یک روانپزشک با اشاره به اختلال شخصیت دوری گزین، مبتلایان به این اختلال را افرادی عنوان کرد که به دلیل ترس از طرد شدن، روابط اجتماعی کمی داشته و منزوی می شوند.

مبتلایان به اختلال شخصیت دوری گزین معمولاً با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند و ترجیح می دهند کمتر وارد گفت وگو شوند.

این افراد مشاغلی را انتخاب می کنند که فردی است و نیاز به همکاری جمعی و تعاملات اجتماعی کمی داشته باشد.

مبتلایان به اختلال شخصیت دوری گزین اهل معاشرت نیستند و کمتر در جمع ها حاضر می شوند. آنها دوستان زیادی ندارند و در جلسات اولی که وارد محلی شوند به سختی ارتباط برقرار می کنند. هر چند آنها می توانند در کارهایشان تمرکز کنند و آن ها را پیش ببرند ولی در تعاملاتشان دچار مشکل می شوند.

این افراد در ادامه این اختلال علائمی از افسردگی را بروز می دهند اما زمانی این مشکل اختلال محسوب می شود که منجر به افت عملکرد در فرد شود.

همان طور که اشاره شد مبتلایان به اختلال شخصیت دوری گزین مشاغلی را انتخاب می کنند که نیاز به تعامل زیاد با افراد دیگر نداشته باشد. مانند مکانیکی که خیلی با مشتری سر و کار ندارد و فقط وسیله را می گیرد و به او برمی گرداند.

در سبب شناسی این اختلال باید گفت برخی ضربه های روانی در پیدایش این اختلال موثر است. البته دیدگاه یادگیری می گوید فرزندان والدینی که دوری گزین هستند می توانند نسبت به تعاملات اجتماعی بی اعتماد باشند.

احساس بی کفایتی و حساسیت نسبت به ارزیابی منفی دیگران ویژگی مبتلایان به این اختلال است.

مبتلایان پرتوقع و تحریک پذیر هستند. روان درمانی به صورت احساس اعتماد و اطمینان بیمار نسبت به طردنشدن می تواند به فرد کمک کند. همچنین برای کاهش اضطراب و افسردگی ناشی از این اختلال گاهی لازم است از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی بابت تسریع درمان استفاده کرد.

البته باید این اختلال از اختلال شخصیت اسکیزوئید متفاوت کرد. در اختلال شخصیت اسکیزوئید فرد مبتلا روابط اجتماعی را بی معنی تلقی کرده در حالی که مبتلایان به اختلال شخصیت دوری گزین به دلیل ترس از طرد شدن از برقراری ارتباط اجتماعی می ترسند.

گردآوری: مجله اینترنتی زیگیل

منبع: سلامت نیوز

افراد منزوی چه ویژگی‌هایی دارند - بیتوته

http://www.beytoote.com/psychology/khanevde-m/characteristics3-isolated-people.html

افراد منزوی چه ویژگی‌هایی دارند اختلال شخصیت, ترس از طرد شدن,اختلال شخصیت دوری‌گزین,احساس بی‌کفایتی, پرتوقع و تحریک‌پذیر ,روان درمانی, داروهای ضد ...

تأثیر ویژگی های سرشتی کودک بر آینده او - عصر ایران

http://www.asriran.com/fa/news/328205/تأثیر-ویژگی-های-سرشتی-کودک-بر-آینده-او

دو حیطه در نظام تربیتی والدین بر تعاملات کودکان تأثیر دارد، یکی از آن ها گرمی و ... مثال افرادی که در دوره ی کودکی ویژگی های مهارشدگی دارند، در آینده به افراد منزوی و ...

ویژگی های افراد درون گرا و برون گرا ، سرد مزاج و گرم مزاج | پرسمان ... - خانه

http://moshavereh.porsemani.ir/content/ویژگی-های-افراد-درون-گرا-و-برون-گرا-،-سرد-مزاج-و-گرم-مزاج

اين افراد كمتر تمايل به حضور در جمع دارند و و بيشتر دقت خود را به مطالعه و .... و عاقل، 5- ميانه‌‌رو، محتاط و گاهي ترسو 6- تجارت پيشه، 7- آرام ، منزوي و داراي حركات كند، 8- ...

منِ گوشه نشین منزوی ! - تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=276885

27 آوريل 2014 ... در این یادداشت به افراد منزوی و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت و در نهایت چند ... این وضعیت، احساس های ناخوشایندی به همراه دارد که باعث می شود اعتماد به ...

شخصیت شناسی افراد از روی … -پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه نیوز

http://daneshgahnews.com/0fa34256idcontent.htm

24 مه 2014 ... برای پی بردن به شخصیت افراد راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها توجه به متن پیامک‌هاست. در واقع درمتن برخی ... افراد منزوی چه ویژگی‌هایی دارند.

الف - نامناسب‌ترین افراد برای ازدواج را بشناسید

http://alef.ir/vdcfxmd00w6djea.igiw.html?243702

1 ا کتبر 2014 ... سوال اینجاست که فرد باشخصیت چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و از ... افرادی وجود دارند که منزوی هستند و ارتباطات اجتماعی محدود و یا به ندرت دارند.

