آیا مثبت اندیشی در زندگی تغییر ایجاد می کند ؟

آیا مثبت اندیشی در زندگی تغییر ایجاد می کند ؟ - تصویر 1

«تفکر مثبت» یکی از رایج ترین توصیه هایی است که به افراد علاقه مند به رشد فردی میشود. اغلب گفته می شود که اگر افکار منفی داشته باشید موفقیت و شادمانی تقریباً غیرممکن است. در این مقاله بررسی می کنیم که این مسئله درست است یا خیر ؟

" این مقاله توسط Morty Lefkoe نوشته شده است ، او به مدت 45 سال برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی خود تلاش کرد تا زمانی که راهی برای کنار گذاشتن اعتقاداتی که او را عقب نگه می داشتند پیدا کرد . او یافته هایش را به یک فرآیند قابل تکرار برای کمک به دیگران تبدیل کرد .در نهایت 150000 نفر و بیش از 50 شرکت، به کمک او باورهای محدود کننده خود را کنار گذاشتند "

افکار منفی از کجا می آیند؟

اگر شما افکار منفی داشته باشید مانند: «من احتمالاً در پروژه جدید موفق نمیشوم»، « او واقعاً مرا دوست ندارد» و «من دوباره کار را درست انجام نمی دهم.». این جملات در نتیجه ی باورهای منفی است که پیشتر در زندگی شما وجود داشته است. برای مثال در جمله « من احتمالاً در پروژه جدید موفق نمیشوم » در نتیجه ی این باور می تواند باشد: «من آنقدرها خوب کار نمیکنم» و «من توانایی کافی ندارم». و یا جمله « او واقعاً مرا دوست ندارد » نتیجه این باور میتواند باشد: «من دوست داشتنی نیستم» و «مردها راستگو نیستند» و همچنین جمله «من دوباره کار را درست انجام نمی دهم.» نتیجه این باور میتواند باشد: «من هیچ کاری را به طور مطلوب نمی توانم انجام دهم».

بنابراین عاملی که شما را از رسیدن به موفقیت و شادمانی بازمی دارد افکار منفی نیست بلکه باید گفت این افکار بازتاب نوع نگاه شما به جهان است. شما همیشه با باورهای خود درباره زندگی، مردم و خودتان زندگی می کنید. حتی اگر شما از افکار منفی خلاص شوید باز هم باورها در زندگی شما وجود دارند.

مردم برای دورشدن از افکار منفی چه کار می کنند؟

اگر شما سعی کنید از افکار منفی خود فرار کنید ؛ نمی توانید آنها را از بین ببرید. در بدترین حالت شما فقط نتوانستید در حذف این افکار موفق شوید. اما در بهترین حالت این افکار از ذهن شما دور شده اند ولی هنوز از بین نرفته اند بلکه به صورت پنهانی هدایت می شوند. این افکار مثل توپی هستند که تلاش می کنید زیر آب نگه دارید. شما میتوانید برای مدت کوتاهی توپ را زیر آب نگه دارید اما در نهایت از این کار خسته می شوید و توپ از آب خارج می شود.

باورهایی که درباره خود و زندگی دارید عامل به وجود آمدن افکار منفی شماست،در این شرایط مثبت اندیشی فایده ای ندارد. چون ممکن است حتی هنگامی که هیچ فکر منفی ندارید دچار سوءظن شده و برای خلاص شدن از شر افکار منفی انرژی خود را هدر دهید.

علاوه براین افکار و احساسات سرکوب شده معمولاً زمانی که انتظارش را ندارید در رفتارتان آشکار می شوند. اغلب این افکار به صورت اضطراب و نگرانی خود را نشان میدهند و این در حالی است که ما از منبع این اضطراب و نگرانی ها بی اطلاع هستیم و گمان می کنیم بدون دلیل بروز کرده اند. تحقیقات زیادی نشان می دهند که سرکوب احساسات منفی باعث بروز بیماری می شود.

