چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی

چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی - تصویر 1

احساس خودکشی یک نقص شخصیت نیست، و به این معنا نیست که شما دیوانه، ضعیف و یا ناقص هستید. این تنها بدان معنی است که شما باید درد بیشتری را نسبت به توانمندیتان در حال حاضر تحمل کنید.. این درد در حال حاضر، طاقت فرسا و دائمی به نظر می رسد. اما با گذشت زمان و پشتیبانی، شما می توانید بر مشکلات خود غلبه و درد و احساس خودکشی را رفع نمایید.

مقابله با افکار خودکشی

مرحله 1: قول دهید که هر کاری را همان لحظه انجام ندهید.

حتی اگر شما درد زیادی را تحمل می کنید سعی کنید بین فکر و عملتان فاصله ایجاد کنید. وقتی تحت فشار زیاد قرار می گیرید به خودتان قول دهید مثلا 24 ساعت صبر می کنم و همین الان اقدام به عمل نمی کنم. یا یک هفته زمان دهید.

افکار و اعمال دو چیزمتفاوت هستند . لزوما افکار خودکشی نباید به واقعیت تبدیل شود. نگذارید چیزی شما را به سمت عملی کردن افکار هل دهد. صبر داشته باشید. صبر مانع تبدیل شدن افکار به اعمال می شود.

 

مرحله 2 : اجتناب از مواد مخدر و الکل

 

افکار خودکشی می تواند قوی تر شود اگر شما مواد مخدر و الکل مصرف کنید . خیلی مهم است که شما در زمان ناراحتی و فشار الکل یا مواد مخدر مصرف نکنید.

مرحله 3 : مکان امنی پیدا کنید

چیزهایی را که می تواند در صدمه زدن به خودتان استفاده شود ، از قبیل قرص، چاقو، ریش تراش، و یا سلاح گرم را حذف کنید. اگر شما قادر به انجام این کار نیستید ، به محلی که در آن شما احساس امنیت می کنید، بروید.

مرحله 4 : از اطرافیانتان حمایت و امید بگیرید

با مردم اطرافتان در ارتباط نزدیک باشید حتی اگر آن ها احساسات بدتری نسبت به شما داشتند زیرا می پذیرید که شما تنها نیستید و امید پیدا می کنید. مهم نیست که چقدر از خود نفرت دارید، ناامید، و یا منزوی هستید . فقط به خودتان زمان دهید و تنها نمانید.

مرحله 5 : احساس خودکشی را در خودتان نگه ندارید

بسیاری از ما به این نتیجه رسیده ایم که که اولین گام برای مقابله با افکار و احساسات خودکشی، به اشتراک گذاشتن آن با کسی است که مورد اعتماد ما است.. این ممکن است یک دوست، یک درمانگر ، یک روحانی، یک معلم، یک دکتر خانواده، یک مربی و یا یک مشاور با تجربه باشد. فرد مورد اعتمادی را پیدا کنید. اجازه ندهید که احساس ترس، شرم، و یا خجالت شما را از جستجوی کمک باز دارد. فقط صحبت کردن در مورد چیزی که شما را به اینجا رسانده می تواند در یافتن راه حل های بهتر کمک نماید.

چرا احساس می کنم این راه درست است ؟

بسیاری از مواقع درد عاطفی می تواند به افکار خودکشی منجر شود. دلایل این درد برای هر یک از ما منحصر به فرد است ، و به توانایی ما برای کنار آمدن با درد مربوط شده ، که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دردی که برای یکی قابل تحمل است ممکن است برای شما قابل تحمل نباشد و یا ممکن است وقتی دلیل خودکشی کسی را می شنوید برایتان خنده دار باشد. با این حال ، برخی از عوامل مشترک وجود دارد که ممکن است احساس یا فکر خودکشی را القا کند .

احساس خودکشی اغلب با مشکلاتی مرتبط ست که قابل حل است:

فقدان ، افسردگی، اختلالات اضطرابی ، شرایط پزشکی ، مواد مخدر و الکلیسم ، مشکلات مالی، قانونی و یا مدرسه و دیگر مشکلات زندگی می توانند ناراحتی عاطفی عمیقی ایجاد کنند. آنها همچنین با توانایی ما برای حل مشکل تداخل پیدا کرده و حتی بر آن غلبه می کنند. شاید شما در حال حاضر توان مقابله با آن را ندارید ، اما مطمئنا در فرصت بهتر یا با کمک فردی دیگر بتوان مشکل را حل کرد.

