جالینوس یکی از معروف ترین و قدیمیترین پزشکان جهان است.او از مردم (پرگاموس)واقع در آسیای کوچک (ترکیه امروز)بود. این پزشک گذشته از انجام کارهای پزشکی ، حدود چهارصد جلد کتاب هم نوشته است.

جالینوس یکی از معروف ترین و قدیمیترین پزشکان جهان است.او از مردم (پرگاموس)واقع در آسیای کوچک (ترکیه امروز)بود. این پزشک گذشته از انجام کارهای پزشکی ، حدود چهارصد جلد کتاب هم نوشته است. او یک روز با عده ای از شاگردانش به جایی می رفت. ناگهان مرد دیوانه ای از روبرو پیدا شد که بدون توجه به همراهان جالینوس یکراست بسوی جالینوس آمد و سینه به سینه او ایستاد و با خوشحالی به او لبخند زد و خندید.جالینوس فوری به خانه برگشت و دارویی را که ویژه ی درمان بیماری دیوانگی بود خورد . شاگردانش از این کار استادشان خیلی تعجب کردند. اما او به آن ها گفت : این مرد دیوانه از میان همه شما از من خوشش آمد ، آخر دیوانه از دیوانه خوشش می آید. و من امروز فهمیدم که یا دیوانه ام یا عقل درست و حسابی ندارم!

حکایت جالینوس و دیوانه - بیتوته

http://www.beytoote.com/fun/allegory/galen-and-crazy-story.html

حکایت جالینوس و دیوانه. مجموعه: شهر ... جالینوس روزی از راهی می گذشت، دیوانه ای او را دید مدتی به رخسارش نگریست و سپس به او چشمک زد و آستینش را کشید. .... لباس شیک,لباس کوتاه زنانه,لباس زنانه .... داستان نصوح، مردی که در حمام زنانه کار می کرد.

داستانک - خبر نو

http://khabareno.com/fa/shortstory

حکایت جالینوس و دیوانه ... داستان جالب مردی در سردخانه ! ... روزی، آدم نادانی كه صورت زیبایی داشت، به « افلاطون» كه مردی دانشمند بود، گفت: ” ای افلاطون، تو مرد زشتی ...

گنجور » مولوی » مثنوی معنوی » دفتر اول » بخش ۱ - سر آغاز

http://ganjoor.net/moulavi/masnavi/daftar1/sh1/

ای تو افلاطون و جالینوس ما .... این نی است که از راه پرخون حدیث می‌کند و سخن می‌گوید و این قصه‌های عشق است که انسان را دیوانه می‌سازد. ... یا در جای دیگری شما نوشتین ( در نفیرم مرد و زن نالیده اند ) در حالیکه در بسیاری کتاب های مثنوی ( از ... پخته هیچ خام / پس سخن کوتاه، والسلام × داستانی دارد که در اکثر کتاب‌های مربوط به مثنوی آمده است.

وبلاگ تفریحی

http://mirehsan.blogfa.com/

25 آوريل 2014 ... هنگام شب مرد صیاد، کاه خشک جلو خران ریخت تا بخورند. ... حکایت جالینوس و دیوانه. جالینوس روزی از راهی می گذشت، دیوانه ای او را دید مدتی به رخسارش نگریست و سپس به او چشمک زد و آستینش را ... داستان کوتاه طنز سفر لاک پشت ها.

اردیبهشت ۸٧ - بهشت دل

http://beheshtedel.persianblog.ir/1387/2/

18 مه 2008 ... یاد داستانی از مثنوی افتادم که روزی دیوانه ای جالینوس حکیم را دید و خندید. جالینوس به خانه رفت و ... در هراس از بازگشت خاطرات آخرین مردی که می‌خندید

اس ام اس برای همه

http://sms49.mihanblog.com/

اس ام اس و داستان ...... داستان جالب و خواندنی · » داستان کوتاه و خواندنی کلنگ · » داستان دوبرادر ..... داستان"حاکم و چوپان" · » داستان"جالینوس و مرد دیوانه"از مثنوی

داستان سرا

http://dastansarra.persianblog.ir/

17 جولای 2012 ... داستان کوتاه و داستانهای جالب و پندآموز و داستانک و داستان جالب ... و سپس مهماندار رو به مرد سیاهپوست کرد و گفت: “قربان این به این معنی است که .... /از داستان های مثنوی معنوی · داستان کوتاه جالینوس و دیوانه /از داستان های مثنوی معنوی ...