به جای سرکوب بهتر است وجود این افکار و احساسات را تایید کنیم. برخی انسانها هر روز جلوی آینه می ایستند و با صدای بلند می گویند «من خیلی خوب هستم. من می توانم. من دوست داشتنی هستم.» به ندرت پیش می آید که این تمرین بتواند افکار شما را تغییر دهد. دلیل آن این است که شما میدانید آنچه را در مورد خودتان بر زبان می آورید صحیح نیست. وقتی با صدای بلند می گویید: «من خیلی خوب هستم.» با خود می اندیشید: «اما من میدانم اینطور نیست.»

«من می توانم.» - « اما من میدانم اینطور نیست.»

«من دوست داشتنی هستم.» - « اما من میدانم اینطور نیست.»

روش دیگر برای اینکه بفهمید چرا گفتن جملات مثبت همیشه جواب نمی دهد این است که از خود بپرسید: «چه کسانی جلوی آینه می ایستند و جملات مثبت را تکرار می کنند؟» کسانی که واقعاً به این جملات باور داشته باشند هرگز آنها را بر زبان نمی آورند. درواقع کسانی که جملات مثبت را درباره خودشان به کار می برند، می خواهند از افکار منفی فرار کنند.

چگونه میتوان افکار منفی را از بین برد؟

بنابراین اگر تفکر مثبت جواب نمی دهد پس راه حل چیست؟ همان طور که دیدیم باورهای منفی ما تقریباً تمام افکار منفی ما را به وجود می آورند. یک باور در واقع همان چیزی است که ما احساس میکنیم واقعیت دارد. تا زمانی که ما احساس میکنیم : «من خیلی خوب نیستم. من از عهده کارهایم بر نمی آیم. من دوست داشتنی نیستم.» این جملات واقعاً در مورد ما صحیح است. و ما بر مبنای آنها زندگی میکنیم. این باورهای ما هستند که به ما می گویند چگونه احساس کنیم، چگونه زندگی کنیم و چگونه بفهمیم.

تنها راه مؤثر برای از بین بردن افکار و باورهای منفی این است که باورهای زندگی خودمان را تغییر دهیم نه اینکه سعی کنیم بر افکار منفی سرپوش بگذاریم و یا وانمود کنیم افکار منفی از بین رفته اند.

فرایند باور لفکو(LBP) که نویسنده مقاله 29 سال پیش پیشنهاد داده است برای تغییر دادن باورهای منفی مفید می باشد. با انجام این فرایند میتوانید تعدادی از باورهای منفی زندگی خود را کنار بگذارید. برای این کار لازم است ابتدا باور منفی زندگی خود را شناسایی نمایید.

آیا مثبت اندیشی در زندگی تغییر ایجاد می کند ؟

چگونه باورهای منفی را در زندگی خود از بین ببرید؟

منبع اولیه احتمالی یک باور زندگی خود را پیدا کنید. چه اتفاقی افتاد که به این باور رسیدید؟ برای مثال بیشتر والدین وقتی فرزندانشان مطابق میل آنها رفتار نمی کنند آنها را مورد سرزنش قرار می دهند و این کار باعث به وجود آمدن این باور می شود:«من خیلی خوب نیستم.» فرزندان به حضور فیزیکی والدین خود نیاز دارند. با توجه به این نکته در صورتی که والدین این حضور فیزیکی را از فرزندان خود دریغ کنند باعث میشود این باور در آنها به وجود بیاید: «من مهم نیستم.»

هنگامی که منبع یک باور مشخص شد متوجه میشوید که باور شما تفسیری از تجربیات شما است. بنابراین تفاسیر دیگری هم برای باور شما میتواند وجود داشته باشد. در اینجاست که متوجه میشوید باور شما تنها بخشی از واقعیت است و نه تمام واقعیت.

برای مثال وقتی از سوی والدین خود برای انجام ندادن کاری سرزنش میشوید میتوان اینطور برداشت کرد که شما از عهده آن کار بر نمی آیید. همچنین میتوان اینطور تفسیر کرد که پدر و مادر شما انتظارات غیرمنطقی از شما دارند. یا ممکن است پدرو مادر شما در مورد توانایی شما برای انجام کاری اشتباه کرده باشند. و یا ممکن است شما در انجام دادن کار بخصوصی توانایی نداشته باشید. مسلم است که نمیتوان نتیجه گرفت شما برای کارهای دیگر هم توانایی ندارید. ممکن است شما به دلیل کم سن و سال بودن نتوانید کاری را انجام دهید و این به معنی این نیست که هرگز نمی توانید آن کار را انجام دهید.

