید که موفقیت همه اعضای گروه را می خواهید، موفقیتتان با حسادت کمتری دیده می شود. پس سعی کنید تصویری که همکارانتان از شما ساخته اند را تغییر دهید.

 

به دیگران اعتبار بخشید

هرزمان که موقعیت این را داشتید که اعتبار یک تصمیم یا پروژه ای که خوب بوده را با دیگران تقسیم کنید، حتماً اینکار را بکنید. وقتی هر از گاهی باعث شوید که دیگران هم بدرخشند برایشان سخت تر خواهد بود که به شما حسادت کنند. فقط گفتن چیزهایی به همین سادگی، «بله این سخنرانی خیلی خوب پیش رفت. می توانید از آقای X به خاطر گرافیک های عالی که برایمان درست کرده بودند تشکر کنید» فضای محیط را تغییر می دهد.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: مردمان

بازار کار

 

مطالب مرتبط:

کاش با دروغ، دماغمون دراز می شد!

اینقدر خجالتی نباش!

هنر سازگار شدن با تغییرات

امان از دست همکار حسود! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=284953

15 سپتامبر 2014 ... اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به بیماری حسادت دچار شده اید و برچسب «همکار حسود» روی شما خورده است، بهتر است هرچه زودتر خود را از این حس ...

سه راهکار در برابر حسود - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=154924

28 فوریه 2011 ... دودی که از آتش خرمن حسادت برمی خیزد نخست چشم حسود را می سوزاند بعد به دیگران سرایت می کند. ... و ارزش‌های فرازین را چونان گُرز آهنین در دست می‌گیرد و با سوگندهای دروغ به ... می‌بایست با پاکسازی دل از حسادت نسبت به دوست، آشنا، همکار، دور و .... را دیدم که برای امان ماندن از حسادت سوره فلق راداشتم بایک صدای دیگری ...

تفکر - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=196750

امان از دست همکار حسود! موفقیت، موفقیت می آورد و متاسفانه حسادت! خیلی سخت است که وقتی همکارانتان با حسادتشان ناراحتتان می کنند از موفقیتتان لذت ببرید.

با افراد حسود چگونه برخورد کنیم؟ - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/new/archives/169651.php

24 آوريل 2012 ... اگر هنگام اعلام خبر ازدواج خود با حسادت طرف مقابل روبه رو شوید چه كار می كنید؟ فرض كنید قراراست ازدواج كنید .... وقتی زیبایی مادرانه از دست می رود!

راه کارهاي کنار آمدن با همکار حسود !

http://www.bazarekar.ir/UploadedFiles/MagazineFiles/d276f176d6c54a7.pdf

بیماری حسادت دچار شده اید و برچسب »همکار. حسود« روی شما ... در امان نیستید بهتر است به دنبال یک حامی بهتر. باشید. ارتباط ... پیچک دست و پاگیر روی همه جزئیات.

مجلات : حسد و آسیب های فردی و اجتماعی آن

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3280/6269/68445

(نساء: 32) سوم آنکه حسود مانند آنچه را دیگری دارد، می خواهد و چون از دست یابی به آن ناتوان ... و حسود، هیچ گاه از رنج ها و سختی های دنیا و کیفر دردناک آن در آخرت در امان نخواهد ... افراد حسود، حتی وقت و امکانات خود را نیز برای از میان بردن موقعیت همکاران شان به ...

ضرب‌المثل‌های آلمانی - ویکی‌گفتاورد

http://fa.wikiquote.org/wiki/ضرب‌المثل‌های_آلمانی

ترجمه: «گنجشک در دست بهتر از لک‌لک روی بام است»; ترجمه: «پرنده‌ای در قفس .... مترادف فارسی: «همکار، همکار را نمی‌تواند ببیند.» .... ترجمه: «حسد به خود ضربه می‌زند.

همــــه چـــیــز از همـــه جـــــــا - داستان کوتاه

http://babakgust.blogfa.com/cat-15.aspx

15 نوامبر 2011 ... هندویی عقربی را دید که در آب برای نجات خویش دست و پا میزند . .... امـان از دسـت این ایـرانی‌ها ...... همکاران حسود اين مرد جوان ، بسيار انديشيدند و فکرهايشان را روي هم گذاشتند تا چاره اي بيابند و او را از چشم پادشاه بيندازند و نزد همه خوار و ...

