درون گراها، بر خلاف برون گراها،‌ زمانی که در جمع حضور دارند، انرژی از دست می‌دهند.

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام: محفوظ بودن و پاكدامنى براى سلامتى زن مفيدتر است و زيبايى او را بادوام تر مى كند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، به نظر می‌رسد دنیای ما، سوگیری مثبتی به سمت برونگرایی دارد. حداقل در حوزه‌ی مدیریت و کسب و کار و فروش و مهارت های فردی، بسیاری از کسانی که شناخت دقیق علمی و تجربه‌ی کافی در حوزه‌ی مدیریت و پرورش انسانها ندارند، برونگرایی را به عنوان یک نقطه قوت و درونگرایی را به عنوان نقطه ضعف مطرح می‌کنند و تلاش دارند با انواع تمرین‌ها و آموزش‌ها، همه جهان را به سمت برونگرایی سوق دهند.

 

به همین دلیل، به بهانه‌های مختلف، به بحث درون گرایی مراجعه می‌کنیم و در مورد درونگراها صحبت می‌کنیم. شاید به سهم خودمان بتوانیم کمی تعادل را به سمت درونگراها، که به هر حال بخش بزرگی از جامعه‌ی انسانی را تشکیل می‌دهند.


 

درونگراها، بر خلاف برونگراها،‌ زمانی که در جمع حضور دارند، انرژی از دست می‌دهند. برونگراها، هر زمان احساس کنند که به اندازه‌ی کافی انرژی و انگیزه ندارند، می‌توانند با حضور در جمع‌ها، مهمانی‌ها، حرف‌ زدن با غریبه‌ها در خیابان و کافی شاپ، تلاش‌ برای دوست شدن با افراد ناشناس در فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی، دوباره انرژی به دست بیاورند.

 

این در حالی است که یک فرد درونگرا، ممکن است با خلوت کردن محیط خود، مدتی فکر کردن، کتاب خواندن و هرگونه فعالیت‌های انفرادی انرژی به دست بیاورد. فرد درون گرا در یک مهمانی خسته می‌شود  و انرژی از دست می‌دهد. ترجیح می‌دهد در جمعی باشد که قبلاً آنها را بشناسد.

 

با توجه به اینکه «منبع انرژی درون گراها برای تعاملات اجتماعی محدود است»، ممکن است در مقابل حضور در گروه‌های اجتماعی مقاومت داشته باشند.

درون گراها، گاهی اوقات به برون گراهایی که اصرار دارند آنها را با خود به مهمانی و پارک و جلسه و کافی شاپ ببرند، به چشم شکارچیانی نگاه کنند که می‌خواهند آنها را شکار کرده و جان (انرژی) آنها را بگیرند.

البته به خاطر داشته باشیم که این که کسی درون گرا است به آن معنا نیست که تحت هیچ شرایطی به همراه بودن با دیگران نیاز و علاقه ندارد. تنها نکته‌ای که مهم است این است که «تعامل اجتماعی برای این افراد، گران قمیت است» و ترجیح می‌دهند این منبع ارزشمند انرژی گرانقیمت را به هر دلیلی و برای هر کسی و در هر موقعیتی هزینه نکنند.

 

کسی را به خاطر (یا به جرم!)‌ درون گرا بودن از روابط اجتماعی حداقلی محروم نکنید.

درست است که یک درون گرا حوصله‌ی احوال‌پرسی و بحث‌های طولانی را ندارد. اما وقتی چنین فردی وارد جمع می‌شود، همچنان به او سلام کنید، با گرمی لبخند بزنید و با لحن برخورد و زبان بدن،‌ این امنیت ذهنی را ایجاد کنید که این سلام و احوال پرسی کوتاه،‌ قرار نیست به یک گفتگوی طولانی و خسته‌کننده منتهی شود.

اگر طرف مقابل شما، به گفتگو علاقمند باشد، با این احساس امنیت، خودش با علاقه و رغبت وارد فضای گفتگو خواهد شد.

 

تا زمانی که از شما خواسته نشده، وارد فضای شخصی آن ها نشوید. نگذارید انرژی تعامل اجتماعی آنها، بی دلیل هزینه شود. لازم نیست بپرسید که به دنبال چه کتابی می گردند. اگر لازم باشد از شما خواهند پرسید. اگر هم می‌خواهید کمک کنید، همینکه بگویید: «اگر کمکی لازم بود به من بگو» کافی است. اینکه بالای سر آنها بایستید و تلاش کنید که یاریشان کنید، بیشتر از ایجاد احساس مثبت، برای آنها آزاردهنده خواهد بود.

