بسیاری از جویندگان کار تمایل دارند بلافاصله اولین فرصت شغلی که سر راه‌شان قرار می‌گیرد را بپذیرند. اما این که آیا دقیقا این پیشنهاد همان چیزی است که به دنبالش بودند یا نه کمتر مورد توجه‌شان قرار دارد.

زومیت: بسیاری از جویندگان کار تمایل دارند بلافاصله اولین فرصت شغلی که سر راه‌شان قرار می‌گیرد را بپذیرند. اما این که آیا دقیقا این پیشنهاد همان چیزی است که به دنبالش بودند یا نه کمتر مورد توجه‌شان قرار دارد.

هدر هامن (Heather Huhman) کارشناس کاریابی در سایت مشاغل آنلاین Glass Door در این زمینه می‌گوید:

    افرادی که از سابقه طولانی‌تری برخوردار بوده و تجربه مشاغل متعددی را دارند در انتخاب‌های بعدی خود حساسیت بیشتری به خرج داده و به احساس و درک خود توجه می‌کنند، آنها می‌دانند فرصت‌های شغلی بهتری هم وجود دارد.

هامن در جدیدترین مطلب خود می‌نویسد:

    وقتی به شما پیشنهاد شغلی می‌شود که به آن علاقه ندارید، قبل از هر چیز از خود سوال کنید آیا مایل به پذیرش آن هستید یا نه؟ و اینکه آیا قادرید خود را با شرایط جدیدی که در انتظارتان است وفق دهید یا بهتر است به امید یافتن فرصت‌های مناسب‌تری که در آینده به سراغ‌تان خواهند آمد صبر کنید.

اگر زمانی خود را با چنین شرایطی روبرو دیدید بهتر است قبل از قبول یا رد آن به راه‌کارهای ارائه شده از سوی این نویسنده بی‌اندیشید. این نکات به ویژه در مورد آن دسته از افراد که هیچ انگیزه یا رغبتی برای پذیرش پیشنهادات شغلی جدید ندارند مثمر ثمر خواهد بود.

قبل از پذیرفتن شغل به این 5 سوال پاسخ دهید - تصویر 1

سوالاتی که در ادامه به آنها می‌پردازیم به شما در رسیدن به مقصد و هدف شغلی‌تان یاری خواهند رساند.

آیا با پذیرش آن، اهدافی را که به طور جدی در پی کسب‌شان بودید قربانی نخواهید کرد؟

یکی از پرسش‌های مهم که می‌بایست پیش از پذیرفتن یک پیشنهاد شغلی مد نظر افراد قرار گیرد همین سوال است، این که آیا با پذیرش این موقعیت جدید لازم است برخی از امتیازات یا اهداف مهم خود در زندگی را قربانی کنند یا خیر؟ یعنی آیا این مسیر شغلی مستلزم فداکاری عمیق از سوی فرد هست یا نه؟ به عنوان مثال آیا لازم است شهر محل سکونت‌شان را ترک کنند یا باید ساعاتی بیشتر از آن چیزی که خواهان آن هستند را در محیط کاری سپری کنند؟ در این حالت فرد باید اهدافش را با پیشنهاد دریافتی مقایسه و ببیند آنها تا چه میزان با یکدیگر تداخل دارند. اگر این پیشنهاد را گامی مثبت و موثر در پرونده کاری خود دید بهتر است بیشتر پیرامون آن تامل کرده و از تصمیم گیری عجولانه اجتناب ورزد. شاید کمی فداکاری و تحمل کردن سختی ارزش موفقیتی را که در آینده به دست خواهد آورد، داشته باشد.