همــــه چـــیــز از همـــه جـــــــا - داستان کوتاه

http://babakgust.blogfa.com/cat-15.aspx

15 نوامبر 2011 ... هندویی عقربی را دید که در آب برای نجات خویش دست و پا میزند . .... امـان از دسـت این ایـرانی‌ها ...... همکاران حسود اين مرد جوان ، بسيار انديشيدند و فکرهايشان را روي هم گذاشتند تا چاره اي بيابند و او را از چشم پادشاه بيندازند و نزد همه خوار و ...

مناسبتهاى ماه رمضان - Ramadan

http://lankarani.ir/far/spc/ram/pages.php?ntx=monas

برخى از مورخان وقوع غزوه ى الفتح وفتح مكه به دست پيامبر(صلى الله عليه وآله) و اصحاب و ..... غياث الدين از دست همكاران حسد پيشه، خون دل ها خورد تا مرگش رسيد. ... پيامبر(صلى الله عليه وآله) پس از فتح مكه، اهالى آن را امان دادند، در حالى كه آن ها در مقابل ...

مجلس به نیلی احمد آبادی رای نداد - فرارو

http://fararu.com/fa/news/212108/مجلس-به-نیلی-احمد-آبادی-رای-نداد

1 روز پیش ... او از مشاوران روحانی انتقاد کرد و گفت امان از دست این مشاوران، آیا مطالب مطرح شده ... مدیریتی من است که جناب آقای دکتر نادران از همکاران ما در دانشگاه تهران هستند و به ..... مردمانی حسود و کوته فکر عنان کار را بر دست گرفتند تا جایی که ...

دیوان حضرت حافظ - دست نوشته نما

http://mozhgankarimi.persianblog.ir/page/10

حسد چه می‌بری ای سست نظم بر حافظ قبول خاطر و لطف سخن ... حدیث مدعیان و خیال همکاران همان حکایت زردوز و ... دلم ز نرگس ساقی امان نخواست به جان چرا که شیوه آن ترک دل ...

گزینه شهرداری برازجان شهردار محمد شهر کرج شد+ عکس - اتحاد جنوب

http://www.ettehadjonoub.ir/fa/posts/20608

28 ا کتبر 2013 ... ... قدر مدير نمونه كشور اقاي شيخياني را ندانستند امان از دست حسودان از خدا ... همکار گرامی در سازمان همیاری/ باسلام شما حق ندارید از طرف پرسنل سازمان ...

بخش نهم - Ali Shariati علی شریعتی

http://www.shariati.com/farsi/fatemehf/fatemeh9.html

آن ارزش‌ها خودآگاه و ناخودآگاه حسد دوستان را برانگیخته است و این فداکاری‌ها و دلاوری‌ها ... پیغمبر - همچون خانه خدا در مکه - محل امن عام است و حرام است و هر که در آن پناه آورد در امان است. ... و این است که دوست به دشمن محتاج می‌شود و دشمن به دوست و هر دو همکار می‌شوند و این است که آن .... گویی همگی به دست و پا به مردند، شرم آن‌ها را آهسته آهسته باز گرداند.

. - سیدمحمدعاصمی خبرنگار واحدمرکزی خبر

http://www.mohammadasemi.blogfa.com/tag/سیدمحمدعاصمی-خبرنگار-واحدمرکزی-خبر

1 مارس 2014 ... پسرک در حالی که دست های قرمزش را بهم می مالید زیر لب گفت : آری ثروت بهتر است اگر داشتم دفتر میخریدم و انشایم را ... سال نو رو به همه شما دوستان معزز و همکاران گرامی و محترم تبریک عرض میکنم .... شهرهای بزرگ و مهمّ قلب عبارتند از : مودّت، خصومت، یأس، هوس، بغض و حسد ! ... چشمانم در بارش توبه، امان از دست دادهاند .

می ترسم رفتنتان برایمان عادت شود - سایت سفیر

http://www.safeir.ir/می-ترسم-رفتنتان-برایمان-عادت-شود/

به هر صورت داخل اطاق رفتبم مش عبده خیلی تغییر کرده بود گازهای شیمیایی امان او را ..... از این است که با آدم اینچنین صحبت کنی بعضی از اینها حسود چشمشان را کور می کند هر ... تشکری بکن یک ببخشیدی امان از دست بعضی از آدمهای امروزی مریضن مریض آقا سید ..... خوزستان امروز: همکاران محترم با سلام و خسته ... anti: جاهلیت تا کجا .