همانطور که شما در حال خریدن بهترین وسایل و امکانات از قبیل کیف و کفش برای فرزندتان در زمان آغاز مدارس می باشید، یادآوری می کنیم که این یک قلم جنس را فراموش نکنید!

مهم ترین وسیله مورد نیاز یک دانش آموز


همانطور که شما در حال خریدن بهترین وسایل و امکانات از قبیل کیف و کفش برای فرزندتان در زمان آغاز مدارس می باشید، یادآوری می کنیم که این یک قلم جنس را فراموش نکنید!

اگر شما پدر و مادری هستید که فرزند محصل دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها خرج کردن پول و خرید مثلا جدیدترین کفش ورزشی، لباس و لوازم مدرسه برای آماده سازی فرزندان در شروع مدارس کافی نبوده و فراموش نکنید که مهمترین نکته افزایش اعتماد به نفس آنها قبل از شروع مدارس است.

دانش آموز

داشتن گروهی از مهارت‌ها می‌تواند کودک را برای ورود به مدرسه آماده کند:

مدرسه یک محیط اجتماعی است. بنابر این کودکی که می‌خواهد به مدرسه برود باید یک سری مهارت‌های اجتماعی را داشته باشد مثلا لازم است بتواند در کارهای کوچک منزل کمک کند و وظایف ساده را به انجام برساند. این کودک توانایی مشارکت را دارد.

در ضمن کودک باید یک سری مهارت‌های جسمانی را داشته باشد تا بتواند از پس کارهای شخصی خود در هر محیطی که والدینش حضور ندارند بر بیاید.

علاوه بر مهارت‌های اجتماعی و جسمی کودک باید یک سری مهارت‌های ذهنی هم داشته باشد. مثلا بتواند راجع به واقعه‌ای که اخیراً رخ داده است به طور قابل فهم و تا حدی روان صحبت کند. از داستان‌ها لذت ببرد و بتواند بدون ورجه وورجه کردن زیاد به آنها گوش دهد.

در اینجا چند راهنمایی برای بالا بردن اعتماد به نفس سالم در فرزندان را برایتان بیان کرده ایم:

 

1. مراقب طرز صحبت کردنتان باشید

بچه ها در اینکه شما با آنها چگونه صحبت می کنید و به آنها چه می گویید بسیار حساس هستند. باید آنها را برای نداشته هایشان تشویق کنید و به یاد داشته باشید که تهدید کردن آنها در این مواقع اصلا کار درستی نمی باشد. برای مثال، اگر کودک شما به خوبی فوتبال بازی نمی کند از گفتن اینکه «خب، دفعه بعد کارت سخت تر است» اجتناب کنید و در عوض، سعی کنید او را تشویق کنید و مثلا بگویید «درست است که خیلی خوب بازی نکردی اما من واقعا به تلاش های تو افتخار می کنم و مطمئن هستم که موفق خواهی شد».

از سرزنش و مقایسه و تحقیر فرزندتان برای رفتارهایی كه دارد پرهیز کنید. دوست‌داشتن او را مشروط به مدرسه رفتن نکنید و وقتی از مدرسه رفتن اجتناب می‌کند، پیام‌های هیجانی مانند «من دیگر مادرت نیستم»، به او ندهید و مساله را شخصی نكنید.

 

2. نقش یک الگوی مثبت را بازی کنید

اگر شما بیش از حد سخت گیر و بدبین باشید و به صورتی غیر واقعی در مورد عدم توانایی های آنها رفتار کنید در نهایت، فرزندانتان ممکن است از شما درس بگیرند و آنها هم اینگونه بدبینی و سخت گیری را الگوی کار خود قرار دهند که این اصلا درست نیست. پرورش اعتماد به نفس در آنها بهترین کار می باشد که این با خونسردی شما و سختگیرانه و بد اخلاق نبودنتان امکان پذیر می باشد.

 

3. شناسایی و تغییر مسیر باورهای نادرست

این مهم است که یک پدر و مادر باورهای غیرمنطقی فرزند خود را بشناسند و آنها را به باورهای کمال، جذابیت، توانایی تبدیل سازند. برداشت نادرست از خود می تواند ریشه دور شدن از بهترین واقعیات باشد. برای مثال، کودکی که در محاسبات روزانه بسیار باهوش می باشد اما با اعتماد به نفسی بسیار پائین در مورد حل مسائل ریاضی می گوید که «من مطمئناً نمی توانم ریاضیاتم را به خوبی انجام دهم» نه تنها این یک تعمیم غلط است بلکه باوری است که منجر به شکست او خواهد شد. تشویق کودکان در رسیدن آنها به هدفشان بسیار کارساز می باشد. برای بهبودی این وضعیت کارمفید این است که به او بگویید «شما یک دانش آموز خوب در مدرسه هستید و ریاضی هم یک درسی است که نیاز به صرف زمان بیشتری دارد با هم تمرینات بیشتری را انجام می دهیم».