آیا این موقعیت جدید امکان گسترش مهارت‌ها و تجربیات را در اختیار فرد قرار می‌دهد؟

می‌توان گفت تقریبا اکثر فرصت‌های شغلی جدید چیزی برای آموختن و دنیایی تازه برای آزمودن را در اختیار کارآموزان قرار می‌دهند. وقتی که در مورد یک پیشنهاد شغلی فکر می‌کنید به مسئولیت‌های تازه‌ای که همراه با آن به سراغ‌تان می‌آید نیز نگاهی داشته باشید، اما در عین حال از کنار موقعیت‌های جدیدی هم که برای یادگیری و تجربه آموزی در اختیارتان گذاشته می‌شود بی‌تفاوت گذر نکنید. آیا برای پذیرش آن نیازمند یادگیری یک مهارت یا برنامه تازه هستید؟ آیا باید در مراسم یا کنفرانس‌های کاری شرکت کنید و این توانایی را در خود می‌بینید؟ گاهی آموختن یک مهارت تازه یا ورود به یک دنیای جدید تاثیری مثبت روی عملکرد شغلی آینده شما خواهد داشت، پس عجولانه قضاوت نکرده و تصمیم نگیرید.

آیا پذیرش آن پاسخی مناسب به نیازهای‌تان است؟


اگر با فکر کردن در مورد یک پیشنهاد شغلی تازه اوقات سختی را می‌گذرانید شاید لازم است فهرستی از نیازها و خواست‌های خود تهیه کنید و فراموش نکنید در آماده سازی آن به همه نکات توجه داشته باشید، از شیوه زندگی تا اهداف آینده هیچ چیز را از قلم نیاندازید. اگر تنها چیزی که درمورد این شغل جدید دوست ندارید وضعیت تعطیلات آن است شاید آنقدرها هم پیشنهاد بدی نباشد. هر چند اگر شما منتظر امکاناتی هستید که افراد خانواده شما را هم پوشش دهد اما در پیشنهاد فعلی چنین چیزی گنجانده نشده یا به دنبال پیشرفت و ترقی در مدت زمانی خاص هستید ولی به نظر نمی‌رسد وضعیت فعلی چنین اجازه‌ای به شما دهد، شاید باید تامل کرده و در این مورد با دقت بیشتری تصمیم گیری کنید.

آیا از نظر ذهنی برای مسئولیت آتی آماده هستید؟

قبل از قبول یک مسئولیت تازه خود را در آن موقعیت تصور کنید. ببینید آیا از انجام آن احساس رضایت می‌کنید یا بالعکس حتی تصور آن هم برای‌تان ناخوشایند است؟ اگر نتیجه کار همراه با حسی از شعف است شاید این نشانه خوبی باشد که این پیشنهاد گزینه‌ای قابل قبول است. حتی اگر حقوق‌تان در آینده به آن اندازه که امید داشتید بالا نیست می‌توان به دلیل شرایط خاص محیط کار یا جو حاکم بر آنجا و تجربیات مثبتی که بدست خواهید آورد شغل پیشنهادی را بپذیرید. به خاطر داشته باشید طی کردن سریع پله‌های ترقی یا گرفتن پست‌های بالاتر تنها معیار پذیرش در قبول یا رد یک پیشنهاد شغلی نیست. گاهی باید به شادی حاکم در محیط یا روابط حسنه با دیگر همکاران نیز توجه کرده و رضایت قلبی را نیز مد نظر داشته باشید چرا که رضایت شغلی خود نقشی مهم در سلامت جسمی و روحی افراد داشته و آنها را به تلاش بیشتر و طی کردن مسیر پیشرفت امیدوار می‌سازد.

و در نهایت اینکه آیا این شغل می‌تواند سکوی پرتابی مناسب برای فرصت‌های طلایی آینده باشد؟


به طور کلی در دوران کاری، هر فرد به دنبال یافتن فرصت‌های شغلی بهتر است که به او در رسیدن به موفقیت‌های بیشتر کمک کند. اگر تمام مشاغلی که به آن مشغول بودید آن شغل رویایی و مورد نظر شما نبوده آنقدرها هم آن را ناخوشایند تلقی نکنید. اگرچه شما باید در جهت نیل به آینده‌ای درخشان‌تر و دستیابی به امیدها و آرزوهای خود گام بردارید، هنوز هم به اندازه کافی زمان دارید که با قبول یک پیشنهاد تازه روند فعلی کاری‌تان را متحول و برای رسیدن به هدف بعدی حرکت کنید. هر نوع تجربه‌ای که در طول این دوران بدست آورده‌اید مهارتی تازه برای پیمودن این مسیر در اختیار شما قرار داده است.