Archive of SID

http://www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/45613912802.pdf

ﺷﯿﺮ در اﯾﻦ داﺳﺘﺎن ﻧﻤﺎﯾﻨﺪة ﺗﻔﮑﺮ ﮐﺴﺐ و ﮐﻮﺷﺶ و ﻧﺨﺠﯿـﺮان ﻧﻤﺎﯾﻨـﺪه ﻓﮑـﺮ ﺗﻮﮐـﻞ www. .... ﻓﺮﻣﻮدن واﻟﯽ آن ﻣﺮد را ﮐﻪ اﯾﻦ ﺧﺎرﺑﻦ را ﮐـﻪ .... دﯾﻮاﻧــﻪ ﺟــﺎﻟﯿﻨﻮس را و ..... ﭘﻨﺎه ﺑﺮده و او ﭘﺮ و ﺑﺎل ﭘﺮوازش را ﮐﻮﺗﺎه ﮐﺮده اﺳﺖ؟

تداعی معانی و آفات آن در مثنوی مولوی - نشریه پژوهش های زبان و ادب غنایی

http://dorredari.iaun.ac.ir/article_4151_655.html

نظیرِ داستان «مردی که بر نگشت» از سیمیندانشور که نویسنده در میانۀ یک داستان رئال خودش وارد داستان ..... تداعی به ماجرای «تملّق کردن دیوانه، جالینوس را، و ترسیدن جالینوس». .... پاینده، حسین (1389)، داستان کوتاه در ایران، جلد دوم، داستان‌های مدرن.

شعر نو : مولوی - مثنوی معنوی (دفتر دوم از مثنوی)

http://www.shereno.com/10579/10106/

ترک کردن آن مرد ناصح بعد از مبالغه‌ی پند مغرور خرس را. 0.00, 1, 207, 0 ... تملق کردن دیوانه جالینوس را و ترسیدن جالینوس .... 21 · داستانک مجموعه داستان های کوتاه ...

ـــ(((حکایت)))ـــ - چیدان

http://cheddan.persianblog.ir/tag/ـــ(((حکایت)))ـــ

17 مارس 2014 ... مریدان شیخ را گفتند: یا شیخ این مرد دیوانه است. .... داستان یک شکارچی، پرنده‌ای را به دام انداخت. ...... روزی جالینوس حکیم به شاگردانش گفت: آن داروی مخصوص دیوانگان را به من دهید. .... حکایتی کوتاه و خواندنی از ناپلئون بناپارت.

داستان و ماجراهای کوتاه و آموزنده - نیک صالحی

http://www.niksalehi.com/story/

داستان های کوتاه و آموزنده. ... حکایت جالینوس و دیوانه .... حکایت خواندنی زن زیبا و شوهر بد اخلاقش! حکایت خواندنی زن زیبا و شوهر بد اخلاقش!

بهمن 1388 - همترانه, همصدا شو

http://www.hamtaraaneh.blogfa.com/8811.aspx

در نفیرم مرد و زن نالیده‌اند سینه خواهم ... ای تو افلاطون و جالینوس ما ... پس سخن کوتاه باید والسلام ... داستان غم پنهانی من گوش کنید ... عقل و دین باخته دیوانه رویی بودیم.

زندگی نامه سنایی غزنوی - مرد

http://www.persian-man.ir/senior/poets/سنایی-غزنوی/

شرع را یك سو نهادستند، اندر خیر و شر قول بطلمیوس و جالینوس، باور كرده‏اند ... دیوانه را همی نشناسد ز هوشیار بیگانه را همی بگزیند بر آشنا. با یکدگر .... داستان کوتاه.

مطالب قدیمی‌تر - دریای اندیشه ی جنوب - Blogfa

http://classsevomiha.blogfa.com/?p=2

داستانهای کوتاه .... جالینوس روزی از راهی می گذشت، دیوانه ای او را دید مدتی به رخسارش نگریست و سپس ... مرد و مردانه ایستاد و گفت : نه سجده نمی کنم٬ تو را سجده می کنم اما این آدمک های را که از گل متعفن ساخته ای٬ این موجود ضعیفی را که برای شکم ...

حکایتهای جالب - پارسی لایف

http://parsilife.ir/category/حکایتهای-جالب-1058

حکایتهای جالب. داستان اعرابی و مرد فیلسوف نما · حکایت بهلول و جمع دیوانگان · بهلول و شيخ جنيد بغداد · خر طلبکار · کاری کن که رخ دهد! حکایت خدا و گنجشک · حکایت ...