سجاد یعقوبی   22 ساله را شاید بتوان جوان‌ترین دانشمند ایرانی نامید. وی که تابعیت ایرانی دارد، در خانواده‌ای از شهر شیعه‌نشین «ایغدیر» ترکیه به دنیا آمده است. پدر بزرگ وی «عباس یعقوبی» در گذشته‌های دور از ترکیه به ایران مهاجرت کرده و در شهر مرزی ماکو ساکن شده است.

جوان ترین دانشمند ایرانی


سجاد یعقوبی   22 ساله را شاید بتوان جوان‌ترین دانشمند ایرانی نامید. وی که تابعیت ایرانی دارد، در خانواده‌ای از شهر شیعه‌نشین «ایغدیر» ترکیه به دنیا آمده است. پدر بزرگ وی «عباس یعقوبی» در گذشته‌های دور از ترکیه به ایران مهاجرت کرده و در شهر مرزی ماکو ساکن شده است.

سجاد یعقوبی

 

سجاد یعقوبی، سومین فرزند یک خانواده 7 نفره است که از نوجوانی به واسطه نبوغ و خلاقیت و هوش کم‌ نظیرش قدم در عرصه اختراع و نوآوری گذاشت و حالا در آستانه 21 سالگی با ثبت جهانی آخرین اختراعش افتخاری بزرگ برای کشور به ارمغان آورده است.

وی تاکنون 19 اختراع را به نام خود ثبت کرده. در مسابقات و المپیادهای جهانی گوناگونی شرکت کرده و هر بار نیز با مدالی افتخارآفرین به کشور بازگشته است.

این مخترع جوان گفت: از کودکی علاقه بسیاری به درس و تحصیل داشتم. از همان ابتدا نیز در کنار درس و مدرسه، زبان انگلیسی را فراگرفتم و اکنون به طور کامل به این زبان مسلط هستم.

 

سجاد یعقوبی همچنین سه کتاب درباره روبوکاپ‌ها و علم پزشکی به رشته تحریر درآورده و مقالات بسیاری نوشته است

همچنین به علت کمک پدرم و حمایت‌های وی و تشویق‌های مادرم در دوره‌های علمی-آموزشی زیادی شرکت کرده و مدارکی معتبر گرفتم. تاکنون در 17 المپیاد جهانی شرکت کرده ام که از جمله مسابقات جهانی مخترعان امریکا بود که موفق به دریافت مدال طلا شدم. در مسابقات جهانی اختراعات ژنو سوئیس در بخش پزشکی مدال طلا گرفتم و در المپیاد جهانی اختراعات 2010 آلمان نیز مقام نخست را کسب کردم.

وی همچنین موفق به کسب دکترای افتخاری شده و از سوی سازمان ملل به عنوان «جوان‌ترین دانشمند جهان» را بدست آورده است.

سجاد یعقوبی همچنین سه کتاب درباره روبوکاپ‌ها و علم پزشکی به رشته تحریر درآورده و مقالات بسیاری نوشته است.

وی در ایران نیز دو سال متوالی برنده باهوش‌ترین دانش‌آموز شده است و قرار است در ماه‌های آتی به عنوان مهمان ویژه سازمان ملل در کنفرانس «صلح و سلامت» در نیویورک سخنرانی کند.

وی درباره اختراعاتش گفت: تاکنون 19 اختراع را به نام خود ثبت کرده‌ام، ازجمله آن‌ها کمربند رفع خستگی و کاهش استرس، دستگاه تقویت کننده و رفع خستگی چشم، روبات سمپاش نوین، هدبند ضد سردرد که در مسابقات جهانی کره‌جنوبی مدال طلا را برایم به ارمغان آورد. همچنین ساخت روبات امدادگر که در مسابقات جهانی ربوکاپ مدال نقره گرفت. چند اختراع دیگر هم دارم که با هر کدام توانستم مقام‌های ارزشمندی برای خود و کشور به ارمغان بیاورم.

سجاد یعقوبی، دانشمند جوان ایرانی قرار است در مقر سازمان ملل به‌عنوان تنها نماینده ایران درباره مسائل سلامت جهانی سخنرانی کند

سجاد که هم اکنون دانشجوی سال دوم پزشکی در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های استانبول ترکیه است ، گفت: حدود 2 سال قبل موفق شدم از دانشگاه «هانوفر» آلمان پذیرش بگیرم. به همین علت یک سال در کالجی واقع در استانبول زبان آلمانی خواندم، اما در همین موقع دریافتم قرار است به زودی در استانبول یک بیمارستان روباتیک ساخته شود که از سراسر دنیا به دنبال چهار نفر می‌گردند تا به آن‌ها آموزش دهند و درباره این طرح کار کنند، بنابراین بلافاصله اقدام کردم اما آن‌ها گفتند ما دانشجوی کارشناسی ارشد را می‌پذیریم.

