ظاهر شدن موی سفید در سر و صورت

 ظاهر شدن موی سفید در سر و صورت

 

نویسنده: ژان. لوک. داریگل
مترجم: ساعد زمان
 

الف - پیری

سفید شدن مو که به آن «کانسی» گفته می شود، یک پدیده ی طبیعی و غیر قابل بازگشت است. هیچ کس نمی تواند از یپری بگریزد و باید به نوبه ی خود این مرحله را بگذراند. معمولاً مردم اولین موهای سفید خود را نادیده می گیرند، و موهای بعدی را، با دقت و به تدریج که رشد می کند، می کنند! سپس شخص به تدریج تسلیم شده و مبارزه با دشمنی را که روز به روز تعداد آن بیشتر می شود کنار می گذارد. زیرا مبارزه به تدریج، بیش از حد نابرابر می شود و تنها یک نفر است که با همه می جنگد!

برای این که حالت زیبایی به موهای سفید خود بدهید، نیم لیتر آب را بجوشانید. سپس آن را در حال جوشیدن از روی آتش برداشته و دو مشت گل گندم در آن بریزید و تا زمان سرد شدن در آن بخیسانید. آنگاه مخلوط را صاف کرده و از آن به عنوان آخرین آب شستشو (پس از شامپو زدن) استفاده کنید.

سپس زمان خرد و عقل! آغاز می شود. مردها در این «دوران خاکستری» به جذابیت خود افزوده و زنان نیز که این سفیدی به صورتشان ملایمت و نرمی می بخشد، زیبایی تازه ای پیدا می کند.
در این هنگام، واقعاً زمان تسلیم فرا رسیده زیرا کار دیگری نمی توان کرد. کندن موهای سفید، بیهوده است. زیرا از زمانی که آنها شروع به سفید شدن می کنند، دیگر همواره سفید می رویند. رنگ کردن دائمی مو، به تدریج که موهای سفید می روید، شاید راه حل خوبی از نظر زیبایی و جنبه ی روانی باشد ولی باید به دو نکته توجه داشته باشید: اولاً اینکه موهای سفید را به سختی می توان رنگ کرد و من اصلاً توصیه نمی کنم این کار را خودتان انجام بدهید (سعی کنید این کار را به آرایشگر بسپارید). نکته ی دوم این که موهای سفید را نمی توان با رنگ های طبیعی پوشاند و یا حداقل، این کار به سختی قابل انجام است و نتیجه، غالباً بدتر از زمان شروع است! در حالی که با استفاده از گیاهانی که برای بلوند کردن، تیره کردن موهای قهوه ای یا جلا بخشیدن به موهای حنایی به کار می رود نتایج بسیار خوبی به دست می آید.
بنابراین، تنها راه حل، استفاده از مواد شیمیایی است، ولی این راه حل، از آن توصیه هایی نیست که من ارائه می کنم. در عوض، اقدامی که به خوبی می توان توسط گیاهان انجام داد، تقویت جلوه ی طبیعی موهای سفید شما، و جلوگیری از زرد شدن آن ها است.
سفید شدن مو، در کادر همان نظمی است که بقیه ی روند پیری از آن برخوردار است. آنچه که به طور محسوسی واقعیت دارد این است که سن ظاهر شدن اولین موهای سفید و دورانی که مو شروع به سفید شدن می کند فرا رسیده است. اگر والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ شما موی سرشان خیلی زود سفید شده است، بهتر است این را بپذیرند که سفیدی موهای شما نیز زودرس خواهد بود و این حالت، می تواند از سنین سی تا سی و پنج سالگی (و حتی گاهی خیلی زودتر) شروع شود. کاری از دست شما بر نمی آید، این یک خصیصه ی موروثی است.
خارج از این موارد، معمولاً اولین موهای سفید حوالی چهل سالگی ظاهر می شود و در حوالی پنجاه سالگی، این روند شدت می گیرد. نتیجه ی نهایی، چندان هم مشخص نیست. در برخی افراد، تنها دسته ای از موها سفید می شود، گروهی دیگر در نهایت مویشان خاکستری یا فلفل نمکی می شود، و سرانجام گروهی دیگر تمامی موهای شان بدون استثنا سفید می شود و در موردی که کمیاب تر است افرادی هستند که موی شان اصلاً سفید نمی شود. به هر حال، تقریباً هیچ کاری نمی توانیم در برابر این تحول انجام بدهیم. بنابراین، موی خود را برای رسیدن به نتیجه، سفید نکنید!
سفید شدن موها، شامل کند شدن و سپس توقف تولید ملانین است. با توقف ساخت ملانین توسط بدن، مو نیز رنگ طبیعی خود را از دست داده و سفید می شود. غالباً گفته می شود که توقف ساخت ملانین ناشی از کمبود اسید پانتوتنیک است. آزمایش هایی که روی حیوانات انجام شده است، نشان می دهد که اگر حیوانات آزمایشگاهی را تحت رژیمی فاقد اسید پانتوتنیک قرار بدهند (ویتامین B)، موی آنها سفید خواهد شد. ولی این آزمایش ها گاهی با یکدیگر تضاد دارد و از آن گذشته، توسط کسانی انجام شده که خود دارای تولیدات تجارتی در این زمینه هستند.

