آلکی زی، نویسنده‌ای برجسته از یونان
جنگ پتروس

الکی زی در سال 1925، در آتن به دنیا آمد. در دانشکده ی فلسفه دانشگاه آتن، در دانشکده ی هنرهای نمایشی آتن آُدیون، درس خواند و در انستیتو سینمای مسکو، دوره ی فیلمنامه نویسی را گذراند.

 او از نوجوانی به نوشتن پرداخت. در دوره ی دبیرستان نوشتن. برای نمایش تئاتر عروسکی را آغاز کرد. اولین رمان او ببر توی ویترین بود، که از کودکی اش الهام گرفته بود.

 پس از آن، کتاب هایی زیادی برای کودکان و نوجوانان نوشت. کتاب های او به بسیاری از زبان های دنیا ترجمه شده است.

کتاب کنستانتین و کارتنک هایش، برنده ی جایزه ی IBBY یونان شد. کتاب ببر توی ویترین (1970)، جنگِ پتروس(1974)، و صدای پای اژدها در سال 1980، برای چاپ و نشر به زبان انگلیسی در آمریکا، برنده ی جایزه ی میلدرد.ال.بچلر شد.

 از دیگر آثار او، چتر بنفش، نامزد آشیل و عمو پلاتو … است.

 

مجید عمیق، مترجم برجسته از ایران

مجید عمیق در سال 1332، در تبریز به دنیا آمد. تا به حال کتاب های بسیاری در زمینه ی علمی و داستانی از او منتشر شده است. کتاب جنگ پتروس از زبان انگلیسی ترجمه شده است. این کتاب را سوره مهر منتشر کرده است و تاکنون به چاپ چهارم رسیده است.

 

بخشی از فصل “مرگ یک جیرجیرک”‌

 آنتیگون با همه‌ی زحمتی که شب برای موهایش می‌کشید، صبح که از خواب برمی‌خاست، موهایش مثل گُلِ کلم وز کرده و ژولیده می‌شد و موهای دو طرف سرش هم که آن‌ها را مثل حلقه می‌بافت پُف می‌کرد. حلقه‌های طرفینِ سرش را طوری درست می‌کرد که فاصله‌ی آن‌ها از یکدیگر کاملاً مساوی بود، بی آن‌که یک طرف، تار مویی زیادتر از طرف دیگر داشته باشد. آنتیگون جعبه‌ای پُر از روبان داشت ـ از هر رنگ دو تا ـ و کسی حق نداشت به آن‌ها دست بزند. وقتی جعبه را تماشا می‌کرد، انگار رشته سیم‌های رنگارنگ برق بودند. آنتیگون خیلی به سر آشفته و گل کلمی خود می‌بالید؛ چرا که دوستانش همیشه از فرم موهای او تعریف می‌کردند.

 وقتی آنتیگون بیدار شد، به‌طور غیرمنتظره‌ای خوشحال بود. پتروس را پتروکی صدا زد و به او قول داد که آن روز او را به تماشای یک فیلم کمدی که قرار بود از ساعت چهار تا شش در سینمای محلّه‌شان نمایش داده شود ببرد. پتروس کنار خواهرش نشست. آنتیگون روبان‌های سرش را یکی‌یکی از موهایش باز می‌کرد و پتروس تمام مدت به او چشم دوخته بود.

 پتروس با حالتی غم‌زده گفت: «جیرجیرک مرد!»

 آنتیگون به محض شنیدن این حرف، یکی از روبان‌هایش را چنان با ضربه‌ای ناگهانی کشید که چند تایی از موهایش کنده شد. بعد جعبه را از دست پتروس گرفت و در حالی که به جیرجیرک مرده خیره شده بود، گفت: «نگاه کن پتروس! بال‌هایش چه‌قدر بامزه از هم باز شده.»

 اگر پدرشان حرف‌های آن‌ها را می‌شنید، حتماً می‌گفت: «چه حرف‌های بچگانه‌ای!»

 آنتیگون چهارده سالش تمام شده بود و پدرش فکر می‌کرد هر کسی به سن و سال او باشد دیگر نباید برای یک جیرجیرک مرده خودش را ناراحت کند.

 آنتیگون از پتروس پرسید: «می‌خواهی جعبه‌ی دستبندم را بدهم تا جیرجیرک را توی آن بگذاری و خاکش کنی؟»

 آنتیگون در آن لحظه می‌خواست سخاوت خود را نشان بدهد، اما پتروس پیشنهادش را رد کرد. او می‌خواست جیرجیرک را با وجود این که مرده بود در همان شکاف تیرک زیرزمین خانه‌شان دفن کند.

