فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري

پیش به سوی مرد سالاری منطقی(1)

اگر به زندگی آدمهای دور و اطرافمان دقت کنیم متوجه این موضوع می شویم که تعداد مردهایی که در اصطلاح به آنها «زن ...» می گویند ، نسبت به گذشته رو به افزایش است، مخصوصاً در شهرهای بزرگ. این روزها کمتر خانواده ای پیدا می شود که اقتدار و ابهت مردهای قدیمی در آن وجود داشته باشد. بعضی ها معتقدند دلیل این امر رشد آگاهی و شعور اجتماعی زنان در شهرهاست که باعث می شود مثل زنهای قدیم، خودشان را کاملاً محتاج و وابسته به شوهرانشان ندانند ، و ارزش وجودی و حیاتی مرد برای اداره ی زندگی در نظر زنها نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده.

بعضی دیگر معتقدند نفوذ فرهنگ غرب از طرق مختلف مثل پخش فیلمهای سینمایی خارجی و یا سریالها و فیلمهای ایرانی که در بعضی از آنها، زنها پرخاشگرانه با شوهرانشان رفتار می کنند و یا در بعضی دیگر از آنها، مردها را موجوداتی خودخواه و قلدر و بی منطق نشان می دهد که باعث آزار همسرانشان می شوند و به طور خلاصه نفوذ فرهنگ غرب و جریان زن سالاری در رسانه های دیداری و شنیداری و مطبوعات، باعث افزایش جسارت و پرخاش زنها نسبت به شوهرانشان شد. و آنها مثل قدیم حاضر نیستند اقتدار مرد را در خانواده بپذیرند.

البته این عوامل در ایجاد چنین وضعیتی کاملاً موثرند ، مخصوصاً نقش صدا و سیما را در بروز تنشهای خانوادگی را نمی توان نادیده گرفت. اما عامل دیگری هم وجود دارد که غالباً نادیده گرفته می شود و به نظر می رسد از سایر عوامل مهم تر و تأثیرگذارترست. برای یافتن این عامل مهم که باعث کاهش اقتدار و نفوذ مرد در خانواده های امروزی می شود، لازم است کمی به عقب برگردید، و روش تربیت و شیوه ی رشد پسرها و جوانهای یکی دو دهه ی اخیر در شهرها را مقایسه کنید با شیوه ی تربیت و رشد همین گروه سنی از پسران در دوران پدرها و پدربزرگهایمان.

در آن دوره پسربچه ها بعد از اینکه سنین طفولیت و بازیگوشی را طی می کردند به همراه پدر و یا برادرشان مشغول کار می شدند. حتی اگر مدرسه هم می رفتند در ساعات بعد از مدرسه و تابستانها یا پیش پدرشان کار می کردند و یا شاگرد افراد غریبه می شدند و سرکار می رفتند. بعد از اتمام تحصیلات و یا رسیدن به سنین آغاز جوانی باید خدمت سربازی را طی می کردند. سربازی های آن دوران هم که معروف است. سربازها غالباً در شهرهای غریب و دور از خانواده و احیاناً نقاط محروم و بدون امکانات و با سختگیری هایی که در گذشته نسبت به سربازها روا می داشتند، سختیها و مشقات فراوانی را تحمل می کردند. در بسیاری از اوقات، جوانان وقتی سربازی را تمام می کردند به دلیل اینکه در سنین کودکی و نوجوانی، شاگردی کرده بودند در یک حرفه و شغل، مهارت نسبی داشتند و آماده ی تشکیل زندگی می شدند.

کارکردنهای دوران کودکی و نوجوانی، پسرهای آن دوره را پخته و با تجربه بار می آورد. او یاد می گرفت با حقوق اندکی که می گیرد چطور هزینه های شخصیش را بپردازد و چطور پس انداز کند و درآمدش را مدیریت کند.
سختی های کار و دوران سربازی او را ورزیده و آماده ی مواجهه با مشکلات بار می آورد. و چون پیش یک نفر بزرگتر و با تجربه تر از خودش شاگردی می کرد، شیوه های سبک کار و تجربه های او را هم می آموخت. دوری از خانه و خانواده، آنهم به مدت های طولانی در مدت خدمت سربازی او را مستقل و مرد می کرد. در بین قدیمی ها یک جمله مصطلح شده بود که می گفتند: تا کسی سربازی نرود مرد نمی شود اما جوانها ی این دوره و زمانه چطور؟

البته در این دوران هم هستند کسانی که با سختی بزرگ می شوند و از ایتدا روی پای خود می ایستند اما کم نیستند آنهایی که دوران کودکی ونوجوانی شان فقط به درس وکلاس کامپیوتر و...می گذرد. سربازی های این دوره هم که تکلیفش روشن است. بیشتر در شهرهای محل سکونت و احیاناً فقط در ساعات اداری. تازه با همه ی اینها بسیاری از والدین حاضرند با پرداخت پولهای کلان معافیت پسرشان را بگیرند .