ب- سفید شدن ناگهانی مو

سفید شدن موها، ممکن است به طور تصادفی، و تحت تأثیر یک ترس شدید یا شوک عصبی نیز ایجاد شود. به عنوان مثال، ملکه ماری آنتوانت در یک بعد ازظهر، پس از آن که از پنجره ی زندان شاهد منظره ی قطع شدن سر پرنسس لامبال و قرار گرفتن آن روی میله ای بود، در عرض یکشب موهایش سفید شد.

برای جلوگیری از زرد شدن موهای سفید:
چهل عدد ته گل بابونه را در یک لیتر آب ریخته و آن را تا درجه ی جوش حرارت بدهید. سپس مخلوط را از روی آتش بردارید (نباید بجوشد) و به مدت سه روز نگهدارید. آن گاه، آن را صاف کرده و از این محلول به عنوان آخرین آبی که پس از شستشوی سر به کار می رود استفاده کنید.

ویکتورهوگو در کتاب بینوایان، این مثال تاریخی را درباره ژان والژان به کار می برد که موهایش در عرض یک شب، پس از آن که می فهمد بیگناهی را به جای او محکوم می کنند، سفید می شود. بدون آنکه خیلی در تاریخ عقب برویم، در طول جنگ جهانی دوم، افراد زیادی مشاهده شدند که موهایشان در طول یک روز یا یک شب، در جریان بمباران سفید شد.
این نوع سفید شدن ناگهانی مو، کاملاً توجیه نشده است. چندین فرضیه در مورد مکانیسمی که می تواند سبب چنین تحول ارگانیکی شود مطرح شده که من یکی از آنها را برایتان نقل می کنم: تحت تأثیر ترس شدید، گاهی اوقات بدن با ترشح ناگهانی حباب های هوایی که از نظر نوری، ملانین موجود در موها را می پوشاند از خود واکنش نشان می دهد. همین مسئله باعث می شود که همه ی موها در عرض چند ساعت سفید شود.
یک مورد خاص که به اندازه ی کافی جالب است، «آلبینیسم» یا «زالی» است. در برخی افراد، نوعی فقدان مواد رنگی (در پوست، مو و پلک چشم) با ریشه ی ژنتیکی وجود دارد. به این افراد، زال گفته می شود زیرا موهای ایشان از بدو تولد سفید است. پدیده ی زالی می تواند کامل یا جزئی باشد و در صورت جزیی بودن آن، لکه های سفیدی در موها مشاهده می شود.

ضماد گیاهی برای موهای خاکستری
برای افزایش جلوه ی زیبایی موهای خاکستری (البته نه برای رنگ کردن آن) یعنی زمانی که هنوز موهای سفید اکثریت پیدا نکرده، می توانید دوبار در ماه و هر بار به مدت یک ساعت از ضماد زیر استفاده کنید:
در نیم لیتر آب، 100 گرم برگ گردوی پودر شده + 100 گرم پودر برگ بلوط را به دقت مخلوط کنید. این مخلوط را به مرحله ی جوش، ضمن هم زدن برسانید. سپس آن را از روی آتش برداشته و بگذارید سرد شود. در این حالت، دو قاشق سوپ خوری پودر راسول در آن ریخته و موی سر خود را با این ضماد بپوشانید.
دقت کنید: این ضماد تنها برای موهای قهوه ای و بلوطی تیره یا حنایی توصیه می شود و در هیچ موردی برای موهای بلوند کاربرد ندارد. افرادی که دارای موهای سفید هستند، باید رنگ بلوند موهای خود را تقویت کنند و جلوه ی خاصی به موهای سفید خود بدهند. آنها نباید از بابونه استفاده کنند.