هامن خطاب به آن دسته از جویندگان کار که تصمیم به پذیرش یک موقعیت جدید دارند توصیه می‌کند هرگز تحلیل کردن موقعیت و بررسی بیشتر را از قلم نیاندازند:

    به خاطر داشته باشید پیشنهادی که کاملا رضایت شما را جلب ننموده به دقت تحلیل و بازبینی کنید. اما رویهمرفته باید مزیت‌های شغل جدید را سنجیده و منافع آتی را نیز مد نظر قرار دهید. فراموش نکنید همیشه اهداف و ارزش‌های شخصی حرف اول را زده و در صف مقدم قرار دارند.

امیدواریم نکات ارائه شده در این مطلب به شما در رسیدن به قله‌های موفقیت شغلی کمک نموده باشند.

5 پرسش مهم که قبل از پذیرفتن یک پیشنهاد شغلی باید به آنها پاسخ دهیم

http://www.zoomit.ir/articles/etc/9800-questions-ask-yourself-before-accepting-job

1 مارس 2014 ... 5 پرسش مهم که قبل از پذیرفتن یک پیشنهاد شغلی باید به آنها پاسخ دهیم ... و اینکه آیا قادرید خود را با شرایط جدیدی که در انتظارتان است وفق دهید یا ... شغلی مد نظر افراد قرار گیرد همین سوال است، این که آیا با پذیرش این موقعیت جدید ...

راهنمای مصاحبه شغلی موفق - پرشیا تاون

http://www.persiatown.com/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=33237,1

5- ارایه ی پاسخ های موثر: بکوشید در قالب سخنانتان بسیار خوب و جذاب از قابلیت هایتان سخن بگویید. ... یعنی یا به سرعت پذیرفته شدید یا رد! 6- مواظب سوالات جهتدار باشید: این پاسخ ها با سئوالات آری و خیر مطرح می شود. در این حالات ... 8- شنونده ی دقیق و حساسی باشید: بکوشید تا پاسخ ها را با پختگی و اعتماد به نفس پاسخ دهید.

CF 285 Farsi - CalFresh - State of California

http://www.calfresh.ca.gov/entres/forms/Farsi/CF285_FARSI.pdf

این دستوالعمل را وقتی به کار ببرید که تنها برای مزایای Calfresh درخواست داده ... قبل از پر کردن درخواست، حقوق و وظایف خود مطالعه کنید )قوانین برنامه صفحه 1 .... اکثر فروشگاه های مواد غذایی یا مکان هایی که در آن غذا می فروشند پذیرفته می شود. .... Page 5 .... در صورتی که شما نماینده مجاز هستید لطفا سوال 2 در صفحه بعد را پاسخ دهید.

استانداردهای انتخاب شغل - آفتاب

http://www.aftabir.com/articles/view/applied_sciences/social_science/c12c1209382931p1.php/استانداردهای-انتخاب-شغل

28 آوريل 2008 ... اهم این عوامل عبارتند از: توانایی ذهنی: احراز هر شغل به میزان معینی از رشد و توانایی ذهنی نیازمند است. به طور کلی ... قبل از پذیرفتن شغل به این ۵ سوال پاسخ دهید. بسیاری از ... اماده نگهداری و اموزش به فرزند بالای 5 سال ... فقط در 3 ماهه ...

