انوع خشونت علیه زنان کدامند ؟ - تصویر 1

خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه های جسمی گفته نمی شود. کلمات توهین آمیز، شک، بدبینی که در جماعت مردانه آن را خوش غیرتی می دانند همان خشونتی است که بر زنان - به اصطلاح مردان، «ضعیفه» - اعمال می شود و هیچ گاه هیچ کس نمی فهمد این زن از چه درد می کشد و چه می خواهد و چه رویاهایی در سر دارد.

بخش اعظم جامعه را زنانی تشکیل داده اند که هیچ از خود و حقوقشان نمی دانند و زن خوب بودن را در کدبانو بودن، شستن، رفتن، پختن و بچه داری می دانند و دلشان خوش است چه موجودات از خود گذشته پاکی هستند و بهشت زیر پای آنها است.

خشونت عليه زنان در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی، نژادی، سنی و جغرافيايی يافت می شود. اما در برخی از گروه ها شايع تر است. خشونت بازتابی از حس پرخاشگری است. خشونت خانگی نوع خاصی از خشونت است كه در سطح خانواده اعمال و منجر به آسيب يا رنج جسمی، روانی و جنسی می شود.

زنان در همه دوران زندگی خود ممکن است با خشونت روبه رو شوند. علاوه بر همسر، پدر و برادر و حتی فرزندان پسر نیز می توانند به زن خشونت کنند.

زنان در زندگی خود چهار شكل خشونت شامل فيزيكی، روانی، اقتصادی و جنسی را تجربه می كنند. خشونت فيزيكی، همان طو که از نامش پیدا است، شيوه های آزار و اذيت جسمانی، ضرب و جرح، كشيدن مو، سوزاندن، گرفتن و بستن، زندانی كردن، اخراج از خانه، كتك كاری مفصل، محروم كردن از غذا، سيلی، لگد و مشت زدن، كشيدن و هل دادن، محكم كوبيدن در، به هم زدن سفره و ميز غذا و شكستن اشيای منزل را شامل می شود كه اين نوع خشونت ممكن است برای همه زنان بدون توجه به نوع تحصيلات، نژاد و وضعيت خانوادگی روی دهد.

خشونت هايی روانی و كلامی نوع ديگری از خشونت هايی است كه در خانه عليه زنان استفاده می شود. از جمله می توان به، دشنام و به كار بردن كلمات ركيك، بهانه گيری های پی درپی، داد و فرياد و بداخلاقی، بی احترامی، رفتار آمرانه و تحكم آميز و دستور دادن های پی درپی، تهديد به آزار يا كشتن وی، تحقير زن، قهر و صحبت نكردن وممنوعيت ملاقات با دوستان اشاره کرد. اين نوع خشونت موجب بروز روحيه پوچی يا خودنابودسازی، گريز از مشاركت اجتماعی و اضطراب در زنان می شود.

خشونت دیگری که بر علیه زنان صورت می گیرد، خشونت اقتصادی است. ندادن خرجی، سوءاستفاده مالی از زن و صدمه زدن به وسايل مورد علاقه او را از جمله موارد خشونت اقتصادی عليه زنان برشمرده می شوند. به طوری كه در برخی موارد زنان حتی حق دخل و تصرف در اموال خود را نيز ندارند.

استفاده قهرآميز بدون رضايت زن، اجبار در روابط زناشويی غيرمتعارف، عدم اجازه استفاده از وسائل پيشگيری از بارداری ناخواسته و بی توجهی به نيازهای جنسی زن از نمونه های خشونت جنسی عليه زنان است.

زنانی كه از جانب همسرانشان مورد خشونت قرار می گيرند پنج برابر بيشتر از ساير زنان در معرض آسيب های روانی و خطر خودكشی و شش برابر بيشتر در معرض اختلالات روانی قرار دارند.

روانشناسان می گویند، مردانی كه از كودكی در خانواده شاهد كتك خوردن زنان خانواده بوده اند در بزرگسالی بيشتر مرتكب خشونت عليه همسران خود می شوند. افراد ناپخته، بی حوصله، وابسته و متزلزل و كسانی كه از احساس بی كفايتی رنج می برند بيشتر عليه زنان مرتكب خشونت می شوند.

برخلاف تصور عموم، حتی دنیای مدرن نیز خشونت علیه زنان را کم نکرده که بیشتر نیز کرده است. تجارت و بهره برداری جنسی از زنان، فروش دختران جوان و نوجوان از سوی پدران فقير به مراكز فساد و رونق بازار فيلم های غيراخلاقی را باید به عنوان مصاديقی از خشونت مدرن عليه زنان ياد كرد.