اگر درست دقت کنیم می بینیم دخترها هم تقریباً همین روال را طی می کنند. البته ممکن است در بعضی از خانواده های مقید، دخترها کمی محدودیت نسبت به پسرها داشته باشند ولی این تأثیری در اصل ماجرا ندارد. دخترها فقط سربازی نمی روند. با توجه به این جریان شما فکر می کنید مردهای این دوره و زمانه در آغاز زندگی چه ویژگیها و برتری هایی نسبت به زنها دارند که زن بتواند او را تکیه گاه خودش بداند و با اطمینان خاطر زندگی و و آینده ی خود را به او بسپارد و نگران هیچ چیز نباشد . بعضی از مردهای امروز تا موقع تشکیل خانواده هیچ سختی و مرارتی را تحمل نکرده اند ، شاید تنها سختی که با آن مواجه شده اند  ، قبول نشدن در دانشگاه باشد. نیاموخته اند چطور درآمدشان را مدیریت کنند. درباره ی شغل و کارشان تجربه ی کافی ندارند. هر چه خواسته اند توسط والدین برایشان فراهم شده و آنها به جای او تصمیم گرفته اند.

حضرت امام کاظم(ع) می فرمایند: « بهتر است بچه، در دوران کودکی با سختی و مشکلات که در زندگی اجتناب ناپذیر است رو به رو شود تا در جوانی و بزرگسالی، صبور و پخته باشد. »

همانطور که امام(ع) فرموده اند کسی که در کودکی با مشکلات برخورد نکرده باشد وقتی به تنهایی مجبور است با آنها مواجه شود آنهم با وجود داشتن زن و فرزند ، سر درگم و کلافه می شود و چنین مردی نمی تواند یک تکیه گاه محکم برای همسرش باشد. نظرات و ایده های چنین مردی ناکارآمد و نپخته است. چون تجربه ی کافی ندارد.

حضرت علی(ع) در این مورد مهم فرموده اند: "ارزش ایده و نظر هر انسان به اندازه ی تجربه ی اوست و کسی که از تجربیاتش استفاده کند، می تواند کارهایش را  سروسامان بدهد".

البته منظور از ارائه این مطلب این نیست که مردها از موفقیت در اداره ی زندگی و مدیریت درست خانواده شان ناامید شوند و قافیه را بیش از پیش ببازند. بلکه منظور از طرح این موضوع رسیدن به سه هدف مهم است. یکی اینکه مبادا مردهای امروزی خودشان را خیلی دست بالا بگیرند و با پدرها و پدربزرگهایشان مقایسه کنند، بلکه اگر می خواهند مثل آنها باشند باید نقایصشان را رفع و برای بهبود اوضاع کوشش کنند. در ادامه ی این سلسله مقالات نکاتی به استحضارتان می رسد که می تواند برای بهتر شدن وضعیت موثر باشد.

دوم اینکه مردها فکر نکنند فرآیند کاهش نفوذ و اقتدار مرد در خانواده امری لازم و اجتناب ناپذیر در این دوره و زمان است و مثل خیلی دیگر از تحولات هیچ گریزی از آن نیست. بلکه اگر درست عمل کنند و برخی نکات را که در ادامه خواهد آمد مدنظر داشته باشند می توانند مثل مردهای با وقار و با معرفت قدیمی اداره ی امور زندگی را در دست بگیرند و از احترام کافی در خانه برخوردار باشند. چون شخصاً آرزومندم دوباره در خانواده های ایرانی نظام «مردسالاری منطقی» حاکم شود.  فقط به این روش است که هم زن و هم مرد از زندگی در کنار هم لذت می برند و پایه و اساس خانواده محکم و استوار می ماند.

اما هدف سوم از طرح این موضوع اینست که مبادا کاری را که بسیاری از والدین ما انجام دادند و ما را لوس و ناز پرورده تربیت کردند ما هم با فرزندانمان انجام دهیم. بلکه طبق فرمایش امام کاظم(ع) از همان دوران کودکی بچه هایمان را با مشکلات زندگی آشنا کنیم تا درآینده برای رویارویی با زندگی آماده تر باشند .

موفق و مرد و با معرفت باشید

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تعداد بازدید ۲۶۹۶ بار

فقط آقایان بخوانند!! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=71615

9 آگوست 2008 ... فقط آقایان مجازند ، بخوانند. پیش به سوی مرد سالاری منطقی(1) ... بعضی دیگر معتقدند نفوذ فرهنگ غرب از طرق مختلف مثل پخش فیلمهای سینمایی ...

