چندین سال پیش من به یک سخنرانی عمومی دعوت شدم و متاسفانه در یک اقدام اشتباه این دعوت را پذیرفتم. به عنوان یک دانش آموز به شدت در مورد این اتفاق وحشت زده بودم و تقریباً هر شب کابوس این را می دیدم که صحبت هایم را در حین مراسم فراموش کرده ام.

حضرت علی (ع) فرموده اند : کسی که نا خوشی خود را از پزشکان پنهان کند به بدن خود خیانت کرده است.

 

به گزارش سرویس خانواده جام نیوز، راهکارهای یک روانشناس برای کاهش اضطراب در حین سخنرانی و ارائه برای شما بیان می کنیم.

 

۱- سعی نکنید خود را آرام نمایید
در یک پژوهش تحقیقاتی پرفسور دانشگاه هاروارد الیسون وود بروکس از افراد مختلف درخواست نمود تا در مورد اینکه چه عواملی آنها را بدل به یک همکار خوب می نماید در جمع های عمومی مرتبط به محل کارشان سخنرانی نمایند. از حاضران در این تحقیق در حین سخنرانی فیلمبرداری ویدئویی می شد و سپس این ویدئوها توسط یک کمیته ی معین مورد بررسی قرار می گرفتند.بیش از ۹۰ درصد از سخنرانان بر این باور بودند بهترین استراتژی پیش از سخنرانی تلاش بری حفظ خونسردی است، ولی این تلاش آنها ثمره ای نداشت. از دید کسانی که سخنرانی ها را مورد ارزیابی قرار می دادند تقریباً همه ی افرادی که تلاش نموده بودند تا آرامش خود را حفظ کنند ارائه یی فاقد اعتماد به نفس داشتند که متقاعد کننده برای حضار نبود.به جای تلاش برای آرام کردن خود بهتر است این باور را به وجود بیاورید که در مورد اتفاق پیش رو هیجان زده و خوشحال هستید. شاید بپرسید چطور چنین استراتژی می تواند موثر باشد؟ از نظر فیزیولوژیکی ما دارای دو سیستم متفاوت هستیم، یک سیستم پیشران و یک سیستم متوقف کننده.سوزان کین یکی از افرادی که توانسته است به فوبیای خود در رابطه با ترس از سخنرانی های عمومی غلبه نماید و یک سخنرانی بسیار موفق در رابطه با کتابش که راجع به توانایی های افراد درون گرا است در TED Talk داشته، در همین رابطه می گوید سیستم پیشران بدن انسان وی را هیجان زده و مشتاق به انجام امور می کند در حالیکه سیستم متوقف کننده وی را محتاط و منزوی می نماید.کین معتقد است با تلاش برای آرام کردن خود سعی خواهید کرد تا سیستم متوقف کننده ی خود را از کار بیانندازید و سیستم پیشران خود را فعال کنید. اضطراب یک احساس بسیار ناخوشایند محسوب می گردد و از بین بردن آن به شکلی بسیار سریع و از طریق تلقین تقریباً غیر ممکن است، ولی می توان این احساس را بدل به یک حس دیگر مانند هیجان کرد و در اصل جنس آن را تغییر داد.او می گوید وقتی در مورد یک سخنرانی دچار اضطراب می شوم سعی نمی کنم با این احساس مقابله نمایم بلکه تلاشم را بر این می گذارم تا بر روی دلایلی تمرکز کنم که سبب می شوند اضطراب بدل به هیجان گردد. مثلا به خودم یادآور می شوم من قرار است پیغامی را به دیگران انتقال دهم که دارای اهمیت بسیار زیادی برای شخص خودم بوده و این حس اضطراب من را بدل به هیجانی بالقوه می نماید.من از به چالش کشیدن مخاطبانم، تغییر پدید آوردن در بینش آنها و البته سرگرم کردنشان لذت می برم و با یادآوری این موارد به خودم معمولاً بسیار سریع سر شوق می آیم. با افزایش این تفکرات مثبت در من خود به خود اضطراب از بین می رود.۲- در مقابل مخاطبان واقعی به تمرین بپردازید
در ابتدا من به تنهایی به تمرین سخنرانی هایم می پرداختم، تا اینکه تحقیقی از یکی از اساتید سابق استنفورد با نام Robert Zajonc را مشاهده نمودم که در آن وی نتیجه گیری کرده بود حضور سایر افراد سبب افزایش تمرکز و هوشیاری ما می شود. اگر به تنهایی به تمرین بپردازید نمی توانید این موارد را در خود تقویت نمایید.به جرات می توانم بگویم پس از چند بار تمرین در برابر یک جمع کوچک نتیجه ی سخنرانی من به مراتب بهتر شد.وقتی در مقابل جمعی بزرگ سخنرانی می کنید چهره ها در مقابل چشمان شما محو می شوند و ارتباط چشمی نیز تا حدی از بین می رود ولی در حین صحبت کردن در برابر جمعی کوچک به وضوح می توانید واکنش های چهره ی آنها را در مقابل گفته های خود مشاهده نمایید.این امر سبب می شود شما حداکثر استرس ممکن را پیش از تجربه ی اصلی خود حس کرده و برای مراسم نهایی به بهترین شکل ممکن آماده شوید. سوزان کین می گوید من پیش از سخنرانی اصلیم در TED در مقابل جمعی ۲۰ نفره به تمرین می پرداختم و این یکی از عوامل بزرگ موفقیتم در رویداد TED محسوب می شود.


