شمردن گوسفند‌ها، شمردن ستاره‌ها، تماشای تلویزیون، كتاب خواندن و… نه! دیگر هیچ‌كدام جواب نمی‌دهند. همه این راه‌ها قدیمی ‌شده. آنها كه هر چند وقت یك بار بی‌خوابی به سرشان می‌زند،خوب می‌دانند كه وقتی خواب از چشم آدم برود، مشكل بشود آن را برگرداند. حتی خوش‌خواب‌ترین آدم‌ها هم شب‌های طولانی و خسته‌كننده بی‌خوابی را تجربه كرده‌اند و می‌دانند كه روز بعد از یك شب بی‌خوابی، چه روز سخت و طاقت‌فرسایی است اما اگر بدانید كه خواب رابطه مستقیمی ‌با تغذیه دارد، می‌توانید تعداد شب‌های بی‌خوابی‌تان را به حداق ...

تغذیه,متخصص تغذیه,پزشک تغذیه,خوراکی های آرامبخش, آرامبخش های طبیعی, خوراکی های طبیعی آرامبخش,شمردن گوسفند‌ها، شمردن ستاره‌ها، تماشای تلویزیون، كتاب خواندن و… نه! دیگر هیچ‌كدام جواب نمی‌دهند. همه این راه‌ها قدیمی ‌شده. آنها كه هر چند وقت یك بار بی‌خوابی به سرشان می‌زند،خوب می‌دانند كه وقتی خواب از چشم آدم برود، مشكل بشود آن را برگرداند. حتی خوش‌خواب‌ترین آدم‌ها هم شب‌های طولانی و خسته‌كننده بی‌خوابی را تجربه كرده‌اند و می‌دانند كه روز بعد از یك شب بی‌خوابی، چه روز سخت و طاقت‌فرسایی است اما اگر بدانید كه خواب رابطه مستقیمی ‌با تغذیه دارد، می‌توانید تعداد شب‌های بی‌خوابی‌تان را به حداقل برسانید.

خواب راحت یكی از مهم‌ترین عوامل سلامت است و جالب‌تر اینكه با غذاهایی كه در زمان بیداری مصرف می‌كنید، ارتباط مستقیم دارد. اما برای داشتن خواب خوب و راحت اول باید بیوریتم حاكم بر بدنتان را بشناسید.
دكتر سیدضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در این‌باره می‌گوید: «بیوریتم به تنظیم خودكار ساعت‌ زیستی بدن می‌گویند. تعریف دیگر بیوریتم، این است: تنظیم فعالیت‌های هدایت شده بدن به وسیله آنزیم‌ها و هورمون‌ها تحت تأثیر طلوع و غروب آفتاب؛ به نحوی كه با طلوع آفتاب و روشنایی روز، هورمون‌هایی مثل نورآدرنالین، انسولین و كورتیزول در بدن ترشح می‌شوند که برای سوخت و ساز بدن ضروری‌اند و با شكستن و پیوستن تركیب‌های مواد مغذی دریافتی از طریق تغذیه روزمره، انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌كنند ولی با غروب آفتاب و آمدن شب، اثر این هورمون‌ها كم یا كلا قطع می‌شود. به طور كلی، شب‌ها زمان استراحت و بازسازی و رشد بدن است و هورمون‌های رشد مثل سوماتوتروپین ترشح می‌شود كه باعث رشد وترمیم، بازسازی و تعویض سلول‌های از دست رفته و آسیب‌دیده می‌شود. البته با استفاده از همان انرژی كه در طول روز از طریق سوخت‌وساز چربی‌ها و كربوهیدرات‌ها به دست آمده است.» شاید تعجب كنید اگر بگوییم در ساعت‌هایی كه شما خوابیده‌اید، چه فعالیت‌های مهمی‌ در بدنتان انجام می‌شود: هضم و جذب غذاها، خون‌سازی در مغز استخوان‌ها و... یعنی فعالیت‌های بدن طوری تنظیم شده كه در روز و شب، اندام‌های مختلف هر كدام وظایف متنوعی را انجام می‌دهند و رابطه مستقیمی ‌بین خواب و خوراك وجود دارد. خواب منظم روی جذب مواد مغذی اثر مستقیمی‌ دارد و از آن طرف، تغذیه خوب هم می‌تواند باعث خواب راحت شود.