مجموعه پرسش و پاسخ هاي مربوط به قانون كار جمهوري اسلامي ايران :: قانون ...

http://www.mgtsolution.com/olib/467501267.aspx

درباره مطلب جاري نظر دهيد مطالب مرتبط با مطلب جاري ... پرسش: آيا انعقاد قراردادهاي کار با مدت موقت (موضوع پرسش قبل ) بمدت بيش از يکسال و بصورت طولاني معتبر است؟ .... پاسخ : اگر عدم توانايي انجام کار کارگري که به اين دليل در کارگاه حاضر .... شرح : انتخاب مرحله‌اي است براي پذيرفتن يا رد تقاضاهاي مراجعين و متقاضيان كار، ...

ايستاده در رنگين كمان - مهاجرت تحصیلی به کانادا - پاسخ به سوالات شما

http://standing-in-rainbow.blogfa.com/post-537.aspx

16 فوریه 2011 ... قبل از گفتن این حرف از خودتان بپرسید: اگر بدانید باید 3 سال شغل های کلاس ... آمریکا پدرتان را درمی اورد و تا 5 سال هم نباید از کشور خارج شوید (می ... اگر هزینه تحصیل را خودتان می دهید که به راحتی می توانید از فوق شروع کنید.

سوالات متداول داوطلبان کارشناسی ارشد - مدرسان شریف

http://www.modaresanesharif.ac.ir/سؤالات-متداول-کارشناسی-ارشد

نمي‌دانم چرا زماني كه با دوستانم جمع هستيم و راجع به ادامه‌ي تحصيل، رتبه‌ و ... مرحله‌ي دوم پذيرفته نمي‌شدم، در دانشگاه آزاد هم چون با توجه به شرايط كاري و خانوادگي فقط تهران ... پاسخ : بايد سعي كنيد كه سؤالات را به همان ترتيبي كه در دفترچه آمده پاسخ دهيد، و ... به سراغ خلاصه‌ها و نت‌ها از قبل نوشته شده برويم و با مرور اين مطالب مجدداً ذه

پورتال شرکت سهامی بیمه ایران:: پرسش و پاسخ ::

http://www.iraninsurance.ir/FAQ/id_cat/22/

جهت مراجعه نیاز به معرفی نامه می باشد درخصوص جبران هزینه یا خیر؟ ... و کلا این سوال را پاسخ دهید که آیا قوانین بیمه (البته کلیات قوانبن) با گذشته (50 ... باسلام احتراما خدمتتان عرض می شود که اینجانب جهت آزمایش های قبل از بار داری .... با سلام و عرض خستع نباشید- خانم من 5 سال سابقه کار و بیمه دارد و در حال حاضر ... (شغل من آزاد دارم).

پنج راه موفقیت در مصاحبه شغلی - الکتروبلاگ / enashr.com

http://enashr.com/مصاحبه-شغلی-موفق/

31 جولای 2013 ... در این مطلب با 5 راه موفقیت در مصاحبه شغلی آشنا می شوید. ... اما این ساده ترین سوالی است که شما را به سمتی راهنمایی کند که به سوال زیر پاسخ دهید. ... اما پیش از پاسخ دادن به این سوال، لحظه ای تأمل کنید و به زمانی برگردید که برای این شغل .... تغییرات اعمال شده در قالب، توسط دوستان الکتروبلاگ انجام پذیرفته است.

پرسشهای متداول قانون مدیریت خدمات کشوری FAQ - مرکز مشاوره خدمات ...

http://torkamon.blogfa.com/page/375.aspx

پاسخ - به استناد ماده 50 قانون تامین اجتماعی می باشد ولی تاخیر سازمان تامین .... باشد وليكن در اين خصوص استعلامي از معاونت توسعه مديريت رياست جمهوري صورت پذيرفته ... سوال - با عنايت به اينكه قانونگذاردر بند 5 ماده 68 درخصوص فوق العاده شغل ... عمل براي تعيين درصد حق سرپرستي و مديريت (10% و 20%)ميباشد توضيح دهيد.

