شاید شما هم در زندگی شرایطی را تجربه کرده اید که خود کم بینی و احترام به نفس پایین، مشکلات ناخواسته ای را برایتان بوجود آورده است. عزت نفس و داشتن احساس خوب نسبت به خود


شاید شما هم در زندگی شرایطی را تجربه کرده اید که خود کم بینی و احترام به نفس پایین، مشکلات ناخواسته ای را برایتان بوجود آورده است. عزت نفس و داشتن احساس خوب نسبت به خود، از جمله مواردی اند که بسیاری افراد در زندگی خود در آرزوی رسیدن به آن هستند.
اگر احساس می کنید دارای عزت نفس پایین هستید و این موضوع روی تمام جوانب زندگی شما تاثیر منفی گذاشته است؛ اگر فکر می کنید ارتباطات، کار و یا حتی سلامتی شما تحت الشعاع این عزت نفس پایین قرار گرفته است؛ حتی اگر این احساس خود کم بینی از دوران کودکی در شما شکل گرفته و همواره همراه شما بوده است؛ با بکارگیری چهار قدم موثری که در ادامه ایمیل آورده می شود می توانید عزت نفس را در خود تقویت نموده و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود پیدا کنید.
قدم اول : موقعیت ها و شرایط مشکل ساز را شناسایی کنید
در مورد موقعیت هایی که به نظر می رسد احترام به نفس شما را پایین می آورند، فکر کنید. این موقعیت ها معمولا عبارتند از :
1. یک ارائه در محل کار
2. یک بحران در منزل یا محل کار
3. یک چالش با کسی که ارتباط نزدیک با شما دارد مانند همسر و یا همکار
4. یک تغییر در جریان زندگی مانند از دست دادن شغل و یا فرار فرزند از خانه
قدم دوم : از افکار و اعتقادات خود در رابطه با این موقعیت ها آگاه شوید
هنگامی که شرایط و موقعیت های مشکل ساز را شناسایی نمودید، به تفکر خود در رابطه با آنها دقت کنید. ببینید در این شرایط به خود چه می گویید؟ تفسیر شما از این موقعیت ها چیست؟ تفکر شما در این شرایط ممکن است مثبت، منفی و یا خنثی باشد. ممکن است شما در این شرایط منطقی عمل کنید و یا بر پایه یکسری واقعیت ها و دلایل و اعتقادات اشتباه فکر نمایید؛ و یا بالعکس.
قدم سوم : افکار منفی و نادرست خود را به چالش بکشید
برداشت اولیه شما از یک موقعیت ممکن است تنها راه نگاه به آن شرایط خاص نباشد، بنابراین باید در صحت افکارتان تامل بیشتری نمایید. از خود بپرسید: آیا نگاهم با منطق و واقعیت سازگار هست؟
البته گاهی اوقات تشخیص بی دقتی ها در تفکر مشکل است. بیشتر افراد یک تفکر دیرینه و ثابت درباره خود و زندگی شان دارند. این اعتقادات دیرینه از نظر آنها می تواند نرمال و کاملا منطبق بر واقعیت تلقی گردد؛ در حالی که بیشتر آنها ممکن است تنها یک ایده یا احساس باشند. در این میان بعضی الگوهای فکری نیز در ذهن افراد ممکن است باعث تضعیف عزت نفس گردد که باید به آنها دقت کرد. این الگوها عبارتند از :
1. تفکر همه یا هیچ
در این حالت شما همه چیز را خوبِ مطلق یا بدِ مطلق می بینید. مثلا به خود می گویید: "اگر من در این کار موفق نشوم، کاملاً شکست خورده ام!" عادت به چنین تفکری صحیح نیست. بهتر است همه جوانب یک پیروزی و یا شکست را در نظر داشت.
2. نیمه خالی لیوان
با این الگوی فکری شما تنها جنبه های منفی یک موقعیت را می بینید و تنها بر روی آنها متمرکز می شوید که این باعث می شود نگاه شما به یک شخص یا موقعیت کاملا از مسیر درست منحرف شود. به عنوان مثال به خود می گویید: "چون من در ارائه آن گزارش اشتباه کردم، حالا همه فکر می کنند که من برای این کار مناسب نیستم." بدبینی بدترین آفت عزت نفس است.
3. تبدیل دستاوردهای مثبت به منفی
در این حالت شما با کوچک شمردن تجربه های مثبت و دستاوردهای مفید خود، آنها را انکار می کنید. به عنوان مثال به خود می گویید: "فقط به این خاطر که امتحان آسانی بود، توانستم موفق باشم!" در اینگونه مواقع شما احترام به نفس را در خود می کُشید.
