یکی از عواملی که موجب کاهش ارتباطات خانوادگی شده است، جایگزینی روابط دوستی با آن است.

حضرت علی (ع) فرموده اند : کسی که نا خوشی خود را از پزشکان پنهان کند به بدن خود خیانت کرده است.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، آیا تا به حال به ارتباطات خویشاوندی دقت کرده اید؟چقدر کم رنگ شده است. یک زمانی در شهرهای این مملکت تفریح و سرگرمی مردم رفتن به خانه اقوام و آشنایان بود اما امروز خلاصه شده در عصر ارتباطات! و از طریق وایبر و وات ساب و لاین و...صله رحم را به جا می اورند و جالب اینکه می گویند خدا پدر آن کسی که اینها را اختراع کرد بیامرزد که باعث صله رحم می شود!!!

 

 نکته دیگری که در این مورد باید به آن توجه شود، این است در هر جامعه‌ای با گسترش فردگرایی، میزان روابط خانوادگی کاهش می‌یابد.امروز اگر بچه ها پای صحبت پدر بزرگ و مادر بزرگ بنشینند و از رفت و آمدهای زمان قدیم بشنوند شاید نتوانند به درستی منظور آنها را درک کنند ،حق هم دارند برای آنها غیر قابل تصور است که اعضای خانواده و اقوام و آشنایان حداقل هفته ای یکبار همدیگر از حال هم خبر داشته باشند و بدون مزاحمت تلفن همراه و رایانه و اینترنت بنشینند و بگویند و بشنوند اما متاسفانه شرایط جامعه امروز طوری رقم خورده که گاه میشود چندین ماه از حال یگدیگر خبر نداشته باشیم و مشغله زیاد را دلیل بر این کم توجهی می کنیم در حالی که هیچ مشغله ای آنقدر بزرگ نیست که بخواهد ماهها اقوام و آشنایان را از خود دور کند و شاید دلیل این مشغله ها همین دوری جستن ها باشد زیرا علاوه بر بی بهره ماندن از برکات معنوی از مواهب مادی هم بی نصیب می مانیم چرا که نمی توانیم از حال هم آگاه باشیم و به هم کمکی کنیم. بعضی و قت ها هم حتی وقت جواب دادن به تلفن همدیگر و یا حوصله شنیدن صدای همدیگر را هم نداریم.

 

خلاصه که هرچه زمان می گذرد فاصله ها بیشتر،علایق کمتر و ارتباطات خانوادگی سردتر میشود .اما دلیل کم شدن صله رحم چیست؟


زندگی ماشینی امروز

در زمان گذشته هر کس نقش خود را ایفا میکرد، به گونه ای که مردان در بیرون از خانه کار میکردند و زنها خانه داری و این در روابط تاثیر بسیار مثبتی داشت اما در جامعه امروز به دلیل وجود شرایط خاص زنان پا به پای مردان کار میکنندو وقت کمتری را برای صله رحم با یکدیگر دارند.

 

ماشینی شدن زندگی ها شاید در ظاهر مشکلی را در پی نداشته باشد اما اگر در عمق ماجرا فرو برویم مشکلات زیادی را می بینیم که در روابط بین انسان ها به وجود آورد ه است و حتی همسایه خود خبر ندارد و یا حتی آن را نمی شناسد.


راه های دور

«با این ترافیک کی حوصله داره...»،«با این راه دور مگه میشه رفت!»،«بخوایم بریم و برگردیم انگار یه مسافرت رفتیم!»و ...حتما این جملات برای شما هم آشناست. خیلی از ما وقتی به یک مهمانی میخواهیم برویم اول این موضوعات را با خود مرور می کنیم و بعد کلا از رفتن به مهمانی منصرف می شویم.

 

این موضوع یکی از مهمترین دلایلی است که باعث شده کمتر کنار هم باشیم.


مسائل اقتصادی هم موثر است

مسائل اقتصادی یکی از موضوعات مهمی است که می تواند موجب تغییر روابط انسان ها شود.افراد برای گذراندن زندگی ناچارند که چند شیفت کار کنند و این مسئله باعث کم شدن ارتباطات است و از طرف دیگر تجملات و چشم و هم چشمی  که متأسفانه در بعضی گروه‌های جامعه رواج پیدا کرده است نیز می‌تواند موجب کم‌شدن روابط شود. در چنین شرایطی افراد ترجیح می‌دهند با کاهش روابط، فشار اقتصادی کمتری را تحمل کنند.


