از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید

نوشتن خاطرات یکی از ارکان جدا نشدنی سفر است. در گذشته های دور شاید نوشتن رویدادهایی که در طول سفر اتفاق می افتاد، آنچنان ارزشمند بود که گاه دلیل اصلی به جان خریدن مخاطرات و سختی های سفر می شد. همین نکته بود که در گذشته گردشگران را «ماجراجو» می خواندند.

فرآوری: مهسا رضایی -بخش ادبیات تبیان
سفر

گواه این نکته خاطرات بسیاری از گردشگران قدیمی نظیر مارکو پولو، بازرگان ایتالیایی است، اما نوشتن خاطرات سفر جدا از مشهور شدن و ابراز وجود چه فوایدی برای خوانندگان داشته است؟

یکی از اصلی ترین دلایل جذابیت خواندن سفرنامه ها، آشنا شدن با مناطقی بود که برای بیشتر افراد جامعه دور از دسترس قرار داشت.

در جهان کنونی ثبت خاطرات سفر به هیچ وجه معنای نوشتن در مورد چگونگی سفر با خانواده یا تشریح جز به جز وقایع شخصی نیست. آنچه یک نوشته شخصی را در حوزه ادبیات سفر ارزشمند و دیگران را به خواندنش ترغیب می کند، یک نوشته آموزشی است که به دیگران کمک می کند با خواندن تجارب نویسنده درخصوص زمان و مکان سفر، فرهنگ های مناطق دیگر و رویدادهای خاص به درک بهتری از یک مقصد گردشگری که تاکنون به آن سفر نکرده، دست یابند؛ معمولا توصیه هایی که در لابه لای این قبیل نوشته ها گنجانده می شوند، به دلیل واقعی و ملموس بودن، قابل فهم تر هستند و راحت تر می توانند تعمیم داده شوند.

برای آن که یک سفرنامه، ارزش خواندن پیدا کند و مورد توجه خوانندگان داخلی و حتی خارجی قرار بگیرد باید چند مورد مهم را در نظر گرفت:

زیاد سفر کنید: باید توجه داشت که نمی توان در هر سفر یک سفرنامه ارزشمند نوشت، اما برای رسیدن به چنین مقصودی، باید زیاد سفر کرد تا بتوان یک درک کلی و جامع نسبت به این پدیده کسب کرد.

زیاد بنویسید: در ابتدای راه نوشتن سفرنامه نیاز نیست که کاملا طبق اصول صحیح بنویسید. توجه به تمام اصول سفرنامه نویسی ممکن است شما را از ابراز صحیح احساسات و تجربه ها باز دارد. پس بهتر است در مراحل ابتدایی سعی کنید به نوشتن هر آنچه به ذهنتان می رسد، اقدام کنید تا بتوانید از قالب خشک نویسی خارج شده و پس از وارد شدن به مرحله روان نویسی به رعایت اصول صحیح اقدام کنید.

سفرنامه های قبلی را بخوانید.

با دقت کشف کنید: بسادگی از هر چیز عبور نکنید.

عمومیت بخشیدن به تجربه ها: برای آن که نوشته های شما سمت و سوی خاصی بگیرد و به اصطلاح دارای سبک شود، بهتر است نخست به یک خودشناسی رسیده و با تکیه بر خصوصیات فردی، تجربه هایتان را منحصربه فرد کنید.

مسابقات جهانی سفرنامه نویسی

هدفمند کردن سفر یکی از ماموریت های اصلی و مهم سازمان های جهانی مرتبط در این حوزه است. درخصوص تحقق چنین ماموریتی، سفرنامه نویسی بسیار تشویق می شود. یکی از این تشویق ها که بسیار هم موفق بوده، برگزاری مسابقات جهانی سفرنامه نویسی است. در اینجا به برخی از مهم ترین این رقابت ها پرداخته می شود.

رقابت سفرنامه نویسی روزنامه تلگراف

روزنامه انگلیسی تلگراف مدت سه سال است رقابت سفرنامه نویسی را در دو بخش هفتگی و سالانه برگزار می کند. رقابت سالانه این روزنامه جنبه ملی داشته و فقط افراد مقیم انگلستان می توانند در آن شرکت کنند. به نفر اول هر هفته مبلغ 200 پوند (یک میلیون تومان) داده می شود، اما رقابت سالانه روزنامه تلگراف جهانی است و همگان امکان شرکت در آن و برنده شدن جایزه هزار پوندی (حدود پنج میلیون تومان) را دارند. علاقه مندان باید سفرنامه خود را فقط در 500 کلمه بنویسند و سفری که سفرنامه براساس آن نوشته شده باید طی یک ماه گذشته صورت گرفته باشد و سفرهای قدیمی امکان ثبت در این رقابت را ندارد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس telegraph.co.uk مراجعه کنید.