4. نتیجه گیری منفی بدون داشتن دلایل کافی
شما ممکن است گاهی اوقات بدون داشتن مدارک و شواهد کافی در یک شرایط خاص یک نتیجه گیری منفی کنید. مثلا به خود می گویید: "دوست من هنوز جواب ایمیلم را نداده؛ پس حتما هنوز هم از من ناراحت است!" در صورتی که ممکن است دوست شما در چند روز گذشته موفق به مرور ایمیل هایش نشده باشد. شاید بهتر است به جای توسل به افکار منفی، کمی صبورتر باشید.
5. اشتباه گرفتن احساسات با واقعیت ها
در این حالت شما احساسات یا عقاید خود را با واقعیت ها اشتباه می گیرید. مثلا به خود می گویید: "من احساس می کنم شکست خورده ام پس حتما همینطور است!"
6. دست کم گرفتن خود
با این الگوی فکری خود را کمتر از آنچه که هستید دیده و ارزش های خود را دست کم می گیرید. این ممکن است مثلا ناشی از چندین بار اشتباه کردن در یک موقعیت خاص باشد. به عنوان مثال به خود می گویید: "لیاقت من بیش از این نیست!" بهتر است اندکی تجدید نظر کنید.
قدم چهارم : افکار و عقاید خود را تعدیل کنید
هم اکنون زمان آن است که افکار منفی و نادرست را با افکار سازنده و دقیق جایگزین کنید. برای این کار می توانید از استراتژی های زیر کمک بگیرید:
1. از عبارات امید بخش استفاده کنید
نسبت به خود با مهربانی رفتار کنید و همواره خود را تشویق نمایید. یادتان باشد که اگر بخواهید به بدبینی خود نسبت به یک موقعیت خاص میدان دهید، ممکن است به واقعیت بپیوندد. به عنوان مثال اگر دائم به این فکر کنید که ارائه شما بخوبی برگزار نخواهد شد، ممکن است واقعا همین اتفاق بیفتد. سعی کنید جملات امیدبخش به خود بگویید. مثلا به خود بگویید: "با اینکه موقعیت سختی است، اما من از پس آن بر می آیم."
2. خود را ببخشید
همواره به یاد داشته باشید که همه انسان ها ممکن است در زندگی خود اشتباه کنند. این اشتباهات هیچگاه همیشگی و مختص فرد خاصی نیست. اگر دچار اشتباه شدید به خود بگوئید: "درست است که من اشتباه کردم اما این اشتباه دلیل بر بد بودن من نیست."
3. از عبارات باید و نباید اجتناب کنید
اگر ذهن شما پر از جملات باید و نباید باشد، ممکن است منجر به این شود که انتظارات و توقعات غیرمنطقی از خود و دیگران داشته باشید. آزاد کردن ذهن از این عبارات باعث می شود انتظارات منطقی تر و نزدیک تر به واقعیت، از خود و دیگران داشته باشیم.
4. بر روی جنبه های مثبت زندگی خود متمرکز شوید
توانایی های خود را در برخورد با موقعیت های چالش برانگیز در زندگی به یاد آورید و همواره به موفقیت ها و قسمت های خوب زندگی خود فکر کنید.
5. با افکار پریشان کننده جور دیگر برخورد کنید
بجای اینکه با افکار منفی، منفی برخورد کنید، از آنها کمک بگیرید تا به الگوهای جدید و سالم تری در زندگی خود دست یابید. از خود بپرسید: "برای بهتر کردن شرایط چگونه باید عمل کرد؟"
6. خود را تشویق کنید
بخاطر هر نکته مثبتی که در یک موقعیت خاص می بینید، خود را تشویق کنید. به عنوان مثال به خود بگویید: "گرچه بنظر می رسد ارائه من عالی نبوده اما حضار با طرح پرسش، تا پایان جلسه مطالب را دنبال کردند. این نشون میده که موفق عمل کرده ام و به هدفم رسیده ام."
این قدم ها ممکن است در نگاه اول دشوار بنظر برسند. اما با تمرین بتدریج آسان تر خواهند شد. هنگامی که شما شروع به شناسایی افکار و عقاید تخریب کننده احترام به نفس در خود کنید، قادر خواهید بود عملا آنها را تشخیص داده و در جهت مبارزه با آنها گام بردارید. بدین ترتیب موفق به دریافتن ارزشهای خود به عنوان یک انسان می شوید. هنگامی که عزت نفس در شما تقویت شود، اعتماد به نفس شما نیز افزایش یافته و به تدریج احساس بهتری نسبت به خود و زندگی خود پیدا خواهید کرد.