غذاهای ‌خواب‌زدا
آیا عادت‌های غذایی می‌توانند باعث بی‌خوابی ما شوند؟ دكتر مظهری به این سوال پاسخ می‌دهد: «در كل، هرنوع افراط و تفریط در مصرف گروه‌های مختلف غذایی باعث سوءتغذیه می‌شود و این سوء تغذیه با پیشرفت خود، تغییراتی را در تركیب مواد شیمیایی بدن به وجود می‌آورد و باعث تهی شدن سلول‌ها از ذخایر حیاتی شده و در كنش‌ها و واكنش‌های بافتی عدم تعادلی را برقرار می‌كند كه نتیجه‌اش به هم‌ریختگی آرامش و سكون و فعالیت‌های منظم مغز و اعصاب است. نهایتاً آثار این آشفتگی‌ها به‌صورت كم‌خوابی و بی‌خوابی یا بیداری‌های مكرر در طول شب جلوه می‌كند.»
به گفته دكتر مظهری، استفاده نامتعادل و نابه‌جا از چربی‌ها می‌تواند خواب شبانه را مختل كند؛ به خصوص مواد غذایی كه حاوی چربی‌های اشباع شده هستند؛ مثل فرآورده‌های گوشتی (همبرگر، سوسیس، كالباس و حتی كله پاچه) و همین طور، خوردن انواع دسرها و شیرینی‌های خشك یا تر، تنقلات بی‌ارزش، حذف آب و جایگزین كردن آن با انواع نوشیدنی‌های رنگی و گازدار و بی‌گاز، مصرف الكل، نوشیدن بیش از اندازه قهوه و چای با قندهای ساده یا شكلات و شیرینی و از همه مهم‌تر، گرایش به فست‌فود می‌تواند به سوءتغذیه و بی‌خوابی منجر شود.

شام‌ها و كابوس‌ها
«خواب بد دیده‌ای؟ لابد شام زیاد خورده بودی!» این شوخی رایجی است كه معمولا دوستان موقع شنیدن خواب‌های یكدیگر به هم می‌گویند ولی این یك واقعیت است. زیاد غذا خوردن و دیر غذا خوردن، از دلایل بدخوابی شبانه است. دكتر مظهری می‌گوید: «زمان شام خوردن و مقدار و كیفیت غذا یكی از عوامل تأثیرگذار در بی‌خوابی و بدخوابی است. هرچه دیرتر شام بخوریم و فاصله شام خوردن تا خوابیدن كمتر باشد، ریتم خواب آشفته‌تر می‌شود. غذای سنگین هم خواب را دچار مشكل می‌كند. به علاوه، كسانی كه شب‌ها دیر می‌خوابند و از آن طرف ظهر بیدار می‌شوند از دو جهت زیان می‌بینند، یكی از دست دادن زمان ترمیم و بازسازی و دیگری از دست دادن زمانی برای حركت و فعالیت روزانه. پس بهتر است شام را حدود ساعت 8 شب بخورید و قبل از ساعت 11 به رخت‌خواب بروید تا خواب راحت‌تری داشته باشید.»
به علاوه، از خوردن بعضی مواد غذایی قبل از خواب بپرهیزید. موادی مثل كره گیاهی یا حیوانی، روغن‌های هیدوژنه‌شده و جامد و گوشت‌های سرخ شده از جمله غذاهایی هستند كه دكتر مظهری، ما را به شدت از خوردن آنها به خصوص قبل از خواب منع می‌كند. به علاوه، بهتر است از خوردن بستنی و كیك و شیرینی و تنقلات، همچنین آجیل‌های شور، كولاها، نوشیدنی‌های كافئین‌دار و مواد غذایی حاوی افزودنی‌های رنگ دهنده و طعم دهنده و نگه دارنده نه تنها در شب، بلكه در طول روز به دلیل ایجاد مشكلات گوارشی، كم‌خوابی و بدخوابی اجتناب كنید.

آرامبخش‌های 4گانه

1. از تمام گروه‌های غذایی به صورت متعادل و متنوعی در طول روز استفاده كنید؛ به خصوص مواد غذایی حاوی تریپتوفان مثل ماست، شیر، ماهی، موز، خرما، انجیر كه اگر به عنوان عصرانه خورده شوند به آرامش اعصاب‌تان كمك بیشتری می‌كنند.