بیماری های روانی مانند افسردگی ، اضطراب و اختلال دوقطبی با تغییر در شیوه زندگی ، مصرف دارو و روان درمانی قابل درمان هستند . بسیاری از افرادی که در جستجوی کمک برای مشکلات خود هستند با ایجاد تغییرات کوچک می توانند به راه حل های بیشتر و بهتری برسند. حتی اگر شما برای درمان یک اختلال قبلا اقدام کرده و موفق نشدید، باید بتوانید راه های دیگر را امتحان کرده و مطمئن باشید هر مشکلی یک راه حل دارد.

چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی

چرا خودکشی تنها گزینه به نظر می رسد؟

اگر شما قادر به استفاده از راه حل های دیگر نیستید و خود کشی تنها راه حل به نظر می رسد، به این معنی نیست که راه حل های دیگر وجود ندارد، بلکه شما در حال حاضر نمی توانید آن ها را ببینید. درد عاطفی شدید که شما در حال حاضر تجربه می کنید، تفکر را تحریف می کند و پس از آن سخت تر می شود راه های دیگر را دید و یا از اطرافیان کمک گرفت. درمانگران ، مشاوران، دوستان و یا عزیزان ، می توانند به شما کمک کنند تا راه حل های دیگر را ببینید. به آن ها فرصتی برای کمک دهید.

بحران خودکشی تقریبا همیشه موقت است.

اگر چه ممکن است به نظر می رسد که درد و ناراحتی شما هرگز به پایان نمی رسد ، مهم است که درک کنید بحران معمولا موقت است. به یاد داشته باشید : خودکشی یک راه حل دائمی برای یک مشکل موقت است. به خودتان زمان لازم برای تغییرات و فروکش کردن درد را بدهید.

اگر شما به خودتان وعده داده 24 ساعت یا یک هفته ( در مرحله 1) صبر کنید از آن برای اطلاع دادن به اطرافیان استفاده کنید. شما می توانید با یک دوست مورد اعتماد، اعضای خانواده ، دکتر، یا درمانگر تماس بگیرید. مهم این است که به حرفتان گوش دهد و شما را بپذیرد.

راه هایی برای کنار آمدن با احساسات و افکار خودکشی

همانطور که در بالا توضیح دادیم احساسات و افکار خودکشی موقت هستند و با تغییر شرایط از بین می روند. در این میان، برخی راه ها برای کمک به کنار آمدن با احساسات و افکار خودکشی شما وجود دارد.

کارهایی که باید انجام داد:

* هر روز صحبت با کسی ، ترجیحا چهره به چهره ارتباط برقرار سازید. از دوستان و یا فرد مورد اعتماد بخواهید مدتی را در طول روز با شما سپری کند و یا با درمانگر خود تلفنی ارتباط داشته و احساساتات را با او در میان بگذارید.

* یک طرح ایمنی بریزید. مجموعه ای از مراحل که شما می توانید در طول یک بحران خودکشی دنبال کنید را بنویسید. شماره تماس درمانگر یا اعضای خانواده و دوستانتان را در دسترس قرار دهید.

* یک برنامه روزانه نوشته و سعی کنید در انجام آن نظم داشته باشید و حتی زمانی که احساسات خارج از کنترل شما می شود از برنامه تان فاصله نگیرید.

* دریافت آفتاب و یا طبیعت گردی برای حداقل 30 دقیقه در روز می تواند موثر باشد.

* ورزش به عنوان شور و نشاط برای شما امن است. برای به دست آوردن بیشترین سود ، به مدت 30 دقیقه ورزش در هر روز داشته باشید.

* زمانی را برای انجام کارهایی که لذت می برید قرار دهید حتی اگر چیز های کمی شما را شاد می کند، خود را موظف به انجام آن کنید.

* اهداف شخصی خود را به یاد داشته باشید: به اهدافتان در هر لحظه فکر کنید و برای به انجام رساندن آن برنامه ریزی نمایید .

کار هایی که نباید انجام داد :

* تنها بودن . تنهایی می تواند افکار خودکشی را ایجاد و حتی بدتر کند.

