15ساله بودم که پدرم به طرز مشکوکی درعراق به شهادت رسید و من هم به دلیل فعالیتهای ضد شاهنشاهی ایران در عراق از طرف استخبارات رژیم بعث به ایران تبعید شدم. خوشبختانه خواهرم در تهران سکونت داشت و من در منزل ایشان مستقر شدم. بعد از چند روز به من گفتند که باید با آقای عسگراولادی و آقای نعیمی همکاری سیاسی داشته باشم.

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام: محفوظ بودن و پاكدامنى براى سلامتى زن مفيدتر است و زيبايى او را بادوام تر مى كند.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، آمنه وهاب زاده شیرزن جبهه‌های جنگ که روزگاری امدادگر، تک تیرانداز، آرپی چی زن و همرزم شهید همت، چمران و صیاد شیرازی بوده، امروز همراه با ماسک اکسیژن در گوشه خانه 50 متری اش در آلوده ترین نقطه تهران زندگی می‌کند. می‌گوید به‌اندازه یک عمر از عملیاتهای آزادسازی خرمشهر، دهلاویه، حصرآبادان، حمیدیه، هویزه، رمضان، طریق القدس، ثامن الائمه و محرم خاطره دارد.

 

در دوران دفاع مقدس زنان هم دوش به دوش مردان درپشت جبهه‌ها وظیفه پشتیبانی و تامین مایحتاج رزمندگان را به صورت خودجوش و مردمی بر عهده داشتند. همسران رزمندگان همواره سکان زندگی را در دست داشته و با نامه‌های معنوی و پر از امید، تسلی خاطری برای رزمندگان خط مقدم بودند.

 

در میان این زنان، شیرزنانی هم بودند که پا را از این فراتر نهاده و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل همراه با دیگر رزمندگان بر علیه دشمن غاصب می‌جنگیدند. شاید آنان را نشناسید یا اصلا ندیده باشید، ولی زنان آزاده و جانباز که گمنام و بی ریا در کنارمان زندگی می‌کنند خاطرات و شنیده‌هایی از دوران پر التهاب و تشویش جنگ همراه دارند که تاریخ دیگری از دفاع مقدس را به تصویر می‌کشد.

آمنه وهاب زاده یکی از این شیرزنان دوران دفاع مقدس است. جانباز 70 درصد شیمیایی که امروز در خانه کوچکی در محله اکباتان تهران زندگی می‌کند. آن دختر جوان، ورزشکار، تکاور و آرپی جی زن خط مقدم دیروز،  امروز به اتکای دستگاه اکسیژن ساز و عصای فلزی اش می‌تواند در اتاق 12 متری خانه اش قدم بزند. خانه اش با وجود یک لامپ مهتابی تاریک بود و از پنجره‌هایی که از بیرون غبار آلودگی هوای تهران را در آغوش گرفته بود نوری متصاعد نمی‌شد. عصایش را به دیوار تکیه داد و روی مبل‌های راحتی خانه اش که بسیار فرسوده و شکننده شده بودند، نشست.

 

متولد شهر اردبیل است. آمنه در دوران کودکی به دلیل شغل تجارت پدر همراه با خانواده برای سکونت به شهر سامراء عراق نقل مکان کردند. پدر آمنه به دلیل فعالیتهای سیاسی و انقلابی همیشه با یاران امام خمینی(ره) در کاظمین و نجف در ارتباط بود و این تعاملات در زندگی، تربیت و شخصیت آمنه تاثیر گذار شد.

 

خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت - تصویر 1

 

متن کامل گفت‌وگو با این شیر زن دلاور ایرانی را در پی می‌خوانید:

* خانم وهاب زاده شما در دوران انقلاب فعالیت سیاسی هم داشتید؟

- آمنه وهاب زاده: 15ساله بودم که پدرم به طرز مشکوکی درعراق به شهادت رسید و من هم به دلیل فعالیتهای ضد شاهنشاهی ایران در عراق از طرف استخبارات رژیم بعث به ایران تبعید شدم. خوشبختانه خواهرم در تهران سکونت داشت و من در منزل ایشان مستقر شدم. بعد از چند روز به من گفتند که باید با آقای عسگراولادی و آقای نعیمی همکاری سیاسی داشته باشم.