منبع مقاله : داریگل، ژان لوک، (1373)، بهداشت و زیبایی مو(مراقبتها و درمان طبیعی برای مو و پوست سر)،ترجمه ساعد زمان، تهران: نشر ققنوس، چاپ هشتم. 

 

علت سفید شدن مو در سن جوانی - آکا - آموزش آرایش - خانواده و روانشناسی

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/arayesh1/20133132740.html

در گذشته ظاهر شدن اولین موهای سفید به معنی ورود آدمی به میانسالی و پختگی تعبیر می‌شد، ... موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می‌شود؛ اما معمولا این اتفاق بعد از ...

علت سفید شدن مو در سن جوانی - بیتوته

http://www.beytoote.com/health/malady-remedy/hair.html

در گذشته ظاهر شدن اولين موهاي سفيد به معني ورود آدمي به ميانسالي و پختگي تعبير مي‌شد، ... موي بدن و صورت هم مثل موي سر خاكستري مي‌شود؛ اما معمولا اين اتفاق بعد از ...

4 عامل جوش روی سر - بیتوته

http://www.beytoote.com/attire/cuticle/welding3-factor.html

آیا ظاهر شدن جوش‌های چرکی روی سر طبیعی است؟ .... های آرایش و زیبایی(سلامت پوست، سلامت مو، لوازم آرایشی، آرایش مو، آرایش صورت و...) .... راهنمای رنگ کردن موهای سفید.

اختلالات موي نوزادان - مرکز تحقیقات پوست و سالک

http://sdlrc.mui.ac.ir/1391-05-19-06-36-16/1391-06-13-04-29-33.html

معمولا با بروز فولیکولار کراتوزیس که پوست سر، صورت و اندام را درگیر می کند همراه است. ... تشخیص این بیماری در درجه اول بر اساس ظاهر پوست سر می باشد. .... 5- سفید شدن موی کودکان: رنگ مو توسط سلول های کوچک بنام ملانوسیت (melanocyte) در  ...

سفید شدن مو،از پیشگیری تا درمان! | پژوهشکده

http://www.pazhoheshkade.ir/graying-of-hair/

12 ا کتبر 2014 ... در گذشته ظاهر شدن اولین موهای سفید به معنی ورود آدمی به میانسالی و ... موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می‌شود؛ اما معمولا این اتفاق بعد از ...

پیسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/پیسی

در نتیجه لکه‌های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می‌شوند. ... این لکه‌ها بیشتر از همه در مناطق در معرض نور از قبیل دستها پاها بازوها، صورت و لبها ... علاوه بر لکه‌های سفید روی پوست، ممکن است افراد مبتلا به برص سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و  ...

شامپور و سفيد شدن موهاي سر انسان

http://www.towheartlovesomem2.blogfa.com/

سفید شدن مو یک روند طبیعی پیری محسوب می‌شود و معمولاً تمام انسان‌ها با گذشت سن آن را ... بروز موهای سفید به صورت موضعی یا گسترده در ناحیه سر، گاهی ابرو، مژه‌ها و ... تغذیه‌کننده فولیکول‌ها کاهش می‌یابد که به شکل کاهش جریان خون به موها ظاهر می‌شود.

7/23/2010 - 7/29/2010 - روانشناسی = خود شناسی

http://www.saqar95.blogfa.com/89051.aspx

اگر دماغي به صورت محدب باشد صاحب آن عاشق تفريح ميباشد و همه سعيش را براي ... موي رنگ شده: مرداني كه موي سر خود را رنگ مي‌كنند, عمدتاً خواهان پوشاندن موهاي سفيد خود ... درآمد براي آرايش مو مي‌تواند نشانه‌ي اهميت دادن به ظاهر شخصي, ميل به پذيرفته شدن,  ...