میتوان باور را دید؟

خودتان را در حوادثی که باعث ایجاد یک باور شدند قرار دهید و از بیرون به خودتان بنگرید و از خودتان بپرسید: «آیا میتوانم آن باور زندگی ام را ببینم؟» پاسخ افراد به این سؤال همیشه این است: «بله، شما هم اگر آنجا بودید می توانستید ببینید» حال از خود بپرسید: «آیا من واقعاً میتوانم آن را ببینم؟» اگر شما واقعاً بتوانید یک باور زندگی خود را ببینید باید بتوانید آن را با یک رنگ، شکل و موقعیت توصیف کنید. حال آنکه نمی توانید توصیفی از ظاهر یک باور داشته باشید. در حقیقت شما نمی توانید یک باور را ببینید بلکه فقط حوادث و رویدادها را می بینید. باورها فقط در ذهن شما نقش می بندند.

علتی که برای یک فکر منفی پیدا کردید و ادعا میکنید که میتوانید آن را ببینید در واقع فقط یک تفسیر از تمام تفاسیری است که در ذهن شما به وجود آمده است. شاید از خودتان بپرسید پس رویدادهایی که باعث به وجود آمدن یک باور شده اند هیچ معنا و مفهومی ندارند؟ قبل از اینکه شما به آنها معنی بدهید چه مفهومی داشتند؟ میتوانید دریابید که این رویدادها مفاهیم متعددی دارند. البته هیچ مفهوم واحدی برای آنها نمی توان متصور شد. میتوان گفت رویدادها مفهوم مشخص و ثابتی ندارند و این شما هستید که در ذهن خود به آنها مفهوم می دهید.

به طور خلاصه میتوان گفت: باورها واقعیاتی هستند که احساس میکنیم حقیقت دارند. آنها حقایق جهان پیرامون ما میباشند. ما باورهای خودمان را قبول داریم چون تصور می کنیم می توانیم آنها را ببینیم. در صورتی که هرگز نمی توانیم آنها را ببینیم. آنها فقط در ذهن ما وجود دارند.

به جای اینکه مثبت بیاندیشید سعی کنید باورهایی که باعث به وجود آمدن افکار منفی شدند را از بین ببرید. زمانی که برای مثبت فکر کردن تلاش نمی کنید در واقع مثبت خواهید بود.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: آی بانو

آیا مثبت اندیشی در زندگی تغییر ایجاد می کند ؟ - تصویر 3
تگ ها : مثبت فکر کردن ، آیا مثبت اندیشی در زندگی تغییر ایجاد می کند تفکر مثبت ، فکر منفی ، باورهای منفی ، دورشدن از افکار منفی ، افکار منفی ، آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند تفکر مثبت ،

آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند ؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/thinking3-makes-change.html

آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند تفکر مثبت,افکار منفی,دورشدن از افکار ... نوشته شده است ، او به مدت 45 سال برای ایجاد تغییرات پایدار در زندگی خود تلاش ...

مشاور خانواده در کافه بازار برای اندروید

http://cafebazaar.ir/app/com.zhiwan.moshavere/?l=fa

شما هم حسرت زندگی دیگران را می‌خورید؟ 2. حسادت هم می ... وقتی عشقتان بخاطر کس دیگری ترکتان میکند 4. اضطراب تا ... آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند ؟ 56.