 پتروس صبحانه‌اش را با بی‌میلی می‌خورد. وقتی مادرش از او پرسید که آیا تکلیفی دارد یا نه، فقط شانه‌هایش را بالا انداخت. شانه‌هایش را جوری بالا انداخت که هم دارد و هم ندارد.

 صبحانه‌اش را خیلی سریع خورد و با شتاب به طرف زیرزمین دوید. تا درِ زیرزمین را باز کرد تئودور با حالتی افسرده به طرف او حرکت کرد. تئودور یک لاک‌پشت بود. وقتی پتروس تازه آن را گرفته بود، آن‌قدر کوچک بود که در یک قوطی سیگار جا می‌گرفت. پتروس جعبه‌ی پر از تیله‌هایش را به یکی از هم‌کلاسی‌هایش داده بود و در عوض این لاک‌پشت را گرفته بود. اسمش را به این علت تئودور گذاشته بود که درست مثل همکلاسی‌اش، تئودور، خیلی آهسته، سنگین و سلاّنه‌سلاَنه راه می‌رفت. وقتی تئودور آن‌قدر بزرگ شد که دیگر توی قوطی سیگار جا نمی‌گرفت، پتروس آن را توی جعبه‌ی آب‌نبات گذاشت و هنگامی که می‌خواست برای قدم زدن بیرون برود، آن را توی جیبش می‌گذاشت و سپس در میان چمنزاری رهایش می‌کرد تا برای خودش بچرخد. بالاخره، تئودور به اندازه‌ای بزرگ شد که دیگر توی جعبه‌ی آب‌نبات هم جا نمی‌گرفت. پتروس، تئودور را به زیرزمین بُرد و هر روز آن را بیرون می‌آورد تا در حیاط خانه گردش کند. بعد هم از بیرون خانه علف می‌آورد و جلوش می‌ریخت.

 آن روز، وقتی پتروس وارد زیرزمین شد، با قیافه‌ی گرفته‌ای به تئودور گفت: «امروز صبح زود جیرجیرک مرد!»

 پتروس جیرجیرک مرده را در شکاف تیره گذاشت و با خمیر مجسمه‌سازی شکاف را مهر و موم کرد. بعد با چاقوی پیشاهنگی‌اش تاریخ مرگ جیرجیرک را روی چوب تیرک کَند: «بیست و هفتم اکتبر سال 1940 میلادی.»

 بیست و هفتم اکتبر سال 1940 میلادی. پدر پتروس دفتر حساب زردرنگش را روی میز ناهارخوری پهن کرده بود و مشغول نوشتن بود. او باید تعداد زیادی از این دفترها را از ارقام و اعداد پُر می‌کرد تا عاقبت می‌توانست آپارتمان بزرگ‌تری اجاره کند. در آن صورت پتروس و آنتیگون مجبور نبودند هر دو در یک اتاق بخوابند.

 هر بار آنتیگون و پتروس از پدرشان می‌خواستند چیزی برایشان بخرد او جواب می‌داد: «وقتی چند تا از این دفترها را نوشتم برایتان می‌خرم.»

 اما از روزی که پدر پتروس پشت میز می‌نشست، سرش را پایین می‌انداخت و سرگرم نوشتن ارقام و اعداد روی دفاتر زردرنگ می‌شد. پتروس به خاطر نداشت که روی میز او کوهی از این دفاتر انباشته نشده باشد. یک روز آنتیگون برای پتروس تعریف کرد که وقتی خیلی کوچک بود، در حاشیه‌ی یکی از دفاتر پدر، عکس گربه‌ای را نقاشی کرده بود و به خاطر این کارش کتک خورده بود.

 پدر پتروس وقتی از سر کار به خانه برمی‌گشت، فوراً دست به کار می‌شد. او حتّی روزهای تعطیل هم کار می‌کرد. مادر پتروس از شوهرش گله می‌کرد و می‌خواست که شب‌های تعطیل او را به سینما ببرد. اما پدر پتروس در جواب می‌گفت که اگر او کارهای ادارات دیگر را به منزل نیاورد، درآمدش کفاف خرجی آن‌ها را نخواهد کرد. آن وقت مادر پتروس تمام کاسه کوزه‌ها را سر آقای کندیانیس می‌شکست؛ این شخص کارفرمای شوهرش بود که تجارت کره و روغن‌زیتون می‌کرد.

