در علم تغذیه اهمیت صبحانه به قدری زیاد است که آن را سرمایه‌ای برای سلامتی طولانی‌مدت می‌دانند. مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که قصد کاهش وزن دارند. در حقیقت تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که به طور مرتب صبحانه می‌خورند هم از آمار کمتری از چاقی و اضافه‌وزن را گزارش می‌کنند و هم اگر قصد کاهش وزن را داشته باشند دستیابی به وزن ایده‌آل برای آن‌ها راحت‌تر خواهد بود. چرا که مصرف صبحانه، مخصوصاً صبحانه‌ای که درست انتخاب شود، با کنترل کالری دریافتی از پُرخوری فرد در طول روز جلوگیری خواهد کرد و البته ل ...

در علم تغذیه اهمیت صبحانه به قدری زیاد است که آن را سرمایه‌ای برای سلامتی طولانی‌مدت می‌دانند. مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که قصد کاهش وزن دارند. در حقیقت تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که به طور مرتب صبحانه می‌خورند هم از آمار کمتری از چاقی و اضافه‌وزن را گزارش می‌کنند و هم اگر قصد کاهش وزن را داشته باشند دستیابی به وزن ایده‌آل برای آن‌ها راحت‌تر خواهد بود. چرا که مصرف صبحانه، مخصوصاً صبحانه‌ای که درست انتخاب شود، با کنترل کالری دریافتی از پُرخوری فرد در طول روز جلوگیری خواهد کرد و البته لازم است بدانید که قدرت صبحانه سلامت در تأثیرگذاری بر زنان بیشتر از مردان است.

حتماً دقت کرده‌اید، افرادی که به بهانه‌های مختلف از وعده صبحانه رد می‌شوند، انتخاب‌های ناسالم‌تر برای وعده ناهار دارند. این افراد در طول روز بیشتر غذا می‌خورند و البته به مواد غذایی چرب و شیرین علاقه پیدا می‌کنند. شاید این به خاطر باور غلط خیلی از مردم باشد که فکر می‌کنند چون صبحانه نخورده‌اند و یا مثلاً از صبح گرسنه بوده‌اند می‌توانند در وعده ناهار یا شام هرچه می‌خواهند بخورند. البته این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که خوردن یا نخوردن صبحانه و حتی نوع انتخاب‌های غذایی وعده صبحانه در وضعیت قند خون فرد و تمایل او به مصرف مواد قندی و شیرینی‌ها در طول روز بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

تغذیه,متخصص تغذیه,پزشک تغذیه,صبحانه مناسب,خوردن صبحانه مناسب,صبحانه رژیمی, صبحانه برای لاغری,

خب، با این شرایط، چه صبحانه‌ای را باید انتخاب کرد؟
اول از همه باید این را بگوییم که بهترین صبحانه برای هر شخصی متفاوت است و شما باید صبحانه مطلوب بدن خود را با انجام آزمون و خطاهای متوالی انتخاب کنید؛ اما به هر حال باید توجه داشته باشید که در این انتخاب‌ها توصیه‌های زیر رعایت شود.

۱. صبحانه خود را بزرگ‌تر انتخاب کنید!
بله درست است. صبحانه بزرگ‌تر به معنی کالری بیشتر است. زمانی که در رژیم کاهش وزن هستید بهتر است صبحانه بخش قابل‌توجهی از کالری دریافتی شما را در بربگیرد. در یک مطالعه‌ی اخیر دیده شد افرادی که کالری دریافتی آن‌ها به صورت ۷۰۰ کیلوکالری در صبحانه، ۵۰۰ کیلوکالری در ناهار و ۲۰۰ کیلوکالری در شام تقسیم‌بندی شده بود نسبت به کسانی که تقسیم کالری آن‌ها به صورت ۲۰۰ کیلوکالری در صبحانه، ۵۰۰ کیلوکالری در ناهار و ۷۰۰ کیلوکالری در شام بود کاهش وزن بیشتری را به دست آوردند. دقت داشته باشید! هر دو این گروه‌ها دریافت کالری در حد ۱۴۰۰ کیلوکالری داشتند و تنها تفاوت آن‌ها در تقسیم کالری صبحانه و شام بوده است.

