کامپیوترها فقط می توانند فکر را تحریک کنند و صاحب هیچ نوع خودآگاهی نیستند. قدرت کامپیوتر فقط پردازش بسیار دقیق مقدار زیادی از اطلاعات است.

جنگ بچه های باهوش با کامپیوترهای نادان!


کامپیوترها فقط می توانند فکر را تحریک کنند و صاحب هیچ نوع خودآگاهی نیستند. قدرت کامپیوتر فقط پردازش بسیار دقیق مقدار زیادی از اطلاعات است.

بازی با کامپیوتر

دختر شش ساله با دست به کامپیوتر کوبید و گفت: «این ماشین احمق است». او دکمه غلطی را فشار داده بود و به همین علت کامپیوتر هیچ واکنشی نشان نداده بود. حق با او بود. کامپیوترها در مقایسه با توانایی های عادی او احمق هستند. آن ها نمی توانند کارهای پیش پا افتاده ی برنامه روزمره زندگی را انجام دهند.

ذهن انسان برخلاف کامپیوتر برای تفکر، از اجزاء اطلاعات استفاده نمی کند، بلکه ایده هایی را به کار می گیرد که دربرگیرنده، تولید کننده و کنترل کننده اطلاعات هستند. وقتی ذهن آدمی سوال می کند که «معنی این چیست؟»، هدف فقط این نیست که تعریف منطقی حساب شده داده شود. بر اساس ملاحظات و مناسبت های انسانی، اندیشیدن مواردی را در بر می گیرد که ؛ دانستن عقاید، داشتن افکار، احساس و انگیزه، عمل عدم قطعیت ها، آزمودن ظرفیت، استعداد انتخاب کردن، غیر قابل پیش بینی بودن و تفکر مستقل از آن جمله است.

کامپیوتر قدرت پیگیری یک پروژه انسانی را ندارد زیرا این دستگاه در تحقق اولین اصل رفتار انسانی که شناخت اشیاء و مردم است، شکست می خورد. هیچ کامپیوتر دیگری نمی تواند به ما بگوید چه ارزش هایی را انتخاب کنیم یا این که ادامه کدام یک از طرح های موجود نسبت به سایر طرح ها ارزش بیشتری دارد. کامپیوتر دستگاهی منطقی است اما قدرت استدلال ندارد. می تواند تفکر ما را تسهیل کند اما نمی تواند به جای ما فکر کند.

یکی از پرسش هایی را که می توان در مورد هر فعالیت یادگیری مطرح کرد این است که : «چه کسی عمل فکر کردن را انجام می دهد؟» وقتی کودکان با کامپیوتر کار می کنند، سوال دیگری هم به سوال قبلی اضافه می شود: «آیا در این جا، فکری در جریان است؟» با توجه به بسیاری از کارهای سطح پایین یا برنامه های کامپیوتری مشاهده شده جواب احتمالاً این است: «میزان تفکر استفاده شده در این برنامه ها بسیار ناچیز است». کامپیوتر قدرت فوق العاده ای برای ایجاد انگیزه در کودکاندارد. این امر به علت ماهیت تعاملی کامپیوترها به همراه پسخوراندهای بی واسطه ای است که این دستگاه ها با استفاده از صداهایی مانند بیب، تیک، بلیپ، آهنگ ها و صورتک های خندان به کودکان ارائه می دهند تا به آن ها نشان دهند پاسخ هایشان صحیح بوده است. اما این دستگاه حتی با کارهای سطح پایینی مانند کارت نمایش الکترونیکی می تواند ذهن انسان را به فعالیت وادارد، و نیز ضمن تعامل با معلم یا همسالان موجب آشنایی کودکان با ایده های جدید و برقراری ارتباط بین صفحه نمایش های درخشان کامپیوترها و دنیای واقعی می شود.