یکی از وظایف مهمی که از طرف حزب بر عهده من بود توزیع و نصب به موقع اعلامیه‌ها و سخنرانیهای حضرت امام بود که چندین بار هم از طرف ساواک دستگیر و زندانی شدم و چون مدرکی نداشتند مرا آزاد  کردند. آن دوران به دلیل جوانی و پتانسیلی که داشتم خیلی فعال بودم و درکنار فعالیتهای سیاسی دورههای مختلف امداد و درمان را گذراندم تا بتوانم در راهپیماییها و درگیریها کمک حال زخمی‌ها باشم.

 

* فعالیت‌های شما بعد از پیروزی انقلاب از کجا شروع شد؟

- بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با حزب در ارتباط بودم ولی پس از آغاز جنگ تحمیلی به عنوان مسئول تحویل شهدا در  بیمارستان امام خمینی(ره) تهران مشغول به کار شدم. این مسئولیت پایدار نبود و پیشنهادات زیادی برای پستهای مهمتر می‌شد، زیرا درآن بحبوحه انقلاب و جنگ بسیاری از قسمتها و نهادها نیازمند اشخاص انقلابی بود.مسئولان هم براساس تواناییهای من پستهایی اعم از مسئولیت امورخواهران در جهاد سازندگی کرج، مسئول گروه خواهران درستاد نمازجمعه تهران و مسئولیت حفاظت و امنیت خواهران نمازجمعه تهران را بر عهده ام گذاشتند.

قبل از انقلاب بر اثر شکنجه‌های ساواک کمی زخمی شدم ولی شلاقها تنها کبودی در بدنم به جا گذاشته بود. اولین مجروحیتم بر می‌گردد به سال 1359 زمانی که مسئولیت حفاظت و امنیت خواهران نماز جمعه تهران را بر عهده داشتم. در یکی از نمازهای جمعه منافقین اقدام به بر هم زدن جمع نمازگزاران کردند و مردم را مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند. من هم که وظیفه نجات جان زنان نماز گذاران را بر عهده داشتم به طرف زنان منافق داخل جمعیت رفتم که یک بلوک سیمانی به پایم پرتاب شد، پایم شکست و روانه بیمارستان شدم.

 

*چگونه وارد جبهه و خط مقدم شدید؟

- پتانسیل جوانی، شور انقلابی و حس دفاع از کشور در وجود من نقش بسته بود و زمانی که حضور مردم در جنگ اعلام شد با همان پای شکسته از بیمارستان امام خمینی(ره) تهران به طرف مسجد جامع "واقع در پل سیمان شهرری" به راه افتادم تا از طرف کمیته انقلاب اسلامی به جبهه اعزام شوم. پس از ثبت نام و گذراندن دورههای مختلف نظامی در پادگان جی تهران و همچنین آموزش چهار ماهه دوره‌هایی اعم از سلاحهای سنگین، رانندگی تانک، عبور از دیوار مرگ، سقوط آزاد، تاکتیکهای رزمی، رزم شب و... به عنوان امداد گر به جبهه جنوب اعزام شدم.

پس از حضور در جبهه مدتی به عنوان امدادگر در بیمارستان پتروشیمی کار امدادی و بهیاری انجام می‌دادم. در آن لحظات کار پرستاران تنها پرستاری و درمانی نبود ما هم مشاور روانشانس بودیم، هم سنگ صبور رزمندگان و هم نویسنده وصیت نامه‌ها و حتی خاک تیمم برای رزمندگان مجروح تهیه می‌کردیم تا نمازشان قضا نشود.

چون به زبانهای عربی وانگلیسی مسلط و دورههای کامل نظامی واطلاعاتی را گذرانده بودم به ماموریتهای برون مرزی اعزام می‌شدم به خصوص ماموریت به بغداد و شهرهای مختلف عراق. یکبار همراه با شهید حاج ابراهیم همت با یک گروه 6 نفره چریکی ماموریت داشتیم تا از مرز سردشت به طرف کردستان عراق برویم. پس از گذشتن از کوهستانهای صعب العبور به مناطق مین گذاری رسیدیم که شناسایی شدیم. آن زمان کردهای عراقی و ستون پنجم همه جا نفوذ داشتند. چند خمپاره به طرف ما شلیک شد که با برخورد به میدان مین انفجارهای مهیبی را ایجاد کرد که از موج انفجار بیهوش شدم. شهید همت به دلیل مصدومیت من عملیات را متوقف کرد و سریعا به مقر برگشتیم. بعد از آن حادثه من 40 روز در کما بودم.

