نگرانی مردان از مطالعه زنان

 

مریم مقدس در حال مطالعه کردن بود که پیام خدا  دال  ِبر مادر شدنش و تولد مسیح،  توسط فرشته ای بر او نازل شد. این تصویر را ما در تابلوی «وحی» اثر سیمون مارتینی (1333 میلادی) که در یوفی سیر واقع در فلورانس نگاهداری می شود، می بینیم. حضرت مریم از دیدن فرشته دچار وحشت و ترس می شود. او خود را به عقب کشیده و عبای آبی خود را طوری محکم به دور خود می پیچد که انگار دارد به خود  پناه می دهد،  همزمان و در حالی که انگشت شستش را لای کتاب گذاشته که فراموش نکند تا چه صفحه ای خوانده است، با دست دیگرش کتاب را از نگاه فرشته پنهان می کند. تازگی ِ تصویر مارتینی از مریم مقدس، توجه همگان را به خود جلب می کند، زیرا که مریم ِ مارتینی دختر باکره و ساده ای که همه می شناختند نبود. او زنی باسواد بود و کتاب دستش هم سمبولی از عقل و دانش و تا آن زمان هیچ کس حضرت مریم  را در چنین حالت دفاعی  به نمایش نگذاشته بود.

ما مریم مقدس را  تنها هنگام «وحی» در حال مطالعه نمی بینیم، بلکه در بهشت هم او در دنیای کتاب و مطالعه غرق است. حداقل در دنیای نقاشان.

در تابلوی” Le Jardin du Paradis” اثر نقاشی یک  روسی (1400) راهبی را در حال چیدن میوه  می بینیم . در  کنار راهب یک زن جوان مو طلایی در میان گل ها نشسته و زن دیگری با مسیح کوچک بازی می کند و مریم مقدس سرش توی کتاب و غرق ِ مطالعه است. تابلوی” La sainte Famille au soir ” اثر رامبراند که در موزه ملی آمستردام آویخته است، مریم مقدس را خم شده بر روی کتابی به نمایش می آورد. یوسف و مسیح ِ کوچک در همان اتاق کنار او به خواب رفته اند.  شمعی نورش را روی کتاب پخش کرده و پیرامون مریم را نورانی می کند. کتاب در شب می درخشد و  تیرگی را از هم می پاشد و زمان از حرکت باز ایستاده است . 

سالیان سال کتاب خواندن مشغله ای مردانه و برای زنان ممنوع بوده است. حتا خواندن کتب مقدس مثل انجیل کار مردان بود. در اغلب تابلو های نقاشی فلاندرز و ایتالیایی این -  مسیح، حواریون و جانشینان او  هستند که کتاب مقدس را در  دست دارند و بر سینه می فشارند  و آمرزش الهی را نصیب خود می کنند.  زنان حتی اجازه ی نزدیک شدن به چنین حیطه ای را نداشتند. علیرغم این مدعا در بسیاری از نقاط جهان،  خواندن متون مذهبی کاری زنانه محسوب می شد و متونی اخلاقی و مذهبی تنها  مناسب حال زنان بود و از همین روی خواندن متون فوق، بخشی از تربیت زنان به حساب می آمده است.

 شرط عضویت در کلیسای پروتستان داشتن سواد تا اندازه ای که بتوان انجیل را خواند، هم برای مردان و هم برای زنان یکسان بوده است. و تاریخ مبارزه با بیسوادی در کشور سوید به سال 1700 میلادی برمی گردد.

در فاصله ی ِ سال های 1700 -  1800 میلادی صنعتی و دموکراسی شدن جوامع اروپایی و در نتیجه اجرای یکسری رفورم و اقدامات از عوامل مهمی است که در عادت مطالعه و کتاب خواندن اروپاییان اثر گذاشته است. در سال های 1700 - 1600خواندن کتاب از مرز های مذهب دور شده و خواندن برای لذت بردن و آموختن، به انسان ها اجازه بروز احساسات و تمایلات خود را داد، ولی هنوز  کماکان مطالعه کردن کاری مردانه بود و برای زنان کاری شایسته محسوب نمی شد، چرا که زنان با کتاب خواندن دچار تخیل و هیجان شده و وظیفه مهم مادری و مواظبت از اعضای خانواده خود را را فراموش می کردند.  و از آنجایی که کتاب خواندن افکار زنان را از قوانین مرسوم جامعه مردسالارانه به دور می کرد، در نگاه مردان زمانه  زنان اهل مطالعه خطرناک افتادند.