رقابت سفرنامه نویسی نشنال ژئوگرافی

موسسه نشنال ژئوگرافی در رقابت سالانه ای، با هدف ایجاد دو اصل اختصار و جامعیت، به برندگانش فرصت حضور در سفری رویایی به مناطق مختلف جهان را می دهد. سال 2014 شرکت کنندگان باید سفرنامه خود را فقط در 200 کلمه بنویسند. برنده امسال یک سفر اکتشافی ده روزه دو نفره به ویتنام را به دست خواهد آورد که شامل اقامت شبانه در قایق های چینی روی دریاچه و دیدار از 23 مقصد گردشگری این کشور است. سازمان هواپیمایی ویتنام نیز برای حمایت از این مسابقه، همه پروازهای داخلی بین مقصدهای مختلف گردشگری را برعهده گرفته است. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت نشنال ژئوگرافی مراجعه کنند.

هدفمند کردن سفر یکی از ماموریت های اصلی و مهم سازمان های جهانی مرتبط در این حوزه است. درخصوص تحقق چنین ماموریتی، سفرنامه نویسی بسیار تشویق می شود.
مسابقه جهانی ایندیپندنت

روزنامه ایندیپندنت شاید قدیمی ترین موسسه ای است که رقابت های جهانی سفرنامه نویسی را برگزار می کند.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر جهت چگونگی شرکت می توانند به آدرس bradtguides.com مراجعه کنند.

جذاب ترین ها را از کجا بخوانیم

جدا از لذت نوشتن خاطرات سفر که البته مهارت و تجربه بالایی می خواهد، خواندن تجربه سفر های دیگران در قالب سفرنامه، نیز خالی از لطف نیست. امروزه سفرنامه های بسیار خوبی در بسیاری از سایت های اینترنتی قابل دسترس هستند که علاوه بر جنبه های آموزشی بسیار، همچون یک رمان ماجراجویانه یا شیرین برای پر کردن اوقات فراغت گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

TripAdvisor.com

سایت «مشاور سفر» یکی از وبسایت های موفق گردشگری است که علاوه بر ارائه اطلاعات درخصوص مقاصد گردشگری مختلف، مرجع کاملی از سفرنامه های گوناگون است. در این سایت همچنین تالارهای گفت وگوی بسیاری وجود دارد. شاید مهم ترین ویژگی این سایت، پرداختن به مقاصدی باشد که کمتر جهانی شده اند.

travelwriters.co.uk

سایت «نویسندگان سفر» یکی از منحصر به فردترین سایت ها در حوزه سفرنامه است. این سایت با گردآوری نویسندگان مطرح این صنعت، توانسته به صورت یک مرجع کامل از سفرنامه های مختلف، خود را مطرح کند.

travel.nationalgeographic.com

سایت «نشنال ژئوگرافی» یا همان جغرافیای ملی قطعا یکی از شناخته شده ترین برندها در حوزه گردشگری و سفر محسوب می شود. این کمپانی بزرگ در طول حیات خود توانسته تمام مقاصد مهم و شناخته شده و همچنین مقاصد بکر و ناشناخته را به صورت آرشیو کامل و جامعی در اختیار کاربرانش قرار دهد.

بهترین کتاب های سفرنامه در جهان

«در جاده» نوشته جک کروآک: این کتاب که از سوی یک گردشگر آمریکایی تبار نوشته شده، مرجعی برای توصیه های پزشکی و بهداشتی تمام نقاط جهان محسوب می شود.

«ساحل گردی» نوشته جاناتان رابن: این کتاب داستان سفر 4000 مایلی نویسنده به دور بریتانیا، فقط با یک قایق بادبانی است.

«نوشته هایی از یک جزیره کوچک» نوشته بیل بریسون: این کتاب که با نثری هتاکانه به نوعی جامعه مدرن انگلستان را نقد می کند، قصه مردی است که تمامی زندگی اش در لندن را به قصد مهاجرت به جزیره ای ناشناخته و دور ترک می کند.

«ساحل» نوشته الکس گارلند: این کتاب روایت یک بک پکر است که به دنبال بهشت روی زمین به سفر می پردازد.