مردان از استقلال مالی همسران خود جلوگيری و در اموال شخصی آنها دخل و تصرف می كنند و با ندادن خرجی خانه و پول كافی برای زنان مضيقه های مالی ايجاد می كنند. یا با تهديد به طلاق يا ازدواج مجدد از زنان بيگاری می کشند و از او در انجام امور و وظايفی كه مربوط به او نيست همانند تيمارداری پدر یا مادر شوهر سوءاستفاده می کنند.

مردان نيز مورد سوءرفتار زنان قرار می گيرند، اما بخش عمده خشونت خانگی، به ويژه موارد مرگ آور و خطرناك آن، از سوی مردان عليه دختران و زنان خانواده صورت می گيرد.

زنانی که در برابر بدرفتاری های مرد خود سکوت می کنند گویا دارند فریاد می زنند: «با من مانند يک برده رفتار کن، مرا بزن، خواهش می کنم به من کمی پول بده،من برده تو هستم!»

زنانی که با سوءرفتار شديد جسمی شوهر روبرو هستند و او را ترک نمی کنند، مصداق این جملات هستند. وقتی از آنها می پرسی «چرا او را ترک نمی کنی؟» پاسخ می دهند: «من شوهرم را دوست دارم». این مساله بر می گردد به احساس نياز، که در همه دنيا در هر دو روابط مرد و زن ديده می شود. زنی که پايگاه های اقتصادی خود را رها می کند و وارد پيوند زناشويی وی شود وقتی با خشونت مرد روبرو می شود از ترک او و نابسامانی اجتماعی و اقتصادی بعد از آن می ترسد. وقتی به اين نتيجه می رسد که حمايت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نخواهد داشت به خود می قبولاند که زندگی او همين است. چيزی که در روانشناسی به آن «درماندگی اکتسابی» می گويند. از همه بدتر اینکه اين گونه زنان به خود لقب «زن سازش کار» و «زن صبور» می دهند.

زن آسيب ديده، شيری است که خودش قفسی را به دور خود بسته که ميله های آن از بهانه های مختلف ساخته شده است. اگر اعتماد به نفس داشته باشد و اين ميله ها را بشکند آنوقت می فهمد که چه موجود قدرتمندی است. تغيير ممکن است اما بايد عرصه را به روی توانمندی های خود باز کنيم و از شيوه های مختلف استمداد بگيريم.

در آخر باید اشاره کنیم، سازمان ها و کشورهای جهان می کوشند با برنامه های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند. سازمان ملل متحد روز ۲۵ نوامبر (پنجم آذرماه) را روز جهانی رفع خشونت علیه زنان اعلام کرده است.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: برترین ها

انواع خشونت علیه زنان کدامند؟ - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/324560/انواع-خشونت-علیه-زنان-کدامند

6 مارس 2014 ... انواع خشونت علیه زنان کدامند؟ زنی که پایگاه های اقتصادی خود را رها می کند و وارد پیوند زناشویی وی شود وقتی با خشونت مرد روبرو می شود از ترک او و ...

خشونت علیه زنان چیست؟ - 16 Days Campaign

http://16dayscwgl.rutgers.edu/downloads/2012-campaign-docs/533-talking-points-dari-farsi-doc/file

خشونت علیه زنان چیست؟ خشونت علیه زنان عام ترین نوع نقض حقوق بشر و بحران صحی عامه بوده و مانعی برای تساوی، رشد، امنیت و صلح میباشد. . اصطلاحاتی از قبیل  ...

4 نوع خشونت علیه زنان کدامند ؟ - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/violence3-against-women.html

4 نوع خشونت علیه زنان کدامند جماعت مردانه,زن خوب بودن,کدبانو بودن,سوءاستفاده مالی از زن,خشونت اقتصادی عليه زنان,روابط زناشويی,نيازهای جنسی زن.

خشــــــــــــونت چیســـــــــــــت؟

http://mowa.gov.af/Content/files/خشونت چیست.pdf

گیرد این نوع خشونت ممکن در حیطه زنده گی خصوصی زنا شویی و خانوداه گی اتفاق بیفتد. ... روزبین المللی محو خشونت علیه زنان بRه منظRور ادای احRترام بRه خRواهران ...

خشونت خانگی چیست؟ | خانه امن

http://www.khanehamn.org/what-is-domestic-abuse

خشونت های فیزیکی از نوع اول: گرفتن، بستن، زندانی کردن، اخراج از خانه، محروم ... مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۲۳ فوریه سال ۱۹۹۴ طی قطعنامه ای خشونت علیه زنان را ...

خشونت علیه زنان؛ از نظریه تا آمار - مهرخانه

http://mehrkhane.com/fa/news/4595

26 نوامبر 2012 ... در این گزارش، به نظریات موجود در حوزه خشونت علیه زنان، انواع خشونت و محیط های اعمال خشونت پرداخته شده و ... انواع خشونت و حوزه های اعمال آن کدامند؟

خشونت علیه زنان - رهیاب

http://www.rahyabiran.org/fa/womenworld/womenviolence/

خشونت علیه زنان. مبارزه عليه تجاوز حمله اي است بر سلطه گري مردان. در طول تاريخ ايران، ..... 1) خشونتهای جسمی: این نوع از خشونت در دو نوع آشکار و پنهان نمایان میشود:.