2. ‌ویتامین‌های گروه B، به خصوص B3 هم با تولید سروتونین به رفع بی‌خوابی كمك می‌كنند.

3. مواد غذایی حاوی اسید‌های چرب امگا3 و آهن نیز از كم‌خونی جلوگیری كرده و خواب شیرینی را به ارمغان می‌آورند. یادتان نرود كه انواع ماهی و آبزیان، تخم كدو و تخم كتان، گردو از منابع مهم امگا 3 و گوشت بدون چربی، تخم‌مرغ و حبوبات از منابع آهن به حساب می‌آیند.

4. كاهو و سیب دارای تركیبات آرام‌بخش هستند، از این رو بهتر است قبل از خواب یك لیوان شیر با یك عدد سیب بخورید یا اگر به شیر حساسیت دارید، آب كاهو و آب سیب را مخلوط كرده و یا سالادی از كاهو و سیب رنده شده همراه با سسی كه از آب لیمو یا نارنج و یك قاشق روغن زیتون تهیه شده، میل كنید.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد / منبع: سلامت

آرام بخش های طبیعی را بشناسید - شیعه نیوز

http://www.shia-news.com/fa/news/78804/آرام-بخش-های-طبیعی-را-بشناسید

16 ا کتبر 2014 ... آرام بخش های طبیعی را بشناسید. خواب راحت یكی از مهم‌ترین عوامل سلامت است. SHIA- NEWS.COM شیعه نیوز: به گزارش «شیعه نیوز»، شمردن ...

6 آرامش بخش طبیعی رو بشناسیم - رنگی رنگی

http://rangirangi.com/arambakhshhaye-tabiee/

22 مه 2014 ... میخوایم توی این مطلب چند تا گیاه آرامش بخش بهتون معرفی کنیم، تا از این به بعد برای رفع استرس هاتون از راه های طبیعی استفاده کنید.

نرم کننده‌های طبیعی پوست را بشناسید - دکتر کرمانی

http://www.kermany.com/نرم-کننده-های-طبیعی-پوست-را-بشناسید_10645.html

16 ا کتبر 2014 ... اين روغن آرام بخش است. * چوب صندل، از پوست در برابر اشعه ماوراي بنفش محافظت و آن را بازسازي مي کند همچنين مانع از عفونت هاي پوستي مي شود.

معرفی یک نسخه گیاهی آرام بخش - آکا - طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی ...

http://tandorosti.akairan.com/health/tebsonati-giahandarooye/201451111510.html

معرفی یک نسخه گیاهی آرام بخش - آکا ... یک نسخه گیاهی آرام بخش. خواص دمنوش های گیاهی, دمنوش های شادی بخش, دمنوش های آرام بخش,طب ... آرام بخش طبیعی را بشناسید ...

گیاهان ضدسرطان را بشناسید - - طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی

http://tandorosti.akairan.com/health/tebsonati-giahandarooye/201461715129.html

... ضد سرطان را بشناسید,گیاهان ضد سرطانی,طب سنتی و گیاهان دارویی-داروی گیاهی. ... آرام بخش طبیعی را بشناسید ... خوراکی های سنتی برای پیشگیری از آلزایمر ...

ماسک های آرامش بخش را بشناسیم | سلامت پوست | آرایش و زیبایی

http://www.persianfal.com/blog1361-ماسک-های-آرامش-بخش-را-بشناسیم.html

22 آوريل 2014 ... ماسک های آرامش بخش را بشناسیم اگر پوست شما مستعد ابتلا به تحریک و آزردگی است شما می توانید با ماسک عسل این علائم را کاهش دهید.

سـلاطین سـلامتی طـبیعی را بـشناسید - بهترین سایت عکس و سرگرمی

http://fun92.persianblog.ir/tag/سـلاطین_سـلامتی_طـبیعی_را_بـشناسید

27 ژانويه 2014 ... مرکبات دورریز ندارند و تمام قسمت های آنها از گوشت و پوست قابل مصرف است. .... انگیز از طبیعت(۱) خانه هایی در دل طبیعت زیبا ( تصاویر آرامش بخش ) ...