در مورد شهید چمران باید بگویم: شهید چمران را در جبهه نمی‌توانستی پیدا کنی چون او همه جا بود. من پس از گذاراندن دوره‌های چریکی در لبنان یک بار او را در جبهه در حالی که پاهایش مجروح شده بود دیدم. پس از درمانها و پانسمان اولیه با وجود اینکه نیاز به استراحت داشت از جایش بلند شد و به طرف خط مقدم حرکت کرد. حتی یکی از عکسهایم را با شهید چمران بر دیوار یکی از شهرهای جنوبی کشور ترسیم کرده‌اند.

 

خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت - تصویر 2

 

* ماجرای اولین مجروح شدنتان در جبهه؟

- اولین مجروحیت من بر می‌گردد به شبیخون رژیم بعث به ایستگاه عملیات آبادان که بسیاری از بچه‌های رزمنده شهید شدند. آن شب پس از حمله عراقیها به گروه امدادی بی سیم زدند که آمبولانس اعزام کنند ولی آمبولانس به ماموریت رفته بود. وقتی هم که آمبولانس آمد راننده آنقدر خسته و زخمی بود که نمی‌توانست دوباره اعزام شود برای همین خودم با سرعت سوار آمبولانس شدم و به طرف منطقه براه افتادم. وقتی به آنجا رسیدم با صحنه تکان دهنده‌ای روبرو شدم.همه بچه‌ها شهید شده بودند و آنهایی هم که نفس می‌کشیدند آنقدر خون زیادی از بدنشان رفته بود که کاری از دست من بر نمی‌آمد. در این میان یک مجروح خیلی وضعیت وخیمی داشت و من به هر زحمتی بود او را سوار آمبولانس کردم. رزمنده زخمی به زحمت لبهای خشکیده اش را تکان داد و گفت: امدادگر گفتم: بله. بعد گفت: راننده آمبولانس. گفتم بله منم. بعد بیهوش شد. همین لحظه یکی از رزمنده‌ها که جان سالم به در برده بود و تنها از کتفش خون می‌آمد جلو آمد و گفت: خواهرم شما به مجروح برسید من رانندگی می‌کنم.

از بد حادثه راننده آمبولانس مسیر برگشت را فراموش کرد و با وجود اینکه نباید چراغ آمبولانس را در شب روشن کرد این کار را انجام داد. که با روشن شدن چراغ آمبولانس عراقیها ما را به گلوله و خمپاره بستند. آنقدر آتش زیاد بود که صدای خودم را نمی‌شنیدم فقط احساس کردم شکمم می‌سوزد. وقتی به بیمارستان پتروشیمی رسیدیم آنقدر به آمبولانس شلیک شده بود که مجبور شدند برای بیرون آوردن ما درب آمبولانس را اره کنند. وقتی درب آمبولانس باز شد دکتر گفت: "این خواهر که متعلقات شکمش روی زمین ریخته..." آن وقت بود که بیهوش شدم.

بعد مرا به داخل بیمارستان منتقل کردند و روده هایم را به داخل شکم برگردانده و آن را با یک دستمال بسته بودند. وقتی مرا به اتاق عمل منتقل کردند علائم حیاتی من از کار افتاد و به علت کثرت مجروحین مرا به سرعت به معراج شهدا منتقل کردند.

نمی دانم چند روز طول کشید ولی روزی که می‌خواستند شهدا را به داخل خودروی حمل شهدا منتقل کنند دیدند مشمعی که مرا داخل آن پیچیده بودند بخار کرده است. سپس مرا به سرعت به داخل بیمارستان منتقل کردند. دوستان حاضر در بیمارستان می‌گفتند: دکتر وقتی که دوباره شما را دید گفت: چرا دوباره این شهید را اینجا آوردید؟ و مسئولین حمل شهدا گفتند آقای دکتر ایشان زنده‌اند! پزشکان که خیلی خوشحال شده بودند مرا به اتاق عمل منتقل کردند و امروز در خدمت شما هستم.وقتی که جانباز شیمیایی آمنه وهاب زاده گلدانهای خانه اش را آب می‌داد گفت: این گلدانها مرا یاد آن پنج شهیدی می‌اندازد که بعد از عملیات آنها را در سنگری منفجر شده پیدا کردم. همگی زنده بودند ولی وقتی به هریک آب تعارف می‌کردم می‌گفتند اول به دوستم بده تا اینکه وقتی نوبت به پنجمین نفر رسید همگی شهید شدند در حالی که سرهایشان روی شانه یکدیگر بود.