 آقای کندیانیس شخصی ریزاندام بود ـ‌ درست مثل ماهی‌های قنات. خیلی هم خسیس بود. سال‌ها می گذشت که آقای کندیانیس به پدر پتروس ارتقای شغل نداده بود. آقای کندیانیس تنها کاری که برای خانواده‌ی آن‌ها می‌کرد این بود که در سال‌روز تولد مادر پتروس برای آن‌ها یک کیک ارزان‌قیمت می‌فرستاد.

 پتروس تصمیم داشت از اول سال تحصیلی، هر هفته شاگرد اول کلاس شود و پس از مدرسه خیلی خوب مطالعه بکند. همچنین شب‌های تعطیل مادرش را به گردش ببرد؛ اما همه‌ی این تصمیم‌ها مال روز قبل از تعطیل بود، و تا روز تعطیل شروع می‌شد، خیال شاگرد اول شدن هم از سرش بیرون می‌رفت.

 پتروس بالای دفترچه‌ی جغرافیایش تاریخ بیست و هفتم اکتبر سال 1940 را نوشته بود. اما بقیه‌ی صفحه، که قرار بود نقشه‌ی استرالیا را روی آن رسم کند، خالی بود. به نظر می‌رسید که درس جغرافیا را عمداً در روز بعد از تعطیل گذاشته‌اند تا در روز تعطیل، سر پتروس به کشیدن نقشه گرم شود. صبح روز تعطیل که می‌شد همیشه پتروس تصمیم می‌گرفت خیلی زود نقشه‌ی جغرافیایش را رسم کند و از شرّ آن خلاص شود؛ اما هر بار اتفاقی می‌افتاد و تصمیم او عملی نمی‌شد. مثلاً همان روز اگر جیرجیک نمرده بود، شاید پتروس می‌توانست نقشه‌اش را تمام کند.

 بالاخره، پتروس تصمیم گرفت نقشه‌اش را بکشد؛ ولی هنوز چند خط بیش‌تر نکشیده بود که آنتیگون او را صدا کرد و گفت که وقت رفتن به سینما است. قبل از رفتن بر سر این‌که پتروس می‌خواست آن روز کفش‌های کتانی‌اش را بپوشد با هم شروع کردند به جر و بحث. آنتیگون پتروس را مجبور می‌کرد که موهایش را خیس کند و خوب شانه بزند. همچنین او را تهدید کرده بود که اگر ژاکت آبی‌رنگ دکمه برنجی‌اش را نپوشد از سینما خبری نخواهد بود.

 پتروس خیلی مایل بود آن فیلم کمدی را ببیند؛ و اگر به خاطر فیلم نبود ترجیح می‌داد به جای پوشیدن آن ژاکت بدقواره، در خانه بنشیند و با حشراتش بازی کند یا به زیرزمین برود و خودش را با تئودور سرگرم کند. ژاکت پتروس، حالا دیگر آستین‌هایش خیلی کوتاه شده بود، و به همین علت مجبور بود دائماً دست‌هایش را تو بکشد تا کوتاهی آستین‌هایش معلوم نشود.

 پتروس برای عملی کردن تصمیمش سَرِ غیرت آمد و فوراً دست به کار شد تا نقشه‌ی سرزمین استرالیا را رسم کند؛ اما دم در که رسید سویتریس، پسر همسایه‌ی طبقه‌ی بالایی‌شان، را دید. سویتریس، از او خواست بیاید و کبوتر مرده‌ای را که صبح در یک خرابه یافته بود ببیند. پتروس باید پیش او می‌رفت و کبوتر را می‌دید. تا پتروس بجنبد، خیلی از وقت گذشته بود. حالا مادرش او را صدا می‌زد که بیاید و شام بخورد ـ در حالی که پتروس هنوز حاشیه‌های نقشه را هم به‌طور کامل رسم نکرده بود.

 پتروس تصمیم داشت وقتی بزرگ شد و تشکیل خانواده داد، هرگز افراد خانواده‌اش را مجبور نکند تا دور میز بنشینند و غذا بخورند. او قصد داشت خانه‌ای دوطبقه بسازد که طبقه‌ی پایینش از طریق راه‌پله‌های چوبی به طبقه‌ی بالا راه داشته باشد ـ درست مثل راه‌پله‌های چوبی به طبقه‌ی بالا راه داشته باشد ـ درست مثل راه‌پله‌های چوبی که در خانه‌ی ریتا، دوست صمیمی آنتیگون، دیده بود. آن وقت زن و بچه‌اش می‌توانستند روی پله‌های چوبی بنشینند.