چگونه زنان با دنیای کتاب آشنا شدند؟ چه قوانین یا ممنوعیت هایی در پیش پای زنان اهل مطالعه  وجود داشته است؟ دو پرسش از خیل پرسش هایی است که لوره آدلر و استفان بولمن در کتاب ”Les femmes qui lisent sont dangereuse  Flammarion” )صفحه 149) به بحث گذاشته اند. کتاب با استفاده از تصاویری از تابلوهای نقاشی ِ نقاشان معروف و عکس های عکاسان مشهور جهان، تصویر زن مطالعه گر را در تاریخ های مختلف نشان می دهد. بیشتر تصاویر متعلق به سال های 1600 – 1700 و 1800 میلادی است، اما آثاری نیز از سال های اخیر مثلا از سال 1900 در کتاب به چشم می خورد. قدیمی ترین اثر متعلق به سال 1200 میلادی است. این تابلو  تصویر ملکه الینور د ِ آکیتنه را در کنار سنگ قبر معبد فونتورالت واقع در فرانسه به نمایش می گذارد. ملکه در حالی که کتابی در دست دارد، روی تابوت سنگی اش نشسته است. یکی دیگر از تصاویر به نمایش گذاشته،  تصویر مرلین مونرو در لباس شنا ست که کتاب”Ulysses”  اثر جیمز جویس را روی زانو دارد. برای دوستداران هنر و ادبیات و تاریخ  کتاب”Les femmes qui lisent sont dangereuse” یک گنجینه است. دو فصل از کتاب توسط تاریخ نویس و نویسنده فرانسوی لوره آدلر نوشته شده است. لوره آدلر پیش از نگارش این کتاب زندگی نامه مارگریت دوراس و  در کتاب دیگری با عنوان”Dans les pas de Hanna Arendt ” زندگی نامه هانا آرِنت را در سال 2005 میلادی نوشته بود.

مابقی کتاب را  استفان بول من،  توماس من شناس و اهل مونشن نوشته است. تصاویر و عکس ها بخش اعظم کتاب فوق را به خود اختصاص داده است و شرح و تفاسیر نوشته شده در حاشیه ی تصاویر به عنوان مکمل عکس ها، به غنای کتاب کمک کرده است.

در سال های 1700 – 1800 زنان اهل مطالعه اغلب زنان فرانسوی و آلمانی و انگلیسی بودند. آنها مشتاقانه رمان هایی را می خواندند که موضوعشان به زمان معاصر آنها برمی گشت. انتشار کتب مذهبی تا حدودی اُفت کرده بود، در عوض کتاب های تخیلی و رمان در تیراژهای بالا چاپ می شد. زنان از طریق خواندن رمان به خود نگری و درون نگری و همچنین به بیرون نگری و کسب علم و شناخت شرایط دیگر آن دست می یافتند. در این دوره نه تنها انتشار رمان بالا گرفت که حتا  زنان  نیز به نوشتن رمان  روی آورده و  با به راه انداختن شبکه های ارتباطی زنان نویسنده پا به عرصه ای نهادند که تا آن زمان ممنوع بود. مطالعه کردن برای زنان به معنای دست یافتن به دنیای خاص زنانه ایشان بود، دنیایی که آنها را از زندگی روزمره و تسلط مردان جدا می ساخت. خواندن کتاب به آنها ایده و افکار نو می داد و جلسات ادبی به آنها مکانی برای بحث و گفت و شنود بر پیرامون چگونگی تغییر ِجهان. و این همه  نگرانی مردان را به دنبال داشت. مردان موقعیت خود را تهدید شده می یافتند. پس  در عرصه ی ِ فرهنگ و ادب نویسندگان ِ زن به حاشیه کشانده و زنان کتاب خوان و رمان خوان، موجودات ناقص و  بیماران  مبتلا به هیستری  تلقی شدند. و آنچه اینجا قابل ذکر و  توجه است، این است که انگار هیستری مرضی زنانه بود و مردان دچار آن نمی شدند. مردان مضطرب و آشفته و سرگردان را سودا زده و مالیخولیایی می نامیدند.  تثلیث : زنان – کتاب و هیستری سخن رایج زمان شده بود. نمونه این گونه تثلیت را ما در کتاب «مادام بواری» اثر گوستاو فلوبر می یابیم.  فلوبر حرف زمانه اش را در چهره اما بواری که با خواندن رمان های عاشقانه به زندگی اش سمت و سوی می دهد، و در خیال و رؤیا به قهقرا می رسد،  ترسیم می کند.