 

*چه زمانی شیمیایی شدید؟

- آن زمان در عملیات والفجر یک که در منطقه فکه انجام شد امدادگر بودم. چند ساعتی از اذان صبح گذشته بود و من در چادر امدادی پانسمان پای یکی از مجروحان را تعویض می‌کردم که هواپیماهای عراقی منطقه را بمباران کردند. پس از بمباران به سرعت از چادر بیرون آمده و به عمق منطقه بمباران شده رفتم تا مجروحین را نجات دهم. بوی سیر "گاز خردل شیمیایی" در همه منطقه پخش شده بود. به سرعت ماسکم را زدم ولی وقتی به چادر برگشتم دیدم آن جانبازی که داشتم مداوایش می‌کردم  ماسک ندارد برای همین ماسکم را بر داشتم و به صورت آن مجروح زدم. صورتم و چشمانم خیلی می‌سوخت و بدنم شروع به خارش کرد و دستانم تاول زد. به طوری که تاولهای روی صورتم آویزان شده بود آنقدر که بیهوش شدم. از آنجا مرا به بیمارستان صحرایی و پس از آن به بیمارستان اهواز منتقل کردند. یادم هست که آن جانباز در بیمارستان صحرایی فریاد می‌زد این خواهر جان مرا نجات داد...

 

* چرا خاطراتتان را کتاب نمی‌کنید؟

- خاطرات زیاد است به نحوی که از طرف وزارت ارشاد سالهاست دارند با من مصاحبه می‌کنند تا کتاب خاطرات من را چاپ کنند. ولی هنوز خبری نشده است. مثل اینکه گذاشته‌اند بعد از مرگم چاپ شود تا فروش بیشتری کند.

 

* و اما روزگار بعد از جنگ؟

- بعد ازپایان دوران دفاع مقدس آموزشهای امدادی خودم را کامل کردم و به جمعیت داوطلبان هلال احمرپیوستم. هرجا ماموریت بود حاضر بودم به خصوص در دوران رحلت حضرت امام که 70 روز مسئولیت امدادی خواهران هلال را بر عهده داشتم. الآن هم در خانه کوچکم زندگی می‌کنم. البته عضو بسیج محله هستم و در تمام فعالیتهای مسجد مشارکت دارم به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان، محرم و فاطمیه. از کسی هم انتظار ندارم.  وظیفه‌ای بوده که انجام دادم.

 

تابناک / 2018

 

 

 

جام نیوز :: JamNews - خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت

http://jamnews.ir/detail/News/396439

25 سپتامبر 2014 ... خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت. 15ساله بودم که پدرم به طرز مشکوکی درعراق به شهادت رسید و من هم به دلیل فعالیتهای ضد شاهنشاهی ایران در ...

جام نیوز :: JamNews - دادن مکمل غذایی به کودک ممنوع

http://jamnews.ir/detail/News/396796

27 سپتامبر 2014 ... بلورساز ضمن اینکه تجویز ویتامین و مکمل را با دو هدف پیشگیری کننده و درمان دانست، گفت: اگر کودکی ... خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت.

جام نیوز :: JamNews - ویتامین های ضروری برای داشتن چشمی سالم

http://jamnews.ir/detail/News/396789

27 سپتامبر 2014 ... ویتامین C آنتی اکسیدان دیگری است که به مقابله با رادیکال های آزاد که عامل پیری سلول ها هستند کمک می ... خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت.

جام نیوز :: JamNews - آیا باید فرزندتان را به مهد کودک بفرستید

http://www.jamnews.ir/detail/News/395972

25 سپتامبر 2014 ... بعضی از بچه‌ها تا مادرشان از راه می‌رسد و با اینکه هنوز به آنها شیر نداده است، آرام می‌شوند و در آغوش مادر آرامش ... خاطرات یک شیر زن با هفت بار مجروحیت.