* الکل و مواد مخدر . مواد مخدر و الکل می تواند افسردگی را افزایش دهد ، مانع توانایی حل مسئله درست شده و منجر به تکانه ای عمل کردن شود.

* انجام کارهایی که به شما احساس بدتری می دهد. گوش دادن به موسیقی غم انگیز ، نگاه کردن به عکس های خاص، خواندن نامه های قدیمی ، و یا بازدید از قبر یک دوست، می تواند تمام احساسات منفی را افزایش دهد.

* فکر کردن در مورد خودکشی و دیگر افکار منفی . سعی کنید وارد افکار خودکشی نشوید . حواستان را پرت کنید. چند ثانیه چند ثانیه به فکرتان استراحت دهید.

دوره نقاهت احساسات خودکشی

حتی اگر افکار و احساسات خودکشی فروکش کرده است ، بازهم در پی کمک گرفتن باشید. به دنبال درمانگر باشید زیرا می تواند به شما کمک کند دیگر به سمت این افکار حرکت نکنید.

5 گام برای رسیدن به دوره نقاهت بعد از افکار و احساسات خودکشی

* شناسایی محرک یا موقعیت هایی که منجر به احساس ناامیدی و یا تولید افکار خودکشی می شود و یافتن راهی برای جلوگیری از آن ها.

* مواظب خودتان باشید. خوب بخورید و خواب خوبی داشته باشید. ورزش کنید. ورزش با آزاد کردن آندروفین احساس بهتری به شما می دهد.

* شبکه حمایتی بسازید. خودتان را با تاثیرات مثبت و افرادی که به شما احساس خوبی می دهند احاطه کنید.

* توسعه فعالیت ها و منافع جدید . یافتن سرگرمی های جدید، فعالیت های داوطلبانه ، و یا کار که به شما احساس معنا و هدف می دهد. وقتی که شما به انجام چیزهایی می پردازید که احساس بهتری نسبت به خودتان میگیرید، کمتر احتمال دارد به افکار خودکشی بازگشت کنید.

* یادگیری مهارت مقابله با استرس به روشی سالم . یافتن راه های سالم نگه داشتن سطح استرس خود در حد نرمال ، از جمله ورزش ، مراقبه، استفاده از استراتژی های حسی برای استراحت، تمرین تنفس ساده ، و به چالش کشیدن افکار تان.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: روان

چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی - تصویر 3
تگ ها : برخورد با احساس و افکار خودکشی ، احساس خودکشی ، احساس و افکار خودکشی ، افکار خودکشی ، چگونگی برخورد با احساس خودکشی ، خودکشی ، چگونگی برخورد با افکار خودکشی ، افکار خودکشی ، مقابله با افکار خودکشی ، برخورد با احساس خودکشی ، برخورد با افکار خودکشی ،

روان - چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی

http://ravvan.com/fa/content/19725/چگونگی-برخورد-با-احساس-و-افکار-خودکشی

20 مه 2014 ... تو تنها نیستی. بسیاری از ما در زمان های خاصی از زندگی افکار خودکشی داشته ایم. احساس خودکشی یک نقص شخصیت نیست، و به این معنا نیست که ...

علائم هشدار دهنده خودكشي و راهكارهاي مقابله با آن - بیمارستان ایثار اردبیل

http://www.isarhospital.com/index.php/2012-03-03-12-15-15/100-2012-05-30-07-37-45

به اعتقاد امیل دورکیم علت اصلی خودکشی، احساس بیگانگی با جامعه است. ... 2) گروهی دیگر داراي افكار شدیدتر خودكشي بوده و ممکن است فکر آنها به اقدام منتهی گردد . ... 6) با علاقه و امیدواری با بیمار برخورد كنيد تا بیمار نظر مثبتی نسبت به آینده اش ... Learn to play poker How To Play Poker and the best poker site is party poker ...