زنان وآسیب های اجتماعی - معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی بابل

http://health.mubabol.ac.ir/Default.asp?NP=2215

خشونت عليه زنان هرگونه عمل خشن مبتني بر جنسيت است كه موجب آسيب جسمي، جنسي يا رواني مي¬گردد. خشونت عليه زنان به گروههاي زير تقسيم مي¬شود: انواع خشونت:

خشونت علیه زنان؛ آمارها و اقدامات سازمان های بین المللی - مهرخانه

http://mehrkhane.com/fa/news/4584

26 نوامبر 2012 ... مفهوم خشونت علیه زنان و دختران از جمله مهم ترین انواع خشونت در حوزه حقوق بشر و در گفتمان بین المللی "مبارزه با خشونت" به حساب می آید. این نوع ...

مقالات اجتماعی | زنان | خشونت علیه زنان - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/subcategory/158/مقاله-های-زنان-خشونت-علیه-زنان?subject=588

خشونت علیه زنان فقط به کتک زدن و تنبیه‌های جسمی گفته نمی‌شود. .... بسیاری از زنان از دیرباز تاکنون، قربانیان خشونتی بوده اند که چه در نوع خانگی آن و چه بیرون از  ...

نگاهی دیگر به خشونت علیه زنان‏ - آکاایران - روانشناسی خشونت

http://ravanpezshk.akairan.com/khanevadeh/khoshonat1/khashm4.html

خشونت علیه زنان در ترکیه,خشونت علیه زنان در افغانستان,خشونت علیه زنان افغانستان,خشونت علیه ... درباره مفهوم، گستره و انواع خشونت، توجه به نکاتی ضروری است:

مروری بر خشونت های کلامی- روانی خانوادگی - akhbare-rooz (iranian ...

http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=62683

29 سپتامبر 2014 ... تعیین مصادیق خشونت روانی-کلامی برخلاف انواع دیگر خشونت معمولا دشوار ... گرچه خشونت روانی-کلامی می تواند علیه زنان، مردان و کودکان اعمال شود اما ...

خشونت آنلاین علیه زنان و فضایی که ″ایمن″ نیست | زنان و اینترنت ...

http://www.dw.de/خشونت-آنلاین-علیه-زنان-و-فضایی-که-ایمن-نیست/a-17453885

26 فوریه 2014 ... لیندا بیکر و همکاران، در مقاله‌ای که به انواع خشونت آنلاین علیه زنان و کودکان می‌پردازد این نوع دیجیتال خشونت را در هفت دسته تقسیم‌بندی می‌کنند [۱] ...

مطالعه بیشتر

http://www.wclrf.org.af/dari/wp-content/uploads/2012/07/Physical-Violence-against-women-in-afghanistan.pdf

ﺧﺸﻮﻧﺖ ﻋﻠﯿﻪ زﻧﺎن ﯾﮑﯽ از ﮔﺴﺘﺮده ﺗﺮﯾﻦ ﻧﻮع ﺑﺪ. رﻓﺘﺎري و ﻧﻘﺾ ﺣﻘﻮق ﺑﺸﺮ ﺑﻪ. ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود . در ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻧﻘﺎط. ﺟﻬﺎن اﯾﻦ ﻋﻤﻞ ﺗﺤﺖ ﻧﺎم ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﺜﻞ ﻓﺮﻫﻨﮓ و. ﻣﺬﻫﺐ ﻣﻮرد ﺗﺤﻤﻞ و ﭼﺸﻢ ﭘﻮﺷﯽ ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﯿﺮد . ﺑﺪرﻓﺘﺎري ﻫﺎي  ...

‭BBC ‮فارسی‬ - ‮افغانستان‬ - ‮با خشونت علیه زنان چگونه می‌توان مقابله کرد؟ ‬‬

http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2012/11/121126_l09_afghan_women_voilance.shtml

26 نوامبر 2012 ... آمار سازمان ملل نشان می دهد که خطر تجاوز و خشونت خانگی بیش از خطر سرطان، ... از شروع امسال تاحالا بیش از 3 هزار و 600 مورد خشونت علیه زنان ثبت شده است. ... هایی است که زنان در آن همه روزه با انواع مختلف خشونت دست و پنجه نرم می‌کنند.

آشنایی با گونه‌های آسیب‌های اجتماعی - همشهری آنلاین

http://www.hamshahrionline.ir/details/129878

6 مارس 2011 ... عوامل مختلف محیطی و خانوادگی و اجتماعی سر منشأ بروز انواع انحرافات .... خشونت علیه زنان هر گونه عمل خشن مبتنی بر جنسیت است که موجب آزار یا ...