۳- چراغ ها را خاموش کنید
به منظور کاهش اضظراب در طول یک سخنرانی ترجیح می دهم تا حد ممکن نور سالنی که در آن به سخنرانی می پردازم کم باشد یا حتی سالن تاریک شود. با محو شدن چهره ها تمرکز من نیز بالا رفته و میزان نگرانیم کم می شود و البته اخیراً به این نتیجه رسیدم در یک سالن تاریک مخاطبین به شوخی هایی که با آنها در طول صحبت هایم می کنم واکنش بهتری نشان داده و بیشتر می خندند.۴- مخاطب خود را بشناسید
یکی دیگر از حقایقی که در مورد سخنرانی موفق در طول سال های اخیر متوجه شده ام این است که هر چه بیشتر و بهتر مخاطبین خود را بشناسم کمتر در مورد سخنرانی برای آنها نگرانی خواهم داشت. برای مثال در ابتدای ماه آگوست هر سال من یک کلاس درس با صدها دانشجوی رشته ی MBA دارم، این اولین کلاسی است که آنها در دانشگاه مرتبط به کسب و کار و تجارت می گذرانند و مدت زمان آن نیز بسیار کوتاه است، از همین رو من فرصت چندانی برای اینکه با آنها احساس راحتی نمایم پیدا نمی کنم.


در راستای آنچه گفته شد من معمولا پیش از آغاز کلاس یاد شده به مطالعه ی سوابق و بیوگرافی دانشجویان حاضر در آن می پردازم و همین امر سبب می شود شناخت خوبی از آنها به دست بیاورم، مثلاً متوجه می شوم یکی از آنها اهل شهر یا محله یی است که قبلاً در آن بزرگ شده ام پس می توانم با وی شوخی های مرتبطی راجع به آن محله کنم و اینگونه بین ما احساس راحتی و نزدیکی بیشتری پدید می آید.


پیش مطالعه ی یاد شده همواره صحبت در کلاس درس مورد بحث را به مراتب برایم آسان تر می کند و سبب می شود ارائه ی بهتری داشته باشم. شناخت مخاطب یک اصل کلیدی در کاهش اضطراب پیش از سخنرانی است.۵- سخنرانی خود را مانند یک پازل دربیاورید
بازیگر معروف که استعداد شگرفی در صبحت برای عموم نیز دارد می گوید بدل کردن سخنرانی به یک پازل می تواند ایده ها را در شنونده رشد داده و توجه آنها را بیشتر به مطلب جلب نماید. شما می توانید صبحت های خود را بدل به سئوال و جواب کنید، پرسشی را مطرح کرده و سپس در راستای رسیدن به پاسخ آن سخن بگویید.طرح یک پرسش سبب می شود مخاطب به دنبال یافتن جواب باشد و از قضاوت کردن بی مورد خودداری کند. همچنین سخنرانی کردن در قالب یک داستان که بخش های مختلف آن جا به جا شده و بهم ریخته اند و در یک نقطه ی خاص به یکدیگر مرتبط می شوند باعث می گردد شنوندگان تا آخرین لحظات بر روی حرف های شما تمرکز داشته باشند و البته خود شما نیز در صورتیکه بخشی را به خاطر نیاورید می توانید به سراغ قسمت دیگری بروید تا مطالب فراموش شده مجدداً در ذهن تان پررنگ گردند.