 

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:هدهد

مطالب مرتبط:

رولد دال

آشنایی مصطفی رحماندوست

اریک کارل

آسترید لیندگرن

تصویرگری برای کودکان

نمایش‌نامه‌نویس معروف قرن بیستم

خالقین تام و جری - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=225138

17 ا کتبر 2012 ... موریس دروئون، نویسنده و سیاست‌مدار فرانسوی (۱۹۱۸ – ۲۰۰۹)، از ۱۸ سالگی با چاپ مقاله در روزنامه‌ها و مجلات ... آلکی زی، نویسنده ای برجسته از یونان

نیما یوشیج، پدر شعر نو - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=226472

29 ا کتبر 2012 ... دیرتر در دهه بیست خورشیدی در نخستین کنگره نویسندگان ایران عضو هیات مدیره کنگره بود و اشعار وی در ... آلکی زی، نویسنده ای برجسته از یونان.

خواجه عبدالله انصاری - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=225691

23 ا کتبر 2012 ... این عارف ، صوفی بزرگ ، عالم دینی ، مبلغ، مدرس ، نویسنده و شاعر در سال 481 هجری قمری فوت نمود و در ... آلکی زی، نویسنده ای برجسته از یونان.

دانستنیها - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?PageIndex=5&PageSize=50&PID=43824

عکس های زیر مربوط به کودکان ونوجوانانی است که تا به حال به سفر حج رفتن. .... آلکی زی، نویسنده ای برجسته از یونان; الکی زی در سال ۱۹۲۵، در آتن به دنیا آمد.

مرسده مانی - کودک

http://kids24.ir/مرسده-مانی-5682

مرسده مانی از نویسندگانی است كه از دوره‌ی نوجوانی شروع به نوشتن كرده اما كتاب‌هایش را به .... آلکی زی، نویسنده‌ای برجسته از یونان · آیا سبزانگشتی را می‌شناسی؟

كتابدوست - طنزوطنزنویسان

http://bookfriend.blogfa.com/cat-12.aspx

24 آگوست 2008 ... الكي خوش ها. ... رالی، پیشینه و فرهنگ یونانی، مشاغل مختلف، تحصیل، مصرف مواد مخدر و. ... اگر فقط چند نفر باشند که زیر و بم زندگی فرهنگی کیومرث صابری را ..... در این کتاب، آثار شماری نویسنده و شاعر برجسته طنز که مظاهر مختلف ...

پائلو کوئیلو و تأثیر او از مولوی | پرسمان دانشجويي - ادیان و مذاهب

http://www.adyan.porsemani.ir/node/1521

پائولوکوئيلو از جمله نويسنده¬هاي مطرح در جهان امروز است که آثارش به بيش از 40 زبان ... او را به سوي مواد مخدر و مواد روان گردان و افراط در استفاده از مشروبات الکي سوق مي¬داد. ... به عنوان برجسته ترین عارف مسلمان شناخته شده است ، نشان دهنده انس کوئیلو با ... (مثنوي دفتر ششم بيت 4206 به بعد) ابيات زير در ادامه کاملاً با فرازهاي کتاب ...

فرضیۀ فاجعه زدگی: تأثیر پایدار فاجعۀ مغول در تاریخ سیاسی ...

http://www.doc.ic.ac.uk/~ae/papers/Mongols-Bukhara-77-78.pdf

واقع در دو دهة اخير تحليل های برجسته ای توسط محققين ایرانی در زمينة علل ... در واقع، در دوران معاصر برخی از نویسندگان، متفکرین، علما و شخصيت های ملی .... همچنين نجوم جدید و علوم تجربی شيمی، فيزیک، و پزشکی پایه ریزی شد و فلسفة یونان ... دوره شاهد چند قرن توسعة شهری بود زیر نفوذ فرهنگ قبيله ای تركان قرار گرفت كه در.

تیوال | نمایش هراکلس5

http://www.tiwall.com/theater/herax5

6 فوریه 2014 ... بخش «برجسته» مهم‌ترین و اصولی‌ترین نوشته‌های کاربران را نمایش می‌دهد. ..... آخر چگونه هراکلس یکی از شجاع ترین و قدرمندترین اساطیر یونان می تواند ..... این کارها تقریبا" همیشه در یک یا چند نام خلاصه میشوند: نویسنده، کارگردان، یا بازیگر. ... و نیست را زمین بگذاری و تا تماشاخانه تخته گاز بروی و ساعت‌ها زیر برف و ...

