روزهای رنگارنگ زندگی نوجوانان - تصویر 1

هر روز در زندگی نوجوان رنگ خاص خود را دارد. طی کردن دوران نوجوانی با فراز ونشیب هایش خانواده را نیز درگیر می کند.

او در این سنین دچار تغییرات جسمی و روحی می شود و تمام راهها را هر چند پر هزینه برای بدست آوردن استقلال و هدف خود طی می کند. در این میان وظیفه شما والدین این است که با زندگی نوجوان خود درگیر باشید و به او نشان دهید که از او حمایت می کنید و دوستش دارید.

گاهی اوقات، نوجوان صبر و شکیبایی شما را محک می زند ، همیشه خود را کنترل کنید و به او یاد دهید که رفتار نامحترمانه قابل پذیرش نیست. شما غیر مستقیم به او می آموزید که در بدترین شرایط مناسب ترین رفتار را داشته باشد.

آرامش خود را حفظ کنید

تحت هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنید. هیچگاه در مقابل یک نوجوان فریاد زدن یک راه حل نیست شاید بتوان گفت این امر بدترین کار ممکن است.

هر چند که شما از نوجوان تان عصبانی باشید اما در مواجهه با او خود را کنترل کنید. بهترین راه در این مواقع این است که به مکان دیگری بروید، کمی پیاده روی کنید. معمولا در این امور مادران نقش واسطه و خاتمه دادن بحث را بازی می کنند. بهترین حالت این است که مادرخانواده، نوجوانش را به اتاقش ببرد. مطمئنا با آرامش، شما بهتر می توانید در مورد مسئله پیش آمده بحث کنید و به یک راه حل خوب برسید. در هر مسئله ای با نوجوان تان با تدبیر رفتار کنید. شما سرمشق او هستید و در هر مرحله ای از شما الگو برداری می کند.

برای صحبت کردن با او وقت بگذارید

با آرامش سخن بگویید. تند و با تنش صحبت کردن شما، نوجوان را دچار استرس می کند. محترمانه صحبت کردن را آویزه گوش او کنید. این عمل جزء با رفتار شما امکان پذیر نیست. به او بگویید که فرد غیر محترم و رفتار نامناسب در جامعه جایگاهی ندارد. از او بخواهید دلیل رفتار بدش را توضیح دهید. برای صحبت کردن با او وقت بگذارید. به سوالات او واضح و روشن جواب دهید. مطمئنا نوجوان یاد خواهد گرفت که به سوالات شما جواب دهد و برای شما وقت بگذارد.

بی محلی نکنید

قهرهای طولانی مدت نمی تواند زندگی نوجوان تان را بهبود بخشد. اینکه شما بخواهید با بی محلی رفتار نوجوان تان را تغییر دهید، سخت در اشتباه هستید. به فرزند نوجوان خود عواقب رفتار بد او را شرح دهید. شما به عنوان پدر و مادر به نوجوان یاد می دهید، چگونه در طول زندگی رفتار کند.

تنبیه و پاداش از سوی شما به نوجوان کمک می کند که در رفتار خود ثابت قدم باشد. مهمترین هدف شما این است که فرزندتان در مقابل رفتارهایی که انجام می دهد، مسئول باشد. شما هم باید همیشه ثابت قدم باشید تا به او نشان دهید رفتارهای نامناسب عواقب دارد.

نباید با نوجوانان لجبازی کرد

والدین و نوجوانان معمولا در بعضی مباحث با یکدیگر بحث و جدل دارند، عدم علاقه مندی های مشترک گاهی بین نوجوانان و والدین فاصله می اندازد اما نکته حائز اهمیت این است که فراموش نکنید که نباید با نوجوانان لجبازی کرد آنها علی رغم اینکه ما احساس می کنیم بزرگ شده اند، سن شان کم است و نیاز به محبت دارند. آنها نیاز دارند تا بدون قید وشرط دوست شان داشته باشیم و بدانند این حد و مرزی که برای آنها گذاشته اید برای کنترل آنها نیست بلکه از روی نگرانی و محبت است.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: تبیان

روزهای رنگارنگ زندگی نوجوان - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=269463

28 ژانويه 2014 ... هر روز در زندگی نوجوان رنگ خاص خود را دارد. طی کردن دوران نوجوانی با فراز ونشیب هایش خانواده را نیز درگیر می کند.

معرفی یک انسان خطرناک - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=270081

4 فوریه 2014 ... روزهای رنگارنگ زندگی نوجوان .... نوجوان در این مرحله ، پس از کاوش و جست و جو در تمامی ابعاد زندگی ، به پاسخ های معینی ... سرگرمی لازمه ی روزهای بلوغ.

نقش علامت سوال در زندگی - اصول تربیتی نوجوان - کودک آکا - آکاایران

http://koodakan.akairan.com/nojavan/tarbiat1/20148151921.html

ما در هر لحظه از زندگی , با اطلاعات گوناگونی مواجه می‌شویم. برای حیوانات و ... صفحه خانگی تربیت نوجوان نقش علامت سوال در زندگی ... روزهای رنگارنگ زندگی نوجوان ...

مدرسه هنرستان کاردانش شهيدرجايي

http://hamgam.medu.ir/portal/home.php?school_code=79527101

در مراسم صبح گاه این روز مدیر محترم هنرستان در زمینه جایگاه این عمل خداپسندانه و نتایج مادی و مخصوصاً ... روزهای رنگارنگ زندگی نوجوان ... عصیان در روزهای برزخی ...

روانشناسی نوجوانان - مجله اینترنتی خانواده | family24.ir

http://family24.ir/category/روانشناسی-نوجوانان-1014

آخرین مطالب و نوشته ها در موضوع روانشناسی نوجوانان. ... بلوغ و حاشیه هایش · بلوغ و کوچه پس کوچه های خودآگاهی · روزهای رنگارنگ زندگی نوجوان · تماشاچیان خیالی ...

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ::آنلاين - پیام مدیرعامل کانون به ...

http://www.kanoonnews.ir/NSite/FullStory/?Id=200874

8 ا کتبر 2011 ... کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ::آنلاين - پیام مدیرعامل کانون به مناسبت روز جهانی کودک: آرمان‌شهر کودکان شاد و رنگارنگ است. ... رضا(علیه‌السلام) این هم‌زمانی را فرصتی مناسب برای نگاهی دوباره به زندگی و سیره‌ آن امام همام و الگو ...

مجلات : پیامهایی به مناسبت روز نوجوان و شهادت محمدحسین فهمیده

http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3282/5135/46637

پائیز اگرچه ابتدای خزان است و فصل برگ ریزان درختان، اما امروز که روز نوجوان است ... یک نوجوان، هرچند دوازده ساله باشد و هنوز سرد و گرم زندگی را نچشیده باشد، بازهم اگر ... به اسباب بازی و بازی های روز دلگرم باشد، نمی تواند به لباس های رنگارنگ و مدهای ...

شعر کودک و نوجوان

http://www.rezamoradi50.blogfa.com/

شعر کودک و نوجوان - - شعر کودک و نوجوان. ... کیف رنگارنگ و کفش. شکل یک جور لباس. خنده های زیر لب ... سایه اش روی سرم. چاپ : روزهای زندگی بچه ها اسفند 92.