 

تعامل نیوز/ 2014

جام نیوز :: JamNews - ترفند های کاهش استرس در حین سخنرانی

http://www.jamnews.ir/detail/News/403533

15 ا کتبر 2014 ... ترفند های کاهش استرس در حین سخنرانی. چندین سال پیش من به یک سخنرانی عمومی دعوت شدم و متاسفانه در یک اقدام اشتباه این دعوت را پذیرفتم.

تکنیک های کاهش استرس برای سخنرانی در جمع - ایران ناز

http://www.irannaz.com/stress-reduction-techniques-to-address-the-jam.html

ترفند های آسان برای ماندگاری پدیکور. ایران ناز; عکس ... تکنیک های کاهش استرس برای سخنرانی در جمع ... از حاضران در این تحقیق در حین سخنرانی فیلمبرداری ویدئویی می شد و سپس این ویدئوها توسط یک کمیته ی معین مورد بررسی قرار می گرفتند.

چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟ - women

http://women.tavanir.org.ir/sokhan24.asp

14 سپتامبر 2008 ... براي كاهش استرس خود اصلا‌ به روش‌هايي كه ناديده گرفتن شنوندگان را توصيه مي‌كند متوسل نشويد، تصور اينكه به جمعيت نگاه ... اين ترفند ديگري است كه به شما پيشنهاد مي‌كنيم آن را امتحان كنيد. ... در هر لحظه فقط در حين صحبت كردن فقط به يك نفر توجه كنيد ... زنان ايراني همگام با مردان درفعاليت هاي مختلف حضور دارند.

تمرین مبارزه با ترس و اضطراب - فن بیان،اصول سخنرانی و ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-110.aspx

روش های کاهش استرس هنگام سخنرانی .... مثبت اندیشی موجب کاهش استرس می شود ..... برای آشنایی با رمز و راز و پرسش ها و ترفندها و اصول و شگردهای اینگونه مصاحبه ها ...

راهی فوق العاده برای کاهش استرس - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/extraordinary-way-reduce-stress.html

اگر استرس زیادی را تحمل می کنید ، اگر نمی دانید چاره چیست به شما توصیه می کنیم که با یادداشت. ... خوشبختی های یک زن مطلقه! ... زا و استرس آور مثل شركت در آزمون یا ارائه سخنرانی می‌تواند تا حد زیادی از استرس شما ... این نگرانی‌ها روی منابعی كه باید در حین انجام كار از آنها استفاده كنیم تاثیر می‌گذارند و با مداخله عملكرد ما را كاهش می‌دهند  ...

راههای مقابله بااضطراب - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/azterab.html

تازه های مشاوره خانواده ... براي هر يك دقيقه از زمان سخنراني، پنج دقيقه وقت بگذاريد. ... اگر تمايل داشتيد حين صحبت كردن از حركت دست خود بطور معقولي استفاده كنيد. ... همچنين براي كاهش اضطراب نفس‌هاي عميق بكشيد و ريتم تنفس خود را آرام و يكنواخت كنيد. .... ترفندهای کامپیوتری · ترفندهای اینترنتی · متفرقه اينترنت و كامپيوتر.

درمان استرس در 10 دقیقه - Forum

http://forum.mui.ac.ir/index.php?topic=738.0

راه های اثبات شده ای وجود دارند که استرس را از بین می برند. ... موثرترین روش های کاهش استرس شب هنگام اتفاق می افتد، یعنی هنگامی که مشغول تماشای ...

موفقیت نامحدود - 7 ترفند ساده برای یک سخنرانی بدون ترس

http://drdentistyosef.blogfa.com/tag/7-ترفند-ساده-برای-یک-سخنرانی-بدون-ترس

9810000959857391 و برای اطلاع از دوره های ما عدد 5 را ارسال نماید ..... شما می‌توانید این مطلب که کمی استرس و ترس دارید را به صورت یک جوک به حضار ... هرکسی با توجه به خلق و خو و خصوصیات فردی‌اش، می‌تواند یه نوعی استرس و ترس خودش را کاهش بدهد.