فعالیت هایی که مشوق به همکاری به جای رقابت می شوند در تقویت اعتماد به نفس بسیارمفید می باشد. به عنوان مثال، برنامه های مشاوره ای که در آن فرزند بزرگتر به کوچکتر کمک می کند تا به یادگیری خواندن و نوشتن بپردازد، می تواند از جمله کارهای بسیارشگفتی آور برای هر دو فرزند باشد

4. ابراز عشق و محبت

ابراز عشق و محبت به افزایش عزت نفس فرزندان شما کمک زیادی خواهد کرد. باز کردن آغوش برای تشکر از افتخارات آنها کمک زیادی به سعی و تلاش بیشتر آنها در بدست آوردن موفقیت های بیشتر و دور شدن از شکست ها خواهد کرد. مثلا می توانید در دفترچه یادداشت او بنویسید «به نظر من تو فوق العاده هستی».

 

5. انتقال بازخورد دقیق و مثبت

نظراتی مانند «شما همیشه کارهایت را از روی دیوانگی انجام می دهی» باعث می شود که بازخورد بدی را در فرزندمان ایجاد کند و می توانید به جای آن اینگونه بیان کنید «من می دانم که تو به دلیل دعوایی که با برادرت داشتی بسیار عصبی هستی اما خوب بود در انجام این کار خودت را کنترل می کردی». اینها همگی به او کمک خواهد کرد که متوجه شود در لحظاتی که عصبی است هم می تواند طوری رفتار کند که یقین داشته باشد می تواند بازخورد مثبت و دقیقی از چگونگی بخورد شما با او داشته باشد.

 

6. ایجاد محیطی امن و دوست داشتنی در خانه

این وظیفه پدر و مادر می باشد که محیطی امن و دوست داشتنی را در خانه به وجود آورند که فرزندشان از بودن در این محیط لذت ببرد و به این ترتیب از هرگونه افسردگی به دور باشند.

وقتی فرزندتان از مدرسه به منزل بر می گردد، حداقل یکی از اعضای خانواده (به خصوص مادر) در انتظار او باشد. حتی المقدور از دادن کلید خانه به فرزند و یا پشت در منتظر گذاشتن او جدا بپرهیزیم زیرا اضطراب در این گونه فرزندان «بچه‌های کلید به دست و پشت دری» بسیار بیشتر از بچه‌های دیگر است.

 

7. شرکت دادن آنها در فعالیت های گروهی

فعالیت هایی که مشوق به همکاری به جای رقابت می شوند در تقویت اعتماد به نفس بسیار مفید می باشد. به عنوان مثال، برنامه های مشاوره ای که در آن فرزند بزرگتر به کوچکتر کمک می کند تا به یادگیری خواندن و نوشتن بپردازد، می تواند از جمله کارهای بسیارشگفتی آور برای هر دو فرزند باشد. لطفا به یاد داشته باشید که اعتماد به نفس بزرگترین دفاع کودکان در برابر چالش های جهان است.

 

8. شنونده خوبی باشید

به احساسات و حرف‌های فرزندمان با دقت توجه کنیم. در مسیر برگشت از مدرسه، فرزندان دوست دارند همه چیز را برای والدین، به خصوص برای مادر تعریف کنند. سعی کنیم شنونده خوبی برای صحبت‌های آنها باشیم. بگذارید فرزندتان به شما بگوید که چه چیزهایی برایش جالب و چه چیزهایی نگران کننده است. فوراً به مخالفت با او برنخیزید و اجازه دهید احساسش را راحت بیان کند. سپس به او در یافتن راه حل و یا تغییر تمرکز و توجهش به چیزهای مثبت مثل دیدن دوستان، یادگیری مطالب جدید و رشد و بالندگی، کمک کنید.

 

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: سیمرغ

 

مطالب مرتبط:

جنگ بچه های باهوش با کامپیوترهای نادان!

بچه باید از دیوار راست بره بالا!

چرا نقاشی بچه ها مهم است؟

مهم ترین وسیله مورد نیاز یک دانش آموز - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/355976/مهم-ترین-وسیله-مورد-نیاز-یک-دانش-آموز

18 سپتامبر 2014 ... مهم ترین وسیله مورد نیاز یک دانش آموز. از سرزنش و مقایسه و تحقیر فرزندتان برای رفتارهایی كه دارد پرهیز کنید. دوست‌داشتن او را مشروط به مدرسه ...

آغاز سال تحصیلی و رعایت نکات مهم

http://www.mums.ac.ir/shares/ch_dargaz/mdargaz/behdasht/madares/madares.docx

مهمترین این نکات عبارتند از : 1- پوشاک دانش ... دارای یک یا دو جیب برای گذاشتن لیوان و سایر لوازم دانش آموز در زنگ تفریح باشد. ... این وسیله باید ساده و قابل شستشو بوده و لبه های تیز و برنده نداشت باشد. ... 5- وسایل بهداشتی مورد نیاز دانش آموز :.