‫ویژگی های مزاج ها از نظر ظاهری و حالات روحی: 3- مزاج سوداوی - انجمن‬ ...

http://www.tim.ir/teaching/208/ویژگی-های-مزاج-ها-از-نظر-ظاهری-و-حالات-روحی-3-مزاج-سوداوی/

11 سپتامبر 2013 ... افراد سوداوی یا طبع سرد و خشک دارند، این افراد، معمولاً لاغر استخوانی ... و زبری دارند، بیشتر در نقاشی و شعر وارد می شوند، بیشتر افراد منزوی و ...

اقتصاد آنلاین - نامناسب‌ترین افراد برای ازدواج را بشناسید

http://www.eghtesadonline.com/fa/content/61853/نامناسب‌ترین-افراد-برای-ازدواج-را-بشناسید

1 ا کتبر 2014 ... سوال اینجاست که فرد باشخصیت چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و از ... افرادی وجود دارند که منزوی هستند و ارتباطات اجتماعی محدود و یا به ندرت دارند.

ويژگيهاي افراد درون‌گرا و و برون‌گرا و ازدواج آنها با هم - پايگاه اطلاع ...

http://www.tajerian.ir/?code=635

23 نوامبر 2010 ... بيشتر ما با افرادي که سبک فکري آنها با سبک فکري ما هم‌سويي دارد، راحت‌تر و ... براي مثال، يک فردي را مي‌بينيد که خيلي منزوي و درون‌گراست.

اردیبهشت ٩۳ - مشاوره خانواده

http://zendegiirani.persianblog.ir/1393/2/

19 مه 2014 ... معمولا افرادی که میل به بذل محبت بیش از حد به دیگران دارند، در مقابل افرادی ..... در این یادداشت به افراد منزوی و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت و در نهایت ...

کارگاه تخصصی نقد ادبی - عشق از لونی دیگر در غزل حسین منزوی

http://www.naghderooz.blogfa.com/post-85.aspx

به مناسبت ۱۶ اردی بهشت ،سال مرگ حسین منزوی باشکوه ، در این نوبت مطلبی آماده ... و اطلاع چندانی از شعر امروز و ویژگی‌های موجود در آن و به‌خصوص نقش و جایگاه منزوی در .... او را حافظ ثاني دانسته است و از افراد شاخص و بي‌بديل شعر فارسي قلمداد نموده است. ... [1] منزوي اين شعرها را به اظهار خود بيشتر دوست دارد، «چرا كه بسياري از شعرهايش را  ...

ژنتیک؛علم نوین - سندرم ویلیامز

http://a-kh-ostadefarda.blogfa.com/tag/سندرم-ویلیامز

اما سندرم ویلیامز ویژگی‌های جالبی دارد که در کمتر نقص تکاملی دیده می‌شود. ... افرادی با این سندرم از لحاظ رفتاری هم تظاهراتی همچون حساسیت به صدای زیاد را داشته و .... گرا (معروف به سبک پارتی کوکتل) و کم کم با افزایش سن حساس و منزوی می شوند.

خبرگزاری کتاب ايران (IBNA) - ناگفته‌هایی درباره حسین منزوی در ...

http://www.ibna.ir/vdcfted0vw6dxca.igiw.html

23 سپتامبر 2014 ... او خاطرات خوبی از آن سال های خوش با منزوی بودن دارد. ... یکی دیگر از ویژگی‌های منزوی، زبان‌آگاهی اوست و همین زبان‌آگاهی، او را از دیگر شاعران ... پس از انقلاب نیز برخی از همین افراد گروه هایی را تشکیل دادند مانند کانون نویسندگان و.

ويژگي‌ها و شاخص‌هاي نيروهاي مؤمن و انقلابي - جوان

http://javanonline.ir/fa/news/663411

9 آگوست 2014 ... اكنون دست‌هايي در كار است تا از يك طرف جريان فرهنگي مؤمن و انقلابي را در كشور تضعيف و منزوي نموده و از ... نيروهاي فعال در عرصه فرهنگي سياسي كشور با توجه به ويژگي‌ها و ... با اسلام امريكايي قرار دارند‌ در رديف نيروهاي مؤمن و انقلابي قرار دارند. ... تمامي افراد، گروه‌ها و تشكل‌هايي كه از ويژگي‌هاي دوازده‌گانه مذكور برخوردار ...

شعر منزوی؛ معجونی از فرهنگ و اجتماع بود/ شاعری که فرداها را بهتر می‌دید

http://www.farhangkhane.ir/literary/42674-شعر منزوی؛ معجونی از فرهنگ و اجتماع بود- شاعری که فرداها را بهتر می‌دید.html

23 سپتامبر 2014 ... بهمنی در ادامه به نظرات برخی از افراد در طیف‌ روشنفکری اشاره می‌کند و ... در این حالت باید به شعر او شک کرد؛ چرا که انگار شاعر در این حالت دارد ... یکی از ویژگی‌های شعر منزوی مردمی بودن او بود که به صورت‌های مختلف در شعرش نمود داشت.

حکومت - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/حکومت

حکومت‌هایی که ویژگی‌هایی اسبتدادی دارند، توسط یک شخص اداره می‌شوند که تمام قدرت آن ..... یا سیستم اطلاعات و نظارت، توسط عده از افراد منزوی و دور افتاده اداره می‌شود که ...