لجبازی باعث می ‌شود شما حقایق را نادیده بگیرید و اشتباه خود را نپذیرید و همین امر همسرتان را نیز آشفته می ‌کند.

پيامبر اكرم - صلّي الله عليه و آله - فرمود: در حال ناشتا خرما بخوريد، زيرا كرم و انگلهاي (روده و معده) را مي كشد.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، جر و بحث‌ های زناشویی و اختلاف ‌نظر‌های همسران مساله ‌ای است که همه زوج ‌ها آن را تجربه می ‌کنند، اما اهداف زوج‌ ها با هم در این میان متفاوت است و گاهی خودشان از این موضوع آگاه نیستند.

 

بعضی‌ ها دوست دارند هر چه زودتر جر و بحث و بگو مگو را پایان دهند و دوباره آرامش را به رابطه خود برگردانند و به هر چیزی برای بدست آوردن آرامش متوسل می ‌شوند، بعضی ‌ها نیز این بگو مگو‌ها را میدان جنگی تصور می ‌کنند که باید پیروز آن شوند و اینها نیز به هر کاری برای پیروز شدن دست می ‌زنند، این افراد با لجبازی تمام بحث را کش می ‌دهند و نمی ‌خواهند اشتباهات خود را بپذیرند و در برابر هر حرفی جوابی می ‌دهند و در برابر هر عملی رفتاری از خود نشان خواهند داد.

 

لجبازی یک خصوصیت شخصیتی است که افراد را به کارهای بچگانه و تصمیم ‌های غیر منطقی وا می ‌دارد. لجبازی از این احساس نشأت می‌ گیرد که فرد فکر می‌ کند دارد شکست می‌ خورد و باید قدرت خود را نشان دهد. در واقع کمبود اعتماد به نفس و عدم خود باوری و کمبود‌های درونی گاهی باعث لجباز شدن افراد می ‌شود. شاید بسیاری از شما وقتی لجبازی می ‌کنید از عملکرد خود آگاه نباشید و ندانید که در حال لجبازی با همسرتان هستید. برای این ‌که به شناخت بهتری راجع به لحظاتی که لجباز می ‌شوید پیدا کنید باید نمودهای لجبازی را بشناسید. وقتی شما لجباز می ‌شوید نسبت به همسرتان خشم و کینه شدیدی احساس می‌ کنید و هر چه این احساس شدیدتر باشد عملکرد شما نیز بدتر و شدیدتر می ‌شود. لجبازی باعث می ‌شود شما حقایق را نادیده بگیرید و اشتباه خود را نپذیرید و همین امر همسرتان را نیز آشفته می ‌کند.لجبازی‌ هایتان را بشناسید

گاهی افراد نمی ‌دانند که شدیدا در حال لجبازی با همسرشان هستند و بدون این ‌که به اعمال و گفتار خود فکر کنند با همسرشان برخورد می ‌کنند. باید گفت که شما لجبازی می ‌کنید وقتی که:

- بخواهید اشتباهات همسرتان را با رفتارتان تلافی کنید.
- عمدا کاری را که می ‌دانید همسرتان دوست ندارد انجام دهید.
- اشتباهات خود را تکرار کنید و اصرار داشته باشید که کارتان درست است.
- حرف همسرتان را با دقت گوش ندهید و مدام حرف خود را بدون منطق تکرار کنید.
- در برابر اشتباه خود اشتباهات گذشته همسرتان را پیش بکشید تا خود را تبرئه کنید و همسرتان را مقصر جلوه دهید.
- می ‌دانید اشتباه از شماست و آن را نپذیرید.
- می ‌خواهید همسرتان را آزار دهید.