احتمالاً یکی از وظایف معلمان، کمک به کودکان برای درک محدودیت های هوشی کامپیوتر است. آن ها باید کارهایی را که کامپیوتر می تواند انجام دهد یا برعکس قدرت انجام آن ها را ندارد، به کودکان نشان دهند

بازی های حادثه ای یک سری معماها را به کودک ارائه می دهد که در محیطی بسته و خیالی هستند. شبیه سازی (با استفاده از کامپیوتر) از اطلاعات مربوط به شرایط واقعی استفاده می کند، مانند کشف اهرام مصر، و سرنخ ها را دنبال می کند تا اشیاء را در یک نقشه یا شبکه شطرنجی جایگزین کند. بهترین برنامه ها آن هایی هستند که فرصت های زیادی را برای حل مسأله در اختیار کودکان قرار می دهند و آن ها را به پیگیری این مسأله ها در خارج از دنیای کامپیوتر ترغیب می کنند. اما بسیاری از برنامه های کامپیوتری کودکان را در یک دنیای کوچک گرفتار می کنند و آن ها را به پاسخ گویانی منفعل در مقابل پیام های خوش ظاهری تبدیل می کنند که در خارج از دنیای کامپیوتر معنی و مفهوم ناچیزی دارد. بهترین برنامه های کامپیوتری آن هایی هستند که می توانند کودک را تحت کنترل قرار دهند و نرم افزارهایی را در اختیار او قرار دهند تا کودک به واسطه آن ها بتواند افکار و هدف های خود را بیان کند.

- واژه پرداز؛ واسطه ای است که هیچ پیامی را ارائه نمی دهد و در این جا خود کودک است که باید افکار و کلمه ها را فراهم کند. واژه پرداز می تواند باعث تشویق کودکان به تمرکز بر معانی کلمه ها و مهارت های ویرایشی شود. می توان از طریق یک داستان یا برنامه های مولد عکس حجم آن را افزایش داد. برنامه های ساخت متن مانند TRAY می تواند به کودکان در پیش بینی و استنباط معانی از بخش ناتمام یک متن کمک کند.

 

- امکانات پایگاه داده ها؛ فرصت هایی را در اختیار کودکان قرار می دهد تا به تحقیق در مورد پرسش های خویش  درباره هر موضوعی که درباره آن، پایگاه داده های اطلاعاتی وجود دارد، بپردازند؛ یا اطلاعات مورد نیاز خویش را برای چنین منظورهایی جمع آوری کنند.

 

- لُگو؛ یک زبان ساده کامپیوتری است که کودکان می توانند به کمک آن علم هندسه را بر روی صفحه نمایش و با استفاده از ربات کوچکی بررسی کنند. این ربات که «لاک پشت» نام دارد کوچک و غیرقابل کنترل است و از قلم به عنوان یک وسیله استفاده می کند. تجهیزاتی مخصوص مدارس ابتدایی وجود دارد که کودکان را قادر می کند تا با استفاده از برنامه های لُگو، برنامه هایی را برای خاموش و روشن کردن چراغ ها، سوئیچ ها و زنگ ها و همین طور روشن کردن، حرکت دادن و متوقف کردن موتورها بسازند. کودکان می توانند مدل های کاربردی خاصی را به تنهایی درست کنند؛ به طور مثال مدل های کاربردی چراغ های الکتریکی با ماشین های اسباب بازی های قابل کنترل.

احتمالاً یکی از وظایف معلمان، کمک به کودکان برای درک محدودیت های هوشی کامپیوتر است. آن ها باید کارهایی را که کامپیوتر می تواند انجام دهد یا برعکس قدرت انجام آن ها را ندارد، به کودکان نشان دهند. معلمان باید به کودکان در پذیرش این نکته کمک کنند که اگر چه کامپیوتر احتمالاً دستگاهی نادان است ولی ما به عنوان سازندگان آن باید تلاش کنیم تا مانند یک نادان عمل نکنیم.

 

فرآوری: نرگس انتظامی بیان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: آموزش تفکر به کودکان / رابرت فیشر

 

مطالب مرتبط:

بچه باید از دیوار راست بره بالا!

دست در دست دنیایی خیالی

خلاقیت های دردسر ساز!

 

جنگ بچه های باهوش با کامپیوترهای نادان! - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=284769

11 سپتامبر 2014 ... او دکمه غلطی را فشار داده بود و به همین علت کامپیوتر هیچ واکنشی نشان نداده بود. حق با او بود. کامپیوترها در مقایسه با توانایی های عادی او احمق هستند.

نـادانـي فـرعـون - بیتوته

http://www.beytoote.com/fun/allegory/pharaoh-ignorance.html

حكايت,حکایت سعدی,حکایت کوتاه,حکایت جالب,حکایت های کوتاه,حکایت آموزنده, حکایت طنز,داستان و ... مرا با اين استادي به بندگي حتي قبول نكردند ، تو با اين حماقت ، دعوي خدايي چگونه مي كني ؟ .... افراد باهوش و درس خوان کلیک کنند ... کامپیوتر و اینترنت ... بچه های نسبتا بد,سریال بچه های نسبتا بد,عکسهای جدید از پشت صحنه ...