۲. صبحانه‌تان را پروتئینه انتخاب کنید.
یکی دیگر از روش‌ها برای کنترل اشتها در طول روز مصرف مواد غذایی پُرپروتئین در صبحانه است. مطالعه‌های بسیاری نشان داده‌اند مصرف غذاهای پروتئینی با تحریک ترشح هورمونی به نام پپتید YY باعث کاهش قابل‌توجهی در اشتهای فرد در طول روز و موفقیت بیشتر در رژیم کاهش وزن می‌شود.

۳. غلات کامل را از یاد نبرید.
غلات کامل از بهترین انتخاب‌ها در یک صبحانه لاغرکننده هستند چرا که تأثیر قابل‌توجهی در سیری و پر کردن شکم دارند. حتماً می‌دانید غلات کامل دارای مقادیر قابل‌توجهی فیبر و سبوس‌اند. میزان ویتامین‌های گروه B این غلات از آرد سفید و نان سفید بیشتر است و وجود این ویتامین‌ها برای رژیم کاهش وزن حائز اهمیت.

4. تخم‌مرغ یکی از بهترین انتخاب‌ها برای صبحانه است.
تخم‌مرغ، مخصوصاً تخم‌مرغ آب‌پز یکی از بهترین انتخاب‌ها برای صبحانه است. محتوای بالای پروتئین آن را به یک غذای سیرکننده تبدیل می‌کند و تحمل رژیم غذایی کاهش وزن برای فرد آسان می‌شود. با این حال کلسترول بالای تخم‌مرغ را هم نباید فراموش کرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم افرادی که مبتلا به چربی خون بالا هستند در این خصوص حتماً با پزشک خود مشورت کنند.

۵. گذر از چای سیاه به چای سبز را فراموش نکنید!
علاوه بر تأثیرات مثبتی که برای بیماران قلبی به همراه دارد، چای سبز همچنین تأثیر قابل‌توجهی در افزایش سوخت و ساز و کمک به کاهش وزن افراد خواهد داشت. اگرچه میزان این تأثیرات چای سبز از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما به هر حال انتخاب آن در برنامه کاهش وزن خالی از لطف نخواهد بود.

۶. سعی کنید صبحانه شما حداقل ۵ گرم فیبر داشته باشد.
فیبر شکم را پر می‌کند. سیری قابل‌توجهی به فرد القا می‌کند و به ازای آن هیچ کالری هم ندارد. پس به راحتی می‌توان گفت فیبر بهترین ترکیب در رژیم کاهش وزن است. قرار دادن این ۵ گرم فیبر در رژیم صبحانه هم کار سختی نیست. کافی است نصف یک سیب بزرگ و کامل، یک دوم لیوان غلات کامل و یا دو تکه نان سیاه کامل را انتخاب کنید. هر کدام از این انتخاب‌ها به خودی خود ۵ گرم فیبر دارند. اگر آن‌ها را با هم همراه کنید هم که دیگر چه بهتر. شک نکنید مثل آب خوردن وزن کم خواهید کرد.

۷. ماست ساده را به دوستی بپذیرید.
ماست یکی از بهترین و سالم‌ترین غذاهای تمام دنیاست و می‌تواند ارزش بسیاری به صبحانه شما بدهد. آن را به دوستی بپذیرید و از فواید آن برای کاهش وزن بهره‌مند شوید. فقط دقت داشته باشید صحبت ما درباره ماست ساده است نه ماست‌های میوه‌ای و طعم دار. محتوای بالای پروتئین و کلسیم آن را به یک ماده غذایی ارزشمند در کاهش وزن تبدیل کرده است.

8. سوسیس و کالباس را از صبحانه خود مطلقاً حذف کنید.
واقعاً این ایده مصرف سوسیس و کالباس در صبحانه از کجا آمد؟! این مواد غذایی فراوری شده و صنعتی دارای مقادیر بالایی نیترات هستند؛ یعنی همان ترکیب خطرناکی که با سرطان‌های کولون و رکتوم در ارتباط مستقیم است. از محتوای بالای چربی و کالری آن‌ها که بگذریم سوسیس و کالباس همچنین دارای مقادیر بالایی سدیم، نمک و ادویه‌اند و زخم‌های گوارشی یکی از شایع‌ترین عوارض مصرف طولانی مدت سوسیس و کالباس خواهد بود.