حتی اگر هدف شما ایجاد دوستی و رابطه باشد، احترام گذاشتن به این فضای شخصی و ایجاد امنیت ارتباطی، شانس بیشتری را برای ورود به فضای امن افراد درونگرا، برای شما ایجاد خواهد کرد.

 

حالا یک بار دیگر رفتار روزهای گذشته خود را با افراد درون گرایی که در اطراف شما هستند مرور کنید. تا چه حد به آنها احساس خوب داده‌اید؟ تا چه حد انرژی تعامل اجتماعی آنها را حرام کرده‌اید؟

حالا به سراغ دوستان درون گرای خود بروید. آنها را برای لحظه‌ای کوتاه، بدون اینکه حرف و توضیحی داشته باشید در آغوش بگیرید و به خاطر داشته باشید که این برون گراها هستند که دوست دارند برای دلیل هر رفتاری، توضیح بدهند و توضیح بشنوند. درون گراها معنای رفتارهای ما را بدون کلمات هم می‌فهمند.

 

ایران مطلب / 2018
 

امان از سکوت مردانه - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/new/archives/144164.php

مثلاً افراد درون گرا، معمولاً کم حرف می زنند و افراد برون گرا، خیلی سریع ارتباط برقرار می کنند و با افراد گفتگو می کنند؛ از این رو نباید از افراد درون گرا رفتار برون گرا را انتظار داشته باشیم. ..... 10 روش هوشمندانه برای برخورد با افراد گستاخ.

این 16 اشتباه را هرگز با افراد درونگرا INTROVERT مرتکب نشوید ...

http://doctorshiri.com/fa/content/11169/این-16-اشتباه-را-هرگز-با-افراد-درونگرا-introvert-م/

20 نوامبر 2013 ... این ۱۶ اشتباه را هرگز با افراد درونگرا INTROVERT مرتکب نشوید( ..... میگذره و من تو این چند وقت خییییلی اذیت شدم چون واقعا طرز برخورد با اونو ...

جام نیوز :: JamNews - نحوه برخورد با افراد درون گرا

http://jamnews.ir/detail/News/395975

تاریخ مخابره : ۰۳/۰۷/۱۳۹۳ - ۲۲:۴۰. نحوه برخورد با افراد درون گرا. درون گراها، بر خلاف برون گراها،‌ زمانی که در جمع حضور دارند، انرژی از دست می‌دهند. به این مطلب امتیاز دهید.

10 افسانه در مورد درونگرایان که باید بدانید! - ایران آتا

http://iranata.com/2012/07/10-myths-about-introverts-must-know.html

23 جولای 2012 ... روزانه با بسیاری از افراد برخورد می‌کنید که از نظر شما درونگرا هستند. حال به شما می‌گوییم که درونگرایان کسانی نیستند که شما فکر می‌کنید!

هنر رفتار با افراد دشوار - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek334.htm

هر يک از ما نيز به نوعي در درون خود شخصيت دشواري را پنهان کرده ايم. ... اما ناديده گرفتن اين موقعيتها به ضرر ماست چرا که نحوه برخورد ما با شخصيت دشوار دروني و ديگر افراد بدقلق هنري است که .... راه حل: تغيير نگرش افراد منفي گرا کار آساني نيست.

آزمون روانشناسی : درونگرا یا برونگرا؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/test/psychology-test-introverted.html

معمولا نسبت به افراد درونگرا اعتماد به نفس بالاتری دارند بودن در جمع و فعالیت های ... ها و احترام گذاشتن به آنها در برخورد با دیگران رفتار معقولانه تری داشته باشیم.

تفكر مثبت - انواع شخصیتها و طرز برخورد با آنها

http://gildamohammady.blogfa.com/cat-7.aspx

26 جولای 2010 ... اشخاص درون گرا به سرعت قابل تشخیص هستند. آنها افرادی هستند که وقتی سایر کارمندان جشن گرفته اند، پشت میزشان به کار مشغولند. افراد درون ...