ماجرای مجروحیت چشم سردار فضلی؛ موشکی که چند یار دیرین را از هم جدا ...

http://hamshahrionline.ir/details/218560

13 ژوئن 2013 ... زنان. کودکان. مترو. حمل و نقل. حادثه. پلیس. پیشخوان. میزآنلاین ... هم‌نشینی‌ها و همراهی‌های سردار علی فضلی با سردار شهید جعفر جنگروی. روایت‌ها و خاطرات هشت سال دفاع مقدس ... یک موشک دوربرد در این عملیات که در بهمن 1364 اتفاق افتاد چند یار دیرینه ... ناگفته‌هایی از هفت تن آل صفای گردان تخریب · اگر با گلوله توپ ...

مذاکرات پربار، مجروحیت بازیکن شماره هفت، شب برفی و موسیقی ...

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/197579/مذاکرات-پربار-مجروحیت-بازیکن-شماره-هفت-شب-برفی-و-موسیقی-قزاقی

28 فوریه 2013 ... مدام اطراف تیم ایرانی و دیپلمات‌ها و خبرنگارهای ما پرسه می‌زنند تا یک جمله .... به نظر می‌رسد روند مذاکرات این بار بر خلاف دورهای قبل، مثبت‌تر و ... که با نتیجه‌ای مانند یک ـ یک مساوی البته با دریافت اخطار و مجروحیت چند ... اما صدای ترمز تاکسی مقابل هتل، به خاطره نیمه‌شب برفی ما در آلماتی پایان ... Bookmark and Share

تیر 1389 - روزنوشت های جانبازی

http://janbazweb.blogsky.com/1389/04

3- در بند« ج » ماده یک قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، یکی از اهداف این ..... شیرزنی با 7 بار مجروحیت در جنگ ؛ زندگی با عصا و اکسیژن در اتاق 12 متر آمنه وهاب زاده شیرزن جبهه های جنگ که روزگاری امدادگر، تک تیرانداز، آرپی چی زن و همرزم ... ولی زنان آزاده و جانباز که گمنام و بی ریا در کنارمان زندگی می کنند خاطرات و شنیده هایی ...

سردار شهيد رضا نورمحمدي - سرداران دفاع مقدس - blogfa.com

http://sardaran.blogfa.com/cat-26.aspx

با آرامش اوضاع وارد يك شركت ساختمانى شده با توجه به رشته‌اش به كارهاى برق ساختمانى ... او صرفا در فواصل 15 بار مجروحيت او بود كه بر تخت بيمارستان خوابيده بود. ... با شبيخون‌هاى فراوان جلوى عمليات عراق را كه قصد زدن پل روى "بهمن شير" را داشت گرفت. در ديماه 1359 به همراهى يك گروه هفت نفره به جزيره مينو رفت و عليرغم اينكه ...

روایتی از دردهای یک زن جانباز و نخبه - مشرق نیوز | mashreghnews.ir

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/352122/روایتی-از-دردهای-یک-زن-جانباز-و-نخبه

7 ا کتبر 2014 ... فقط یک بار چشمانم را باز کردم و تنها چیزی که دیدم دود بود و صدای آژیر، دوباره ... در شهرستان در سینه من علامتی زدند به این معنا که این بیمار ضربه مغزی شده است، ... کارشناسی را هفت ترمه، ارشد را با معدل بالای 18 و دکتری را سال 91 تمام کرد ... پدرم گفت باشهادت بچه‌ها و مجروحیت من، ما هم توانستیم در انقلاب سهیم باشیم

ایران انا - خاطرات جنگ در شوش 1/ سیلانی شیر جبهه ها

http://iranona.com/5882/-خاطرات-جنگ-در-شوش-1/-سیلانی-شیر-جبهه-ها-29-6-1393

ماجرای زندگی پر رنج یک زن روستایی .... حمید سیلانی شیر مرد جبهه های شهرمان. ... صحنه حمله چماق داران در سال پنجاه و هفت را که در کنار م بود را هرگز فراموش نمی کنم. ... پور در بیشه زارهای کرخه با هدف مبارزه با ضد انقلاب داستان جداگانه ای را می طلبد .... اویک بار دیگر و بعد از مجروحیتش در طرح لبیک به جبهه ها رفت اما توان سابق را نداشت.