در طی سال های  1800 – 1900 مردان از دست زنانی که اهل مطالعه بودند، نالیده اند. آنها موج نو را  «سیل مطالعه» نامیده و  معتقد بودند که این سیل شکست جامعه بشری را به دنبال خواهد داشت.

« میوه ی ِ حرام » با موتیف "خواندن" تصویر چهار زن را در کتابخانه ای به نمایش می آورد. زنی برای جدا کردن کتاب های مورد علاقه اش از نردبانی بالا رفته است، در حالی که دختر ک خدمتکار کنار  ِدر موقعیت را می پاید تا مبادا بیگانه ای  از کار آنها سر در آورد و دو زن دیگر در حال خواندن ِ آنچه که مجاز نیست هستند. تابلوی” Leune fille lisant” اثر فرانس آی بل (1850) نیز بر گستاخی زنان اهل مطالعه تأکید دارد. دختر جوانی که کتاب را آرام روبروی صورتش گرفته، پیراهن نازکی بر تن دارد و یکی از شانه هایش کاملا لخت است. او با تمام وجود در کتاب غرق شده است.

اغلب در هنر نقاشی مطالعه کردن زنان با سکس به نمایش در می آمد. به طور مثال می توان از  اثر مشهور تابلوی ِ پی یر آنتواین باودون (1760)”La Lecture ”  نام برد. زن ِ تابلو آرام و بی خیال بر بالشی تکیه داده و کتاب روی دست چپش سُر خورده است. چند دکمه بلوزش باز است و دست راستش را به درون لباسش فرو کرده. او  کمی کرخت و بی حال به نظر می رسد. آیا انتظار معشوقش را می کشد یا به رؤیاهای عاشقانه فروخلیده است؟ نه. نقاش فقط می خواهد نتایج بد کتاب خواندن را گوشزد کند.

نزدیک و صمیمی شدن زنان با کتاب است که نگرانی می آفریند. آنچه که در خانه رخ می داد، خارج از کنترل جامعه بود و به عقیده استفان بول من، این نزدیکی و صمیمیت زن و ُ کتاب بود که هنرمندان در صدد نمایشش بودند. در واقع آنها چیزی را به ما نشان می دهند که ما هرگز حق و امکان دیدنش را نداشتیم.  جان ورمیر نقاش هلندی 1600 در چند اثر خود شیفتگی  زنان به کتاب را نشان داده است. تابلو ی“ La Femme en bleu”یک نمونه از آثار او است. زن آبستنی در حال خواندن نامه ای ست، که احتمالا توسط همسرش نوشته شده است. دهان نیمه بازش حکایت از بلند خواندن نامه می کند.

تصاویر  ارایه شده در کتاب ِ لوره آدلر و استفان بولمن،  دیدار زن و کتاب و چگونگی تأثیر محتوای ِ کتاب ها بر تن زن را به خوبی به ما نشان می دهد. زنان با محتوای کتاب ها در نقاشی ها یکی می شوند، یعنی همان چیزی که  محقق فرانسوی میشل د ِ سرتییو تصویر فوق «lectio» نامیده است. زن مو قرمزی برهنه تابلوی”La Lectrice”اثر جین – جکِکس هِنر  (1880) بر زمینه زرد اُخرایی به شکل ونوس است و  کتابی را مثل معشوقش به سینه می فشرد. با همین شیوه نقاش انگلیسی جی ای ویسلر د ر اثر خود” Sous la lampe” (1858)  یکی شدن  متن و  زن را  نشان می دهد. زن طوری کتاب را به صورتش نزدیک کرده که فاصله  اش با کتاب و اتاق محو شده است. یکی شدن خواننده و کتاب و فراموش کردن زمان و مکان هنگام مطالعه، در جوامع مردسالار پدیده ای زنانه و منفی تلقی می شده است. در حالی که