روانشناسی رفتار خودکشی - روان شناسی.دلهره.خشم.افسردگی .وسواس ...

http://robabnaz.persianblog.ir/tag/روانشناسی_رفتار_خودکشی

26 ا کتبر 2011 ... جستجو برای یافتن متغیرهای روانی مرتبط با رفتار خودکشی تاریخی طولانی دارد. ... اگر فردی احساس شکست بکند در حالی که امکان محدودی برای فرار از شرایط .... عوامل اجتماعی- اقتصادی مانند بیکاری، فقر، بی خانمانی و تبعیض می¬توانند آغازگر افکار خودکشی باشند. ..... آموزش مدیریت مالی کودکان و نوجوانان(۱)

خودکشی، خشونت و سایر فوریت های پزشکی - مجله پزشکی مادر

http://www.ir-med.com/psychology/itemlist/category/188-خودکشی،-خشونت-و-سایر-فوریت-های-پزشکی

چگونگی برخورد با احساس و افکار خودکشی. تو تنها نیستی. بسیاری از ما در زمان های خاصی از زندگی افکار خودکشی داشته ایم. احساس خودکشی یک نقص شخصیت ...

کمک به فردی که در معرض خطر خودکشی قرار دارد

http://iasp.info/pdf/helping_someone_translations/Dari.pdf

افکار خودکشی اغلب بر می گردند و زمانی که برگردد مهم است که فرد. دوباره در مورد آن ... که آنان احساس حمایت بیش تر کرده و بهتر بتوانند با آن کنار بیایند.در هر. صورت .... از آنان در مورد چگونگی احساساتشان بﭙرسید، و به آنچه که در فکرشان. می گذرد گوش ...

: بحران خودکشی - دانشنامه رشد

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=بحران خودکشی

عموما شخص در معرض خودکشی ، به دلیل احساس بیگانگی از تعاملات اجتماعی ... اگر افکار خودکشی پیش از چند روز طول کشید، کمک حرفه‌ای و تخصصی الزامی خواهد بود. آنچه را که ... علاوه بر این ، چگونگی رویارویی‌تان با مشکلات را معین کنید. ... درحالی که آنها می‌باید مستقیما با مشکلات برخورد نموده تا بتوانند راه حلهای دیگری را بیابند .

تحلیل مسیر منبع کنترل - مجله اصول بهداشت روانی

http://jfmh.mums.ac.ir/article_1015_213.html

این سبک برخورد و مدیریت حوادث زندگی به مفهوم منبع کنترل اشاره دارد. ... این کنترل ادراک شده میزان، شدت و نوع اشتغالات ذهنی و احساس ما را در مورد خودمان شکل میدهد (31). ... سپس برای اجرای پژوهش به این دانشکدهها مراجعه و با اخذ مجوز اجرا از واحد آموزش و ... نامهی شادکامی آکسفورد و روایی همگرای آن با افسردگی بک و افکار خودکشی SIS در حد ...

بامداد کلینیک: بهداشت روانی برای همه - بامداد کلینیک: صفحه اصلی

http://bamdadclinic.ir/DefaultFA.aspx?pid=40

تنها فایده پرخاشگری احساس موقتی و زودگذر قدرت یا داشتن کنترل بر شرایط است اما ... برای برداشتن گامی موثر در جهت تغيیر رفتار، چگونگی ارتباط خود با سایر افراد ..... از يک وضعيت غيرقابل تحمل و يا رها شدن از افکار و احساسات بد، انجام داده‌اند. ... چرا يکنفر در برخورد با شرايط يا وضعيت خاصي اقدام به خودکشي مي‌کند در حالي که ...

با افراد افسرده چگونه رفتار کنیم؟ - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/health_therapy/mental_health/c13_1398242869p1.php/با-افراد-افسرده-چگونه-رفتار-کنیم

23 آوريل 2014 ... با این توضیحات انتظاری هم نمی رود غیر از این که شرایط زندگی چنین افرادی ... احساس گناه، بی انگیزگی و در نهایت افکار خودکشی یا صدمه رساندن به خود از جمله آنهاست. البته اگر از همان مراحل اولیه علائم را بشناسید و به فکر درمانشان ...

بررسی انواع خودکشی | خبرگزاری پردیس

http://www.pardisnews.com/1389/07/suicide/

۲- خودکشی ناموفق : آنهایی که با هر روش انتخابی اقدام به خودکشی می کنند و نجات می یابند. ... عموما شخص در معرض خودکشی ، به دلیل احساس بیگانگی از تعاملات اجتماعی ... اگر افکار خودکشی پیش از چند روز طول کشید، کمک حرفه‌ای و تخصصی الزامی خواهد بود. .... درحالی که آنها می‌باید مستقیما با مشکلات برخورد نموده تا بتوانند راه حلهای ...