جنگ، این رنگی بود/ خاطرات منتشر نشده دلاورزنان دفاع مقدس - خبرآنلاین

http://khabaronline.ir/detail/245031/

22 سپتامبر 2012 ... و قرار است این روایت ها و این خاطره ها همگی یک حماسه را نقاشی کنند؛ اگر بشود! .... به کمک احتیاج بود، ما می دیدیم زنی که تا چند دقیقه قبل داشته فرزندش را شیر می داده، در عین لطافتی که در برخورد با ... امینه وهاب زاده هفت بار مجروح شده است. ... خانم موسوی خاطره مجروحیتش را با این مقدمه آغاز می کند و ادامه می دهد: "بارد

زنان ايران چه زمان به آموزش نظامي روي آوردند؟ - باشگاه خبرنگاران

http://www.yjc.ir/fa/news/4663254/زنان-ايران-چه-زمان-به-آموزش-نظامي-روي-آوردند

10 دسامبر 2013 ... سخن از شير زناني است كه از همان روزهاي نخست كه رژيم بعث عراق به میهن ... و خون، زنانی بودند که حتی چند ماه یک بار نیز قادر به دیدن همسرانشان نبودند و .... دکتر میلانی، مدیر عامل وقت سازمان انتقال خون ایران، خاطره‏ای از عملیات ... يك شيرزن سوسنگردی با چوبدستی خود چند سرباز عراقی را به اسارت ... هفت بار مجروح شدم.

چرا این فرمانده علاقه‌ای به بیان خاطراتش ندارد؟ - اعتدال

http://etedaal.ir/fa/news/90320

29 سپتامبر 2014 ... فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه توسعه سواحل مکران هم ... این ناوگروه دو هفته پیش یک کشتی کانتینربر چینی که از سنگاپور بارگیری ... سیاری افزود: زیردریایی فاتح نیز در هفت آذر رونمایی می‌شود. .... من در مقابل شیر زنان و شیر مردانی که وجب به وجب وطنمان را با قطره قطره خونشان حفظ ...

روایتی از دردهای یک زن جانباز و نخبه - بوشهرنیوز

http://www.bushehrnews.com/fa/news/98242/روایتی-از-دردهای-یک-زن-جانباز-و-نخبه

8 ا کتبر 2014 ... فقط یک بار چشمانم را باز کردم و تنها چیزی که دیدم دود بود و صدای آژیر، دوباره ... در شهرستان در سینه من علامتی زدند به این معنا که این بیمار ضربه مغزی شده است، ... کارشناسی را هفت ترمه، ارشد را با معدل بالای 18 و دکتری را سال 91 تمام کرد ... پدرم گفت باشهادت بچه‌ها و مجروحیت من، ما هم توانستیم در انقلاب سهیم باشیم

وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران - مصاحبه با ایثارگران

http://chemical-victims.blogfa.com/cat-2.aspx

23 نوامبر 2012 ... وبلاگ جانبازان شیمیایی ایران - سید هادی کسایی زاده: شايد اين بار ... تا همه به احترام یک زن قیام کنند، زنی که برای خودش اسطوره ای شده است. ... خاطرات جانباز 50 درصد از دوران اسارت/ فیلم‌هایی که برای ندیدنش .... تهران آمدند و در يك اتاق و راهرو و آشپرخانه با هفت فرزند زندگي مي‌كرديم. .... نحوه مجروحیت: استشمام گاز خردل

«« موقعیت : گردان کمیل »» - خاطره - Blogfa

http://katebeshohada.blogfa.com/cat-11.aspx

برای سحری ساعت 3.5 بامداد تویوتا با یک دیگ غذا وارد منطقه می‌شد؛ تدارکات سعی می‌کرد در .... گرچه که بیشتر بهتر است آدم پایِ شیرِ آب روزه‌داری‌اش را از یادِ ببرد تا تو این گرما. ... نه نگفت ، وقتی به او پشنهاد کردیم خاطرات هفت ساله جبهه ات را بگو . ... این بار بر خلاف دوره آموزش قبل نظم و ترتیب و حفظ احترام به برخی اصول نظامی کاملا ...