 

وقتی شما بدانید دارید اشتباه می ‌کنید و به کار خود ادامه دهید در حال لجبازی هستید و با این کار همسرتان را نیز به لجباز شدن و جنگیدن با خودتان تشویق می‌ کنید. وقتی شما لجباز می ‌شوید نسبت به همسرتان خشم و کینه شدیدی احساس می‌ کنید و هر چه این احساس شدیدتر باشد عملکرد شما نیز بدتر و شدیدتر می ‌شود. لجبازی باعث می ‌شود شما حقایق را نادیده بگیرید و اشتباه خود را نپذیرید و همین امر همسرتان را نیز آشفته می ‌کند و ممکن است او نیز خشمگین شود و دست به اعمال غیرمنطقی بزند. لجبازی باعث می ‌شود که شما به همسر خود توهین و او را تحقیر کنید.

گاهی لجبازی آنقدر شدت می ‌گیرد که یک زندگی به دلایل کوچک و واهی از هم می ‌پاشد و زن و شوهر به خاطر لجبازی با یکدیگر عشق شان را از یاد می‌برند و فقط به پیروز شدن در برابر دیگری می‌ اندیشند. با دقت در رفتار خود و پرورش تفکر منطقی در خودتان می‌ توانید با لجبازی مقابله کنید اما اگر همسری لجباز دارید چه باید بکنید؟

گاهی اوقات همسر شما لجبازی می کند، فقط برای این که احساس می کند شما خود را از او برتر می دانید. بنابراین اگر احساس کردید که لجبازی همسر شما به این دلیل است، در رفتار و لحن خود با همسرتان تجدید نظر کنید، طوری که او بداند شما اصلا چنین قصدی را ندارید.

 

در برابر همسر لجباز

اگر همسر لجبازی  دارید باید در رفتارتان یک سری نکات را رعایت کنید تا همسرتان سر لج نیفتد و با شما لجبازی نکند.

- اول از همه یادتان باشد که در برابر لجبازی ‌های همسرتان شما لجبازی نکنید، چرا که اگر در این دور بیفتید روزبه‌ روز روابط‌ تان بدتر و بدتر می ‌شود و بازگشت به عقب غیرممکن خواهد شد.

- دوست داشتن مشروط، ممنوع. این را هم فراموش نکنید که حتماً نباید همسرتان‌‌ همان فردی باشد که شما انتظار دارید یا دوستش دارید. یعنی همسر شما می‌تواند گاهی لجبازی کند یا عصبانی شود و شما هنوز او را دوست داشته باشید. به عبارتی دوست داشتن را مشروط نکنید.

 

- مهم ترین توصیه برای رفتار با همسر لجباز، مدارا کردن است. جر و بحث  زن و شوهرها و اختلاف  نظر های آن ها باعث می شود که گاهی در گفتگو با یکدیگر جانب انصاف را رعایت نکنند. گاهی لحن صحبت زن یا شوهرها باعث می شود که همسرشان لجبازی کند. بنابراین زوج ها باید در گفتار و رفتارشان دقت لازم را داشته باشند و ببینند چه عمل یا رفتارهایی باعث واکنش همسرشان به صورت لجبازی می شود و سعی کنند از آن عمل ها پرهیز کنند.

 

- نگذارید لجبازی به عادت تبدیل شود. ذکر این نکته هم ضروری به نظر می رسد که اگر همسری بعد از چند بار لجبازی به نتیجه مطلوب و خواسته خود برسد، این رفتار برای او به عادت تبدیل خواهد شد؛ بنابراین اگر مرد یا زنی مطمئن است که به درخواست همسرش جواب مثبت خواهد داد بهتر است در همان ابتدا او را به خواسته اش برساند ولی اگر قرار است به هیچ عنوان، کاری را انجام ندهد یک «نه» محکم و البته منطقی به همسرش بگوید و به هیچ وجه از نظرش برنگردد. در خصوص لجبازی باید به یک نکته کوچک، اما بسیار پر اهمیت توجه داشته باشید آن هم این که گاهی اوقات همسر شما لجبازی می کند، فقط برای این که احساس می کند شما خود را از او برتر می دانید. بنابراین اگر احساس کردید که لجبازی همسر شما به این دلیل است، در رفتار و لحن خود با همسرتان تجدید نظر کنید، طوری که او بداند شما اصلا چنین قصدی را ندارید.