«بازار بزرگ راه آهن» نوشته پل تروکس: مسلما این کتاب یکی از بهترین سفرنامه هایی است که تاکنون نوشته شده است. نویسنده در کتابش سفر چهارماهه ای را که با قطار به دور اروپا و سپس آسیای غربی و شرق میانه داشته است، توصیف می کند. این کتاب به عنوان یکی از بهترین کتاب های راهنمای سفر با قطار در جهان شناخته شده است.


منبع: جام جم- آیسا اسدی

از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=277459

6 مه 2014 ... چگونه می توانید با ثبت سفرتان جایزه های نفیس بگیرید؟

دیگر انواع ادبی - تبیان

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=73553

از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید; چگونه می توانید با ثبت سفرتان جایزه های نفیس بگیرید؟ قتل های خیابان مورگ; قتل های خیابان مورگ به کارگردانی روبر فلورِی ...

منتخبی از حیرت نامه: سفرنامه میرزا ابوالحسن خان ایلچی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/literature_verse/c5c1200572043p1.php/منتخبی-از-حیرت-نامه-سفرنامه-میرزا-ابوالحسن

17 ژانويه 2008 ... ... را به فیلیپین برای بازدید از یکی از عجایب … از سفرتان بنویسید جایزه بگیرید. چگونه می توانید با ثبت سفرتان جایزه های نفیس بگیرید؟

مقالات فرهنگی و هنری | ادبیات و شعر | ادبیات نمایشی - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/subcategory/54/مقاله-های-ادبیات-و-شعر-ادبیات-نمایشی?subject=390

از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید. چگونه می‌توانید با ثبت سفرتان جایزه‌های نفیس بگیرید؟ پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳. فرهنگی و هنری ادبیات و شعر ادبیات ...

کالبد شکافی نقش تقدیر در مرگ سهراب - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/literature_verse/c5c1206189822p1.php/کالبد-شکافی-نقش-تقدیر-در-مرگ-سهراب

22 مارس 2008 ... از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید. چگونه می‌توانید با ثبت سفرتان جایزه‌های نفیس بگیرید؟ نگاهی به جریان ترجمه ادبیات نمایشی در ایران.

ریخت شناسی قصه جنگ مازندران - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/literature_verse/c5c1206189257p1.php/ریخت-شناسی-قصه-جنگ-مازندران

22 مارس 2008 ... ظاهرا جای قهرمان و بخشنده در دریافت جایزه عوض شده و به جای آنکه قهرمان دریافت کننده جایزه باشد، بخشنده آن را ... از سفرتان بنویسید، جایزه بگیرید.

چند پیشنهاد برای "خواندن" در نوروز! - کتابک

http://ketabak.org/tarvij/node/2979

18 مارس 2013 ... سپس برای هر واژه یک تعریف طنزآمیز بنویسید. می توانید پیش از آغاز ... فراموش نکنید که پایه ای هم برای آن در نظر بگیرید. دور عروسک و پایه اش را ...

دومین دوره مسابقه داستان نویسی شازده کوچولو

http://princeprize.blogfa.com/post-12.aspx

... برداشتید، و با ما به دنیای پر رمز و راز داستان آمدید، امسال هم می خواهیم سفرمان را با شما ادامه بدهیم. ... یادتان نرود که مشخصات کامل تان را پایین داستان بنویسید. ... روابط عمومی، فروغ فرد:09384495027 و یا دبیر جشنواره:09397350393تماس بگیرید. ... جایزه شازده کوچولو معرفی شدند · خبرگزاری ایبنا: شاهزاده سرزمین قصه‌ها انتخاب شد ...

انجمن پژوهشی ایرانشهر » آرشیو » سفرنامه‌ی سُغد و خوارزم (روز نخست)

http://iranshahr.org/?p=2332

25 آوريل 2009 ... داستان‌های سیاوشی، افزون بر جایزه گلشیری در جایزه ادبی ایران و جایزه ادبی صادق هدایت نیز ... چارچوب این سفرنامه چنین است که اتفاقات روزانه‌ی سفرمان از دیدگاه من ( پویان مقدم) و ... باید اول ویزای توریستی تاجیکستان را بگیرید و بعد به کنسولگری .... اگر می‌خواهید با دبیره‌ی لاتین بنویسید Ctrl+g را فشار دهید.