چـهار گام برای افزایـش اعتـماد به نفـس - اداره بهزیستی کاشان

http://www.kashan-behzisti.ir/?p=9116

شاید شما هم در زندگی شرایطی را تجربه کرده اید که خود کم بینی و احترام به نفس پایین، مشکلات ناخواسته ای را برایتان بوجود آورده است. عزت نفس و داشتن احساس خوب ...

بیشتر بدانیم - چـهار گام برای افزایـش اعتـماد به نفـس

http://heydariz.blogfa.com/post-280.aspx

بیشتر بدانیم - چـهار گام برای افزایـش اعتـماد به نفـس - كسي كه داراي عزمي راسخ است ،جهان را مطابق ميل خويش عوض مي كند .

مؤثرترین گام های عملی در تقویت اعتماد به نفس و غلبه بر کمرویی

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=13607

15 ا کتبر 2005 ... مؤثرترین گام های عملی در تقویت اعتماد به نفس و غلبه بر کمرویی ... و محل کار و در برخورد با دیگران مجدداً مرور کرده، آنها را به خاطر بسپارید. 4. .... اصلی توجه باشد، با انگیزه ی بیشتر سخن می گوید و اعتماد به نفس بیشتری می یابد.

افزایش اعتماد به نفس دو - آکاایران - روانشناسی فردی

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/fardi1/etemad22.html

افزایش اعتماد به نفس در کودکان,افزایش اعتماد به نفس در رانندگی,افزایش اعتماد به نفس کودکان ... گام چهارم: شرح کامل هدف اصلی خود در زندگی را به روشنی نوشته ام.

11 گام ارزشمند برای ساختن عزت نفستان – بخش اول | 4Farda

http://4farda.com/1393/07/11-گام-ارزشمند-برای-ساختن-عزت-نفستان-بخ/

با وجود این صادقانه بر این باورم که هر کس ظرفیت بهره مندی از عزت نفس کافی و وافی را دارد. حال سوال این است که آیا آماده‌اید متعهد شوید عزت نفستان را افزایش دهید؟

11 گام ارزشمند برای ساختن عزت نفستان - بخش دوم | 4Farda

http://4farda.com/1393/07/11-گام-ارزشمند-برای-ساختن-عزت-نفستان-بخش/

نکته‌های ۳۰ ثانیه‌ای : مشکل اصلی دروغ گفتن ... در مقاله قبل با شش گام نخست برای رسیدن به عزت نفس بالا آشنا شدیم و دانستیم که ... و شروع می‌کنید به احساس ارزشمندی بیشتر، که این کار به مرور روحیه‌تان را افزایش می‌دهد عزت نفستان را بالا می‌برد.

راههای افزایش اعتماد به نفس ،زندگی بهتر ،روشهای شاد بودن،راز موفقیت ...

http://www.beytoote.com/psychology/zendegi-behtar/

4 تکنیک ساده برای فرار از افراد منفی باف ... 60 گام برای تقویت اعتماد به نفس ( این مطلب را از دست ندهید!) ... 6 شرط اصلی موفقیت ...

