برخی از دانشگاه‌های خاص به دلیل اعتبار بسیار بالا و قدمت تاریخی شرایط سختی را برای کاندیداهای ورودی در نظر می‌گیرند و تنها تعداد کمی از آنها را به عنوان دانشجو قبول می‌کنند.

بازار خبر: انتخاب و قبول شدن در یک دانشگاه برای ادامه دادن تحصیلات تکمیلی دانشگاهی یکی از سخت ترین پروسه های تحصیلی در طول زندگی افراد است. اهمیت این موضوع بعد از پایان تحصیلات در دبیرستان و دغدغه انتخاب یک موضوع و رشته تحصیلی برای ورود به یک دانشگاه بیشتر می‌شود.

استرس و مشکلات زمانی شدت می گیرد که بخواهید وارد یکی از دانشگاه های خاص با شرایط پذیرش مشکل شوید. بسیاری از دانشگاه‌ها میزان پذیرش بالایی به صورت سالانه دارند. برای مثال دانشگاه کانزاس میزان پذیرش 92 درصد درخواست ها را دارد.

در سال 2012 دانشگاه معماری بوستون تمام کاندیداهای خود را پذیرفت. اما در مقابل برخی از دانشگاه های خاص به دلیل اعتبار بسیار بالا و قدمت تاریخی شرایط سختی را برای کاندیداهای تحصیل ارائه می کنند و در نتیجه نسبت بسیار کمی از کاندیداها را هر سال قبول می کنند.

یکی از مهمترین فاکتورها نمرات دانش آموزان در طول دوران تحصیل است. از دیگر فاکتورها می توان به فعالیت های اضافه، مهارت های کسب شده و کارهای خیرخواهانه در طول دوران تحصیل اشاره کرد.

در ادامه به لیستی از دانشگاه های خاص که شرایط خاص پذیرش آنها باعث شده هر سال تنها تعداد کمی از کاندیداها را برای ادامه تحصیل پذیرا باشند اشاره خواهیم کرد.

1. دانشگاه آکسفورد

نرخ پذیرش : 19 درصد


آکسفورد یکی از معروف‌ترین دانشگاه های جهان بوده. اولین دانشگاه انگلیسی زبان دنیا شناخته می شود که فعالیت خود را از سال 1167 آغاز کرده است و جزء برترین دانشگاه های حال حاضر جهان در رتبه بندی های مختلف است. پذیرش در این دانشگاه بسیار مشکل بوده. افراد باید بالاترین نمره را در امتحانات نهایی کسب کنند و از پس مصاحبه‌های سنگین ورودی برآیند. هر ساله تنها 19 درصد کاندیداها در این دانشگاه قبول می شوند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 1

2. دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا

نرخ پذیرش : 12 درصد


دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا به اختصار کلتک یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های تکنولوژی در سرتاسر جهان است. نرخ پذیرش در این دانشگاه تنها 12 درصد است و در سال 1891 تأسیس شده است. این دانشگاه تنها دانش آموزان برتر در بالاترین نمره در آزمون نهایی دبیرستان را پذیرش می کند و بهترین ها را برای رشته های مختلف دستچین می کند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 2

3. دارتموت

نرخ پذیرش : 5. 10 درصد


دارتموت با نرخ پذیرش 10 درصد هشتمین دانشگاه با قدمت تاریخی در آمریکا است. که در سال 1769 تأسیس شده است. دانشگاه دارتموت عضوی از باشگاه آیوی لیگ بوده که مختص رشته های هنرهای مستقل واقع در هانور است.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 3

4. دانشگاه تکنولوژی ماساچوست

نرخ پذیرش 2. 8 درصد


معروفترین دانشگاه تکنولوژی جهان که آن را به اختصار MIT می نامند در این لیست قرار دارد. این دانشگاه در سال 1861 توسط ویلیام بارتون راجز تأسیس شد. از هر 100 نفر متقاضی پذیرش در هر سال تحصیلی تنها 2. 8 افراد موفق به ورود به این دانشگاه می شوند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 4

5. پرینستون

نرخ پذیرش 2. 7 درصد

دانشگاه پرینستون که در نیوجرسی واقع است در سال 1746 تأسیس شده است که چهارمین دانشگاه آمریکا از لحاظ قدمت تاریخی است.  بیش از 34 رشته دانشگاهی در پرینستون تدریس می شود این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه هایی است که کمک های مالی زیادی به دانشجوهای خود می کند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 5