ورّاث بخوانند!

http://www.adsearch.ir/show.aspx?ad=t_283078

ورّاث بخوانند! ... ورّاث بخوانند! .... در قسمت قبل با چند تکنیک ضد خجالت آشنا شدید. ... کنکوری ها بخوانند اضطراب امتحان و کنکور (2) برای خواندن بخش اول مقاله اینجا کلیک ... فقط آقایان مجازند ، بخوانند پیش به سوی مرد سالاری منطقی(1) اگر به زندگی  ...

سبک زندگی : مردان ، زنان ، کودکان ، زندگی امروز - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/hamechiz/archives/2011_06.php

آقایان ،مشکلات مردانه ،بیماری های مقاربتی مردان، بیماری مردانه،پسر ،مرد ، مشکلات جنسی ،پدرخانمها ،مشکلات زنانه ... فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري ...

7tik.com - تمام دانستنی ها درباره دزدگیر فروشگاهی

http://7tik.com/10681.html

مرکز فروش و پخش انواع شبرنگ و روزرنگ در ایران. مرکزفروش و پخش ... مطالب خواندنی. فقط آقایان مجازند ، بخوانند بخش اول مرد سالاري · نکاتی اساسی راجع به بارداری!

نگاهی به تراژدی انقلاب فرهنگی -- اکبر گنجی - Dr. Soroush

http://www.drsoroush.com/Persian/On_DrSoroush/P-CMO-20100615-TrajedyEnghelabFarhangi.html

17 ژوئن 2010 ... اول- افرادی(اسماعیل خویی، آرامش دوستدار،عبدالکریم سروش،سید جواد طباطبایی،مراد فرهادپور)که در این بخش مورد بررسی قرار خواهند گرفت، همگی در قید حیات اند. ..... این خصوص حق با آنان باشد،آیا آنها مجازند متفکران کنونی ما را شارلاتان بخوانند؟ .... و اسلامی درباره اين غياب حاکی از زن ستيزی و مردسالاری عريان آن هاست.

نظام انتخاباتي در نظام مردم سالار ديني و ليبرال دموکراسي

http://www.shareh.com/persian/magazine/uloum_s/36/13.htm

17 دسامبر 2006 ... ... انديشه‌ سياسي اسلام و مردم سالاري است، كسي حقّ ندارد خود را رهبر و حاكم مردم بخواند مگر ... صورت اول، زماني است كه به صورت كاملاً آشكار، رهبر، مورد پذيرش اكثريت ... كه در اين صورت ولي فقيه مي‌تواندعامل وحدت بخش و فصل مشترك همه گروه‌ها و نهاد‌هاي ..... در هر حوزه فقط يك نماينده مي‌تواند به نمايندگي انتخاب شود، البته اين ...

جمهورى اسلامى و کشش به همجنس‌‌بازی | رادیو زمانه |Radiozamaneh

http://archive.radiozamaneh.com/culture/revayat/2012/08/27/18608

27 آگوست 2012 ... زنان فقط به درد یک کار مى‌خوردند و آن تولید مثل بوده است که انجام آن از ... در زمان شاه آموزگاران سال‌هاى نخست ابتدایى پسر‌ها، خانم‌ها بودند و بچه‌ها آن‌ها ... چه معنا دارد زن درس بخواند. ... دارد، مردسالاری به وجود آمده همجنسگرائی را به شدت توبیخ می کند، حال که ... ایشان مجازند زشت ترین واژه ها و تحلیل ها را درباره دیگران بکار ببرند ...

گزارش خردادماه رييس دانشگاه به همكاران و دانشجويان/ درست شدن از همان جا ...

http://publicrelations.tums.ac.ir/news/detail.asp?newsID=48608

22 ژوئن 2014 ... به هر حال در روز اجرا بخش غيررسمي برنامه در زمان مقرر آغاز شد و به خوبي پيشرفت .... اين كار فقط در تابستان كه مدارس تعطيل است امكان‌پذير است. .... بهتر نيست اول تكليف نيروهاي قراردادي را روشن نمائيد سپس به فكر استخدام باشيد. ..... نوشته را نميرسيد بخوانيد ولي شايد ساير همكاران بخوانند و به هر حال فرجي شود.