مقاله : چطور یک سخنرانی حرفه‌ای داشته باشیم؟ - مطالب داغ و خواندنی متنوع

http://golchineweb.persianblog.ir/post/151/

28 جولای 2012 ... در ضمن فراموش نکنید که شنوندگان توقع ندارند یک سخنرانی بی‌عیب و نقص از شما ببینند و ... برای کاهش استرس خود اصلا‌ به روش‌هایی که نادیده گرفتن شنوندگان را توصیهمی‌کند متوسل ... این ترفند دیگری است که به شما پیشنهاد می‌کنیم آن را امتحان کنید. ... در هر لحظه در حین صحبت کردن فقط به یک نفر توجهکنید.

‫آموزش هنر سخنرانی کامگار | Facebook‬

https://www.facebook.com/pages/آموزش-هنر-سخنرانی-کامگار/738089662888384

‎پیام ششم چگونه درهنگام سخنرانی بر اضطراب و نگرانی خود فایق آمده و بر آن ... رهبران و مدیران موفق در حین ‌صحبت کردن مستقیما به چشم های شنوندگان خود نگاه می کنند. ..... براي كاهش استرس خود اصلا‌ً به روش‌هايي كه ناديده گرفتن شنوندگان را توصيه مي‌كند متوسل نشويد، ... اين ترفند ديگري است كه به شما پيشنهاد مي‌كنيم آن را امتحان كنيد.

چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟ - ایران مجری

http://www.iranmojri.com/sarfasl/1002/1064-blogtip.html

5 آوريل 2012 ... سرفصل ها نکته ها در وبلاگ ها ی مجریان چطور يك سخنراني حرفه‌اي داشته باشيم؟ ... براي كاهش استرس خود اصلا‌ به روش‌هايي كه ناديده گرفتن شنوندگان را توصيه مي‌كند متوسل نشويد، تصور ... اين ترفند ديگري است كه به شما پيشنهاد مي‌كنيم آن را امتحان كنيد. ... در هر لحظه فقط در حين صحبت كردن فقط به يك نفر توجه كنيد.

زمان هایی که رابطه جنسی بهتر از همیشه است - آبی روز

http://www.abirooz.com/relationship/item/1405-زمان-هایی-که-رابطه-جنسی-بهتر-از-همیشه-است.html

8 ا کتبر 2014 ... فشار خون را کاهش می دهد و استرس را پایین می آورد. نتایج یک مطالعه نشان می دهد افرادی که پیش از سخنرانی های عمومی خود رابطه جنسی داشته اند استرس ...

BoyerNews | سایت خبری تحلیلی بویر نیوز

http://boyernews.com/

استخدام وزارت نیرو در شرکت های آب و فاضلاب در تمام استان های کشور + جزئیات ... این مراسم معنوی طبق روال سال های گذشته دهه اول محرم و از ساعت ۷:۳۰ تا ۹ شب و با سخنرانی حاج سید اقبال راستگویی و ..... چهار ترفند ساده برای سرعت بخشیدن به Shut Down ویندوز .... ۵ گام برای کاهش استرس عاطفی بچه های طلاق ... بیوگرافی حسین پناهی.

کنترل ترس از سخنرانی با پاورپوینت - آموزش سخنرانی و فن بیان

http://bahrampoor.com/کنترل-ترس-از-سخنرانی-با-پاورپوینت/

برای همه ما، ترس از سخنرانی موضوع بسیار مهمی است و همیشه دنبال ترفندها، راه‌ها و ... که چند راهکار برای مدیریت بهتر استرس و ترس از سخنرانی با پاورپوینت را بیان کنم. ... روی آن حساب کنیم و بدون شک باعث می‌شود که ترس ما از سخنرانی کاهش پیدا کند. ... صدام اذیت میشه، بنظر شما چطور میشه از این حالت در حین سخنرانی جلوگیری کرد؟

آرام بخش - کانون فرهنگی آموزش

http://www.kanoon.ir/main/آرام بخش

روش هاي کاهش استرس در کودکان. X ... لیموترش تأثیر آرام‌بخش دارد و خستگی مفرط، سرگیجه و اضطراب را از بین می‌برد. ... راهکارهای کاهش اضطراب در حین سخنرانی.

آیا شما بیش از حد نگرانید؟

http://www.pars20.com/آیا-شما-بیش-از-حد-نگرانید

12 ا کتبر 2014 ... چگونه احساس استرس و نگرانی خود را کنترل کنیم - مدیریت اضطراب و نگرانی برای زندگی بهتر و سالم تر - راه رهایی کامل از استرس و نگرانی های ...