روابط دوستی جایگزین ارتباطات خانوادگی

این روزها برخی ها بر این باورند که داشتن دوست خوب کافی است؟اما آیا دوست می تواند جای خانواده را بگیرد و آیا حمایتی که خانواده از ما دارد دوست خواهد داشت؟

 

«با این ترافیک کی حوصله داره...»،«با این راه دور مگه میشه رفت!»،«بخوایم بریم و برگردیم انگار یه مسافرت رفتیم!»و ...حتما این جملات برای شما هم آشناست. خیلی از ما وقتی به یک مهمانی میخواهیم برویم اول این موضوعات را با خود مرور می کینم و بعد کلا از رفتن به مهمانی منصرف میشویم.


یکی از عواملی که موجب کاهش ارتباطات خانوادگی شده است، جایگزینی روابط دوستی با آن است. نکته دیگری که در این مورد باید به آن توجه شود، این است در هر جامعه‌ای با گسترش فردگرایی، میزان روابط خانوادگی کاهش می‌یابد.

 

اما با جود تمام این مشکلات در دین اسلام و روایات معصومین(ع) تأکیدات بسیاری بر دید و بازدید و صله ارحام از یکدیگر شده است. متأسفانه آثار و برکات این امر موکد و مورد توصیه و احترام، به درستی به مردم شناسانده نشده است و خویشاوندان و دوستان بجای اینکه به فکر افزایش ارتباط با یکدیگر و مودت در این ارتباطات باشند، به محض بروز یک مشکل یا سوء تفاهم بی اهمیت به سرعت قطع ارتباط می نمایند.

 

چه فرصتی بهتر از این که در این ماه به این زیبایی یادمان باشد که حتی یک سلام هم می تواند صله رحم به حساب بیاید.پس خودمان را از این برکت بزرگ محروم نکنیم و اینکه برخی مردم تورم ،چند شیفت کار کردن ،گرفتاری و ترافیک و سایر مشغله های زندگی را برای کم شدن صله رحم مطرح می کنند توجیهی غیر قابل قبول است البته ما منکر اینگونه مشکلات نیستیم اما آیا میشود به دلیل وجود این مشکلات زندگی را تعطیل کرد؟!

 

تعامل نیوز/ 2014

شما هم جز کسانی هستید که به صله رحم های پیامکی رو آورده اید ؟ - تعامل

http://www.taamolnews.ir/fa/news/79140/شما-هم-جز-کسانی-هستید-که-به-صله-رحم-های-پیامکی-رو-آورده-اید-

5 ا کتبر 2014 ... هدی سادات پاکنهاد- آیا تا به حال به ارتباطات خویشاوندی دقت کرده اید؟چقدر کم رنگ شده است. یک زمانی در شهرهای این مملکت تفریح و سرگرمی مردم ...

صله رحم های وایبری - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=281477

15 جولای 2014 ... شما هم جز کسانی هستید که به صله رحم های پیامکی رو آورده اید.

صله رحم، دید و بازدید - پیامک 57؛ جملات زیبا، حدیث، داستانک

http://payamak57.blogfa.com/category/167/

پیامک 57؛ جملات زیبا، حدیث، داستانک - پیامک حدیث جملات زیبا صله رحم دید و بازدید - پیامک پیام کوتاه، اس ام اس داستانک کوتاه جمله جملات زیبا احادیث حدیث روایت ...

پیامک اهمیت صله رحم

http://smspack.ir/sms_4535

2 روز پیش ... اس ام اس و پیامک های بسته پیامکی روایت میهمان تلفن همرا شما ! ... امام حسین(علیه السلام): صله رحم ازبروزبلاهاومرگ ناخوشایندجلوگیری کرده وروزی ...

مجلات : پیامک (SMS)؛ کاربردها و آسیب ه - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3280/4986/43256

سرویس پیامک (SMS) از اواخر سال 1381 در ایران فعال شده است و به استفاده .... صله رحم و دل جویی از یکدیگر را از یاد نبریم، گرچه با فرستادن چند پیامک برای ...