 با این حال وقتی متوجه شدند چه مقام‌هایی در دنیا کسب کرده‌ام و چه مدارک علمی معتبری دارم قرار شد شرایط پذیرش مرا در یک کمیسیون 5 نفره بررسی کنند. سرانجام نیز پاسخ آن‌ها مثبت بود و من به‌عنوان یکی از اعضای این گروه 4 نفره پذیرفته شدم، در حال حاضر نیز با حمایت آن‌ها سرگرم تحصیل و آموزش هستم و به‌عنوان کمک جراح نیز فعالیت می‌کنم.

وی درباره ثبت جهانی اختراعش نیز اظهار کرد: وقتی با رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول از نزدیک آشنا شدم وی پذیرفت که مرا به‌ عنوان دستیار در عمل‌های جراحی‌اش شرکت دهد. حضور در اتاق عمل و مشاهده مشکل بزرگی که جراحان مغز و اعصاب هنگام عکسبرداری از تومورهای مغزی داشتند نخستین جرقه برای آخرین اختراعم را در ذهنم ایجاد کرد، چرا که متوجه شدم پزشکان نمی‌توانند مکان دقیق تومور را در مغز مشخص کنند. بنابراین به فکر افتادم دستگاهی اختراع کنم که محل دقیق تومور را ردیابی کند.

بدین‌ترتیب پس از یک سال کار و با کمک پروفسور «کیلیج» که از مشهورترین جراحان مغز و اعصاب ترکیه است این دستگاه را اختراع کردم سپس با حمایت دانشگاه محل تحصیلم در استانبول که هزینه 15 هزاردلاری ثبت جهانی این اختراع را تقبل کردند موفق شدم اختراعم را به‌ نام کشور ایران در جهان ثبت کنم.

سجاد یعقوبی، دانشمند جوان ایرانی قرار است در مقر سازمان ملل به‌عنوان تنها نماینده ایران درباره مسائل سلامت جهانی سخنرانی کند.

 

فرآوری: نعیمه درویشی

بخش کودک و نوجوان تبیان

منابع:  فارس- نوجوان ها

 

مطالب مرتبط:

فیثاغورس دانشمندی از یونان

شکوه قاسم نیا و شعرهایی برای خردسالان

مصطفی احمدی روشن، شهید علم و فناوری

 

گفت‌وگوی صمیمانه فارس با جوانترین دانشمند ایرانی مقیم ترکیه دنیا ...

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920715001006

14 ا کتبر 2013 ... جوان‌ترین‌ دانشمند ایرانی که تنها ۲۲ سال دارد، گفت: از اینکه علیرغم تحریم‌های آمریکا در مسابقات اختراعات در این کشور شرکت کرده و جوایز ویژه‌ای ...

جوان ترین دانشمند ایرانی - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=277369

5 مه 2014 ... سجاد یعقوبی 22 ساله را شاید بتوان جوان‌ترین دانشمند ایرانی نامید. وی که تابعیت ایرانی دارد، در خانواده‌ای از شهر شیعه‌نشین «ایغدیر» ترکیه به دنیا ...

جوانترین دانشمندن بین المللی ایران - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=223075

1 ا کتبر 2012 ... در این میان دکتر فرنوش فریدبد متولد سال 1359 شمسی، جوانترین فرد و ... در فهرست دانشمندان یك درصد برتر هر گرایش علمی 38 دانشمند ایرانی قرار ...

گپی با دکتر فرنوش فریدبد جوانترین دانشمند بین‌المللی ایران

http://namehnews.ir/fa/news/177625/گپی-با-دکتر-فرنوش-فریدبد-جوان‌ترین-دانشمند-بین‌المللی-ایران

3 ا کتبر 2014 ... به گزارش نامه نیوز، برای گفت‌و‌گو با جوان‌ترین دانشمند بین‌المللی ایران که اکنون از اعضای هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه تهران است، عازم دفتر ...

گپی با دکتر فرنوش فریدبد جوانترین دانشمند بین‌المللی ایران + عکس

http://www.persianv.com/maharatha/262320.php

برای گفت‌و‌گو با جوان‌ترین دانشمند بین‌المللی ایران که اکنون از اعضای هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه تهران است، عازم دفتر کارش در انستیتو الکتروشیمی دانشگاه  ...

گپی با دکتر فرنوش فریدبد جوان ترین دانشمند بین المللی ایران - تی ...

http://tnews.ir/news/919A31292671.html

2 ا کتبر 2014 ... به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران ، برای گفت و گو با جوان ترین دانشمند بین المللی ایران که اکنون از اعضای هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ...