ارتباط مثبتاندیشی و اعتماد‌ به‌ نفس - سایت خبری یزدفردا

http://www.yazdfarda.com/iranfarda/news/1393/08/90533.html

17 جولای 2014 ... بنابراین، ما باید بپذیریم نكوهش‌های پدر و مادر در زندگی بزرگسالی كودك، ... بعد از مرحله شناخت و آگاهی است كه باید راههایی را برای تغییر نگرش و رفتارمان در نظر‌بگیریم. آیا با مثبت‌نگری، مثبت‌سخن‌گفتن و تاكیدات مثبت؛ می‌توان ... به این ترتیب، مهارت ها، توانایی ها و عقایدی پایدار در فرد ایجاد می کنند که در مسیر ...

مثبت‌اندیشی را چگونه در خود بوجود بیاوریم - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/10469_مثبت‌اندیشی-را-چگونه-در-خود-بوجود-بیا.html/

12 دسامبر 2013 ... تحقیقات نشان داده است که مثبت‌اندیشی می‌تواند فواید بسیار زیادی در بر ... و همه چیزهای منفی که در زندگی با آنها روبه‌رو می‌شوید را نادیده بگیرید. ... بااینکه ممکن است بخاطر گرفتن یک نمره بد در امتحان ناراحت باشید، آیا سرزنش کردن خودتان دردی را درمان می‌کند؟ آیا راهی برای ایجاد یک تغییر مثبت در موقعیت وجود دارد؟

مرکز مشاوره -

http://art.scu.ac.ir/مرکز-مشاوره.aspx

مثـبت انـدیشی بـه هـمراه خـود صـلح، آرامــش، موفقیت، بـهبود در روابـط، و سلامت جسمی را به دنبال دارد. با اتکا به تفکرات مثبت کارهای روزمره را راحت تر میتوان به پایان رسـاند، زنـدگی ... با چنین طرز تفکری دیگران تمایل پیدا می کنند تا شما را در کارهایتان یاری ... آیا به راستی قصد دارید که در درون خود یک تغییر بنیادین ایجاد کنید؟

مثبت اندیشی - * خانه مدیران جوان * Edutainment *

http://managersclub.persianblog.ir/tag/مثبت_اندیشی

6 فوریه 2014 ... زندگی همانند شرکت کردن در مسابقه ای تیراندازی باشد که در آن هدف های ..... شود آیا داشتن رویکردی مثبت به زندگی تغییری ایجاد می‌کند یا خیر.

مثبت انديشي چگونه است ؟ - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/210022/مثبت-انديشي-چگونه-است-

شما با کلام خود می‌توانید روند حوادث را تغییر دهید. آیا هیچ‌وقت به این موضوع فکر کرده‌اید که ارادهٔ شما، تولید کننده افکارتان است نه اتفاقات روزمره. افکار و تصاویر ذهنی ... زندگی مانند آینه‌ای است که همیشه تصویر ذهن خودتان را منعکس می‌کند. افراد مثبت، مهربان، ... با کلمات امیدوار کننده، در خود شور و شوق ایجاد کنید. شما هم حتماً در اطراف ...

مثبت اندیشی - مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی ****تماس ویزیت ...

http://pooyamoshavereh.persianblog.ir/tag/مثبت_اندیشی

آیا با مثبت نگری مثبت سخن گفتن و تاکیدات مثبت می توان اعتماد بنفس لازم را برای ایجاد این تغییرات در خود بوجود آورد ؟ ... فقدان شواهد قانع کننده در خصوص تاثیر مثبت اندیشی بر افزایش طول عمر بیماران سرطانی حکایت می کند. ... به افراد نیازمند کمک کنید، چون این باعث می شود که جنبه های مثبت زندگی خودتان را بهتر ببینید.

مثبت اندیشی و نتیجه ی آن در زندگی - صفحه اصلی

http://guilan.irib.ir/component/content/article/296/36280-مثبت اندیشی و نتیجه ی آن در زندگی

11 آگوست 2013 ... مثبت اندیشی به ما کمک می کند که بتوانیم تغییرات مفیدی در رفتار، گفتار، کار ... زندگیمان تأثیر بسیار زیادی دارد و باعث ایجاد شور و شوق در زندگی می شود. ... ولی آیا تا به حال از پروازهای خوب، راحت، به موقع و به سلامت خود بسیار ...