کتاب  برای زنان حکم نفس کشیدن را داشت، راهی به رهایی و وابسته نبودن بود و آغاز یک زندگی نو. در تنهایی ِ زن کتاب دوستی بود که دلداریش می داد. اما زمان به یک شکل نمی ماند و ما می توانیم تغییر و تحول زمانه را در آخرین تصویر کتاب که متعلق به نقاش آلمانی هرالد متز کِس است ببینیم. تابلوی” Femmes savantes ” (2001) دو زن را به نمایش گذاشته است که در میان انبوهی کتاب با نگاهی جستجوگر در حال مطالعه اند. رابطه این دو زن با کتاب و کتاب خواندن بر پایه ی احساسات و نزدیکی ها ی عاشقانه ی ِ روزگار گذشته، ریخته نمی شود، بلکه احساسات و نزدیکی جای خود را  به تعمق و تفحص می دهند. 

 

 

 

مطلب بالا به تاریخ   بیست و هفتم ماه  جولای  دو هزار و شش  در روزنامه  سونسکا داگ بلادت  ( سوئد)  به چاپ رسِده است .

 

 

توضیحات :

لنا کُرلند ادیب و پرفسور دانشگاه ِ اوپسلا واقع در کشور سوید است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تعداد بازدید ۲۷۳۴ بار

مردان مریخی زنان ونوسی - آکاایران - خصوصیات زنان و مردان

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/zanomard1/zanan-m13.html

مطالعه درباره تفاوت های زن و مرد می تواند روش های تازه ای را برای بهبود رابطه ..... زن باید طوری تمرین کند و طوری سوال کند که مرد با خیال راحت و بدون نگرانی و ترس از ...

چرا مردان دروغ می گویند ، زنان گریه می کنند؟ - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/361249/چرا-مردان-دروغ-می-گویند-زنان-گریه-می-کنند

20 ا کتبر 2014 ... یک زن تا وقتی در مورد آینده خود نگران است که ازدواج نکرده و یک مرد هرگز ... خواهد رسید حتی بدون اینکه آمادگی قبلی داشته و یا نیازی به مطالعه باشد .

معاونت امور زنان و خانواده/چرا نگرانی ازوضعیت اخلاق درجامعه به پوشش ...

http://nahad.govir.ir/portal/home/?news/40173/41801/65974/چرا نگرانی ازوضعیت اخلاق درجامعه به پوشش بانوان محدود می‌شود؟

یک کارشناس ارشد مطالعات زنان با طرح این پرسش که چرا نگرانی از وضعیت اخلاق در ... قانون‌های کنترل اجتماعی به شکل نابرابری میان زنان و مردان تقسیم می‌شود، افزود: ...

پزشکان مرد، نگران نزاکت زنانه | زن نگار

http://zannegaar.net/content/331

پزشکان مرد، نگران نزاکت زنانه .... آیا او وسوسه‌کننده مردان است یا راهنمای اخلاقی آنان؟ .... Noel Parry and Jose Parry, The Rise of the Medical Profession: A study of ...

باکرگی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/باکرگی

در یک مطالعه میان فرهنگی، با این عنوان که زنان و مردان در چه سنی نخستین رابطه .... که قصد بازگرداندن بکارت خود را دارند و هم برای زنان باکره‌ای که نگران هستند که پاره ...

شناخت تفاوت ویژگی روحیه زن و مرد

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=30:1390-05-15-11-23-14&catid=14:2011-08-02-08-07-40

ما در حقیقت میخواهیم بگوییم که نگرانی مان مرتفع میشود . این حالت ها ... کتابهایی را ، که معرفی کرده ایم مطالعه کنید و برنامه ما را ببینید . بعد میتوانید از ... کتاب رازهایی در مورد مردان ، حدود چهارصد صفحه و در مورد زنان هفت صد صفحه است . و این نشان  ...

داستان های کوتاه پندآموز: داستان مرد نگران زن و بچه ها

http://www.pandamoz.com/2006/04/post178.html

داستان مرد نگران زن و بچه ها ... دکتر از زن پرسید : " آیا مرد نگران سلامتی او و بچه هایش هست و برایشان غذا و ... مطالعه همراه با اندیشه در مضمون هر داستان، خواسته ماست!

بسیاری از مشکلات زنان محصول جامعه مردانه است - مهر

http://www.mehrnews.com/detail/News/2382399

2 ا کتبر 2014 ... به گفته رئیس مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران میانگین سن آغاز اعتیاد در ... فرهمندپور آمار نگران کننده دگر را اعتیاد افراد متاهل عنوان کرد و گفت: دو ...