۹. شیرینی‌ها و قندهای مصنوعی را محدود کنید.
مصرف قندهای ساده در مقادیر بالا، برای مثال محدود کردن صبحانه به یک کیک یا شیرینی و یک لیوان چای بدترین کار ممکن است.  ورود یک دفعه‌ای این حجم قند ساده به بدن باعث افزایش یک دفعه‌ای قند خون خواهد شد. اتفاقی که در ادامه این امر روی می‌دهد افزایش یک‌باره سطح انسولین در بدن و کاهش قند خون است و فرد خیلی سریع احساس گرسنگی مجدد را خواهد داشت. در این شرایط است که فرد شدیداً مستعد ابتلا به دیابت، افزایش چربی خون و البته چاقی خواهد شد.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع : آفتاب

۹ توصیه‌ی صبحانه‌ ای برای لاغری! - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/dietary/recommendations-slimming2-breakfast.html

صبحانه‌ مناسب روش های کنترل اشتها کلسترول بالا , بیماران قلبی , سوسیس و کالباس , رژیم لاغری , تغذیه صبحانه ای , کاهش وزن , اضافه‌وزن , راههای کاهش وزن , ... 9 تصور غلط درباره سیگار · سلامت جسم و روح, راههای پاکسازی بدن, پاکسازی بدن ...

رژيم غذايی لاغری - سیمرغ

http://www.seemorgh.com/health/2090/27431.html

صبحانه: یك كف دست نان + یك قاشق مرباخوری عسل یا مربا + 30 گرم پنیر + یك استكان چای .... عجیب و غریب ترین رژیم های لاغری! ... 9 توصیه‌ی صبحانه‌ ای برای لاغری!

کلینیک پوست و مو ، لیزر ، زیبایی و لاغری ایرانیان - غلات صبحانه

http://iranianclinic.com/index.aspx?siteid=140&pageid=3452

غلات صبحانه پر فایده و مقوی. غلات صبحانه گروهی از تولیدات غذایی متشکل از دانه های کامل و یا پرک شده غلات هستند که ممکن است با دیگر مواد طعم دهنده مانند پودر میوه و  ...

کلینیک پوست و مو ، لیزر ، زیبایی و لاغری ایرانیان - صبحانه، ناهار ...

http://www.iranianclinic.com/index.aspx?siteid=140&pageid=4188

بهترین ساعت برای صرف صبحانه ساعت 7 تا 8 صبح، ناهار بین 1 تا 2 بعدازظهر و شام بین 8 تا 9 شب است؛ یادتان باشد صبحانه به شرطی می‌تواند کامل و با اشتها خورده  ...

فرمولی ساده برای لاغری - رهایی از چاقی .رژیم غذایی.ورزش و چاقی.بی ...

http://robabnaz11.persianblog.ir/tag/فرمولی_ساده_برای_لاغری

تحقیقات ثابت کرده است که افرادیکه صبحانه می خورند، بیشترین موفقیت را در ... مقصر اصلی همان سس سالادتان است که %9 از چربی مصرفی شما را تشکیل می دهد. ... موز که با نان گندم کامل درست شده باشد، برای سلامت قلب شما بسیار مفید است.

چاقی و رژیم های کاهش وزن - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=234

9 توصیه ی صبحانه ای برای کاهش وزن; در علم تغذیه اهمیت صبحانه به قدری زیاد است که ... متأسفانه خیلی وقت ها کاهش وزن و لاغری همه خواب و خوراک فرد می شود و به کلی .... در این مقاله 15 ماده‌ی غذایی مفید را معرفی می‌کنیم که به چربی سوزی و خوش‌اندامی شما ...

یک برنامه کامل برای لاغری در 15 روز - آکا - رژیم های لاغری ، رژیم های چاقی

http://tandorosti.akairan.com/health/rijim-laghari-chaghi/201353104822.html

این برنامه لاغری شامل صبحانه، ناهار و شامی که در هر روز باید بخورید و همچنین ورزش . ... روز 9 : صبحانه = 1 لیوان شیر. ناهار = 1/2 سینه مرغ پخته یا کباب شده + کاهو + 1 ...