پرسش های متداول - صفحه اصلی - شرکت ملی نفت ایران

http://azmoon.nioc.ir/QuestionsForm.aspx

25 فوریه 2013 ... 5- درخصوص رشته هاي مشابه به بخش 12 راهنما مراجعه گردد. ... 10- داوطلبان براي پاسخگويي به سوالات استعداد شغلي نياز به هيچگونه آمادگي ندارند و ... کتبی یعنی کسانی که شامل این بند میباشند بدون آزمون کتبی پذیرفته میشوند؟ .... سلام برای بار دوم سوالاتم را می پرسم امیدوارم پاسخ دهید 1- آیا من که کارمند پیمانی در ...

مراسم خواستگاری رسمی و غیر رسمی

http://ch3.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=71:1390-05-15-12-46-29&catid=16:2011-08-06-11-40-14

ما می گوییم شما این را به حساب کالا بودن دختر نگذارید ، به حساب این بگذارید که مرد ... یا اینکه آقا پسر دختر خانم را به مادرشان معرفی کرده اند و مادر قبل از خواستگاری رسمی می ... 355 – به خانواده پسرها تذکر دهید که با نگاه خرید و تفریح به خواستگاری نروند . ... در مورد سن و تحصیلات و سربازی و شغل می توانید بطور صمیمی س

بایدها و نبایدهای مصاحبه های شغلی و استخدامی - فن بیان،اصول سخنرانی ...

http://fann-e-bayan.blogfa.com/cat-93.aspx

7 آگوست 2013 ... + نوشته شده در چهارشنبه 5 مرداد1390ساعت 9:24 بعد از ظهر توسط سید محمد ... و پاسخ به این سوال در تعیین نتیجه مصاحبه بسیار موثر خواهد بود. ... می دهید همزمان حاشیه ها را نیز زیر ذره بین داشته باشید : آیا وقتی این سوال را شنید ناراحت شد ؟ .... در شروع و قبل از طرح سوال ها برای او کاملا در باره اهداف مصاحبه توضیح دهید و ...

سیستم مهاجرت نیروی متخصص کانادا بعد از ژانویه 2015 - مهاجرت به کانادا

http://www.ganjico.com/Details/277/سیستم-مهاجرت-نیروی-متخصص-کانادا-بعد-از-ژانویه-2015-(آذر93

تاثیر این سیستم بر مهاجرین پذیرفته شده از طریق نیروی متخصص ... یعنی قبل از ورود مهاجر جدید به کانادا شغل مورد نظر مهیا و فرد در طی چند روز اول ... ممنون میشوم پاسخ دهید ... از سفارت کانادا در آنکارا با من تماس گرفته شد و یک سری سوال از من پرسیده شد. .... ولی می توانم قرارداد و فیش حقوقی از شرکت مرتبط بگیرم برای این 5 سال.

پاسخ به سوالات شما - صفحه اصلي

http://moshaver-elmi.ir/ForHost/پاسخ-به-سوالات-شما.aspx

اعضای خانواده این جانبازان با مراجعه به سایت بنیاد شهید و امور ایثارگران و ثبت نام ... پاسخ: اگر یکبار در دانشگاه دولتی دوره روزانه پذیرفته شده باشی دیگر حق استفاده از دوره ... لطفا قبل از انجام عملیات انتخاب رشته به موارد زیر توجه فرمایید: .... بتوانید آینده شغلی خوبی داشته باشید و در کنار آن می توانید آن 2 رشته راهم زمان ادامه دهید و ...

ورودی های 93,92,91 دانشگاه فرهنگیان - سوالات مصاحبه تربیت معلم

http://tmoallem92.blogfa.com/tag/سوالات-مصاحبه-تربیت-معلم

دانشچویان ورودی91 تربیت معلم (5) · پردیس شهید باهر ... و یا حتی بعضیا از اینکه این شغل رو انتخاب کردن پشیمان هستن...من از شما میخوام صادقانه و شفاف به این سوال پاسخ بدید. ... نویسنده : مدیر وبلاگ. تاریخ : یکشنبه هفدهم شهریور 1392. نظر دهید ...