 

- مواظب غرورش باشید. غرور از اعتماد به نفس ضعیف و شکننده می‌آید یعنی کسی مغرور است که خودباوری کمی دارد و غرور نوعی سد دفاعی برای حفظ اعتماد به نفس نداشته است. اگر کاری کنید که اعتماد به نفس همسرتان زیر سوال برود، غرورش بیشتر می‌شود.

- وقتی همسرتان عصبانی است جواب او را ندهید و با او بحث نکنید. بلکه در آن لحظه او را به آرامش دعوت کنید و همیشه خواسته ‌هایتان را در آرامش به او بگویید. وقتی خودتان نیز عصبانی هستید از جر و بحث بپرهیزید.

 

ایران مطلب / 2018
 

من چی می گم، همسرم چی می گه! - بیتوته

http://www.beytoote.com/wedlock/tafahom/say3-wife-says.html

من چی می گم، همسرم چی می گه بگو مگوهای همسران,کلاسهای آمادگی ازدواج,نشانه های عشق همسر , خصلت زنانه ,اختلافات ... پیوند زناشویی,زندگی زناشویی,روحیه همسر ...

مرز بگو مگو در حضور فرزندان - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/behavior-baby/tell-us-border-in-the-presence-of-children-ventrebleu.html

یاد گرفتن مهارت های زندگی مثل مذاکره و ارتباط متقابل و مؤثر باعث می شود که والدین .... تازه های روانشناسی(مشاوره خانواده، روانشناسی کودکان، روانشناسی زناشویی، ...

بگو‌مگوهای زن و شوهر در زندگی زناشویی - ایران مطلب

http://iranmatlab.ir/fa/news/58045/بگو‌مگوهای-زن-و-شوهر-در-زندگی-زناشویی

بگو‌مگوهای زن و شوهر در زندگی زناشویی,زبان مشترک زوجین,بگو موگوهای زناشویی, گفت و شنود در زندگی زناشویی,اختلاف بین زوج‌ها در زندگی,نحوه گفتگوی زن و شوهر  ...

اختلال در روابط زناشویی - کدبانوی ایرانی

http://www.kadbanoo.net/اختلال-در-روابط-زناشویی/

به عقیده بسیاری از کارشناسان، مشکلات جنسی بخش تاریک زندگی زناشویی است. ... در واقع اگر زن و شوهر نتوانند روابط مطلوبی داشته باشند قادر به کنترل تنش های زندگی و صاعقه های جنسی نبوده و بدون شک این ... بگو مگو، بحث و جدل، دعوا و قهر و…

مرز بگومگو در حضور فرزندان - آکاایران - مشاوره خانواده ،روانشناسی خانواده

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/ravanshenasi-khanevadeh/bego-mago1.html

مرز بگومگو در حضور فرزندانپدر و مادر بی‌توجه به حضور فرزندان، با یکدیگر مشاجره ... دکتر پروین ناظمی، دکترای مشاوره در این مورد می‌گوید: «اختلاف و درگیری بین زن و شوهر جزیی از زندگی زناشویی است. ... خطر خشونت های خانوادگی را جدی بگیرید!

وظایف مشترک زن و شوهر - بهترین هدیه به همسر - blogfa.com

http://nobatearamesh.blogfa.com/category/29

هدیه ، تلخی های زندگی را شیرین کرده و اعتماد همسران نسبت به یکدیگر را افزایش ...... بگو مگوهای بی حاصل باعث کینه ها و دشمنی ها شده و ایمان آنان را خدشه دار می کند .

هوش اجتماعی خود را تقویت کنید | راه کار سرزمین هوشمند

http://sls.ir/مقالات/هوش-هیجانی/هوش-اجتماعی-خود-را-تقویت-کنید/

14 دسامبر 2012 ... معمولا بگومگوهای پرتنش در زندگی زناشویی و نداشتن هوش اجتماعی هر یک از زوجین تاثیر مخربی بر روابط شان می گذارد. طبق پژوهش ها، هر اندازه دشمنی ...