صلة رحم (@selat_rahem) | Twitter

https://twitter.com/selat_rahem

The latest Tweets from صلة رحم (@selat_rahem): "#قصيده الأم ة http://t.co/ u9wZQT9W1W"

تأثیر صله رحم بر طول عمر | پایگاه فرهنگی مذهبی سلم

http://selm.ir/5688/تأثیر-صله-رحم-بر-طول-عمر/

19 مارس 2013 ... ما، غير از صله رحم، چيزى نمى شناسيم كه بر عمر بيفزايد، تا آن جا كه گاهى عمر كسى سه سال است، و وقتى كه اهل ... امکان ارسال آیه انتخاب شده با پیامک

صله رحم - ویکی فقه

http://wikifeqh.ir/صله_رحم

مخصوصاً امروزه که با یک تلفن کردن یا فرستادن پیامک از حال هم‌دیگر می‌توانیم آگاه شویم. ... در جایی دیگر می‌فرمایند: «صله رحم کن، اگر جه با شربت آبی باشد.»

خبرگزاری ایسکانیوز - پیامک ۱۰ تومانی را جایگزین دید و بازدید کرده‌ایم

http://iscanews.ir/print/71752/پیامک-۱۰-تومانی-را-جایگزین-دید-و-بازدی

6 سپتامبر 2014 ... این جمله بخشی از حرف افرادی است که ترجیح می‌دهند با پیامک و یا از طریق لاین و وایبر با اقوام و دوستان و آشنایان ارتباط بگیرند و صله رحم را به جا ...

حکم ارتباط (صله رحم) با اقوام گنه کار | گروه اینترنتی رهروان ولایت

http://www.jonbeshnet.ir/news/42025

4 ا کتبر 2014 ... درباره تعریف این واژه باید گفت که: صله رحم از دو واژه صله و رحم تشکیل شده است که معنای لغوی صله از ماده "وصل" به معنای ... واژه رحم، در صله رحم استعاره برای قرابت و خویشاوندی است. .... دانلود نرم افزار Handcent SMS 6.1.6.

پاسخ مسابقه صله رحم سایت دلتکانی » پاسخگر- پاسخگویی مسابقات ...

http://pasokhgar.ir/9236-پاسخ-مسابقه-صله-رحم-سایت-دلتکانی.html

15 مارس 2013 ... مسابقه تستی باموضوع صله رحم سایت دلتکانی یکى از سنتهاى شایسته، که در اسلام بسیار مورد توجه بوده ... مسابقه پیامکی زیر رو هم شرکت کنین:

6 برکت عظیم صله رحم! - بیتوته

http://www.beytoote.com/religious/sundries/great1-blessmercy.html

نقش صله رحم در خانواده برکات صله رحم مزایای صله رحم,مزیت صله رحم,فواید صله رحم, صله رحم چیست,صله رحم,حدیث صله رحم,صله رحم در ... پنل رایگان,پیامک تبلیغاتی.

راسخون - یار همیشه همراه : صله رحم

http://www.rasekhoon.net/subject/list/1723/hadith/

پیامک های عاشورایی; امام حسین علیه السلام ... به راستى كه صله رحم از واجبات اسلام است و خداى سبحان، امر فرموده كه آن را گرامى بدارند و خداوند متعال با هر كس كه صله رحم ...

احکام | صله رحم - khamenei.ir

http://farsi.khamenei.ir/video-content?id=23403

3 آگوست 2013 ... فیلم مربوط به دیگران: احكام | صله رحم با توجه به پهنای باند اینترنت خود ، می توانید این فیلم را با کیفیت های مختلف زیر دریافت نمایید :.

كيفر قطع رحم ، و پاداش صله رحم

http://yamojir.com/fa/داستانهاى-شنيدنى-از-چهارده-معصوم-عليهم-السلام/2800-كيفر-قطع-رحم-،-و-پاداش-صله-رحم

كيفر قطع رحم ، و پاداش صله رحم ... بترس ، بين شما بزودى (به خاطر قطع رحم ) بر اثر مرگ جدايى مى افتد، برادرت در همين سفر، قبل از آنكه ... این دوستی ما پیامکی است.

صله رحم شامل نزدیكان سببى نمى‌شود؟!

http://dari.irib.ir/news/مذهبی/item/79065-صله-رحم-شامل-نزدیكان-سببى-نمى‌شود؟

ارحام شامل كلیه كسانی می شود كه در طبقات ارث قرار می گیرند از جمله، والدین، فرزندان، عموها، خاله ها، عمه ها، دائی ها و فرزندان آنها. رحم در اصل به م …