ده روش براي افزايش اعتماد به نفس - سایت فکرنو

http://www.fekreno.org/articlefekreno/arfek293.htm

اعتماد به نفس عاملي قابل تغيير يعني قابل افزايش يا كاهش ميباشد كه هر عاملي كه بتواند به ... 4. محيط خود را نيز بهتر بشناسيم تا از آنها در جهت رشد و پيشرفت خود بهتر بهره بگيريم. 5. استعدادهاي خود را شناخته و در جهت رشد و شكوفايي آنها گام برداريم و سرانجام در جهت بهتر زندگي كردن از آنها استفاده كنيم. ... بازگشت به صفحه اصلی ...

شکرگزاري و سپاسگزاري - باشگاه مخاطبان شبکه تهران

http://club.tv5.ir/page_content/144/496/9594

صفحه اصلي; موضوعات ... به نظر شما چه گام هایی برای شکرگزاری و سپاسگزاری لازم است؟ " کلمه شکر ... گام هایی برای افزایش عزت نفس :::::: • به خودتان بیشتر برسید. ... برای داشتن اعتماد به نفس ناب باید موارد زیر رو رعایت کنیم : 1. اظهارشکر و تشکر *2. پوزش و پذیرش اشتباه در گفتار و رفتار*3.اعتدال و میانه روی در امور زندگی *4.

روشهای افزایش اعتماد به نفس ،راههای کنار آمدن با عدم پذیرش توسط ...

http://www.zibaweb.com/noavary1.htm

روشهای افزایش اعتماد به نفس کدامند،عوامل افزایش اعتماد به نفس چیست،چرا اعتماد به نفس ندارم،توصیه های روانشناسی و روانپزشکی در مورد اعتماد به نفس،دانش آموزانی ...

پیشنهادهایی تجربی برای افزایش اعتماد به نفس | کفشدوزک

http://ladybug.io/blog/178

12 جولای 2014 ... این خانم موفق اعتقاد دارد که اعتبار، سنگ بنای اصلی اعتماد به نفس است و ... از رهبران جدید گام معتبری را در این راستا برمی‌دارد چقدر اعتماد به نفس ...

۲۱ گام عملی جهت پرورش اعتمادبه‌نفس - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/۲۱_گام_عملی_جهت_پرورش_اعتمادبه‌نفس

28 نوامبر 2012 ... بنابراین اگر احساس گناه را از خود دورکنید، اعتمادبه‌نفس شما زیاد می‌شود و زمانی که اعتمادبه‌نفس شما زیاد .... ریه‌ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری باخون مبادله شود. ▫ راه‌های هوائی از قبیل ... ویژگی های اصلی هم وابستگی(۳)

پيشگيري و درمان اعتياد

http://www.kambiz-mahzari.blogfa.com/

BLOGFA.COM · اعتماد به نفس. چـهار گام برای افزایـش اعتـماد به نفـس ... 4. یک تغییر در جریان زندگی مانند از دست دادن شغل و یا فرار فرزند از خانه قدم دوم : از افکار و ...

شيوه هاي افزايش عزت نفس : - ایران مجری

http://www.iranmojri.com/sarfasl/etemadbenafs/636-1390-02-20-10-36-48.html

... لینک های مفید · Skip to content · سرفصل ها اعتماد به نفس و عزت نفس شيوه هاي افزايش عزت نفس : ... 4-به وادي هاي جديد قدم بگذاريد . اغلب عزت نفس ما به سبب کوته  ...

چگونه اعتماد به نفس کودک را افزایش دهیم؟ - شبکه خبر

http://www.irinn.ir/news/68011/چگونه-اعتماد-به-نفس-کودک-را-افزایش-دهیم؟

2 ا کتبر 2014 ... به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یک فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان روش های افزایش اعتماد به نفس و مهارت هایی را که کودکان و ...

چگونه نوجوانانی با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟ - صفحه اصلی

http://pn4.iribtv.ir/روانشناسی/214-چگونه-نوجوانانی-با-اعتماد-به-نفس-تربیت-کنیم؟

14 سپتامبر 2013 ... سایت جدید پیام نمای شبکه 4 سیما را چگونه ارزیابی می کنید؟ ... نوجوانانی که عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی دارند، سریع تر دوست پیدا می کنند ... نقاط مثبت و توانمندی های او تاکید کنید تا عزت نفس فرزندتان افزایش یابد. گام دوم