کمک های مالی شوهرم به خانواده اش ... | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/کمک-های-مالی-شوهرم-به-خانواده-اش

اكنون مي خواهم فرمول موفقيت در زندگي مشترك را كه در تمام مشكلات، چالش ها و بگو مگو هاي همسران نقش اساسي دارد را به شما آموزش دهم؛ فرمولي كه اگر زن و شوهر از آن استفاده ...

دانستنی های زناشویی - ایران ویج

http://www.iranvij.ir/category/sectionc/دانستنی-های-زناشویی/

آمپول های زیر را به جای حرف زدن و بگو مگو و جدل و. ... همسرکه بین زن و شوهر نیز مشترک است می تواند زندگی زناشویی را شیرین کند و به تفاهم بیشتر زوجین کمک کند.

فن بیان،اصول سخنرانی و هنرگویندگی وگفتگو - ویژگی های حرف زدن ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/tag/ویژگی-های-حرف-زدن-خانم-ها-و-آقایان

11 سپتامبر 2013 ... وقتی مردی وارد یک زندگی مشترک می شود و تعهدات آن را می پذیرد، دیگر نمی ... پاسخ به این كه چگونه می‌توانیم بگومگوهای خانوادگی را ختم به خیر كنیم ...

پرده سینما | سینمای ایران | سفر از دوران سنتی به دوران مدرنتیه؛ نگاهی ...

http://www.cinscreen.com/?id=5564

22 ا کتبر 2014 ... این فیلم برشی دوساعته از زندگی یک زن و شوهر به نام‌های خسرو و ترانه است ... قسمت اول فیلم سرشار از شوخی و بگو مگو های زناشویی، و قسمت دوم به ...

حرف های زن و شوهری زبان مشترک می خواهد - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/public/archives/221145.php

5 روز پیش ... تست روان‌شناسی: سنجش عشق در زندگی مشترک .... ما اگر بتوانیم با دنیای کلامی یکدیگر آشنا شویم کمتر دچار اختلاف و بگومگو‌های روزمره می‌شویم.

عشق بازی

http://eshghweb.blogfa.com/

اين عبارت کوتاه همسر شما را از يک بگو مگو و يا جر و بحث احتمالي خلاص مي کند. ... اگر بعد از يک روز طولاني، سر زدن بـه مغازه هاي متـعدد، پوشيدن لباسهاي گوناگون و چانه .... زندگی زناشویی من احتمالاً به این دلیل خسته‌کننده شده بود که من و زنم به جزئیات ...

مدیریت در اختلافات زناشویی

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=3999:modiriyat&catid=17:2011-08-06-11-40-26

اگر ما بتوانیم هنرمندانه و عاقلانه با اختلاف هایی که در زندگی زناشویی اتفاق می ..... نباشد نتیجه ی انکار و تقصیر را گردن دیگری انداختن ،می شود بگو و مگو و جدال .

کلیدهای طلایی برای قفل مشکلات زناشویی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1398834022p1.php/کلیدهای-طلایی-برای-قفل-مشکلات-زناشویی

30 آوريل 2014 ... با همسرتان اختلاف نظر و بگومگو دارید، از نحوه رفتار او گرفته تا به چگونگی ... روان شناسان معتقدند آگاهی از چگونگی برخورد و اطلاع از شیوه های درست رفع ... اختلاف نظر و سلیقه، جزیی لاینفک از زندگی زناشویی است و مشکلات ...

مهارت زندگی Archives - هفته نامه زندگی دوم

http://www.slife.ir/category/مهارت-زندگی/

۱۶ فروردین, ۱۳۹۳ گروه: مهارت زندگی مرتبط: زناشویی, مهارت زندگی, موفقیت در زندگی , ... ۱۴ اسفند, ۱۳۹۲ گروه: مهارت زندگی مرتبط: استرس, بگومگوهای زناشویی, خانواده, ...