جهرم صبا

http://jahromsaba.mihanblog.com/

شهرستان جهرم یکی از کهن ترین مراکز تمدن بشری درجنوب ایران می باشد .این شهر توسط اردشیر اول ..... مورد نیاز یک دانش آموز. مهم ترین وسیله مورد نیاز یک دانش آموز.

پیام و توصیه های مهم یک معلم به دانش آموزان و معلم(۱) - آقازاده کلیبر ...

http://donyayejadval.persianblog.ir/tag/پیام_و_توصیه_های_مهم_یک_معلم_به_دانش_آموزان_و_معلم

این امر مهم در صورتی محقق میشود که بین معلم و دانش آموز تعامل و همفکری برقرا باشد. .... البته لازم نیست معلم درباره ی ارزش تحصیلات بالاتر برای ایشان سخنرانی کند بلکه ..... به این طریق وی را از وسیله ای محروم کرده ایم ، که با آن دو. ... اما بسیار اتفاق می افتد که حتی آرام ترین و منطقی ترین معلمان هم به طور نا خواسته دانش آموزی را مورد ...

مدارس هوشمند چیست ؟ - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek671.htm

در چنین مدرسه‌ای یک دانش‌آموز هوشمند، با صرف وقت بر روی موضوعات به شکل ... می توانند با یک آموزش ساده به سیستم ارزشیابی مدرسه متصل شده و به این وسیله ... البته لازم است اين نكته يادآوري شود كه مدارس هوشمند بستر لازم براي مدارس مجازي نيز فراهم شود . از جمله مهمترين ويژگي هاي مدارس هوشمند اين است كه دانش آموزان با تفكر مستقل و ...

درس دوم : ابزار، وسایل و مواد گلیم بافی

http://kazeroon.farsedu.ir/Portal/channels/FcKUploadedFiles/fa/1792/Documents/قسمت 5.pdf

مهم ترین تحول در هنر سفالگری، اختراع چرخ سفالگری است که به گفتهٔ .... 2ــ با گل آماده، فتیله های مورد نیاز را بسازید و در کیسهٔ نایلونی )یا ظرفی با شرایط ... ابتدا یک مثلث روی تخته بکشید و از دانش آموزان بخواهید این مثلث را به عنوان الگو انتخاب .

برنامه ريزي آموزشي

http://mboh.umsha.ac.ir/uploads/14_141_barname rizi amozeshi.pdf

ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ آﻣﻮزﺷﯽ ﻃﺮح ﮐﻠﯽ ﺑﺮای ﯾﮏ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ آﻣﻮزﺷﯽ اﺳﺖ ... ﺑﻬﺪاﺷﺘﯽ. ﻓﻌﺎل. ﮐﻪ در زﻣﯿﻨﻪ آﻣﻮزش. ﺳﻼﻣﺖ. ﺗﻬﯿﻪ ﺷﺪه. ،. اﺑﺘﺪا ﻣﻬﻢ. ﺗﺮﯾﻦ ﻣﻔـﺎﻫﯿﻢ ﻣـﻮرد. ﻧﯿﺎز در. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ..... ﺑﺮای ﻧﻤﻮﻧﻪ، اﮔﺮ داﻧـﺶ آﻣـﻮزان در ﻣﺪرﺳـﻪ ..... ﻮﻗﻌﯿﺖ اﯾﺪه آل در اﯾﻦ ﻣﻮرد آن اﺳﺖ ﮐـﻪ ﯾـﮏ ﺗﺼـﻤﯿﻢ ﻣﺸـﺘﺮک ﺑـ. ﻪ. وﺳـﯿﻠﻪ. آﻣﻮزش. ﮔﯿﺮﻧﺪﮔﺎن و ﻣﺘﺨﺼﺼﯿﻦ اﺗﺨﺎذ ﺷﻮد.

گزارش ها - صفحه اصلی

http://5.bonyadfarhangi.aqr.ir/Default.aspx?PageId=164

لیست وسایل مورد نیاز دانش آموزان ..... 8- ساخت یک وسیله آموزشی ( ازوسایل دور ریختنی و بازیافتی ) ... آشنایی با انتظارات و مهارتهای مورد نیاز یک دانش آموز موفق ..... ترین نیروهای برگزیده ، نواحی و مناطق انتخاب می شوند تعیین کلاس دانش آموزان ... حضور والدین دانش آموزان در کلاسهای نوگلان خود و آشنایی با معلمین آنها و ایراد نکات مهم به آنها.