سرقت ادبی داریوش و خشایارشا در کتیبه هایشان از تئوگونیس یونانی

http://organon.blogfa.com/post-108.aspx

6 سپتامبر 2014 ... تئوگونیس اهل مگارا یونان[Theognis of Megara] ، شاعری برجسته بود که در قرن ششم 6 پیش از میلاد می زیست ؛ ... قادری و برادر فاضلشان که برخلاف دیگر مترجمین ، مطالب و نقل قولهای نویسنده اصلی را ..... که گله وار زیر یوغ حاکم جبار کمر خم کرده بودند ، فقط در یونان بود که فرد انسانی به .... جنجال ِ الکی برای هیچ چی.

ارغنون :: پژواک یونان The Echo of Greece

http://organon.blogfa.com/

به قدری این موضوع تکرار شده بود که حتی یونانیان و رومیان خردگرا ؛ قوه فخیم استدلالی شان را به کناری گذاشته اند و ... هم توجیه شود میتواند لینک زیر را دنبال کند که اتفاقاً آن قسمت از گزارش هرودوت را نیز درخود دارد : ..... «این یک ظرافت هوشیارانه بود که خدا وقتی میخواست نویسنده شود، زبان یونانی خواند» ..... جنجال ِ الکی برای هیچ چی.

Crisis

http://greek.blogfa.com/

29 آگوست 2014 ... پیشتر عنوان این وبلاگ "یونان" بود و امروز "بحران". .... خب درباره داستان باید گفت که آن را باید ببینید و یا لینک های زیر را دنبال ..... ادراک فلسفی نویسنده به یاری می شتابد تا او را در تحلیل مسایل .... در كارهاي شما، قصه برجسته است و همين مي‌تواند موجب خوانش آن نيز بشود. ... زبان خوبي داريد و بازي الكي درنمي‌آوريد.

بارگیری - فرهنگستان زبان و ادب فارسی

http://persianacademy.ir/UserFiles/File/NF/21/NF-21-20.pdf

فرهنگي٬ نويسنده به نقش و وظايف ويراستار در. نشر اثر پرداخته است ... فـريده رازي داده هـاي کـتاب را از مـنابع زيـر. فراهم آورده است: .... صرف نظر از الفباي يوناني که برخي از کتيبه ها و. سکه ها بدان نوشته ..... ســـامعي زبــان شناس و پــژوهشگر بــرجســته. فرهنگستان ..... تفنگ ٬ الکي خوش ها ٬ امضاي يادگاري ٬ پايين رودي ها. شي ءِ ٬ فولکس ...

دکتر شریعتی

http://sharyatiandishesabz.blogfa.com/

این‌ جمله‌ها را که ارزشمندند الکی خرج کسی نمی‌کنی! ... دکتر شریعتی انسان ها را به چهار گروه زیر دسته بندی کرده است ... انتقاد شریعتی از هند و یونان زدگی در تاریخ علم و فلسفه ایران و اسلام، نشانه کمبود علاقه و احترام عمیق او نسبت به این دو قله بلند فرهنگ .... در سالهای‌ ۴۷ و ۴۸ دو اثر برجسته‌ یعنی‌ «کویر» و «هبوط‌» را به‌ نگارش‌ درآورد.

اردیبهشت 1388 - آدمکده

http://b4adam.blogfa.com/8802.aspx

20 مه 2009 ... بار اول که صدایش کرد بی اختیار زدم زیر خنده و پنج دقیقه ای ریسه می ..... سفر به خاک یونان ( گزارش به خاک یونان عریضه به ال گرکو ) ... نویسنده: مورخ برجسته عبدالله شهبازی / انتشارات: مرکز پژوهش ها و مطالعات سیاسی .... کریم فرستاده را می شکنیم منتظر می شوم هر وقت کریم خندید من هم الکی می خندم که دلش نشکند.

4 برگ

http://www.4b.blogfa.com/

یه اجرا بود در مورد اشاره‌ی برجسته به خشونت نرم. نفر سوّم که ... زنه و محسن رفتن توی اتاقک و از اونجا از یه راهره کوتاه زیر همون اتاقک غیب شدن. دهنت سرویس .... من یک نویسنده‌ی قدیمی هستم. شما سال‌هاست ... هر دوي شماره‌ها الكي بودن. .... تقدیم به رسول یونان.