فرنوش فريدبد - دانشگاه علوم پزشکی تهران

http://publicrelations.tums.ac.ir/files/neda/116_11.pdf

گفت وگوی ویژه با. جوان ترین دانشمند بین املللی ایران. گفت وگو از: زهرا صادقی. عکس: زهرا ولی محمدی. دکتر فرنوش فریدبد از سه سالگی شروع به خواندن و نوشتن.

دانشمند هم باشی، در خارج غریبه‌ای - جام جم

http://www.jamejamonline.ir/newspreview/1665401994467775652

2 ا کتبر 2014 ... با دکتر فرنوش فریدبد جوان‌ترین دانشمند بین‌المللی ایران. دانشمند هم باشی، در خارج غریبه‌ای. برای گفت‌و‌گو با جوان‌ترین دانشمند بین‌المللی ایران ...

جایزه محقق جوان ۲۰۱۴ سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید - خبرگزاری آنا

http://www.ana.ir/Home/Single/109615

8 ا کتبر 2014 ... جایزه محقق جوان ۲۰۱۴ سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید ... و مهندسی بافت را از آن خود کند و لقب جوان‌ترین محقق سال ۲۰۱۴ میلادی را به خود اختصاص دهد.

جایزه محقق جوان 2014 سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید - آفتاب

http://aftabnews.ir/fa/news/265440/جایزه-محقق-جوان-2014-سنگاپور-به-دانشمند-ایرانی-رسید

8 ا کتبر 2014 ... دکتر «علی خادم حسینی»، استاد ایرانی دانشگاه هاروارد- ام‌آی‌تی موفق به دریافت جایزه محقق جوان سنگاپور IUMRS – MRS شد. ... جایزه محقق جوان 2014 سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید. دکتر «علی ... پربیننده ترین عناوین آخرین اخبار.

مریم میرزاخانی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/مریم_میرزاخانی

مریم میرزاخانی (زاده ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران) ریاضی‌دان و استاد ایرانی دانشگاه ... از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار .... نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است و هر چهار سال یک‌بار به دانشمندان برگزیدهٔ زیر ۴۰ ...

پژوهشگر ایرانی، دانشمند برتر 2014 سنگاپور شد - خبرگزاری دانا

http://danakhabar.com/fa/news/1184438/پژوهشگر-ایرانی-دانشمند-برتر-2014-سنگاپور-شد

8 ا کتبر 2014 ... تی امریکا توانست جایزه بین المللی محققان برتر در حوزه علوم و مهندسی بافت را از آن خود کند تا جوان ترین محقق سال 2014 میلادی نام بگیرد.

کمپین حمایت از امید کوکبی (دانشمند جوان ایرانی) ا | فیس‌بوک

https://fa-ir.facebook.com/Omid.Kokabi

کمپین حمایت از امید کوکبی (دانشمند جوان ایرانی) ا‏. ‏‏۲.۲۷۱‏ پسند · ‏۸‏ نفر درباره این صبحت می‌کنند‏. ‏امید کوکبی از هموطنان اهل سنت و ترکمن میباشد و...

دانشمند جوان ایرانی سخنران کلیدی کنوانسیون جهانی ژن 2014 شد

http://titre1.ir/fa/news/49648/دانشمند-جوان-ایرانی-سخنران-کلیدی-کنوانسیون-جهانی-ژن-2014-شد

4 روز پیش ... شاهین گوانجی دانشمند جوان ایرانی سخنران کلیدی کنوانسیون جهانی ژن 2014 در کشور چین شد. ... پربازدیدترین پربحث ترین آخرین آخبار .... سخنرانی هر یک از دانشمندان توسط هیات رئیسه کنوانسیون جهانی ژن برنامه ریزی شده و به اطلاع ...

جایزه محقق جوان 2014 سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید - هوپا

http://www.hupaa.com/20141008082842001/جایزه-محقق-جوان-2014-سنگاپور-به-دانشمند-ایرانی-رسید

8 ا کتبر 2014 ... دکتر «علی خادم حسینی»، استاد ایرانی دانشگاه هاروارد- ام‌آی‌تی موفق به دریافت جایزه محقق جوان سنگاپور IUMRS " MRS شد. ... جایزه محقق جوان 2014 سنگاپور به دانشمند ایرانی رسید ...... فیزیکدان‌ها،جوان‌ترین برندگان نوبل

دانشمند جوان ایرانی عضو هیأت رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی

http://shafaonline.ir/fa/news/36480/دانشمند-جوان-ایرانی-عضو-هیأت-رئیسه-آکادمی-جهانی-علوم-پزشکی

6 ا کتبر 2014 ... شفاآنلاین-شاهین گوانجی پژوهشگر ایرانی با حکم رسمی به عنوان عضو هیأت رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی و رئیس بخش تحقیقات بین الملل ... دانشمند جوان ایرانی عضو هیأت رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی ... پربحث ترین عناوین.