داستان کوتاه - نسیم خوش روزهای زندگی

http://amirbaratnia.persianblog.ir/tag/داستان_کوتاه

29 آگوست 2014 ... در آن لحظه متوجه شدم که این تلفن های با صدای بلند برای خانه نبود! بلکه برای ... این تندیس یک بار در جنگ تخریب شد اما دوباره ساخته شد. هم اکنون ...

تاپ ناپ - Top Nop - دانلود والپیپر HD اچ دی ، هواپیماهای جنگی (80 عکس)

http://topnop.ir/5228-دانلود-والپیپر-HD-اچ-دی-،-هواپیماهای-جنگی-(80-عکس).html

9 مارس 2014 ... کفش های روفرشی عروسکی با طرح های جالب (21 عکس) .... که حکومت های قبلی ایران نادان وجاهل بودند وگرنه ایران قدرتمند ترین کشور تو جهان ... اگه همه این جنگ افزارهارو تبدیل به لوازم کشاورزی و امکانات تحصیلی ... دیگه بچه ای یتیم می شد؟ ... دارن پیشرفته تر میشن نیمی از کارای خلبان به کامپیوتر سپرده میشه علاوه ...

داستان زیبا و کوتاه - داستان کوتاه

http://da3tanekotah.persianblog.ir/tag/داستان_زیبا_و_کوتاه

اما من اینجا آدمهای زیادی را می شناسم که با بریدن شبانه درختان ، روزها مست و شاد به ما فخر می فروشند ... نویسنده : تینا ; ساعت ... داستان کوتاه : پدران و مادران نادان ! ... داستان کوتاه : جنگ خوب است یا بد ؟ ... داستان کوتاه : قدرت عجیب یک کودک .... هدی که یکی از همکلاسی های باهوش کلاسمونه هم تند و سریع گفت : بیچاره مردمی که قهرمان ندارند !

یک مقام آگاه، خبرسازی‌ها درباره پیشنهاد هسته‌ای ایران را رد کرد | موتور ...

http://broztarin.ir/یک-مقام-آگاه،-خبرسازی‌ها-درباره-پیشنه.html

4 روز پیش ... رسانه های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و عربی زبان در مورد ایران چه می گویند؟ About Iran ..... جنگ بچه های باهوش با کامپیوترهای نادان! آرشیو. آشپزی.

جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران - وبلاگ انوش راوید

http://ravid.blogfa.com/tag/وبلاگ-انوش-راوید

برچسب‌ها: وبلاگ انوش راوید, انوش راوید, قهرمان جنگ, اسکندر مقدونی, چنگیز مغول ... این روزها با وجود کامپیوتر و اینترنت و ماهواره، و کلاً تکنولوژی های جدید، همان دروغ گو .... انسانها به سه دسته هوشی تقسیم میشوند، انسان های با هوش و کم هوش و آدم های کودن. ... انواع برنامه ها و ترفند های دشمن احمق را باید شناخت و باید بدون نگرانی و شجاعانه و با

خامنه ای تنها نیست - شعر

http://www.sezaar69.blogfa.com/category/20

کاکلی گنجشککی باهوش بود فیل نادانی برایش موش بود. با وجود سوز و سرمای شدید ریز علی پیراهن از تن می درید ... همکلاسی های درد و رنج و کار بچه های جامه های وصله دار. بچه های دکه سیگار ... پس چه شد یاد پرستوهای جنگ؟ ... دانلود بازی کامپيوتر کم حجم

یادداشتهای ایرج روزدار

http://iroozdar.blogfa.com/

مرتضی حنانه نیز از این قاعده مستثنی نبود و با هوش سرشار خویش درصدد برآمد تا شاید پی ... در هیئت مدیره شرکت گوگل به قامت غول کامپیوتر توصیف می‌گردد و امثالهم. ... است و به دل کودکان و نوجوانان و جوانان ایرانی نمی‌نشیند و ناچار کودکان و نوجوانان و ... از اساتید و سخنگویان موجه موسیقی اصیل ایرانی نیز گهگاه در دام‌چاله افراد نادان و ...