تمدن های گمشده شگفت انگیز در جهان را بشناسید - تمتراب

http://tartaran.mihanblog.com/extrapage/260

چنانچه قصد سفر به کشور های اروپایی و آمریکا را دارید،خدمات اخذ ویزای خود را به ساحل آفتاب بسپارید و آسوده خاطر باشید. ... آموزش بخش مهمی از زندگی است. ... آن می‌توان جنگ، بلایای طبیعی، شرایط نامساعد اقلیمی و از دست دادن شرکای تجاری را نام برد. ..... عکس هایی از زیبایی های طبیعت در فصل پاییز · عکس هایی زیبا برای آرامش و رفع ...

مجله اینترنتی برترین ها | پورتال خبری و سبک زندگی

http://www.bartarinha.ir/

پربازدیدترین مجله اینترنتی ایران در زمینه های سبک زندگی سلامت دکوراسیون موفقیت کودک می باشد. ... زنان قدرتمند سیاست را بشناسید +عکس ... اتاق خواب، بهترین اتاف خانه است چون پس از یک روز کاری خسته‌کننده به فضای آرام و گرم و راحتی پناه می برید و می توانید حسابی استراحت .... حضور سردار سلیمانی در عراق طبیعی است.

خواص میوه عناب را بشناسیم - بی باک نیوز | قطره

http://www.ghatreh.com/news/nn22536604/خواص-میوه-عناب-بشناسیم

10 ا کتبر 2014 ... کمک به شکل گیری و ثبات جریان خون. • به علت داشتن اسیدآمینه های مهم، باعث بهبود روند زخم است. • تسکین دهنده درد و آرامش بخش طبیعی است.

پرخاصیت دمنوشها را بشناسید - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/16756_پرخاصیت-دمنوشها-را-بشناسید.html/

26 فوریه 2014 ... دم‌نوش های گیاهی، خیلی وقت است که تقریبا در منزل هر ایرانی هست و از ... بابونه، طبیعت گرم دارد و آرام بخش و تقویت کننده اعصاب، معده و روده است.

دم نوش های گیاهی مفید را بشناسید - طب سنتی@ - پارسی بلاگ

http://428ali.parsiblog.com/Posts/421/

7 سپتامبر 2014 ... این نوشیدنی آرام بخش، خواب آور و برای رفع سردردهای عصبی و دردهای کلیوی مفید است. گل گاوزبان و سنبل الطیب هر دو طبیعت گرم دارند.

مسکن های طبیعی درد را بشناسید - اصفهان امروز

http://www.esfahanemrooz.ir/fa/news/55035/مسکن-های-طبیعی-درد-را-بشناسید.html

14 سپتامبر 2014 ... در این مطلب شیوه‌هایی معرفی می‌کنیم که صد در صد طبیعی بوده و علاوه بر تسکین دردهای روزمره آسیبی به دیگر بافت‌های بدن نیز وارد نمی‌کنند.

سلامت » سلامت روان » سلامت روان بزرگسالان - HiPersian.Com

http://www.hipersian.com/health/mental-health/adult-mental-health

قبل از تصميم گيري هاي مهم، تا مي توانيد آب بنوشيد ... بخشي از مغز كه كنترل مثانه را بر عهده دارد با قسمت هاي مربوط به فعال كردن ... آرام بخش طبيعي را بشناسيد.

تيپ هاي بدني در آيورودا را بهتر بشناسيد - حضور

http://www.hozour.com/fa/index.php/health-medicine/ayurveda/91-ayurveda004

مجتمع مجازي حضور براي بالا بردن مهارت هاي شغلي و زندگي و بالا بردن استفاده از ابزار و ... آرامبخش است · تست روانشناسي : آيا كودك درون شما آزرده است · مرواريد هاي دوستي - عرفان .... واتاها نسبت به سروصدا بسيار حساسند و محيط آرام آنها را متعادل نگه مي دارد. ... دوشاي كافا از لحاظ جسمي،قدرت و مقاومت طبيعي در مقابل بيماريها را ايجاد مي كند.

ضد تهوع‌های طبیعی را بشناسیم - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/cure-puke.html

در این مطلب شما را با راهکارهای طبیعی برای پیشگیری یا رفع سریع این حالت ... از این گذشته این گیاه آرام بخش است و زمانی که به دلیل استرس دچار حالت تهوع ... یک پیشنهاد برای پولدار شدن (یک فرصت محدود) · چربی های شکمتان را از بین ببرید.