6 صبحانه مفید برای بهبود عملکرد مغز - آکا - مقالات پزشکی و بهداشتی

http://tandorosti.akairan.com/health/bimari-behdasht/201411613439.html

اهمیت صبحانه, صبحانه های مفید برای عملکرد مغز, صبحانه و بهبود تمرکز ... محصولات دارای غلات در وعده صبحانه دارای اهمیت هستند، چرا که بدن ما کربوهیدرات را به گلوکز تبدیل می‌کند. ..... در پاراآسیایی به 23 رسید9 دقیقه قبل; کارگاه مطالعات پلنگ آسیایی در لرستان برگزار می‌شود9 دقیقه قبل .... سریعترین روش لاغری سلامت آکا - آکا ...

9 توصیه ی صبحانه ای برای لاغری - نامه | قطره

http://www.ghatreh.com/news/nn22671966/توصیه-صبحانه-برای-لاغری

17 ا کتبر 2014 ... در علم تغذیه اهمیت صبحانه به قدری زیاد است که آن را سرمایه ای برای سلامتی ... 9 توصیه ی صبحانه ای برای لاغری .... قهوه کم برای کبد مفید است ...

رژیم و تغذیه - پارس ناز

http://www.parsnaz.ir/news_cats_18.html

رژیم و تغذیه,رژیم لاغری,کوچک کردن شکم,چگونه لاغر شویم,ورزش شکم,چگونه چاق شویم,غذاهای رژیمی,لاغری ... تناسب اندام در بانوان و 9 اشتباه جدی زنانه ... خوردنی های مفید برای موقع امتحانات ... هفت تا از بدترین غذاهایی که نباید برای صبحانه بخورید .

10 اشتباه رایج خانمها در بدنسازی و تغذیه

http://www.payamsport.ir/fa/health/sport/n

کاملا اثبات شده که کسانیکه یک صبحانه کامل و ترکیب شده از کربو هیدراتها – پروتئین و چربی های ... در ورزش لاغری موضعیامکان پذیر نیست ( البته در سایر روشها هم همین تئوری صادق است ) تنها راه حل ... 9- وزنه کار نمی کنم چون عضلاتم حجیم خواهد شد .

فود کلاب - رژیم لاغری - Food Club - صفحه اصلی

http://foodclub.ir/Topic.aspx?TID=1092

رژیم لاغری لطفا یه رژیم غذایی لاغری که بدون عواض باشه رو معرفی کنید. ... انواع توت ها برای مقابله با سرطان مفید می باشند، سیب دارای مقدار زیادی فیبر است و انبه ویتامین C دارد، ... یادتان ...... 9- اگر صبحانه نخورید و ناهار و شام بخورید لاغر می‌شوید!

شانون در راه زیبایی - چه چیزی بیشتر از همه در راه لاغری به شما کمک کرده؟

http://shanondiet.blogfa.com/page/comments.aspx

28 نوامبر 2011 ... 1- خوردن مرتب صبحانه حتی روزایی که وقت نداشتم لقمه می گرفتم و توی راه می خوردم ... 2- سرساعت خوردن و مرتب خوردن من 6 تا وعده می خوردم تا 9 شب هر 3 ساعت به 3 ساعت که .... پیاده روی از باشگاه بدنسازی رفتن بیشتر مفید بود .

۱۱ ماده‌ی غذایی برای کاهش سریع و آسان وزن | سالم زی

http://salemzi.com/67/11-foods-for-faster-easier-weight-loss/

4 ژوئن 2011 ... اگر به فکر یه صبحانه ی سبک و چربی سوز هستید، بهتر است به جای خوردن پن‌کیک ، تخم مرغ بخورید. ... این میوه که طعمی شبیه سرشیر دارد، می‌تواند همانند یک کمربند لاغری دور کمر شما را کوچک کند. ... 9-RedPepper-salemzi-com.jpg.

رژيم غذايي لاغري

http://publicrelations.tums.ac.ir/articles/index.asp?articleID=27

صبحانه: يك كف دست نان + يك قاشق مرباخوري عسل يا مربا+ 30 گرم پنير + يك استكان چاي ... مركز مشاوره بهداشت باروري هر روز از ساعت 12-9 بجز ايام تعطيل با حضور ...

روش هایی موثر برای لاغری » موفقیت

http://masireno.ir/book/914/روش-هایی-موثر-برای-لاغری.html

۱ – لاغری برای شما مهم است. دارید رویش کار می کنید.اما وعده‌های غذایی را فراموش نکنید مصرف نکردن صبحانه ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد و اضافه‌وزن ...