چرا دولت آمریکا با نرم‌افزارهای "متن‌باز" مخالف است؟ +تصاویر - مشرق ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/228128/چرا-دولت-آمریکا-با-نرم‌افزارهای-متن‌باز-مخالف-است-تصاویر

8 ا کتبر 2013 ... گروه جنگ نرم مشرق - انحصارطلبی همواره در طول تاریخ یکی از پدیده های رایج در ... از پدر به پسر و سینه به سینه منتقل می شد تا مبادا ثروت خانوادگی از بین برود. ... با ایجاد صنعت کامپیوتر، در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری و گسترش روز ..... داشتی اعتبار روزنامه ات رو کاهش نمیدادی و یا مخاطبت رو نادان فرض نمیکردی.

پهپاد پیشرفته آمریکا چگونه تسلیم مدافعان خارک شد+عکس - مشرق ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/170031/پهپاد-پیشرفته-آمریکا-چگونه-تسلیم-مدافعان-خارک-شدعکس

12 نوامبر 2012 ... دوربین های سری " DLTV " نصب شده بر روی پردیتور از لنزهایی با فاصله ... این پهپاد امروزه بیشتر به دلیل قتل عام هزاران زن و کودک به وسیله موشکهای هدایت ... با مهمات هدایت شونده، سامانه های جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکترونیک و همچنین .... اگه زده بشه که جسدی توش نیست که خوراک کوسه های خلیج پارس بشه . باهوش.

بچه های کلاس اولی من

http://nematnezhad.blogfa.com/

فیل نادانی برایش موش بود. با وجود سوز .... این تمرین ها که اهداف خیلی عالی را دنبال می کنند حتی برای بچه های پیش از دبستان هم مناسب است . در ادامه ایده .... افراد با هوش زبانی تمایل دارند تا بوسیله کلمات تفکر کنند و مهارت های پیشرفته شنوایی دارند. .... جنگ بدر در سال دوم هجرت. ... کامپیوتر شما به ویروس آلوده شده و شما ضدویروس ندارید!

فروردین 1391 - خاطرات نوستالژیک بچه های دهه 60 - بلاگفا

http://porteghaleaabi.blogfa.com/1391/01

و 5 تا بچه..یعنی نوار کاست. سیاوش شمس و داریوش. شربازی پشت. وانت همسایه. ... شما یادتون نمیاد، پاکن های جوهری که یه طرفش قرمز بود یه طرفش آبی، بعد با طرف آبیش .... آنهایی که در دهه 60 به دنیا آمدند، گرفتاری‌های دهه 60 را داشتند؛ آن موقع در جنگ ..... این باهوشی پس چرا استاد بزرگ اون رو مبصر نکرده و این شونن احمق رو گذاشته مبصر .

بلاگ احمد اکبری - خبرنامه انجمن معلمان زبان انگلیسی

http://www.azerelta.org/index.php?action=1&item=62

دیروز به تاریخ 7/2/92 جهت گرفتن برنامه تدریس که با اصرار خانم قبول کرده بودم ساعت ..... گفتند من از بی عرضه ها درخواست کردم شلوغ نکنند این آقا مثل یک خروس جنگی و لات .... (3) اغلب خانواده ها در مورد نوع کار با اینترنت و کامپیوتر با بچه های خود مشکل دارند و .... انعطاف پذیری یکی از ویژگی های مثبت افراد باهوش تلقی می گردد.

بهار نیوز - نوشته تكان‌دهنده‌ دختر ايراني در فیسبوک ظریف

http://baharnews.ir/vdcjyxev.uqeoazsffu.html

20 ا کتبر 2013 ... من اخیرا کارشناسی ارشد نوبت روزانه قبول شدم، یکی از دانشگاه های ..... عزیزای دل من هم دهه 50 هستم یادم نمیره شنبه تا شنبه سر صف پول تو جیبی ام میدادم برا جنگ حالا هم خوشی دادم برا ابادی ... عزیز من پسر دایی من با لیسانس کامپیوتر 10 جا قبول شد! ..... همین نادانی شما و امثال شما نسبت به ادبیات و سایر رشته های علوم ...

"کتابخانه عمومی الزهرا"

http://alzahra87library.blogfa.com/

با تشکر از کلیه اعضا شرکت کننده در مسابقه نقاشی"جنگ غزه". برنده مسابقه ... نمایشگاه مسابقه نقاشی کودکان با موضوع غزه در کتابخانه عمومی الزهرا (س) برگزار شد .