اردیب (ارابه) نگین کویر

http://navaieordib.persianblog.ir/1389/8/

بنابراین یک بخش نیز به بررسی این موضوع از دیدگاه موافقین و مخالفین عضویت ایران در سازمان ... بخش اول : تاریخچه ... نبایـد مـرد بیـن دشمنـان گریـد، بیـا بنگـر

رادیو زمانه | شهزاده سمرقندی | سفرنامه | حکومت زبان فارسی

http://zamaaneh.com/shahzadeh/2009/05/post_117.html

4 مه 2009 ... احساس عجیبی داشتم از این‌که بار اول در ایران سال تحویل ایرانی را شاهد می‌شدم. ... تلویزیون جمهوری اسلامی، برنامه‌های نوروزی از گوشه و کنار ایران پخش می‌کرد. ... در رفتار این دو جوان تازه ازدواج کرده، هیچ نشانی از مردسالاری نبود. ..... من نمیدانم شما در ایران کجا بوده اید که میگویید در تهران همه فقط فارسی با هم صحبت میکنند.

ملاحسنی: August 2009

http://mollah.blogspot.com/2009_08_01_archive.html

2 آگوست 2009 ... فقط جواب سوال من را بده آیا علی‌آبادی را بگذارم وزیر نیرو یا نه؟ .... یعنی هر سال دولت اعلام میکند که صاحبخانه‌ها مجازند مثلا تا حداکثر دو در صد به ... آقایان هرجا که منافع‌شان اقتضا کند و منصب و قدرت‌شان را در حال از دست دادن ...... برای ابراز نفرت به مرد سالاری و قانون قصاص و سرکوب زنان ایرانی دراین مراسم شرکت کنید -.

92/06/01 - 92/06/31 - کهن دیار

http://keyhan902.blogfa.com/9206.aspx

23 آگوست 2013 ... قسمت دیگر سوابقم نگارش مقاله متعدد با زمینه اجتماعی وفرهنگی برای چند روزنامه .... اول آنکه رمان خوان کم نشده است بلکه رمان خوب کم شده است. ... شد که هموطنان بسیار زیاد و گرانقدری این رمان را بخوانند و مورد لطفشان قرار گرفتم. .... ،از همکنون به فکر کودکانی باشیم که کار و حرفه را فقط در کنار مدارک مقواییشان به ...

راز سر به مُهر: February 2010

http://mmoeeni14.blogspot.com/2010_02_01_archive.html

28 فوریه 2010 ... گزاره اول: "این اعترافات زودهنگام عبدالمالک ریگی اثر اسلام ناب محمدی است . ... توضیح ضروری: چرا حرف مفت فقط باید برای ما مالیات داشته باشد لذا گزاره .... این مطالبات کاملا اسلامی و عین قانون اساسی و کاملا منطبق با مردم سالاری دینی ماست ... مضحک است اگر تصور کنیم با پخش پارازیت، هک کردن ها و فیلتر کردن ها، ...

پاتوق شیشه ای - بصیرت

http://patoghshishei.blogfa.com/category/5

حالا اگر دولت تحت فشار بخش خصوصی و یا اعتراضات اجتماعی بخواهد اقتصاد را از رکود ... یعنی بانک ها در برابر هر ۱۰۰ تومان سپرده فقط مجازند حدود ۷۰ تومان وام بدهند در ... دعوا بین دو گروه، که گروه اول معتقد است باید تحریم‏ها‏ علیه ایران تشدید شود و .... مهمان‌نواز، هم بقيه‌ى آقايان - الان در اين تريبون از آنها تعريف كرديد، خانمهائى بودند كه ...

مجلات : گزیده پژوهش ها :امر به معروف و نهی از منکر/ امانت داری در اسلام

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/0/0/50304

اول مـومـنـین که اصولا نصیحت پذیرند و دسته دوم نادان هستند که از انـدرز پـند می آموزند; .... که شعله های آتش (دوزخ) مردی را در بر گرفته اند ولی امر به معروف و نـهـی از مـنـکـر .... در بهشت بنا کن و مرا از شر فرعون کافر و کردارش و قوم ستم کارش نجات بخش.51 ... فقط به مال است; ولی امانت منحصر به امـانـت هـای مالی نیست، بلکه مصادیق دیگری هم  ...

اعتماد

http://www.saqeb22.blogfa.com/

او مسلما مرد خداست، به حضور زنده‌ خود باور دارد و می‌داند که جنبش او تنها اگر خدا بخواهد کامروا خواهد شد. .... یکی دیگر از کدهای مافیایی، خانواده سالاری غیراخلاقی می‌باشد. ... باید از روز اول در نهادهای عمومی شرکت داده شوند؛ نه اینکه فقط والدین شان را بشناسند. .... اگر در مورد عقلش بپرسید، هیچ کسی حاضر نخواهد شدتا خود را نادان و بی‌عقل بخواند .