چه واژهایی را نباید به کار برد؟! - شفاف

http://www.shafaf.ir/fa/news/269970/چه-واژهایی-را-نباید-به-کار-برد

23 جولای 2014 ... مثبت اندیشی به ما کمک می کند که بتوانیم تغییرات مفیدی در رفتار، گفتار، کار ... زندگیمان تأثیر بسیار زیادی دارد و باعث ایجاد شور و شوق در زندگی می شوند. ... وقتی از شما می پرسند آیا امروز روز خوبی داشته اید، چه جوابی می دهید؟

‫مجله روان شناسی آرمان | Facebook‬

https://www.facebook.com/Majale.RavanShenasi.Arman

‎با شناخت خویش و پیرامون خود؛ از گذشته درس بگیریم، در حال زندگی کنیم، و به آینده بیاندیشیم.‎ ... ‎مباحث انتقادی روان شناسی آیا مثبت اندیشی، شما را سالم می کند؟ ( .... با انتخاب بهتر کلمات، یک دنیا را تغییر بده ...... وقتی تو تمام لذت های زندگی را از دست می دهی، کم کم سوالی در ذهنت ایجاد می شود که: اصلا زندگی چه فایده ای دارد؟

مجلات : راه و رسم زندگی (1)مثبت نگری - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/5387/5405/50607

ارزش مثبت اندیشی وقتی معلوم می شود که بدانیم امید و نشاط در زندگی در سایه خوش بینی حاصل می شود. .... بدین منظور با پدرش مشورت کرد، حضرت فرمود: آیا تو نمی دانی که این شخص شراب خوار است؟ ... می باشد، اما خوش بینی مصونیت از گناه ایجاد می کند. ... در صورتی که در باورها تغییر حاصل شود و خطاهای معرفتی آشکار گردد و شناخت ها ...

۷ راهکار ساده برای داشتن افکار مثبت - شبکه خبر

http://irinn.ir/news/64026/۷-راهکار-ساده-برای-داشتن-افکار-مثبت

16 آگوست 2014 ... نکته جالب این است که داشتن فکر مثبت می تواند در تغییر احساس شما تاثیر ... و رضایتمندی دائمی بهترین راه تغییر در طرز فکر و مثبت اندیشی است. ... چه مقدار از زندگی را به لذت بردن از آن اختصاص می دهند صرف نمی کنند. ... آیا عادت کرده اید که برای بیان وضع زندگی یا کاری از واژه های منفی یا شوخی استفاده کنید؟

مثبت اندیشی | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/مثبت-اندیشی

کافي است افکارتان را تغيير دهيد تا احساساتتان به سرعت از آن تبعيت کند. ... افکار مثبت، نتايج مثبت توليد مي‌کند مانند؛‌عشق، توجه، محبت، سلامتي، ثروت، ... در اختيار فرد قرار مي دهند و حتي با نگاهي اجمالي مي توان به مؤثر بودن آنها در ايجاد تعادل .... صبر و شكيبايي :افراد مثبت انديش ، زندگي را داراي هدف مي دانند و مشكلات و مسايل ...

پـــرواز بـــــه ســــوی خــــدا

http://pakzat.blogfa.com/

آیا مثبت اندیشی تغییر ایجاد می کند؟ .... به سمت خودت سرازیر شده و شادت کند… ... زندگی... چهارشنبه 14 خرداد1393 ساعت 9:32 | نوشته ‌شده به دست زهرا | ( نظر بدهید ) ...

چگونه مثبت اندیش باشیم؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/social/family_home/c4_1387269148p1.php/چگونه-مثبت-اندیش-باشیم

17 دسامبر 2013 ... مهارت های زندگی مثبت اندیشی کد A235814 ... آیا داشتن افکار مثبت به نحوه تربیت فرد در دوران کودکی اش برمی گردد؟ ... این افکار چسبندگی فوق العاده زیاد داشته و در آنها اشتغالات ذهنی فراوان ایجاد می کند و افتادن در این چرخه اغلب ممکن است مشکلات جدی ... امروز شدت احساسات تان فروکش خواهد کرد، اما این تغییر به …