ويژگي هاي ظاهري پيامبراعظم(ص) - بشارت

http://www.bsharat.com/id/1/3/2p.html

تعداد موي سفيد در سر مبارك ومحاسن شريف آن حضرت نمودارگرديده بودكه به علت ... مي آمد ؛ انس بن مالك مي گويد:در همه سر وصورت رسول خدا(ص)فقط چهارده تار موي سفيد وجود داشت . ... آراستگي ظاهر كه نشانه اي از شخصيت،تربيت وفرهنگ انساني است،فطرتاً ... روغن ماليدن به موهای سر موجب مرتّب ومنظّم شدن موهای سر مي گردد،مرتّب ومنظّم بودن موهای ...

جوش - *متخصص پوست و مو و زیبایی و کاشت مو * دکتر صداقت پیشه *

http://visit.persianblog.ir/tag/جوش

31 ژانويه 2014 ... درمان ان پیگیری درمان جوش به مدت طولانی ودر صورت لزوم تزریق موضعی درون کیست . ... ای بودن ک سر سفید و چرکی نبودند و فقط ب صورت ی جوش ظاهر میشدن و .... آنتی بیوتیک و پماد سیاه مصرف می کنم و بعد از خوب شدن کورک جای آن ...

چرا موهایمان سفید می شوند؟ - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=17303

10 مه 2006 ... اما واقعیت این است که سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به ... مراحل خاکستری شدن مو، ملانوسیت ها هنوز به صورت غیرفعال وجود دارند. ... 2- اولین موی سفید روی سر در شقیقه ها ظاهر می شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و ...

شوره سر - علائم و درمان شوره سر - رژیم غذایی

http://www.foodregime.com/پزشکی/528-شوره-سر-علائم-و-درمان-شوره-سر.html

22 آگوست 2014 ... شوره سر یک حالتی از پوست سر است که باعث ظاهر شدن پولک هایی سفید در ... تاثیر قرار دارند عبارتند از: پوست سر، گوش، صورت، قفسه سینه، زیر بغل و ... شوره دار پوست سر، تکه های سفید رنگی بر روی پوست سر و در مو است اگر ...

‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانی - مو

http://salamatattari.blogfa.com/tag/مو

10 سپتامبر 2013 ... سلنیوم یکی از مواد معدنی لازم برای سلامت پوست و موی سر است. ..... برخي از متخصصان داروهاي گياهي معتقدند كه اين روغن از سفيد شدن زودهنگام موها پيشگيري ... جوی دو سر نیز یک ماسک فوق‌العاده مفید صورت برای کسانی است که پوست چرب دارند. .... این کار را تکرار کنید تا رنگ طلایی مورد علاقه تان روی موها ظاهر شود.

چرا بايد روغن زيتون روی سر و صورت بماليم؟! - خرداد نیوز

http://khordadnews.ir/news/23926

27 ا کتبر 2013 ... اما به احتمال قوي تا امروز كمتر از روغن زيتون به صورت موضعي استفاده كرده ايد. .... تاثیر روغن زیتون بعد چند وقت ظاهر میشه؟ ... واقعا خوبه واسه روشن شدن پوست؟ ... آیا از روغن زیتون خوراکی هم میشه برای موی سر استفاده کرد؟اگر نه روغن ...

لک وپیس (ویتیلیگو) - دکتر جعفری پور

http://www.drjafaripour.com/VisitorPages/show.aspx?ItemID=33687,45

در نتیجه لکه های سفید پوست درنواحی مختلف بدن ظاهر می شوند. ... لکه های سفید روی پوست، ممکنست افراد مبتلا به ویتیلیگو سفید شدن زودرس موهای سر، ابروها و ریش ...

آموزش روابط عمومی دکتر یحیایی ایله ای

http://www.yahyaee.com/ertebat/2011/09/post-19.html

یکی زبان حرکات بدن و دیگری زبان آرایش و ظاهر بدن : .... پس توجه به زبان رفتار را در خود تقویت کنید وهمواره در هنگـام مواجـه شدن با واکنش منفی از .... زمانی که دست بر روی صورت می آید مـفـهومش چنین است: شوکه شده ام. ..... مردانی که موی سر خود را رنگ می‌کنند, عمدتاً خواهان پوشاندن موهای سفید خود هستند و بدین وسیله خود را جوان می‌نمایانند.