تیر 1391 - مسابقه داستان نویسی شازده کوچولو

http://princeprize.blogfa.com/9104.aspx

... تان را برداشتید، و با ما به دنیای پر رمز و راز داستان آمدید، امسال هم می خواهیم سفرمان را با شما ادامه بدهیم. ... یادتان نرود که مشخصات کامل تان را پایین داستان بنویسید. ... با مسئول روابط عمومی، فروغ فرد:09384495027 و یا دبیر جشنواره:0 9397350393تماس بگیرید. ... روزنامه اطلاعات: جایزه داستان نویسی شازده کوچولو برگزار خواهد شد.

اگر برنامه سفر به خارج از کشور دارید ... - روزنه

http://www.rozanehonline.com/دانستنیهای-سفر/اگر-برنامه-سفر-به-خارج-از-کشور-دارید.html

بعد از این‌که وسایل سفرتان را آماده کردید، مطمئن شوید این بهترین کیفی است که می‌توانستید دست‌تان بگیرید؛ کیف دستی شما در سفر باید سبک و راحت باشد، زیپ یا دکمه‌ی سالمی داشته باشد ... اسم و آدرسی از خودتان روی چمدان بنویسید. ... 24 نکته استثنایی درباره عقاید غلط ایرانی ها در رانندگی · برنده جايزه کتاب تاریخ هنر فرانسه ...

هیچ‌کس اهمیت نمی‌دهد شما ناهار چی خوردید ! | دست نوشته های من در فضای ...

http://haghighatjoo.ir/هیچ‌کس-اهمیت-نمی‌دهد-شما-ناهار-چی-خور/

13 ژوئن 2014 ... مگی دو بار نامزد جایزه بلاگیبرای یک عمر دستاورد وبلاگ‌نویسی هم شده است. ... خب هیچ ایده‌ای ندارید و فقط چند دقیقه‌ای وقت دارید که یک پست بنویسید. .... را تایپ کنید، یا بهتر این‌که از آن عکسی بگیرید، و به خوانندگان‌تان نشان بدهید. ..... روش کار سایت این‌گونه است که از شما اطلاعاتی در مورد نوع سفرتان و جزییاتی ...

اردیبهشت 1391 - رها شده - blogfa.com

http://rahashodeh.blogfa.com/1391/02

تصور کن برنده یک مسابقه شدی و جایزه ات اینه که بانک هرروز صبح یک حساب برات ..... طول سفر حتما خاطرات خود را بنویسید و عکس های یادگاری بگیرید تا بعدها بتوانید ... سعی کنید بیشتر روی فواید آن مطالعه کنید چون اینگونه از سفرتان بیشتر ...

کودکان - حسین کریمی - برای پاسخ به هر سئوال و درخواست ، فقط ...

http://mashad.persianblog.ir/tag/کودکان

26 سپتامبر 2011 ... اگر سفرتان طولانی است (بیش از یک ساعت)، هنگامی که رفتار درستی از خود نشان ... پستال برای او بگیرید و در پشت آن کودک نکاتی در مورد آن شهر بنویسد یا به ... گروه پوشش و سازه کاران پولادین تونستی دماغشو لمس کنی جایزه داری ...

نامه‌‌ی سرگشاده جمعی از دانشجویان دانشگاه کابل به وزیر تحصیلات عالی ...

http://kabulpress.org/my/spip.php?article158753

23 مه 2013 ... ... و زنده گی 71 نفر اعتصاب کننده، سفرتان را لغو می کردید و دوباره به کابل برمی گشتید. ... برآورده شدن خواست های این محصلین، تدابیری مشخصی را روی دست بگیرید. ... از لابلای چشمان "گل بیگم" · فیلم" مهمان" با دو جایزه و گریه داوران ... دیدگاه و نظر خود را درباره این مقاله، خبر، گزارش، عکس یا کارتون بنویسید ...

برنامه ریزی دقیق برای بهترین ماه عسل - عروس مهتاب

http://www.mahtab.info/post/616

خاطره عروسی تو بگو جایزه ببر .... •6 ماه قبل: بودجه سفرتان را تعیین کنید و در مورد برنامه‌هایی که می‌توانید در ماه ... بودید را روی کاغذ بنویسید، قیمت آنها را از آژانس‌ها، اینترنت و آشنایان بپرسید و در ... اگر بودجه‌تان از جمع هزینه‌ها کمتر است مجبورید یا برخی گزینه‌ها را حذف کنید یا انواع ارزان‌تر آنها را به جای ایده‌های خود در نظر بگیرید.