برون گرايی و درون گرايی در ازدواج - دانشگاه علم و صنعت ایران

http://www.iust.ac.ir/find.php?item=40.10677.23872.fa

مهرداد حس می کرد که نحوۀ برخورد نسيم با اساتيد و همکلاسی هايش زياد جالب نيست و ... معمولاً نسبت به افراد درونگرا اعتماد به نفس بالاتری دارند و بودن در جمع و فعاليت ...

برونگرایی و درونگرایی و تاثیر آن در زندگی مشترک

http://www.tanzimekhanevadeh.com/social-issues/984-1392-03-07-07-28-39

28 مه 2013 ... در این قسمت نکته ای که باید بدانید این است که افراد مطلقا درونگرا یا برونگرا ... تعریف مفاهیم را با چند سوال شروع میکنم: ایا دوست دارم در اکثر اوقات در .... عوامل عینی مثل طبقه اجتماعی، سن، قیافه، تحصیلات و نحوه لباس پوشیدن به ...

میگنا - امان از سکوت مردانه! با کم حرفی شوهرم چه کنم؟

http://www.migna.ir/vdci.yarct1avubc2t.html

خانمی با خوشحالی از سر كار به خانه می‌آید تا به شوهرش خبرهای خوبی بدهد. .... مثلاً افراد درون گرا، معمولاً کم حرف می زنند و افراد برون گرا، خیلی سریع ارتباط برقرار می کنند و با افراد گفتگو می .... قوانین برخورد با آقایان: وقتى با مرد صحبت مى‏ كنيد!

با درونگراها مهربان باشیم… | متمم

http://www.motamem.org/?p=4100

8 سپتامبر 2014 ... این در حالی است که یک فرد درونگرا، ممکن است با خلوت کردن محیط خود، .... زیبایی در انتهای متن اصلی در خصوص نحوۀ برخورد با افراد درونگرا شده :

رابطه شخصیت با گروه خونی و تاریخ تولد. تست شخصیت از روی امضا ...

http://robabnaz6.persianblog.ir/

19 سپتامبر 2013 ... رابطه شخصیت افراد با نحوه کار کردن- ارزیابی رفتاری ... ها، و باغبانان معمولاً افرادی درون گرا هستند، درحالیکه فروشنده ها، خدمه کشتی و هواپیما، و ... گرمی و مهربانی طبیعی آنها باعث میشود نتوانند به خوبی با این کارمندان برخورد کنند.

روشهای برقرار ارتباط با دیگران ونقش آن در موفقیت اجتماعی،زیباوب

http://www.zibaweb.com/ertebat1.htm

روشن است كه با افراد متفاوت ، رفتارهاي متفاوتي خواهيم داشت تاكيد بر ... از لحن صدا ،حالات وحركات چشم ها به گونه اي با آنها نحوه فكر وعملكرد ذهني شان مطابق باشد. ... مقابل ما چه شخصيتي دارد ، برون گراست يا درون گرا ، براي صميميت با درون گرايان بايد ... همگام شدن موثربه ماامكان مي دهد با ديگران برخورد همدلانه وبه ياد ماندني داشته باشيم .

نحوه برخورد با دختر حساس و نازک نارنجی - ازدواج و آموزش مسائل جنسی و ...

http://asheghi4u.blogsky.com/1393/07/26/post-1675/نحوه-برخورد-با-دختر-حساس-و-نازک-نارنجی

18 ا کتبر 2014 ... ویژگی های خاص افراد خیلی حساس آنها را از افراد با حساسیت های عادی جدا می کند. خصوصیات افراد خیلی حساس شبیه به افراد درونگرا است. درست مثل ...

اصول رفتار با فرد درون گرا - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/47497_اصول-رفتار-با-فرد-درون-گرا.html/

11 ساعت قبل ... درون گرایی یک ويژگي خُلقي است كه با ديدگاه دروني ذهني همراه بوده ؛ فرد ... اين افراد كمتر تمايل به حضور در جمع دارند و و بيشتر دقت خود را به مطالعه و ...

بگویید چه شخصیتی دارید تا بگویم همسر مناسب شما چه ... - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=7879

12 آگوست 2004 ... 4- سیاستمداری: این افراد در برخورد با دیگران زیرك و حسابگر هستند و از توانمندی ...... مسلم است كه یك فرد با شخصیت درون گرا ، با كسی كه شخصیت برون گرا دارد ..... خیلی جالب بود ولی با توجه به نحوه زندگی ممکنه که یک شخص از هر ...