ایمنی دانش آموزان در مدارس - پیام ایمنی

http://www.safetymessage.com/education/hse-management/813-2014-05-28-20-23-43

شاید لازم باشد کلیه مدارس گزارشی ماهیانه از وضع ایمنی خود و حوادث و سوانحی که در آنها ... 1- یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد حادثه در مدارس بخصوص در فصل زمستان که هوا .... دانش آموزان که بعد از یک یا چند ساعت در کلاس ماندن مرخص می‌شوند و به محوطه حیاط مدرسه ...

معرفی و شرح مختصر کلیه روشهای تدریس برای معلمان،شیوه های نوین ...

http://www.zibaweb.com/tadris3.htm

بنابراين آموزش وسيله اي است براي پرورش ، نه خود پرورش . .... تكرار مطلب يا كاربرد آن تشويق مي كند تا فراگير در موضوع مورد نظر تبحر لازم را كسب كند. ... آزمايش, گاهي به منظور آشنا كردن دانش آموزان با جنبه هاي عملي يك مفهوم, مورد ... سهامي فكر با دانش آموزان به بررسي اين مهم مي پردازد و در نهايت به كمك خود دانش آموزان آنها را قانع مي نمايد.

زی) ...جشنواره جابربن حیان (پروژه های علمی دانش آمو

http://jaberebnehayan.persianblog.ir/

14 ژانويه 2012 ... ... در آنها دانش آموز برای پاسخ به یک نیاز مشخص به ابداع یک وسیله یا فن یا برنامه ... حال و با رعایت احتیاط های لازم می توانیم به پروژه راحی و ساخت خوش آمد بگوییم. ... دانش آموز با توجه به ((علایق شخصی)) یک نیاز برای خود تعریف می نماید. .... سازی شیوه های آموزشی پروژه محور یکی از مهمترین راهکارها جهت اعتلای آموزشی ...

سايت ساز رايگان کاني وب

http://www.vcp.ir/

براي استفاده از ابزار ، نياز به دانش و مهارت خاصي نداريد قالب ها ، فضاي رايگان و ابزار موجود در سيستم تمامي امکانات لازم جهت مديريت يک سايت را براي شما مهيا مي کند ! ... طراحي شده اند که هر فردي با هر سطح دانشي ، به راحتي و بدون نياز به آموزش از آن ها استفاده کند . ... ظاهر همواره يکي از تاثير گذار ترين مولفه هاي يک سايت خوب مي باشد .

ایجاد انگیزه - خدا را شُکر

http://rezap502.epage.ir/fa/module.content_Page.42-04.html

مهارت معلمان در این قسمت بسیار مهم است و نبود آن به ضرر دانش آموز و کاهش میزان ... نیاز به پیشرفت یا انگیزه پیشرفت یک میل یا علاقه به موفقیت کلی یا .... دانش آموز ساده ترین و طبیعی ترین وسیله ای است که به سهولت در اختیار معلمان قرار دارد. ... ضمناً معلم نباید بیشتر از اندازه لازم دانش آموزان را مورد ستایش و تشویق قرار دهد.

پرشین وی پرتال فرهنگی، سرگرمی، روانشناسی، سلامت، مد، دکوراسیون ...

http://www.persianv.com/

مهمترین انگیزه‌های اسید پاشی در ایران/ ردپای انتقام جویی‌ عشقی تا وندالیسم ... یک پرسش ساده از آدم‌هایی ساده ، «منتظر چه اتفاق خوبی توی زندگیتون هستید؟» + تصاویر ..... یک پیشنهاد وِیژه برای کار و زندگی در آمریکا ( یک فرصت محدود ) !! نی نی لازم. خوش پوش ترین دختر و پسرهای سال + .... دلیل مسمومیت دانش‌ آموزان زاهدانی چه بود؟

گـــــــروه آمـــوزش و پــــرورش - روانشناســی آمـــوزش خـواندن

http://tps.blogfa.com/cat-36.aspx

1- همه چیزهایی را که یک نویسنده برای نوشتن یا نقاشی داستانش لازم دارد، جمع آوری کنید ... ضمن تقویت یکی از مهارتهای نوشتن، وسیله ای برای ارزشیابی معلم نیز هست . ..... و توجه دانش آموزان را هنگام خواندن بيشتر ميكند باعث تقويت مهمترين مشخصه هاي  ...

مواد و وسایل مورد نیاز - پایگاه کتاب های درسی

http://www.chap.sch.ir/sites/default/files/books/92-93/559/111-148-C78.pdf

مواد و وسایل مورد نیاز. انتظار می ... در این بحث شناخت اوضاع فرهنگی خانواده ها و محل زندگی دانش آموز، بسیار مهم است. برای مثال ... در مورد ظروف یک بار مصرف پالستیکی چطور؟ ..... برخی از مهم ترین خدمات شهرداری را بیان کنند و برای همکاری با آن پیشنهاد.