چرا زنان شادتر از مردان هستند؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/men-happier-women.html

زنان شادتر از مردان شادی در افراد,چگونگی شادی,خوش شانس,ژن شادی,میزان شادی,احساس شادی ,مردان ... حدود 59 درصد زنان مورد مطالعه یک نسخه و 17 درصد خوش شانس نیز هر دو نسخه از این ژن را داشتند .... نگران‌کننده,افکار نگران کننده,نگرانی‌های دست و پا گیر  ...

این زنان مردان خود را دل سرد می کنند - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/zanashoe/women2-cold-heart.html

دل سردی مردان از زنان شکایت اصلی مرد رواننشاسی زناشویی زن همیشه زیبا و سالم, صمیمی بودن با همسر,کمبود ... یک مرد دوست دارد با خیال راحت با همسرش کوه برود و مدام نگران خاکی شدن کفش هایش نباشد. ..... با عینک مطالعه خداحافظی کنید + تصاویر ...

All comments on Maryam Mohebbi برای زن دیدن آلت تناسلی مرد یا ...

https://www.youtube.com/all_comments?v=PSHdW5hIa8M&lc=_QRKCsA9ZvpvFMRermw-kwGj1cz8oMxBXGTu-VGiSVM

باور کنم که این حرفو به خاطر کاهش نگرانی مردها از کوچک بودن آلت تناسلی نزدید؟ ... بسیار خوبی مطرح فرموده اید حتماً در صفحه فیس بوی " گروه مطالعات جنسی ایران " این ... قسمت توجه کنند باسن زنان بزرگ و شکل خاصی داره وتوجه مرد روبه اندام جنسی زن ...

رازهـایی در مورد مــردان کـه بهـتر است خــانم هـا بــداننـد ...

http://forum.moshaver.co/f24/رازهـایی-در-مورد-مــردان-کـه-بهـتر-است-خــانم-هـا-بــداننـد-53/

این ضروری است که زن یک فضای بدون قضاوت برای مرد ایجاد کند . ... مطالعات نشان می دهد اکثر مردان تن صدا را برتر از کلمات می شنوند. .... یک مرد دوست دارد با خیال راحت با همسرش کوه برود و مدام نگران خاکی شدن کفش هایش نباشد.

خبرگزاری کتاب ايران (IBNA) - 170 مورد اختلاف میان زن و مرد در كتاب‌ها ...

http://ibna.ir/vdcewf8wvjh87vi.b9bj.html

22 سپتامبر 2014 ... به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گروه پژوهشی مطالعات زنان پژوهشگاه ... رهبران این گروه نگران بودند که دغدغه تساوی حقوق زن و مرد، جوامع را به ...

وقتی یک خبرنگار مرد، زن می شود + عکس

http://www.asrkhabar.com/fa/news/52449/وقتی-یک-خبرنگار-مرد-زن-می-شود-عکس

19 ا کتبر 2014 ... مطالعه متن کامل گزارش این را نشان می دهد، که یک خانم خبرنگار شبی را در یک خوابگاه دخترانه دانشجویی گذرانده و به ... وقتی یک خبرنگار مرد، زن می شود + عکس .... پاسخ. ای بابا. کامنتاتون هم که جملگی موافق شمان. موفق باشید. نگران.

ملیح - لباس زیر زنان

http://www.utab.ir/جذاب-شوید/17/

ملیح تحقیق و مطالعه نشان می دهد ویژگی‌ها و خصوصیات زن ایده آل با زنانگی شروع می‌شود . ... یک زن زنانه باعث می‌شود مرد مردانگی بیشتری احساس کند و این احساس یکی از ... مردانه ندارد ظاهری زنانه داشته باشید: ممکن است که مردها زنان را به خاطر نگرانی از ...

مقدار توده‌ی عضلانی مردان در مقابل زنان - تناسب اندام

http://fitnessmagazine.ir/fitness/how-much-more-muscle-mass-does-a-male-have-than-a-female/

28 سپتامبر 2014 ... مطالعات، بارها و بارها ثابت کرده‌اند که مردان نسبت به زنان، مقدار ... زنان معمولا کوچکتر هستند، به این معنی است که نباید نگران این باشند که با انجام ...