6. کلمبیا


نرخ پذیرش 8. 6 درصد


دانشگاه کلمبیا با نرخ پذیرش کمتر از 7 درصد در سال 1754 به دستور شاه جورج دوم تأسیس شد. این دانشگاه متشکل از دپارتمان های متعددی است که در شاخه های مختلف علوم فعالیت می کند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 6

7. دانشگاه Yale


نرخ پذیرش: 6.7 درصد


دانشگاه یل در آخرین سال تحصیلی خود تنها 6.7 درصد پذیرش کاندیداهای تحصیلات تکمیلی را داشت. فعالیت این دانشگاه از سال 1640 آغاز شد و از سال 1718 با نام Yale فعالیت می کند. طراحی و معماری این دانشگاه برگرفته از معماری انگلیسی دانشگاه هایی نظیر آکسفورد و کمبریج است. فاکتورهای پذیرش دانشجو در این دانشگاه به شدت تحت تأثیر عملکرد دانش آموزان در مدرسه است.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 7

8. جولیارد

نرخ پذیرش : 6 درصد


دانشگاه جولیارد یکی از معروفترین دانشگاه های موسیقی و هنرهای زیبا است. تنها 6 درصد کاندیداها هر ساله در این دانشگاه پذیرش می شوند و محدودیت سنی برای پذیرش هنرجوها وجود ندارد. این دانشگاه در سال 1905 تنوسط دکتر داهروش به عنوان موسسه موسیقی مستقل تأسیس شد.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 8

9. هاروارد

نرخ پذیرش : 9. 5 درصد


دانشگاه هاروارد یکی از رقبای بزرگ دانشگاه Yale با میزان پذیرش 9. 5 درصد در سال گذشته بوده است. هاروارد تأکید زیادی بر تحصیلات آکادمیک دانشجوهای خود دارد. بیش از 135000 دانشجو این دانشگاه امسال در آزمون SAT نمره 100 و یا بیشتر را کسب کردند.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 9

10. استنفرد

نرخ پذیرش : 7. 5 درصد


اولین دانشگاه در لیست با کمترین میزان پذیرش دانشجو استنفرد با 7. 5 درصد است. این دانشگاه در سال 1891 تأسیس شده و پیشینه سیاسی زیادی دارد. وضعیت اقتصادی دانشجوها در پذیرش در این دانشگاه سهمی ندارد بلکه عملکرد آنها در امتحانات در امتحانات نهایی و در طول دوران تحصیل معیار پذیرش است.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - تصویر 10

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا - Bartarinha.IR | برترین ها

http://www.bartarinha.ir/fa/news/102293/سخت‌گیرترین-دانشگاه‌های-دنیا

14 آوريل 2014 ... سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا دانشگاه،دانشگاه های دنیا.

سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا (+تصاویر) - بیتوته

http://www.beytoote.com/news/selective-news/stringent3-universities.html

دانشگاه‌ بهترین دانشگاههای جهان سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا دانشگاه آکسفورد, دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا,دانشگاه دارتموت,دانشگاه پرینستون,اخبار,اخبار ...

روحانی: سخت‌گیری بی‌مورد در دانشگاه منجر به رشد ... - صدای آمریکا

http://ir.voanews.com/content/iran-academic-rouhani/2475314.html

7 ا کتبر 2014 ... رئیس جمهوری ایران روز سه‌شنبه در سخنانی در میان دانشجویان دانشگاه تهران خواهان افزایش آزادی‌های آموزشی در دانشگاه‌های کشور شد و گفت اعمال ...

سختگیری آموزشی از دلایل پیشرفت این دانشگاه است - ایرنا

http://www.irna.ir/fa/News/81317151/

18 سپتامبر 2014 ... اصفهان- ایرنا- رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: سختگیری های منطقی و ... کرد: قرارگیری در میان یکصد دانشگاه برتر جوان دنیا و یکصد دانشگاه ...

پایگاه خبری دانشگاه صنعتی اصفهان |

http://news.iut.ac.ir/

پایگاه خبری دانشگاه صنعتی اصفهان. ... جشن بزرگ تجلیل از کارکنان بازنشسته دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد + ... سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا!

روحانی: سختگیری نکنید! بگذارید در دانشگاه فضای لازم برای نقد و ...

http://www.daneshjoonews.com/archives/14517

7 ا کتبر 2014 ... همچنین سخت‌گیری منجر می‌شود که تملق‌گوها بالا بیایند. ... به هر ترتیب گاهی بسیاری از مسائل دانشگاهی و اجتماعی در دنیای امروز با مشکلات و مسائل ...