وبلاگ روانشناسی شفای درون - اختلالات روانپزشکی و توصیه های درمانی

http://mbabakhani.blogfa.com/cat-24.aspx

در واقع والد بیرونی آن ها که همواره با شلاق سرزنش، انتقاد و ملامت با آن ها برخورد می ... باید به این فرد آموزش داد که ریشه اشتباهاتش را که ممکن است باورها و عقاید ... می‌دهد که می‌تواند منجر به مرگ واقعی یا تهدید به مرگ یا وقوع یک سانحهٔ جدی باشد. .... افکار و رفتار وسواسی ممکن است در شرایطی که شما احساس تنهایی و ضعف دارید، بدتر شود .

Men and depression - Royal College of Psychiatrists

http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/translations/persianfarsi/menanddepression.aspx

این بروشور برای مردانی که احساس افسردگی می کنند و همچنین افرادی که همسر٬ برادر٬ ... اطلاعاتی مفید در مورد افسردگی٬ اثر آن در مردان و چگونگی دسترسی به کمک می با شد. .... اگر در مورد افکار خودکشی با دیگران صحبت کنید احساس راحتی می کنید.

میگنا - داغ (سوگ) و افسردگی ناشی از آن

http://www.migna.ir/vdcef78w.jh8wei9bbj.html

5 فوریه 2014 ... در سوگ طبیعی نباید علایم شدید افسردگی مثل افکار خودکشی وجود داشته ... این که دیگران ممکن است او را فردی با اراده و نیرومند احساس کنند ممکن است بعدها ... در مورد نحوه ی برخورد با مسئله و پیدا کردن راه حل می توان به همسر یاری رساند. ... ولی بررسی ها نشان داده است که اکثر افراد مراحل مشخصی را در مدت زمان عزاداری طی ...

راه های مقابله با افسردگی | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره

http://moshavereh.porsemani.ir/content/راه-های-مقابله-با-افسردگی

ب- فرد احساس مي كند كه بغضي در گلو دارد، و تمايل به گريه را در خود احساس مي‌كند و ... ج- انگيزه دنبال كردن مطالب مجهولي را در روز با آنها برخورد مي كند ندارد. ... 14- افكار مربوط به مرگ و خود كشي و حتي اقدام به خودكشي؛ اينگونه افراد غالبا آرزوي مرگ ... 3- نوع تربیت: چگونگي تربيت در خانه و نوع روابط در آن مي تواند از علل افسردگي باشد.

ﺷﻨﺎﺧﺘﻲ ﮔﺮا و ﻣﺪاﺧﻼت روان ﺑﺎ ﺗﺎﻛﻴﺪ ﺑﺮ اﻓﻜﺎر ﺧﻮدﻛﺸﻲ : ﺷﻨ

http://rbs.mui.ac.ir/index.php/jrbs/article/viewFile/738/1159

ﺑﻪ ﺧﻮدﻛﺸﻲ در ﻣﺮاﺣﻞ ﭘﻴﺸﺮﻓﺘﻪ ﺑﻴﻤﺎري و. در ﺧﺼﻮص ﺑﻴﻤﺎراﻧﻲ .... آن ﺑﻮد ﻛﻪ در ﺑﻴﻤﺎران ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ اﺧﺘﻼﻻ. ت روان. ﭘﺰﺷﻜﻲ ﻣﺰﻣﻦ. اﺣﺴﺎس ﺑﻲ. ﻟﺬﺗﻲ زﻳﺎد ﺑﺎ اﻓﻜﺎر ﺧﻮدﻛﺸﻲ ﺑﺎﻻ در ارﺗﺒﺎط اﺳﺖ .... ﺑﺮﺧﻮرد ﺑﺎ ﺧﻮاﺳﺖ.

چه کسانی اقدام به خودکشی می کنند - مجله پزشکی دکتر سلام

http://www.hidoctor.ir/5623_چه-کسانی-اقدام-به-خودکشی-می-کنند.html/

18 آگوست 2013 ... هر چند گاهی اوقات دوستان قسم یاد می کنند که در مورد افکار خودکشی ... احساس کنند و به موقع اقدام کنند می توان با کاهش این درد، جلویخودکشی را گرفت.