مجله بانوان | تالار گفتمان بانوان

http://nisham.ir/

شهر ها و آثار تاریخی جهان. آخرین ارسال: قدمت تاریخی سخت‌گیرترین دانشگاه‌های دنیا anahid, ‏30/10/14 ساعت 1:01 صبح. خوراک ...

روحانی: دانشگاه باشگاه سیاسی نیست - سایت خبری تحلیلی تابناك ...

http://www.tabnak.ir/fa/news/440158/روحانی-دانشگاه-باشگاه-سیاسی-نیست

7 ا کتبر 2014 ... همچنین سخت‌گیری منجر می‌شود که تملق‌گوها بالا بیایند. ... به هر ترتیب گاهی بسیاری از مسائل دانشگاهی و اجتماعی در دنیای امروز با مشکلات و مسائل ...

ساعت 24 - اجرای مقررات واردات برنج به ایران با سختگیری بیشتر

http://www.saat24.com/fa/doc/news/29558/اجرای-مقررات-واردات-برنج-ایران-سختگیری-بیشتر

16 ا کتبر 2014 ... مجلس با رای اعتماد به نیلی به دانشگاه‌ها کمک کند · دستگیری دو ... اجرای مقررات واردات برنج به ایران با سختگیری بیشتر ... روزنامه دنياي اقتصاد.

میگنا - سختگیری داروخانه‌‌ها در فروش ریتالین

http://www.migna.ir/vdciuyar.t1a5q2bcct.html

نتایج درخواستهای جابجایی داوطلبان دانشگاه آزاد ... تنها بیماری روانی دنیا که با این شیوه راه رفتن درمان می‌شود ... کلمات کليدی: سختگیری،داروخانه‌‌ها،فروش،ریتالین.

خبرگزاری ایسکانیوز - داور در مورد اخراجم سخت‌گیری کرد

http://www.iscanews.ir/news/127178/داور-در-مورد-اخراجم-سخت‌گیری-کرد

1 روز پیش ... 1 میلیارد و 350 میلیون نفر در سراسر دنیا عضو فیس بوک هستند چهارشنبه ... در این میان مسئولان سابق وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی همچون محمد مهدی.

دانشگاه - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://fa.wikipedia.org/wiki/دانشگاه

دانشجویان این دانشگاه نیز همچون سایر دانشگاه‌های اسلامی از سراسر دنیا پذیرش می‌شدند. ... این دانشگاه به خاطر استانداردهای بالا و سختگیری در پذیرش دانشجو مشهور بود.

دانشگاه شیراز - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد - ویکی‌پدیای فارسی

http://fa.wikipedia.org/wiki/دانشگاه_شیراز

این دانشگاه همواره به سخت‌گیری شهره بوده است و معدل‌های دانشجویان آن در رشته‌های ... این دو دانشگاه از مستحکم ترین روابط علمی فرهنگی میان ایران و آمریکا گردید و تا ...

داور در مورد اخراجم سخت‌گیری کرد - بولتن نیوز

http://www.bultannews.com/fa/news/226862/داور-در-مورد-اخراجم-سخت‌گیری-کرد

1 روز پیش ... چرا نروژ بهترین کشور دنیا برای زندگی انتخاب شد؟ گردن زدن داعش در رقه ... داور در مورد اخراجم سخت‌گیری کرد. سجاد شهباززاده یکی از چهره‌های خبرساز ...

در پی‌ سرنخ جاسوسی: سخت‌گیری جدید نروژ برای ویزا به ایرانیان ...

http://features.kodoom.com/iran-politics/در-پی-سرنخ-جاسوسی-سخت-گیری-جدید/v/5057/

28 فوریه 2013 ... در پی‌ سرنخ جاسوسی: سخت‌گیری جدید نروژ برای ویزا به ایرانیان ... خواننده سال سوئد : با اصلیت شمال ایران (ویدئو) · سوئیس، بهترین کشور برای به دنیا آمدن. ... مینو تیزابی: نابغه 17 ساله و "فروتن" ایرانی آلمانی در دانشگاه هایدلبرگ ...

رییس جمهوری در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها | پرتال رسمی ...

http://du.ac.ir/?p=1191

11 ا کتبر 2014 ... ... دانست و گفت: پیشرفت علمی در سایه اتصال با دنیا مقدور است و سیاست دولت تدبیر ... دکتر روحانی دانشگاه و کلاسی که فضای لازم برای گفت‌وگو و انتقاد در آن ... رییس جمهوری با یادآوری به مسئولان درباره عدم سخت‌گیری نسبت به ...